ΑποστολέαςΘέμα: Αγορά χρυσοψαρου  (Αναγνώστηκε 157 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Εβιτα

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Πατρα
Αγορά χρυσοψαρου
« στις: Νοέμβριος 01, 2017, 05:29:52 μμ »
  ^-^ καλησπερα σας!!!!! Σημερα το πρωι, αγορασα ενα χρυσοψαρο.... Παω σε ενα  πετ σοπ, αγοραζω το χρυσοψαρακι, δεν ηθελα ομως να αγορασω γυαλα για να το βαλω μεσα και η πωλητρια μου το βαζει σε ενα "κλουβακι", ουσιαστικα ενα ενυδρειο ας το πω, πολυ μικρο βεβαια, και νιωθω οτι το ψαρι δεν μπορει να ζησει εκει μεσα. Η πωλητρια μου ειπε πως για το μεγεθος του ψαριου αυτο ειναι οτι πρεπει, αλλα μολις το πηρα σπιτι, δεν κολυπμουσε σχεδον καθολου, τωρα κινειται βεβαια, στην αρχη ελαχιστα, τωρα καθολου. Του εδωσα να φαει, εφαγε κανονικα, αλλα το ψαρι ειναι σαν να θελει να βγει απο κει μεσα, και για αυτο θα ηθελα και μια αλλη αποψη (εκτος απο της πετσοπισσας). Να το κρατησω εκει, η να αγορασω κατι μεγαλυτερο; δεν νομιζω οτι θελω να αγορασω μεγαλο ενυδρειο. Επισης, αυτο που δεν κολυμπαει καθολου οφειλεται στο οτι το εχω κλεισει στο "κλουβακι" η σε κατι αλλο;; Ευχαριστω!!

Αποσυνδεδεμένος Εβιτα

• New member
  • *
Προβλημα με χρυσοψαρο!
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 01, 2017, 06:08:29 μμ »
  ^-^ καλησπερα σας!!!!! Σημερα το πρωι, αγορασα ενα χρυσοψαρο.... Παω σε ενα  πετ σοπ, αγοραζω το χρυσοψαρακι, δεν ηθελα ομως να αγορασω γυαλα για να το βαλω μεσα και η πωλητρια μου το βαζει σε ενα "κλουβακι", ουσιαστικα ενα ενυδρειο ας το πω, πολυ μικρο βεβαια, και νιωθω οτι το ψαρι δεν μπορει να ζησει εκει μεσα. Η πωλητρια μου ειπε πως για το μεγεθος του ψαριου αυτο ειναι οτι πρεπει, αλλα μολις το πηρα σπιτι, δεν κολυπμουσε σχεδον καθολου, τωρα κινειται βεβαια, στην αρχη ελαχιστα, τωρα καθολου. Του εδωσα να φαει, εφαγε κανονικα, αλλα το ψαρι ειναι σαν να θελει να βγει απο κει μεσα, και για αυτο θα ηθελα και μια αλλη αποψη (εκτος απο της πετσοπισσας). Να το κρατησω εκει, η να αγορασω κατι μεγαλυτερο; δεν νομιζω οτι θελω να αγορασω μεγαλο ενυδρειο. Επισης, αυτο που δεν κολυμπαει καθολου οφειλεται στο οτι το εχω κλεισει στο "κλουβακι" η σε κατι αλλο;; Ευχαριστω!!

Συνδεδεμένος Lth

• Gold member
  • Εμπειρία: Το παλευω!
  • Τα ενυδρεία μου: 700λιτρα+300λιτρα σαμπ+40 λιτρα aquaponic..+160 Λιτρα βιοτοπικό Νέας Γουινέας +20 λιτρα σαμπάκι
  • Τόπος Διαμονής: Αθήνα
Αγορά χρυσοψαρου
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 01, 2017, 06:45:16 μμ »
Καλησπερα :)
Υπαρχει προβλημα :)
Αρχικα δεν ξερω απο που να ξεκινησω...
Το "Κλουβακι" που σου εδωσε πρεπει να ειναι 5 λιτρα....απαγορευτικα λιτρα για το οτιδηποτε...(μονο για φυτα κανει και αυτα αμα χωρανε...)
Τα χρυσοψαρα θελουν μια γυαλα απο 40 λιτρα εως 70 λιτρα... το ενα :)
Εν συνεχεια δεν ακουμε ποτε τον πετ σοπα/πετ σοπου...μπαινουμε παιρνουμε αυτο που θελουμε και φευγουμε...
Σε αυτα τα λιτρα πρεπει να του αλλαζεις νερο σιγουρα καθε μερα...οχι αυριο αλλα χθες παρε ενα μεγαλο σαμπλα κουτι των 60 λιτρων...(5-7 ευρω κανει αν θυμαμαι καλα)
Αυτα προς το παρον,επανερχομαι εντος ολιγου..
Λουκάς

