ΑποστολέαςΘέμα: Ξεκίνημα ενυδρείου βοήθεια από τους έμπειρους  (Αναγνώστηκε 102 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος ιππολυτος

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Αθηνα Μαρουσι
Ξεκίνημα ενυδρείου βοήθεια από τους έμπειρους
« στις: Νοέμβριος 02, 2017, 11:04:53 πμ »
Καλησπέρα σε όλους τελικά έφτασε η ώρα που θα χρειαστώ τα φώτα σας για να μην πω τους προβολείς σας πήρα τελικά ενυδρείο η βάση του είναι 120Χ40 αυτό που θέλω να φτιάξω είναι ένα φυτεμένο κοινωνικό ενυδρείο.
Φυτά μέσα θα βάλω εύκολα γιατί δεν έχω εμπειρία θέλω να φτιάξω χάλι μπροστά και πίσω κάποια ψηλά και ενδιάμεσα στο χάλι συστάδες από ίδια φυτά μεταξύ τους επίσης έχω φτιάξει μια ζώνη όχι ιδιαίτερα μεγάλη ελεύθερης κολύμβησης πέτρες μεγάλες και μικρές για να δημιουργηθούν περάσματα και κρυψώνες τώρα από ιχθυοφόρτωση κοπαδόψαρα 20-25 γαρίδες 10-15 σαλιγκάρια 5-6 και έχω και μια σκέψη για ένα χαρέμι γκάμπι 1+3 αλλά σκέφτομαι τι θα τα κάνω όταν αρχίσουν τις γέννες.
Ο πυθμένας δεν είναι επίπεδος άλλα ανισόπεδος
Υπόστρωμα φλουρίτης 1Χ7 Flourite 1Χ7 Flourite Dark 1Χ7 Flourite Red ανακατεμένα
Χαλίκι ψιλό μαύρο χαλαζιακό 2-3,2 mm
Ελεύθερη περιοχή κολύμβησης με λευκή άμμο ψιλή χαλαζιακή 
Πέτρες από αυτές που έχω μαζέψει αφού επεξεργάστηκαν
Αντιχλώριο
Στρωσιμο θα κάνω με αμμωνία

Συμβουλές και κριτικές δεκτές

Φωτογραφίες για να δείτε το στήσιμο για παρατηρήσεις

Αποσυνδεδεμένος PASXA

• Gold member
  • Εμπειρία: !!!!!!!
  • Τόπος Διαμονής: καβαλα
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 02, 2017, 11:26:27 πμ »
πολυ ωραιο το ενυδρειο σου μα γιατι στην μεση το εχεις κενο ;  δεν χρειαζεται ν το κανεις ετσι ελευθερο ,, τα ψαρακια θα βρισκουν σιγουρα χωρο  να κολυμπυσουν 
αλλα για σκειπ ειναι πολυ ωραιο ειδικα αν βαλεις φυτα , οποτε κ ετσι μπορεις ν το αφησεις για ομορφια
αυτα που σκεφταισαι ειναι πολυ ωραια κ τα φυτα
της γαριδες ομως μετααπο  3 μηνες
για τα γκαπυ για τις γεννες μετα τα ψαρακια τα δεινεις αν θες δεν υπαρχει θεμα .. αν σου αρεσουν παρε ...
το υποστρωμα πολυ καλο αστο
τεστ ν παρεις ... οπωσδηποτε , ποστ να δεις στο φορουμ
αυτα απο εμενα καλη συνεχεια

:)

Συνδεδεμένος ιππολυτος

• New member
  • *
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 02, 2017, 12:00:40 μμ »
Τεστ έχω πάρει της api για αμμωνία νιτρώδη  νιτρικά και ph κρατάω την αμμωνία με προσθήκη φαρμακευτικού διαλύματος αμμωνίας 6% στα 4-5ppm για να δημιουργήσω τα βακτήρια

