ΑποστολέαςΘέμα: Φύλλα διαφανή  (Αναγνώστηκε 191 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jovanita

• Silver member
  • Εμπειρία: Καμια
  • Τόπος Διαμονής: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Φύλλα διαφανή
« στις: Νοέμβριος 06, 2016, 05:35:21 μμ »
Καλησπερα σε όλους!! Στο ενυδρείο μου παρατήρησα ότι στο φυτό Hygrophila Corymbosa είναι τα φύλλα του σαν φαγωμενα και κάποια είναι σαν να έχει φύγει το πράσινο χρώμα τους και έχουν γίνει διαφανή! Επισης γενικά τα φύλλα δεν έχουν ζωηρό πράσινο χρώμα αλλά σαν ξεθωριασμένο! Είχα βάλει από την αρχή και το Tropica Egeria Densa το οποίο δεν είχε προβλημα. Εχθες έβαλα κι άλλα φυτά. Απλά δεν ξέρω αν χρειάζονται λίπασμα ή περισσότερο φωτισμό! Έχω κάνει παρουσίαση του ενυδρείου εδώ http://aqua4fun.gr/index.php/topic,19458.msg303098/topicseen.html#new
Νιτρικά έχω 50, φωτισμό Led 16w 11 ώρες τη μέρα.
Επισης έχει εμφανιστεί τριχοειδης άλγη πάνω στις πέτρες

Φωτο

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 06, 2016, 05:36:39 μμ από Jovanita »
Αγαπάμε όλα τα ζωάκια! mousouda.gr

Αποσυνδεδεμένος ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ

• Platinum member
  • Εμπειρία: «Γηράσκω αεί διδασκόμενος»
  • Τα ενυδρεία μου: DIY 120 λίτρα φυτεμένο.
  • Τόπος Διαμονής: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Φύλλα διαφανή
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 06, 2016, 07:19:53 μμ »
Συμπλήρωσε την παρακάτω φόρμα με όσο το δυνατόν μπορείς περισσότερες πληροφορίες. http://aqua4fun.gr/index.php/topic,16402.0.html
 Με μία πρώτη ματιά απ την παρουσίαση που έκανες πρέπει πρώτα απ όλα να μειώσεις τη φωτοπερίοδο που την έχεις στις 11 ώρες και να πέσεις στις 8. Για την κορύμποσα την έχεις στη γωνία και της κρύβουν το φως τα υπόλοιπα φυτά, απ την άλλη είναι και δύσκολο φυτό, το είχα κι εγώ και δεν πήγε ποτέ καλά γιατί δεν θέλει ανταγωνιστές, δηλαδή φυτά που καταναλώνουν νιτρικά και κάλιο, επίσης θέλει ταμπλέτα για το βυθό. Εσύ απ ό,τι διάβασα νιτρικά έχεις υψηλά οπότε ίσως να χρειαστεί να προσθέσεις κάλιο αλλά πρωτίστως να το "δει" το φυτό το φως.

Αποσυνδεδεμένος Jovanita

• Silver member
Φύλλα διαφανή
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 07, 2016, 08:54:29 πμ »
Διαστάσεις ενυδρείου-χωρητικότητα σε λίτρα : 80*35*40 - 112lt
Τύπος ενυδρείου (πχ.φυτεμενο,νταμάρι κλπ.) : φυτεμενο
Χρόνος λειτουργίας του ενυδρείου : 3 μηνες
Υπόστρωμα : χαλικι 1-3mm
Λίπανση (είδος λιπανσης-ρουτινες) : οχι
Αλλαγές νερού (συχνότητα και ποσοστό) : 40-50% καθε 8 μερες
Χρηση νερου ώσμωσης (αναλογια) -
Φωτισμός (watt-τύπος λαμπών) : 16watt 1 Led λαμπα
Φωτοπερίοδος : 11 ωρες
Παροχή CO2 : οχι
Χρήση excel : Οχι
Μετρήσεις σε:
ΝΟ3 : 50
Φίλτρανση : εξωτερικο aqua nova 800lt/h
Ιχθυοφόρτιση : 5 μολλυ, 4 πλατυ, 6 μωρα μολλυ
Είδη φυτών : Ludwigia Repens 'Rubin', Hygrophila Corymbosa ‘Siamensis’, Hygrophila Polysperma ‘Rosanervig’, Hygrophila Lacustris, Staurogyne sp. Bihar, Ceratopteris Thalictroides, Tropica Hygrophila Corymbosa και Tropica Egeria Densa.
Περιγραφή άλγης : τριχοειδης πανω στις πετρες
Αλλαγες στο ενυδρειο πριν την εμφάνιση της αλγης : οχι
Ποσο συχνα επανεμφανιζεται; πρωτη φορα εμφανιστηκε
Συχνότητα ταισματος : πρωι- βραδυ
Χρήση ζωντανων τροφων; : οχι
Άλλα σχόλια: εχω αρχισει κ μειωνω σταδιακα το φωτισμο για να φρασω στις 8 ωρες. Το καπακι εχει θεση κ για αλλες λαμπες. Μηπως χρειαζεται να παρω ακομα μια;

