ΑποστολέαςΘέμα: μονομαχερα 72 L  (Αναγνώστηκε 507 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος black8189

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 40 λιτρα φυτεμενο μονομαχου, 70 λιτρα τριπλη μονομαχερα, 110 λιτρα κοχυλοψαρα tanganyika
  • Τόπος Διαμονής: Χαλκηδονα Θεσσ/νικης
μονομαχερα 72 L
« στις: Οκτώβριος 23, 2017, 08:08:53 μμ »
Κατηγορία ενυδρείου
Μονομαχερα με 3 διαμερισματα

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (Μ*Π*Υ):60*30*40
Συνολικά Λίτρα:72 (3*24)
Βάση:συνθετακι

Κάτοικοι του Ενυδρείου
Ψάρια:2crowntale betta 1θυλικια plakat
Άλλα είδη:

Διακόσμηση Ενυδρείου
Φόντο:διαμπερες   
Πέτρες:σαποπετρα ουδετερη στα χρωματα της σκουριας
Ξύλα:οχι
Υπόστρωμα:μαυρο χαλικακι
Φυτα:ανουμπια νανα κερατοφυλλο κ η μεγαλες ανουμπιες που δε θυμαμαι ειδοw...

Φωτισμός
Είδη φωτισμού:λεντοταινια
Λαπτηρες:
Διάρκεια φωτισμού:8 ωρες

Εξοπλισμός Ενυδρείου
Φίλτρανση(Εξ.-Εσ. Φίλτρο/ Sump/ 'Άλλο: τρια αεροφιλτρα
Θέρμανση/Θερμοκρασία (°C):θερμοστατης 50w 26C

'Εξτρα Παροχές
Παροχή CO2:οχι
Ph controller:οχι
Ψύξη:οχι
Αντίστροφη Όσμωση:ναι

Παράμετροι Νερού
pH:6.8
Γενικη Σκληροτητα:
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):5
Φωσφορικά (Po4)

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:30% καθε βδομαδα

Το ενυδρειο εγινε με σκοπο την αναπαραγωγη κ φιλοξενια πανω απο εναν μονομαχων.Τα χωρισματα ειναι πλεξι γκλας λευκο ημιδιαφανο για να μην υπαρχει οπτικη απο το ενα διαμερισμα στο αλλο αλλα ειναι συρταρωτα μεσα σε πλαστικα "αυλακια" ωστε να μπορω να βαλω διαφανο χωρισμα οταν κ αν χρειαστει επισης στο τελευταιο χωρισμα φιλοξενω κλαδεματα μος κ κουμπα σε ποτηρακια για να δω την αναπτυξη τους σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου.Καθε παρατηριση δεκτη καθως κ τιπς για την επερχομενη αναπαραγωγη (που λογικα θα την κανω σε αλλο ενυδρειο) κλασικα η αναλυση στις φωτο αθλια μιας κ δεν εχω βρει κανα καλο rezizer :)

Αποσυνδεδεμένος PASXA

• Gold member
  • Πίστευε μόνο ... σε ότι κάνεις ... και θα πετύχεις
  • Εμπειρία: ??????????
  • Τα ενυδρεία μου: 60λιτρο με τροπικά ψαρια
  • Τόπος Διαμονής: καβαλα
μονομαχερα 72 L
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 23, 2017, 09:54:51 μμ »
πολύ καλο
τυχερος ο φυλαρακος σου  sevasmos
PAOK KAVALA CLUB  F.C.
🐬

Αποσυνδεδεμένος Hatso

• Gold member
  • Πλούσιος είναι αυτός που δίνει
  • Τα ενυδρεία μου: 160 λίτρα κοινωνικό φυτεμένο
  • Τόπος Διαμονής: Παλαιο Φάληρο
μονομαχερα 72 L
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 23, 2017, 11:51:20 μμ »
πολύ καλο
τυχερος ο φυλαρακος σου  sevasmos

Ποιός απ' όλους; Η κούκλα νομίζω ότι είναι η πιο εντυπωσιακή απ' όλα τα ψάρια.

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 40 λιτρα φυτεμενο μονομαχου, 70 λιτρα τριπλη μονομαχερα, 110 λιτρα κοχυλοψαρα tanganyika
μονομαχερα 72 L
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 23, 2017, 11:54:11 μμ »
ευχαριστω πολυ μια κουκλα ειναι μοντελακι σωστο....

