ΑποστολέαςΘέμα: Καθαρισμός και ξανά στρώσιμο ενυδρείου  (Αναγνώστηκε 284 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αιμίλιος

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Nice
Καθαρισμός και ξανά στρώσιμο ενυδρείου
« στις: Νοέμβριος 19, 2017, 06:01:41 μμ »
Χαιρετώ την τρελοπαρέα!!!! Γεια σας σε ολους ειμαι ο Αιμιλιος έχω καιρό που διαβάζω τα ωραία άρθρα του φόρουμ και απλα τωρα γράφω για πρώτη φορά .....
Χρειάζομαι λιγο την βοήθεια σας και τις γνώσεις σας γιατί έχω κ γω ενυδρείο αλλα δεν γνωρίζω πολλά....
πριν απο χρόνια είχα φτιάξει το πρώτο μ ενυδρείο γλυκού νερού(120 λιτρα) αλλα δεν ήξερα οτι χρειάζεται υπόστρωμα για να μεγαλώνουν τα φυτά κ οταν ρώτησα μου είπαν δεν χρειάζεται κ ετσι έβαλα χαλίκι σκέτο το οποίο δεν ήταν και αρκετό.... όποτε ξόδευαν ενα σορό χρήματα παντα να ανανεώνω τα φυτά που τόσο λαχταρούσα..... τα πρώτα ψάρια μου ήταν όμορφα και τα κράτησα για χρόνια μέχρι να φύγω στρατό να απολυθώ να αλλάξω χώρα και ακομα τα είχα.... μετα σιγά σιγά τα έχανα και οτι νέο αγόραζα δεν επιβίωνε για πολυ καιρό, στη περιοχή που μένω όμως το νερό εχει πολλά μα παρά πολλά άλατα λιγο η έλλειψη χρόνου λιγο η παραμέληση και κατάφερα να καταστρέψω το ενυδρείο μου το οποίο εχει γεμίσει άλγη και άλατα μέχρι το νταβανι του σπιτιού, το φίλτρο ( τύπου Κούβα) εχει να λειτουργήσει παρά πολυ μπορεί και ενα χρονο πλέον.... με όλα οτι είχε μεσα( άνθρακας, μακαρόνι, σφουγγάρι) ετσι παρέμεινε...

Θα ηθελα να μου πείτε παρακαλώ πως να καθαρίσω το εσωτερικού του ενυδρείου, ξύδι, ξύστρα και πολυ ξέπλυμα...;;; η κάποιος άλλος τρόπος
 Τι να κανω με το φίλτρο μου....πετάω οτι εχει μεσα και βάζω όλα καινούργια ;;; και ξεκινάω νέο κύκλο με βακτήρια και οτι άλλο θελει...;;;

Προς το παρόν έχω αγοράσει φίλτρο όσμωσης, έχω παραγγείλει υπόστρωμα περίπου στα 25 κιλά αλλα απο διαφορετικές εταιρίες (πειράζει αυτο;;;) και καλού κακού πείρα και βακτήρια.... έχω μακαρόνι και άνθρακα ...
Ευχαριστω εκ τον προτέρων !

Αποσυνδεδεμένος Αιμίλιος

• New member
  • *
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 19, 2017, 06:28:08 μμ »
Πριν και μετα

Αποσυνδεδεμένος Αιμίλιος

• New member
  • *
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 19, 2017, 06:30:28 μμ »
Πριν

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 19, 2017, 09:26:14 μμ »
Αιμίλιε είσαι στη Νίκαια? Ζηλεύω... Με το καλό να ξαναμπείς στο χόμπυ γερά.

Φίλτρο τύπου Αμβούργου ξέρω, τύπου Κούβα πρώτη φορά ακούω, για πες...
εκτός αν εννοείς τύπου κουβά. ;D Δεν πετάς τίποτε, τα πλένεις όλα πολύ καλά
με σκέτο νερό (αν μυρίζουν άσχημα βάλε και λίγο ξύδι) και τα χρησιμοποιείς.
Φυσικά στρώσιμο από την αρχή, μπόλι ή βακτήρια, μετρήσεις κλπ.

Το ενυδρείο το καθαρίζεις όπως είπες, ξύδι, ξύστρα και πολύ ξέπλυμα, μακρυά
μόνο από απορρυπαντικά και χλωρίνες. Ειδικό υπόστρωμα σπάνια χρειάζεται,
απλά εσύ είχες λίγο χαλίκι (και ίσως χοντρό) για φυτά. Σε κάθε περίπτωση τα
φυτά θέλουν λίπανση, μπόλικο φως, καλή κυκλοφορία και ίσως CO2.

Τα υποστρώματα διαφορετικών εταιριών, κατά τη γνώμη μου όχι μόνο δεν θα
δημιουργήσουν θέμα αλλά μπορεί και να βοηθήσουν. Και η όσμωση σίγουρα.
Καλή συνέχεια, ρώτα ότι θέλεις και κράτα μας ενήμερους για την εξέλιξη.