• Platinum member
Φύλλα διαφανή
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 07, 2016, 09:24:20 πμ »
Ναι αλλη μια λαμπα θα ηταν ιδανικο γιατι 2-3 φυτα ειναι λιγο πιο απαιτητικα, η αλγη θα υποχωρησει σιγα σιγα με τη μειωση της φωτοπεριοδου. Ισως να χρειαστει να προσθεσεις και καλιο στο μελλον κι ενα γενικο λιπασμα αλλα αυτο θα το δεις αφοτου προσθεσεις φωτισμο και προσαρμοστουν τα φυτα σ αυτον.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Αποσυνδεδεμένος Jovanita

• Silver member
Φύλλα διαφανή
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 07, 2016, 04:48:15 μμ »
Ωραία! Μπορείτε να μου προτείνεται κάποια λάμπα ή να μου πείτε τι να ψαξω;
Επισης τα νιτρικά τώρα μετρησα κ ειναι λίγο πάνω από 50. Να κάνω μία μεγάλη αλλαγή νερού πχ 70%; Θα βοηθήσει;

• Platinum member
Φύλλα διαφανή
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 07, 2016, 04:58:14 μμ »
Επισης τα νιτρικά τώρα μετρησα κ ειναι λίγο πάνω από 50. Να κάνω μία μεγάλη αλλαγή νερού πχ 70%; Θα βοηθήσει;

Είπες ότι το καπάκι έχει θέση για άλλες δύο λάμπες οπότε φαντάστηκα ότι έχει τις υποδοχές, τι ισχύει τελικά; Τα νιτρικά είναι πολλά και μου κάνει εντύπωση πως με τόσα φυτά δεν έχουν απορροφήσει, ή ακόμα δεν έχουν προσαρμοστεί και δεν αναπτύσονται οπότε δεν τραβάνε θρεπτικά ή ταίζεις υπερβολικά πολύ. Μία αλλαγή όπως το λες 70% θα ήταν ιδανικό είναι όμως κι επικίνδυνο για τα ψάρια, θέλει προσοχή, εγώ θα έκανα δύο μέρες σερί αλλαγές της τάξης του 30% ώστε να έρθει πιο ομαλά στα ψάρια. Θα σου λεγα να σιγουρευτείς ότι κάνεις και το τεστ νιτρικών σωστά, μέτρα και το νερό δικτύου σου για κάθε ενδεχόμενο και κάνε ένα τεστ, κράτα ένα λίτρο νερό απ αυτό που θα βγάλεις και πρόσθεσε κι άλλο ένα λίτρο βρύσης να δεις θα σου δείξει κάπου 25 κι αφού έχεις σιγουρευτεί ότι το νερό δικτύου έχει μηδενικά νιτρικά;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 07, 2016, 04:58:56 μμ από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ »

Αποσυνδεδεμένος Jovanita

• Silver member
Φύλλα διαφανή
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 07, 2016, 05:03:41 μμ »

Είπες ότι το καπάκι έχει θέση για άλλες δύο λάμπες οπότε φαντάστηκα ότι έχει τις υποδοχές, τι ισχύει τελικά; Τα νιτρικά είναι πολλά και μου κάνει εντύπωση πως με τόσα φυτά δεν έχουν απορροφήσει, ή ακόμα δεν έχουν προσαρμοστεί και δεν αναπτύσονται οπότε δεν τραβάνε θρεπτικά ή ταίζεις υπερβολικά πολύ. Μία αλλαγή όπως το λες 70% θα ήταν ιδανικό είναι όμως κι επικίνδυνο για τα ψάρια, θέλει προσοχή, εγώ θα έκανα δύο μέρες σερί αλλαγές της τάξης του 30% ώστε να έρθει πιο ομαλά στα ψάρια. Θα σου λεγα να σιγουρευτείς ότι κάνεις και το τεστ νιτρικών σωστά, μέτρα και το νερό δικτύου σου για κάθε ενδεχόμενο και κάνε ένα τεστ, κράτα ένα λίτρο νερό απ αυτό που θα βγάλεις και πρόσθεσε κι άλλο ένα λίτρο βρύσης να δεις θα σου δείξει κάπου 25 κι αφού έχεις σιγουρευτεί ότι το νερό δικτύου έχει μηδενικά νιτρικά;