Αποσυνδεδεμένος Γαβριλος

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 500 λιτρα φυτεμένο 80 λιτρα φυτεμένο 20 λιτρα φυτεμένο
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
μονομαχερα 72 L
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 24, 2017, 09:16:16 πμ »
Καλη ιδέα να βάλεις χωρίσματα ! Αν δεν υπήρχαν αυτά τώρα θα είχες μόνο εναν!  ;D

Αποσυνδεδεμένος avraamp

• Silver member
  • Εμπειρία: Αρχάριος
  • Τα ενυδρεία μου: Juwel Rio 400, DIY 70Lt
  • Τόπος Διαμονής: Αθήνα
μονομαχερα 72 L
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 24, 2017, 09:44:08 πμ »
Ωραίο στήσιμο έχεις κάνει και φαίνεται ότι έχεις προετοιμαστεί σωστά για να προχωρήσεις με αναπαραγωγή μονομάχων.
Αρκετό ενδιαφέρον και δύσκολο το εγχείρημα.
Σου εύχομαι καλή επιτυχία.
Εννοείται αναμένουμε να δούμε και το αντίστοιχο υλικό...

Όντως η θηλυκή είναι κούκλα!!! thubsup
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2017, 09:45:56 πμ από avraamp »

• Silver member
μονομαχερα 72 L
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 24, 2017, 10:06:23 πμ »
Χωρις χωρισματα θα γινοταν βιετναμ η φαση. θα ενημερωσω για την αναπαραγωγη οταν ξεκινησω την διαδικασια με φωτο βιντεο κτλ ισως και σε αλλο ποστ ωστε να με βοηθησουν οι πιο εμπειροι

Αποσυνδεδεμένος PASXA

• Gold member
  • Πίστευε μόνο ... σε ότι κάνεις ... και θα πετύχεις
  • Εμπειρία: ??????????
  • Τα ενυδρεία μου: 60λιτρο με τροπικά ψαρια
  • Τόπος Διαμονής: καβαλα
μονομαχερα 72 L
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 24, 2017, 03:30:00 μμ »
PAOK KAVALA CLUB  F.C.
🐬

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
μονομαχερα 72 L
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 24, 2017, 10:41:45 μμ »
Τα χωρίσματα πρέπει πάντα να είναι με κάποιο τρόπο μη διαφανή,  ώστε να μην βλέπει το ένα ψάρι το άλλο για να είναι σε συνεχή ηρεμία.

• Silver member
μονομαχερα 72 L
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 25, 2017, 01:00:52 πμ »
Το τελαυταιο ειναι μονο διαφανές για να μπορω να προετοιμασω το ζευγαρι οταν χρειαστεί ευκολα αλλαζει ομως κ βαζω καποιο σκουρο εφ οσον ειναι συρτάωτα

• Silver member
μονομαχερα 72 L
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 01, 2017, 07:06:25 μμ »
παιδακια SOS κατι εχει παει στραβα κ εδω κ μερικες βδομαδες ανεβαζω συνεχεια αμωνια....μπολιαζω απο το αλλο ενυδρειο με κομματακια σφουγγαρι κ τη βρωμια που κραταει το φιλτρο πεφτει για μερικες μερες η αμωνια και μετα παλι τα ιδια...βεβαια δε βλεπω καμια ενοχληση ουτε στους μονομαχους ουτε στα φυτα αλλα δε γινετε να τρεχει με αμωνια το ενυδρειο

Αποσυνδεδεμένος bbetta

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 72lt UC, 25lt Betta
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
μονομαχερα 72 L
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 02, 2017, 01:45:00 μμ »
Για να ανεβάζεις αμμωνία σε στρωμένο ενυδρείο ή ταΐζεις υπερβολικά και δεν κανεις αλλαγές, ή έχει ψοφήσει κάτι μέσα και αποσυντίθεται. Το άλλο ενδεχόμενο που σκέφτομαι είναι να μην τα λέει καλά το τεστ. Τι αλλαγές νερού κανεις;

Αποσυνδεδεμένος Hatso

• Gold member
  • Πλούσιος είναι αυτός που δίνει
  • Τα ενυδρεία μου: 160 λίτρα κοινωνικό φυτεμένο
  • Τόπος Διαμονής: Παλαιο Φάληρο
μονομαχερα 72 L
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 02, 2017, 09:52:39 μμ »
Μήπως έχεις βάλει μέσα τα χέρια σου αφού είχες πιάσει κάποιου είδους απορρυπαντικό, κρέμα κτλ και καταστράφηκε η βιολογία. Αν τέτοιου είδους ουσίες υπάρχουν ακόμα μέσα στο ενυδρείο, τότε ότι και να γίνεται προσωρινά με το μπόλι, στο τέλος πάλι οι αποικίες των βακτηρίων εξολοθρεύονται και η αμμωνία κάνει πάρτυ.

Την έχω πατήσει έτσι με κρέμα χεριών. Ακόμα και 80% άμεση αλλαγή νερού που έκανα, το ενυδρείο έκανε να συνέρθει μήνες (κι αφού έχασα κάποια ψαράκια).