Συνδεδεμένος Lth

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 700λιτρα+300λιτρα σαμπ+40 λιτρα aquaponic..+160 Λιτρα βιοτοπικό Νέας Γουινέας +20 λιτρα σαμπάκι
Αγορά χρυσοψαρου
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 01, 2017, 07:30:06 μμ »
Ας ξεκινησουμε απο τα βασικα...
http://aqua4fun.gr/index.php/board,41.0.html εδω μπορεις να βρεις πολυ σημαντικα θεματα

Επισης οπωσδηποτε να κοιταξεις...
http://aqua4fun.gr/index.php/topic,6336.0.html

http://aqua4fun.gr/index.php/topic,12628.0.html

http://aqua4fun.gr/index.php/topic,779.0.html

Επισης

http://aqua4fun.gr/index.php/topic,67.0.html

http://aqua4fun.gr/index.php/topic,6213.0.html (απο αυτο θα εχει θεμα αν δεν κανεις αλλαγες στο ενυδρειο μεχρι να παρεις καποιο πλαστικο τυπου σαμπλα απο ικεα ειτε απο πρακτικερ οπως σου προανεφερα...

Κατι τετοιο...
http://www.ikea.gr/apothikeutikoi-horoi/mikri-apothikeusi/apothikeutika-koutia-kai-kalathia/koutia-apothikeusis-gia-voithitikous-horous/samla-koyti-me-kapaki-49171/69903214/

ειτε κατι τετοιο

http://www.ikea.gr/apothikeutikoi-horoi/mikri-apothikeusi/apothikeutika-koutia-kai-kalathia/koutia-apothikeusis-gia-voithitikous-horous/samla-koyti-2454/00102975/

Αν για καποιο λογο που μονο εσυ ξερεις δεν γινεται ολαααα αυτα να τα κανεις,καλυτερα το ψαρι να το δωσεις...
Ολα αυτα που σου λεω ειναι προσωρινα...
Το ψαρι πρεπει να μπει καποια στιγμη σε ενυδρειο με φιλτρα κτλ κτλ ωστε να εχει και αυτο μια καλη πορεια
Αυτα απο εμενα φιλικα παντα
Λουκάς

Αποσυνδεδεμένος ataktoulis

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: ΚΟΖΑΝΗ
Αγορά χρυσοψαρου
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 01, 2017, 08:07:22 μμ »
Θα συμφωνήσω 100%

Sent from my iPhone using Tapatalk

Συνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
Αγορά χρυσοψαρου
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 02, 2017, 12:39:34 πμ »
Καλημέρα και καλώς ήρθες,  ένα σίγουρο είναι ότι αν αφήσεις λίγο ακόμα εκεί μέσα το ψαράκι θα το χάσεις, είναι σαν να βάζουν εσένα να ζήσεις σε ένα θάλαμο ασανσέρ χωρητικότητας δύο ατόμων χωρίς να βγαίνεις καθόλου έξω. 
Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να δώσεις αρχικά το ψαράκι από την στιγμή που δεν θέλεις να πάρεις μεγάλο ενυδρείο, και όταν πάρεις την απόφαση να ασχοληθείς μπαίνεις ρωτάς και σε καθοδηγούμε τι πρέπει να κάνεις. Το ψαράκι θα είναι το τελευταίο που θα αγοράσεις, πρώτα θα γίνει η προετοιμασία του ενυδρείου και του εξοπλισμού του και μετά θα βάλεις ψάρια.

Αποσυνδεδεμένος delta66

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Αθηνα
Αγορά χρυσοψαρου
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 02, 2017, 03:52:54 μμ »
Τα χρυσοψαρα θελουν μια γυαλα απο 40 λιτρα εως 70 λιτρα... το ενα :)
Αυτη ειναι η πρωτη απαντηση στο θεμα της Εβιτας και ηδη εχει μια λαθος πληροφορια που μπορει να μεινει στο μυαλο της για παντα ως σωστη, εμποδιζοντας την να δεχτει κατι διαφορετικο.
Παρακαλω ταπεινα, οταν συμβουλευουμε νεους στο χομπι, να δινουμε σωστες και λογικες πληροφοριες.

