ΑποστολέαςΘέμα: Στρώσιμο με αμμωνία περίεργες μετρήσεις;  (Αναγνώστηκε 90 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stefanos1985

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: IGOUMENITSA
Στρώσιμο με αμμωνία περίεργες μετρήσεις;
« στις: Νοέμβριος 13, 2017, 08:09:01 μμ »
Γεια σας η ιστορία μου ξεκινάει όταν φέρανε ένα χρυσόψαρο από πανηγύρι με ένα πολύ μικρή πλαστική γυάλα 2 λίτρον το πολύ την 2ερη μέρα το ψαράκι άρχισε να μαυρίζει ψάχνοντας λίγο στο ίντερνετ κατάλαβα πως είναι κάψιμο από αμμωνία  (μάλλον πρέπει να ήταν ήδη καμένο από εκεί που το πήρανε)το λυπιθυκα και με διάφορους οδηγούς του κόλλησα ένα 60αρι ενυδρειο 54 καθαρα. Αφού άρχισα να διαβάζω διάφορα (έβαλα το ψαρι σε πιο μεγάλο χωρο με καθημερινές αλλαγές) αγόρασα εξοπλισμό aquatel ASAP 300 και μια θερμάστρα για το χειμώνα εφιαξα καπάκι για το ενυδρείο με φως (10 LED Module 1.24W Με 3 Chip 12V 120º IP20 BIGLED
Χρώμα Φωτισμού: Ψυχρό Λευκο) αφού είχα αποφασίσει να κάνω ολοκληρωμένα την δουλειά για τα φυτά που θα βάλω μέσα αγόρασα υπόστρωμα Tropica Plant Growth Substrate 1 L 2 Tropica Bacopa Caroliniana Bunched και 1 Tropica Anubias Barteri Nana potted και πήρα το sefa start της τετρα μαζί με αντιχλωριο και τεστ tetra σε χαρτάκια έβαλα το αντιχλωριο μετά απο 2 μέρες τα βακτήρια και το ψαράκι. Μέτα από 5 μέρες το ψαρι άρχισε να μαυρίζει πάλι(εν το μετάξι είχαν έρθει και τα υγρά τεστ api γτ κατάλαβα οτι τα stick ειναι οτι να ναι το χλώριο δεν μηδένιζε πότε δεν είχε αμμωνία κτλ κτλ) επέστεψα το ψάρι στο δοχείο και προμηθευτικά αμμωνία 26% για να συνεχίσω το στρώσιμο σε 4 μέρες η αμμωνία μηδένιζε σε 24 ωρες (μου είχαν περισσέψει βακτήρια και συμπλήρωσα) τα No2 ηταν στα 2 ppm και τα No3 στα 10 ή 20 ppm απο την πρωτη μερα μου μέτρησα με τεστ api πριν βάλω ακόμα αμμωνία σήμερα πήρα της εξής μετρήσεις    Nh 0ppm No 2 0,25 ίσως και λιγότερα και εκει που περιμενα τα No 3 να είναι αρκετά ψηλά αυτα παραμένουν σταθερά στα 10 με 20 ppm (δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς ) ειναι φυσιολογικό τι λάθος εχω κάνει αν δεν είναι; σορυ για το κατεβατό

Συνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 13, 2017, 08:18:37 μμ »
Νομίζω ότι κοντεύεις, κάνε λίγη υπομονή και θα στρώσει.

• New member
  • *
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 13, 2017, 08:32:15 μμ »
με παραξενεύουν τα χαμηλά no3

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 13, 2017, 11:14:37 μμ »
Το μαύρισμα στα χρυσόψαρα συνηθίζεται και φεύγει μετά από λίγο καιρό,  πιστεύω ότι δεν έχει να κάνει με την αμμωνία και το κάψιμο. Έκανες πολύ καλά που πήρες ενυδρείο γιατί στα 2 λίτρα κάποια στιγμή το ψαράκι θα κατέληγε, είσαι σε καλό δρόμο.  clapp

Συνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 14, 2017, 01:09:12 πμ »
με παραξενεύουν τα χαμηλά no3

Ε δεν έχει στρώσει ακόμη, θα ανέβουν απότομα όταν θα μηδενίσουν τα ΝΟ2.

• New member
  • *
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 15, 2017, 08:45:22 μμ »
έχω την εντύπωση οτι κάτι δεν πάει καλά με τα τεστ no3. Είδα μερικά video στο youtube και όταν ρίχνουν της 10 πρώτες σταγόνες(από το πρώτο μπουκάλι) το νερό γίνετε κίτρινο ενώ έμενα γίνετε πορτοκάλι απευθείας και να ρίξω της άλλες 10 σταγόνες δεν αλλάζει τίποτα παραμένει το ίδιο χρώμα...  τι γίνεται ; τα τεστ της tetra στα χαρτάκια έχουν no2 εκτός κλίμακας και no 3 200 ppm τόσο μεγάλη απόκλιση;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 15, 2017, 08:48:32 μμ από stefanos1985 »