Αποσυνδεδεμένος Αιμίλιος

• New member
  • *
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 19, 2017, 11:17:43 μμ »
Ευχαριστω πολυ για την απάντηση σου...Μην ζηλεύεις καθόλου εγω 5 χρόνια μένω εδω πια κ ακομα ειμαι σαν το ψάρι έξω απο την γυάλα... :( αν μπορούσα και αυριο θα γύριζα στην όμορφη και ερωτική  θεσσαλονίκη μας !!!!  sevasmos
 Όσο για το φίλτρο ασε ειναι απο το χωριό δεν ξερεις εσυ  :P ειναι ο κουβάς που ηθελα να πω....
Και ναι μυρίζει άσχημα λες να κρατήσω τα υλικά του απο μεσα ;;;;; τις πέτρες και το χαλίκι που ειναι γεμάτα άλγη λες αφού τα καθαρίσω καλα με βούρτσα να τα βράσω κιόλας ;;;; αφού βάλω όσμωση κοντιτιονερ δεν χρειάζεται πια ετσι δεν ειναι;;;

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 20, 2017, 12:51:10 πμ »
Εγώ θα κρατούσα υλικά και χαλίκι, με το βράσιμο φεύγουν όλα. Αντιχλώριο τέλος αν
βάζεις μόνο όσμωση. Αλλά βάζε καλύτερα κι ένα 20% βρύσης (+ αντιχλώριο) γιατί το
νερό της Α/Ο στερείται πολλών στοιχείων που είναι απαραίτητα για ψάρια και φυτά.

Αποσυνδεδεμένος Αιμίλιος

• New member
  • *
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 27, 2017, 09:12:29 πμ »
Φιλε μου καλημέρα και καλη εβδομάδα !!!
Λοιπόν το καθάρισμα "σχεδόν" τελείωσε μου έμεινα πι σωλήνες τους οποίους δεν μπορώ να καθαρίσω  εσωτερικά να φυγει ολη η πρασινάδα που έχουν στα τοιχώματα λες να τους αλλάξω η να τους αφήσω ετσι..;; ένα άλλο ερώτημα σημαντικό που εχω ειναι τι να βάλω στο κουβά και ποια ειναι η σωστή σειρά που θα τα βάλω μεσα;;; πχ κατω κατω να βάλω σφουγγάρι στη μέση το μακαρόνι και πάνω το filterwool..;;; η τι με συμβουλεύεις καλύτερα ..;;;

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 27, 2017, 02:29:55 μμ »
Για τους σωλήνες υπάρχουν ειδικές βούρτσες, τις δένεις με ένα σχοινάκι και τις τραβάς.
https://goo.gl/4tao4b  Αν δεν το κάνεις συχνά, ίσως απλά συμφέρει να τους αλλάξεις.

Στον κουβά έτσι τα βάζω εγώ (και οι περισσότεροι νομίζω), το νερό να περνάει πρώτα
από το σφουγγάρι, μετά από το βιολογικό υλικό και τέλος από το filterwool. Η λογική
είναι να συγκρατούνται σταδιακά τα σωματίδια, πρώτα τα χοντρά, μετά τα μεσαία κλπ.

Αποσυνδεδεμένος Αιμίλιος

• New member
  • *
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 05, 2017, 11:50:43 μμ »
 ^-^ καλησπεριζω την παρέα!!!
Λοιπόν το καθάρισμα έγινε τα πράγματα στήθηκαν και εδω κ 5 μέρες λειτουργεί έχω βάλει βακτήρια απο σκεύασμα κ ρίχνω που κ που λίγη τροφή  ....βαζω μερικές φωτο με χαμηλή ποιότητα γιατί αλλιώς δεν μ τα ανεβάζει ... έχω κάποια ερωτήματα όμως και παλι..
- μου ξέφυγε λιγο το νερό βρίσεις κ το ph μου στην πρώτη μέτρηση μ βγήκε 8 😞
- τα φυτά που φύτεψα ειδικά τα πλατύφυλλα σαν να χαλάνε ( φαίνεται στη φωτο... γιατί όμως) μηπως επειδή ο θερμοστάτης μ δε δούλευε ; τον αντικατέστησα με νέο και έβαλα θερμοκρασία στα 25 γιατί πριν είχε μεσα 22
- το κομμάτι ξύλο που αγόρασαι μου είπε ο πωλητής να το βράσω το βράζω λοιπόν εδω κ τρεις μέρες και ακομα τα νερά του καφετίζουν ασε που φεύγουν συνέχεια κομματάκια απο αυτο και στη μια πλευρά δεν το είχα προσέξει οταν το πήρα εχει καεί στη φωτιά δλδ εχει καρβουνια πάνω Τ...τι να κανω να συνεχίσω το βράσιμο η να το κανω μόνο με κρύο νερό πλέον ;;; 
- έχω μεσα στο ενυδρείο φίλτρο ενεργού άνθρακα κάνει η οχι ...;;;;
- να βάλω κ  την αντλία αέρα να λειτουργεί η οχι...;;;
- να βάλω CO2?
 Αυτά προς το παρόν...  συγνώμη με τις πολλές ερωτήσεις μ
Ευχαριστωωωωω
υ.γ. Οι σωληνώσεις ειναι προσωρινές δεν θα φαίνονται ετσι
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2017, 12:01:08 πμ από Αιμίλιος »

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 06, 2017, 02:18:24 πμ »
Άντε καλή αρχή Αιμίλιε. Μέτρα και σκληρότητες. Φυτά σαν τους εχινόδορους παθαίνουν
ένα σοκ όταν αλλάζουν περιβάλλον. Μπορεί να χάσουν τα φύλλα τους αλλά θα βγάλουν
καινούρια όταν προσαρμοστούν. Σε κάθε περίπτωση θέλουν λίπανση και μπόλικο φως.
Το ξύλο θα βγάζει μαυροκιτρινίλες για πολύ καιρό, σταμάτα το βράσιμο και βάλτο μέσα.
Ο ενεργός άνθρακας είναι ότι πρέπει για νέο ενυδρείο, αρκεί να μην κρατάει και τα
βακτήρια που ρίχνεις. Δε νομίζω αλλά δεν το ξέρω και σίγουρα, ας μας πει κάποιος.
Αεραντλία δεν χρειάζεσαι ακόμη, το CO2 μπορεί να βοηθήσει.