Αποσυνδεδεμένος Andreas fish lover

• Silver member
  • Όπου χόμπι τα χώνουμε(λεφτά)
  • Εμπειρία: προσπαθώ.Τα καταφέρνω
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα φυτεμένο με ζωοτόκα
  • Τόπος Διαμονής: Ηράκλειο Κρήτης
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 02, 2017, 12:10:30 μμ »
Λοιπον ευτυχώς που είχε κατάληψη σήμερα στο σχολείο και έχω λίγο χρόνο πρίν διαβάσω .Για να βάλεις ψάρια πρέπει να χεις ένα στρωμένο ενυδρείο για να μην έχεις θανάτους.Πρεπει να ξεκινήσεις δηλαδή τον κύκλο του αζώτου.Πως θα το κανεις αυτό;Πήγαινε στο Αρχάριοι γλυκού νερού και βρες το εξαιρετικό άρθρο για τον κύκλο του αζώτου και διάβασε προσεκτικά.Μετα για τα φυτά.Πρωτον τι υπόστρωμα έχεις;Τι φωτισμό; Λίπανση θα διαθέτεις;Τώρα για τα ψάρια.Τι ψάρια έχεις σκοπό να βάλεις;Να ξέρεις υπάρχει το σκληρό αλκαλικό νερό και το μαλακό όξινο!Πριν βάλει ψάρια ρώτα εδώ πέρα  (αφούωθεί το ενυδρείο και κάνεις μετρήσεις )στείλε τις μετρήσεις και θα δούμε τι ψάρια θα βάλεις!Αυτά για αρχή.Απαντα στις ερωτήσεις και διάβασε το άρθρο που σου πα
Όπου χόμπι τα χώνουμε(λεφτά)

Ρίσκαρε.Αν πετύχεις θα σε σεβονται.Αν αποτύχεις θα αποκτήσεις μία εμπειρία!

Συνδεδεμένος ιππολυτος

• New member
  • *
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 02, 2017, 12:46:24 μμ »
Λοιπον ευτυχώς που είχε κατάληψη σήμερα στο σχολείο και έχω λίγο χρόνο πρίν διαβάσω .Για να βάλεις ψάρια πρέπει να χεις ένα στρωμένο ενυδρείο για να μην έχεις θανάτους.Πρεπει να ξεκινήσεις δηλαδή τον κύκλο του αζώτου.Πως θα το κανεις αυτό;Πήγαινε στο Αρχάριοι γλυκού νερού και βρες το εξαιρετικό άρθρο για τον κύκλο του αζώτου και διάβασε προσεκτικά.Μετα για τα φυτά.Πρωτον τι υπόστρωμα έχεις;Τι φωτισμό; Λίπανση θα διαθέτεις;Τώρα για τα ψάρια.Τι ψάρια έχεις σκοπό να βάλεις;Να ξέρεις υπάρχει το σκληρό αλκαλικό νερό και το μαλακό όξινο!Πριν βάλει ψάρια ρώτα εδώ πέρα  (αφούωθεί το ενυδρείο και κάνεις μετρήσεις )στείλε τις μετρήσεις και θα δούμε τι ψάρια θα βάλεις!Αυτά για αρχή.Απαντα στις ερωτήσεις και διάβασε το άρθρο που σου πα

Σχετικά με το στρώσιμο αυτό ακριβώς κάνω προσθήκη φαρμακευτικής αμμωνίας για να δημιουργήσω τα κατάλληλα βακτήρια για μετατροπή της αμμωνίας σε νιτρώδη και μετά σε νιτρικά εφόσον πάρω μετρήσεις μηδενικές για τα δυο πρώτα και μετρήσεις στο ταβάνι για τα νιτρικά μεγάλη αλλαγή νερού στο 80-90% και μετά φύτεμα φυτών.
Υπόστρωμα  έχω βάλει φλουρίτη 3Χ7 κιλά ανάμικτο φωτισμό έχω 2Χ30watt αλλά θα αλλάξει μέχρι να μπουν τα φυτά και μάλλον θα μπουν 4Χ54watt T5  και σύστημα CO2.
Λίπανση εφόσον απαιτηθεί παστίλιες η υδατοδιαλυτά λιπάσματα
Για την ιχθυοφόρτωση έχω αναφέρει παραπάνω τι θέλω να βάλω μέσα 
Το νερό θα πρέπει να το κατεβάσω ως προς το ph για αυτά που θέλω να βάλω μέσα ίσως με τύρφη η με αντίθετη όσμωση 

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2017, 12:47:34 μμ από ιππολυτος »

• Silver member
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 02, 2017, 12:57:48 μμ »
Α εισαι πολυ οργανωμενος.Πολυ ωραια και καλο φωτισμο και υποστρωμα και οκ co2 και λιπανση και το νερακι οκ.Το ενυδρειο με την αμμο το υποστρωμα και τις πετρες ειναι οκ πολυ ωραιο στησιμο.Για φυτα μπορεις να βαλεις οτι θες αλλα μην πας στα δυσκολα.Το μονο που χω να πω τωρα ειναι καλη συνεχεια και καλη τυχη.

Αποσυνδεδεμένος REDCHERRY

• Gold member
  • Εμπειρία: Από τον Ιούνιο του 2014...
  • Τα ενυδρεία μου: 48λίτρα κοινωνικό φυτεμένο.
  • Τόπος Διαμονής: Διαβατά Θεσσαλονίκης
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 02, 2017, 04:34:07 μμ »
Γεια σου Ιππόλυτε. Μερικές προσωπικές απόψεις μέχρι να κάνουν τις παρατηρήσεις τους οι εμπειρότεροι.