Ενα χρυσοψαρο που μπορει να φτασει (αναλογα το ειδος) κα τα 25-35 εκ. μηκος (ενιοτε και μεγαλυτερα), πως μπορει να ζησει αξιοπρεπως σε ενα ενυδρειο 40-70 λιτρων, αφου τα 50λτρα ας πουμε, εχουν συνηθως  μηκος 50-60 εκ ???
Πως θα κολυμπαει? με πρωτη και οπισθεν?
Εκτος του οτι το πιθανοτερο ειναι να παθει νανισμο, οπως ολα τα χρυσοψαρα που βλεπουμε σε μικρα ενυδρεια και γυαλες και ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ οτι επειδη ειναι ζωντανα, ειναι και υγιη.

Ενα 50 λιτρο ειναι κι αυτη μια περιττη αγορα, οσο περιττη ηταν η αγορα του 5λιτρου.
Αρκει μονο για τους πρωτους μηνες της ζωης του χρυσοψαρου, αφου μεγαλωνει και γρηγορα.
Ακομα και το 70λιτρο ειναι κι αυτο οριακο. Ακομα και για ενα fancy χρυσοψαρο που δε μεγαλωνει τοσο πολυ και μπορει να φτασει τα 15-18 εκ συνηθως.
Αν εχει παρει common shubunkin ή comet χρυσοψαρο, δεν φτανει ουτε το 70λιτρο.
Με ολη την καλη διαθεση.  greatup

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2017, 04:00:38 μμ από delta66 »
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται οικονομικα απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το aqua4fun που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Συνδεδεμένος Lth

• Gold member
Αγορά χρυσοψαρου
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 02, 2017, 04:01:36 μμ »
Δεκτη και σεβαστη η τοποθετηση σου σπυρο :)
Εχεις δικιο,αυτη η τοποθετηση μου ηταν λιγο παρορμητική ενω δεν θα επρεπε...
Απλα τοποθετησα και λινκς απο υπομνηματα ωστα να διαβασει απο μονη της και να εκφρασει αφοβα οποιαδηποτε απορια...για το καλυτερο μελλον του ψαριου...

Οσον αφορα το 50λιτρο ειναι για τις πρωτες μερες μιας και η τιμη του ειναι πιο προσιτή απο αυτην ενος ενυδρειου,στα αναλογα μηκη και πλατη που θελει ενα χρυσοψαρο...
Για αυτο και η προταση μου ..
Θα ειμαι πιο προσεκτικος την επομενη φορα.. :)
Ευχαριστω για την παρατηρηση σου :)

Υ.Γ
Θα κολυμπαει βαζωντας πρωτη και οπισθεν? Για στροφη θα θελει να του κανει καποιος κουμαντα.
Θα εχει αισθητηρα και καμερα ? (χιουμορ) :D
χαχαχαχα
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2017, 04:02:34 μμ από Lth »
Λουκάς

Αποσυνδεδεμένος Εβιτα

• New member
  • *
Αγορά χρυσοψαρου
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 02, 2017, 08:25:46 μμ »
Καλησπερα !!!! :)
Ευχαριστω για οσους βοηθησαν και ενδιαφερθηκαν!! Ηδη βρηκα μια γνωστη που εχει ενυδρειο με χρυσοψαρα και μου εχει την χαρα να φιλοξενησει το χρυσοψαρακι στο δικο της ενυδρειο! Ευχαριστω και παλι!!
 ;)

Συνδεδεμένος Lth

• Gold member
Αγορά χρυσοψαρου
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 02, 2017, 08:26:37 μμ »
Να σαι καλα.. :)
Λουκάς

Συνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
Αγορά χρυσοψαρου
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 04, 2017, 01:22:00 πμ »
Καλησπερα !!!! :)
Ευχαριστω για οσους βοηθησαν και ενδιαφερθηκαν!! Ηδη βρηκα μια γνωστη που εχει ενυδρειο με χρυσοψαρα και μου εχει την χαρα να φιλοξενησει το χρυσοψαρακι στο δικο της ενυδρειο! Ευχαριστω και παλι!!
 ;)

Το έχεις πάρει ήδη το μικρόβιο...  όταν θα το πάρεις κάποια στιγμή απόφαση εδώ είμαστε.  ;)