Εχει βάσεις για να στερεωθεί η λάμπα.
Τώρα τα ταιζω με μέτρο. Ναι σίγουρα σωστά τα κάνω! Θ δοκιμασω και αυτό που λες
Επισης τώρα που θα κάνω αλλαγή στο νερό θέλω να αλλάξω κ λίγο τις θέσεις των φυτων
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 07, 2016, 05:04:31 μμ από Jovanita »

• Platinum member
Φύλλα διαφανή
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 07, 2016, 05:34:32 μμ »
Μόνο βάσεις ή και ντουί να πιάσει η λάμπα; Δεν ξέρω καθόλου πως είναι το φωτιστικό σου αυτή τη στιγμή και από led δεν κατέχω να σου πω αν είναι επαρκής ο φωτισμός. Το μόνο που θυμάμαι όταν έκανες το στρώσιμο κι είχες βάλει φωτό με τα πρώτα ψάρια, ότι ήταν αρκετά φωτεινό. Ο φωτισμός δεν εξαρτάται μόνο απ την ένταση αλλά και απ τον όγκο φυτών, απ ό,τι είδα στις φωτό σου το ενυδρείου σου ψιλό έπηξε, θα πρέπει να αποφασίσεις για το aquascape και να κλαδέψεις έτσι ώστε τα πίσω να είναι 5 εκατοστά περίπου πριν την επιφάνεια του νερού και μετά όσο πας μπροστά τόσο να χαμηλώνεις ώστε να φαίνονται όλα τα φυτά και να μη κρύβεται το φως απ τα μπροστά και χαμηλά. Για τα νιτρικά κάνε ένα τεστ και στο νερό βρύσης όπως σου είπα, κάποιοι έχει τύχει να ανιχνεύσουν νιτρικά και στο νερό που πίνουν!

Αποσυνδεδεμένος Jovanita

• Silver member
Φύλλα διαφανή
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 07, 2016, 05:56:49 μμ »
Μόνο βάσεις ή και ντουί να πιάσει η λάμπα; Δεν ξέρω καθόλου πως είναι το φωτιστικό σου αυτή τη στιγμή και από led δεν κατέχω να σου πω αν είναι επαρκής ο φωτισμός. Το μόνο που θυμάμαι όταν έκανες το στρώσιμο κι είχες βάλει φωτό με τα πρώτα ψάρια, ότι ήταν αρκετά φωτεινό. Ο φωτισμός δεν εξαρτάται μόνο απ την ένταση αλλά και απ τον όγκο φυτών, απ ό,τι είδα στις φωτό σου το ενυδρείου σου ψιλό έπηξε, θα πρέπει να αποφασίσεις για το aquascape και να κλαδέψεις έτσι ώστε τα πίσω να είναι 5 εκατοστά περίπου πριν την επιφάνεια του νερού και μετά όσο πας μπροστά τόσο να χαμηλώνεις ώστε να φαίνονται όλα τα φυτά και να μη κρύβεται το φως απ τα μπροστά και χαμηλά. Για τα νιτρικά κάνε ένα τεστ και στο νερό βρύσης όπως σου είπα, κάποιοι έχει τύχει να ανιχνεύσουν νιτρικά και στο νερό που πίνουν!

Μόνο βάσεις. Aquael leddy tube γράφει πάνω. Οκ θα τα φτιαξω!
Στη βρύση μου ήταν ή μέτρηση στα νιτρικά 10!

• Platinum member
Φύλλα διαφανή
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 07, 2016, 06:06:31 μμ »

Μόνο βάσεις. Aquael leddy tube γράφει πάνω. Οκ θα τα φτιαξω!
Στη βρύση μου ήταν ή μέτρηση στα νιτρικά 10!

