ΑποστολέαςΘέμα: 250 λιτρα φυτεμενο απο την αρχη  (Αναγνώστηκε 571 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
250 λιτρα φυτεμενο απο την αρχη
« Απάντηση #50 στις: Ιανουάριος 18, 2018, 08:20:45 μμ »
Κουκλάκια όλα. Και καθυστερημένα χρόνια πολλά για τα γενέθλιά σου. :-*

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Α

• Member
  • *
  • Εμπειρία: Ακόμα μαθαίνω
  • Τα ενυδρεία μου: 80 L κοινωνικό / φυτεμένο
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη / Σταυρούπολη
« Απάντηση #51 στις: Ιανουάριος 18, 2018, 08:36:49 μμ »
Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου και η ψαροσύνθεση ειδικά τα ραμιρέζι είναι από τα αγαπημένα μου, ίσως να επέλεγα μόνο ένα αλλά περισσότερα σε αριθμό  από τα κοπαδόψαρα    clapp

Αποσυνδεδεμένος black8189

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 40 λιτρα φυτεμενο μονομαχου, 70 λιτρα τριπλη μονομαχερα, 110 λιτρα κοχυλοψαρα tanganyika
  • Τόπος Διαμονής: Χαλκηδονα Θεσσ/νικης
« Απάντηση #52 στις: Ιανουάριος 18, 2018, 11:58:04 μμ »
Και εγω σκεφτομουν για ενα ειδος αλλα τελικα κατεληξα στους καρδιναλιους για να δώσουν χρωμα(κ επειδη μ αρεσουν πολυ) κ στους ροδοστομους για το σφιχτο τους κοπαδιασμα. Βεβαια θελω να συμπληρωσω μερικους ροδοστομους ακομα κ μερικα κορυντορας γιατι δειχνει πολυ αδειο το ενυδρείο κ εφ οσον εχω μεγαλη κυκλοφορια κ πολυ βιολογικο υλικο θα αφησω τη βιολογια να αναπτυχθει κ αυτον τον μηνα κ απο τον αλλον θα κανω τις προσθηκες των υπόλοιπων ψαριων

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 40 λιτρα φυτεμενο μονομαχου, 70 λιτρα τριπλη μονομαχερα, 110 λιτρα κοχυλοψαρα tanganyika
« Απάντηση #53 στις: Ιανουάριος 18, 2018, 11:59:15 μμ »
Ευχαριστω πολυ κωστα να σαι καλα :)

• Silver member
« Απάντηση #54 στις: Ιανουάριος 22, 2018, 03:53:45 μμ »
Update μπηκαν 6 μικρα κορυντορακια στερμπει 9 στο συνολο στο ενυδρειο βεβαια τη βρισκουν να αραζουν κρυμενα αναμεσα στις ριζες  κ δε τα πολυχαιρομαι αλλα τι να κανουμε quest? ο green phadom pleco για καποιον λογο αποφευγει τις δημοσιες εμφανισεις προτιμα να καθεται στα ξυλα στη σκια κ ετσι δεν χανω την ευκαιρια να τον χαζεψω.Η ΒΒΑ αρχισε να κανει αισθητη την παρουσια της αλλα καιγεται μεσα σε 2-3 μερες βεβαια αφηνει το νεκρο κουφαρι της πανω σε ξυλα κα φυτα :P Στη χθεσινη αλλαγη αποφασισα να χρησιμοποιησω και νερο δικτυου σε ποσοστο 5% και να το παω σταδιακα στο 20% για να κερδισω τα διαφορα θρεπτικα συστατικα για φυτα και ψαρια που δεν περιεχει το νερο οσμωσης.Τελος μια ερωτηση σκεφτομαι να βαλω καποια αλγοφαγα ωστε να βοηθησουν στην προοληψη της αλγης μεχρι να βρει το ρυθμο του το ενυδρειο κ εγς την ισσοροπια με c02 και λιπασματα και ειμαι αναμεσα σε οτοκυκλους και sae τι λετε???

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Α

• Member
  • *
  • Εμπειρία: Ακόμα μαθαίνω
  • Τα ενυδρεία μου: 80 L κοινωνικό / φυτεμένο
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη / Σταυρούπολη
« Απάντηση #55 στις: Ιανουάριος 22, 2018, 07:15:52 μμ »
Τα SAE είναι από τα καλύτερα αλγοφάγα με ιδιαίτερο κολύμπι (μου θυμίζουν κολύμπρι) αλλά είναι και διαόλια και μπορεί να σου στρεσάρουν και τα υπόλοιπα ψαράκια και έχε υπόψιν ότι θέλουν κοπαδάκι και θα μεγαλώσουν αρκετά και όσο μεγαλώνουν τεμπελιάζουν και προτιμάνε πιο πολύ την έτοιμη τροφή, εμένα οι οτόκυκλοι μου αρέσουν πιο πολύ, βιοτοπικά ταιριάζουν πιο πολύ και με την ψαροσύθεσή σου, δουλευταράδες, πιο ήσυχοι αλλά δεν είναι απ΄όσο ξέρω για όλες τις άλγες,

Αποσυνδεδεμένος dionysos

• Platinum member
  • Εμπειρία: στην προσπάθεια
  • Τα ενυδρεία μου: 72 λίτρα και 200
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #56 στις: Ιανουάριος 29, 2018, 10:56:18 μμ »
πολύ όμορφα τα  ψαράκια σου και το ενυδρείο σου τώρα που μεγάλωσαν τα φυτά! στην αρχή δεν μου άρεσε η μεσαία η ρίζα όπως ήταν αλλά μετά που μεγάλωσαν τα φυτά μου άρεσε.
σκέφτομαι να πάρω και εγώ ramirezi 

• Silver member
« Απάντηση #57 στις: Ιανουάριος 30, 2018, 10:55:19 μμ »
ευχαριστω φιλαρακι κ που να δεις τωρα που φουντωσε για τα καλα κ δεν το προλαβαινω κλαδεμα...Θα ανεβασω συντομα φωτο απλα αντιμετοπιζω μια επιθεση απο αλγες κ τα εχω ψιλοσφαξει τα φυτακια.Τα ραμιρεζακια ειναι απλα υπεροχα τα χαζευω ολη μερα αν παρω καμια γεννα θα σε εχω στα υποψην μ :)