Ωραίο ξεκίνημα.

Θα σε ρωτούσα για τις πέτρες αλλά είδα το ιστορικό των συζητήσεων σου και μάλλον είσαι εντάξει. Πάντως είναι κάποιο ρίσκο να βάζεις μία πέτρα που δεν γνωρίζεις ακριβώς τη σύνθεση της.

Για τα φυτά συνήθως ένας αρχάριος πάει στα εύκολα γιατί διστάζει να εμπλακεί με τη λίπανση (co2, λιπάσματα). Νομίζω με την υπάρχουσα υποδομή θα μπορέσεις να δοκιμάσεις και μέτριας δυσκολίας φυτά χωρίς να χρειάζεται να κάνεις κάτι επιπλέον.

Για τα ασπόνδυλα εγώ δεν θα τα έβαζα. Δεν λέω με γαρίδες και ραμχορν δύσκολα να δεις άλγες. Αλλά και αυτά έχουν τους περιορισμούς τους. Ακόμη και αν δεν διαλέξεις κάποιο επιθετικό ψάρι, δεν θα δεις τη συμπεριφορά μίας γαρίδας που ζει σε γαριδάδικο. Σε περιορίζουν σε κάποιο βαθμό και στο θέμα των φαρμάκων. Βέβαια, Εγώ τις λατρεύω ακόμη και ακίνητες αλλά θα σου έλεγα πρώτα να διαλέξεις ψάρια και μετά να δεις αν έχει νόημα να μπουν. Αν υπάρχει κάτι που να τρώει ότι παραπέσει από φαγητό στο βυθό νομίζω δεν είναι απαραίτητα. Τα τέτρα που είχα δεν είχαν πρόβλημα με φαγητό τους. Τα ρασμπορα αν έπεφτε στο βυθό δεν την ακουμπούσαν. Με δυσκόλευαν.
Εγώ θα το σκεφτόμουν
1. ένα μεγάλο κοπάδι με ψαράκια που κινούνται σίγουρα μεσαία και κάτω ζώνη.
2. ένα κοπάδι κορυντορας και ένα ακόμη είδος για μεσαία και άνω ζώνη
3. ασπόνδυλα και ένα είδος που δεν ενδιαφέρεται πολύ πολύ για το βυθό. Τα ιριαθερίνα που είχα δοκιμάσει  ενοχλούσαν τις γαρίδες μόνο την ώρα που κολυμπούσαν. Ακόμη και το πιο μικρό γαριδάκι τα άφηνε αδιάφορα αν ακουμπούσε κάπου (τζαμια, φυτά, κλαδιά βυθο κτλ). όταν κολυμπούσε ήταν τροφή.

Συνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 02, 2017, 05:05:03 μμ »
Πολύ ωραία αρχή Ιππόλυτε και αρκετά ψαγμένη, δεν θυμίζει καθόλου αρχάριο. greatup
Συμπληρωματικά σε όσα σου είπαν, να εκφράσω μια ανησυχία για το αν θα μείνει
η άσπρη άμμος στη θέση της. Και να ανακατευτεί με το χαλίκι όμως, μικρό το κακό.
Προσοχή στη ψαροσύνθεση, πχ τα γκάπυ δεν πάνε μαζί με πολλά κοπαδόψαρα που
συνήθως είναι μαλακού νερού. Και οι γαρίδες δυστυχώς ταιριάζουν με ελάχιστα ψάρια.
Καλή συνέχεια και καλό κουράγιο με το στρώσιμο, η αμμωνία θέλει το χρόνο της...

• Silver member
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 02, 2017, 06:11:32 μμ »
Να σου πω ιππολυτε...Τι φυτά σκέφτεσαι να βάλει.Να σου κάνω μερικές προτάσεις που πρέπει να τις δεις οπωσδήποτε.Λοιπον μερικά ωραια φυτα για πίσω ζώνη:valisneria,hygrophyla polysperma,micranthemum umbrosum και amazon sword.Μερικά ωραία για μέση ζώνη:bacopa compact(
monieri),cryptocoryne nevillii,cryptocoryne wendti.Μερικα για μπροστα:cryptocoryne becketti petchi.Για γκαζόν:saggitaria subulata,echinodorous tenellus,lobelia cardinalis,hydrocotyle tripartita,eleocharis parvula και pogostemon helferi.Φυτα για ξύλο:διάφορα είδη moss, διάφορες anoubias, διάφορες buchephalandra και java fern