Ωχ κακό μαντάτο αυτό για το οποίο δεν έχω προσωπικά γνώση τι να κάνεις, περίμενε απάντηση από κάποιον έμπειρο πάνω σ αυτό, ξανά κάνε άλλη μία φορά το τεστ να είσαι 100% σίγουρη, με τι τεστ μετράς;

Αποσυνδεδεμένος Jovanita

• Silver member
Φύλλα διαφανή
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 07, 2016, 07:30:40 μμ »
 Με salifert και εχει κλιμακα 0-100. Το εκανα 2 φορες το τεστ κ βγηκε 50. Οποτε θα κανω αλλαγη το 30% που ειπες. Μετα να ξαναμετρησω νιτρικα; θα πρεπει να εχουν μειωθει λογικα ε;
Με το aquascape δεν το καταλαβα...  quest?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 07, 2016, 07:33:54 μμ από Jovanita »

• Platinum member
Φύλλα διαφανή
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 07, 2016, 07:52:54 μμ »
Με salifert και εχει κλιμακα 0-100. Το εκανα 2 φορες το τεστ κ βγηκε 50. Οποτε θα κανω αλλαγη το 30% που ειπες. Μετα να ξαναμετρησω νιτρικα; θα πρεπει να εχουν μειωθει λογικα ε;
Με το aquascape δεν το καταλαβα...  quest?

Η λογική λέει ότι αν κάνεις 50% αλλαγή νερού που περιέχει 50ppm νιτρικά τότε θα πρέπει μετά να έχεις 25ppm με την προϋπόθεση ότι το νερό της βρύσης σου έχει 0 νιτρικά κάτι που στην περίπτωσή σου δεν ισχύει. Με 30% αλλαγή νερού και με τη βρύση σου να βγάζει 10 νιτρικά με 30% αλλαγή νερού δεν θα κάνεις τίποτα, αν είσαι σίγουρη ότι η βρύση βγάζει 10 κάνε 70% αλλαγή νερού μία και καλή, απλά πρόσεχε το νερό να μπει σιγά σιγά και η θερμοκρασία του να είναι το πολύ 1 βαθμό πιο κρύο κι εννοείται να έχεις ρίξει και αντιχλώριο. Για το aquascape εννοώ το εξής: ας υποθέσουμε ότι έχεις ύψος νερού απ το βυθό ως την επιφάνεια του νερού 30 εκατοστά, τα πίσω πίσω φυτά κλάδεψέ τα να έχουν ύψος 25 εκατοστά, τα αμέσως πιο μπροστά να είναι στα 20 εκατοστά, τα αμέσως πιο μπροστά στα 15 και ούτω καθ εξής, δηλαδή από μπροστά βλέποντας το ενυδρείο σου να τα βλέπεις όλα τα φυτά αλλά μόνο τις κορυφές τους ώστε να δώσεις βάθος στο τοπίο αλλά να υπάρχει και μπροστά χώρος για κολύμβηση απ τα ψάρια.

Αποσυνδεδεμένος Jovanita

• Silver member
Φύλλα διαφανή
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 07, 2016, 09:45:56 μμ »
Μολις τα τεελειωσα. Εσπασα και τις πετρες και το αλλαξα τελειως. Οταν ξεθολωσει θα βαλω φωτο

Αποσυνδεδεμένος anjius

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Θεσ/κη
Φύλλα διαφανή
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 03, 2017, 08:10:47 μμ »
ψάχνοντας για λιώσιμο φυτών μπήκα στο θέμα αυτό.
Προφανώς αντιμετωπίζεις λιώσιμο (melting) τα αίτια του οποίου ψάχνω κι εγώ.
Όσον αφορά τον φωτισμό, ο κανόνας W/lt είναι παρωχημένος και αναφέρεται σε λάμπες φθορισμού, ίσως και σε λάμπες πυρακτώσεως.
υπάρχουν διάφοροι τρόποι υπολογισμού του φωτός που αφορούν τον φωτοσυνθετικά αξιοποιήσιμο φωτισμό κλπ
Ένας απλός τρόπος υπολογισμού είναι να χρησιμοποιείς τα λούμεν lm/lt, έτσι έχουμε:
12 lm/lt για ενυδρείο γλυκού νερού με φυτά που απαιτούν ασθενή φωτισμό.
15 lm/lt για ενυδρείο γλυκού νερού με φυτά που απαιτούν μέτριο φωτισμό.
25 lm/lt για ενυδρείο γλυκού νερού με φυτά που απαιτούν ισχυρό φωτισμό.
(περισσότερα lm απαιτούν τα θαλασσινά ενυδρεία κι ακόμη περισσότερα τα ενυδρεία με κοράλλια.)
Διαφορετικά lm/W έχουν οι διάφορες λάμπες, οι led που σε ενδιαφέρουν έχουν τα περισσότερα lm/W από όλες, 80-100 ως και 200 lm/W.
Κάνεις τους υπολογισμούς σου και βλέπεις, σε συνδυασμό με τις απαιτήσεις των φυτών σου, αν χρειάζεσαι περισσότερο φωτισμό ή όχι.