ΑποστολέαςΘέμα: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΦΩΤΙΣΜΟΥ  (Αναγνώστηκε 75 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος ιππολυτος

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Αθηνα Μαρουσι
ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΦΩΤΙΣΜΟΥ
« στις: Νοέμβριος 12, 2017, 04:17:07 μμ »
Καλησπέρα επειδή έχω αποφασίσει να δημιουργήσω φυτεμένο πρέπει να δω και να κατασκευάσω τον φωτισμό και χρειάζομαι την βοήθειά σας γιατί έχω μπερδευτεί κατ'αρχάς να ξεκινήσουμε από τα δεδομένα που έχουμε:
1. Ενυδρείο εξωτερικών διαστάσεων 120 Χ 40 Χ 50 θεωρητικά είναι 240 λίτρων στην πραγματικότητα εάν αφαιρέσουμε το επάνω μέρος που είναι ο φωτισμός και το υπόστρωμα από κάτω ο πραγματικός χώρος εσωτερικά πρέπει να είναι 116,5Χ36,5Χ37 δηλαδή 157 λίτρα νερό
2. Φωτισμό έχει Τ8 λάμπες 2Χ30watt

Θα μπουν μέσα:
1. Μπουκάλα CO2 για τα φυτά με ηλεκτροβάνα που θα δίνει όσο είναι η φωτοπερίοδος που θα έχω ορίσει γύρω στις 10-12 ώρες την ήμερα
θα φτιάξω φωτιστικό εγώ με λάμπες Τ5 δυο μονάδες που η κάθε μια θα είναι 2Χ54watt με μήκος λάμπας 104,7 cm συνολικά 208watt με τη δυνατότητα να ανάβουν όλα μαζί η μόνο τα δυο μπροστά η τα δυο πίσω αναλογία φωτισμού  1,32watt/lt

Ερωτήσεις προτάσεις:
Αυτό που θέλω είναι να έχω ζωηρά και έντονα χρώματα στα φυτά και ψάρια καλή λειτουργιά φωτοσύνθεσης και διαφάνεια στο νερό.
1. Η αναλογία watt και λίτρων είναι εντάξει η θέλει κάποια διόρθωση ;
2. Τι λάμπες μου προτείνετε και με ποια διάταξη να μπουν για να έχω αυτό το αποτέλεσμα ;
3. Εκτός από ενυδρειακές λάμπες μπορώ να χρησιμοποιήσω άλλες και ποιές ;

Συνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 12, 2017, 09:13:25 μμ »
Προσωπικές εκτιμήσεις: 1. Σούπερ είναι η αναλογία watt και λίτρων, θα σε καλύψει.
2. Η διάταξη για εμένα δεν παίζει ρόλο σε τόσο μικρό χώρο, βάλτες όπως σε βολέψει.
3. Σίγουρα μπορείς να βάλεις μη ενυδρειακές, πχ μια daylight και μια που το φάσμα
της να πλησιάζει σε αυτό της grolux για ανάπτυξη των φυτών. Μιλάω για τις Τ5 που
θα σηκώσουν το μεγαλύτερο βάρος του φωτισμού. Οι Τ8 αρκεί να αλλαχτούν με νέες
αν είναι παλιές και απλά να συμπληρώσουν την απαιτούμενη ένταση. Ζήτα από τον
ηλεκτρολόγο λάμπες που να προσομοιώνουν το φυσικό φως του ήλιου, ούτε πολύ
κίτρινες, ούτε πολύ ψυχρό λευκό και καλύτερα σε διαφορετικά κέλβιν για να πιάσεις
πολλά χρωματικά φάσματα, πχ μια στα 4-5.000Κ και μία στα 6-8.000. Μη τις ανάψεις
όλες μαζί από την αρχή, σταδιακά να αυξηθεί ο φωτισμός για να μη γεμίσεις άλγες.

Συνδεδεμένος ιππολυτος

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Αθηνα Μαρουσι
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 12, 2017, 10:31:52 μμ »
Προσωπικές εκτιμήσεις: 1. Σούπερ είναι η αναλογία watt και λίτρων, θα σε καλύψει.
2. Η διάταξη για εμένα δεν παίζει ρόλο σε τόσο μικρό χώρο, βάλτες όπως σε βολέψει.
3. Σίγουρα μπορείς να βάλεις μη ενυδρειακές, πχ μια daylight και μια που το φάσμα
της να πλησιάζει σε αυτό της grolux για ανάπτυξη των φυτών. Μιλάω για τις Τ5 που
θα σηκώσουν το μεγαλύτερο βάρος του φωτισμού. Οι Τ8 αρκεί να αλλαχτούν με νέες
αν είναι παλιές και απλά να συμπληρώσουν την απαιτούμενη ένταση. Ζήτα από τον
ηλεκτρολόγο λάμπες που να προσομοιώνουν το φυσικό φως του ήλιου, ούτε πολύ
κίτρινες, ούτε πολύ ψυχρό λευκό και καλύτερα σε διαφορετικά κέλβιν για να πιάσεις
πολλά χρωματικά φάσματα, πχ μια στα 4-5.000Κ και μία στα 6-8.000. Μη τις ανάψεις
όλες μαζί από την αρχή, σταδιακά να αυξηθεί ο φωτισμός για να μη γεμίσεις άλγες.
Τις Τ8 θα τις καταργήσω θα μπουν 4Χ54watt που θα έχουν τη δυνατότητα να ανάβουν ανά 2 η όλες μαζί
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 12, 2017, 10:32:56 μμ από ιππολυτος »