Σκέψου το λίγο, μήπως υπάρχει τέτοια περίπτωση.

• Silver member
μονομαχερα 72 L
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 03, 2017, 06:14:51 μμ »
ειμαι γενικα τσιγκουνης στο ταισμα αλλαγες καθε εβδομαδα 20% μιας κ δεν ανεβαζω νιτρικα.Τα τεστακια ειναι σχετικα καινουργια και δειχνους σωστες μετρησεις στα αλλα ενυδρεια.Φιλε Hatso δεν την σκεφτηκα αυτη την περιπτωση αν και πλενω καλα τα χερια με νερο πριν τα βαλω μεσα. Εκανα μεγαλη αλλαγη 90% περιπου το αφησα να τρεξει μια μερα με ανθρακα και ξαναμπολιασα....παρατηρησα οτι τα αεροφιλτρα ειχαν βουλωσει αρκετα οι τρυπες στο πλαστικο τους κομματι  κ η ροη τους ειχε πεσει σημαντικα μπορει να φταιει κ αυτο θα ξαναμετρησω αυριο κα θα ενημερωσω. Το περιεργο ειναι οτι ψαρια κ φυτα δε δειχνουν κανενα αρνητικο σημαδι υπαρχει περιπτωση να εχω λαθος ενδειξη λογω του οτι κανω αλλαγες με σκετη οσμωση?

• Silver member
μονομαχερα 72 L
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 27, 2017, 10:11:20 μμ »
ΠΑΛΙ τα ιδια παλι ανεβαζω αμμωνια... εκανα πιο μεγαλες τρυπες στα αεροφιλτρα ωστε κα κανουν καλυτερη κυκλοφορια κ να μη βουλωνουν μπολιασα ξανα και ξανα και ξανα αλλα δε λεει να στρωσει!!!
Καλα εκανα που δε τα συμπαθησα ποτε τα αεροφιλτρα ...δε μπορω να βρω καποια αλλη λογικη εξηγηση οποτε μαλλον τα φιλτρακια δεν κανουν δουλεια quest? Χρονια πολλα και καλες γιορτες σε ολους  :-*

• Aqua Moderator
  • Platinum member
μονομαχερα 72 L
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 28, 2017, 12:50:25 πμ »
Τα αερόφιλτρα για τόσο μικρά ενυδρεία είναι μάνα αρκεί να είναι στρωμένα. Στις φάρμες σε όλα τα ενυδρεία- γεννήστρες έχουν αερόφιλτρα για να προστατεύεται ο γόνος

Τα δικά σου μήπως δεν ήταν στρωμένα καλά;

• Silver member
μονομαχερα 72 L
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 28, 2017, 09:31:26 πμ »
Καλημερα δυσκολα μιας και οταν μπολιαζα κ μετρουσα μετα απο 24 ωρες μ εδειχνε αμμωνια μηδεν μετα απο μερικες μερες πχ πριν την αλλαγη οταν εκανα μετρησεις η αμμωνια εμφανιζοταν παλι. Το πιο λογικο θα ηταν  αυτο που ειχε πει ο Hatso να εβαλα τα χερια μεσα κ να ειχαν μπει στο νερο χημικα απο καποιο απορυπαντικο αλλα αυτο δε θα επιρεζε και τα ψαρια? επισης σκεφτηκα μηπως οτι μπορει να ειναι οι υγροποιησεις απο το καπακι που ερχονται σε επαφη με την λεντοταινια που ειναι κολλημενη με λογκο στιγμης, αλλα και παλι  η λογκο εχει στεγνωσει και τα ψαρια ειναι υγιεστατα

• Aqua Moderator
  • Platinum member
μονομαχερα 72 L
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 28, 2017, 10:31:10 πμ »
Τα χημικά τα απορρυπαντικά και οι κόλλες δεν ανεβάζουν ποτέ αμμώνια και δεν ευθύνονται για αυτή. Το λογικό είναι να μην έστρωσε το ίδιο το σφουγγάρι, γιατί όταν λες ότι έριχνες το μπόλι και έπεφτε η αμμωνία σημαίνει ότι την νιτροποίηση την έκανε το μπόλι εκείνη την στιγμή (υποβοηθούσες με το μπόλι το φίλτρο) και όχι η αποικία βακτηρίων στο σφουγγάρι σου γιατί η αποικία δεν ήταν αρκετή. Για να ολοκληρωθεί η διαδικασία της νιτροποίησης με απλά λόγια να στρώσει το φίλτρο ανέρχεται σε 35 με 40 μέρες.

• Silver member
μονομαχερα 72 L
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 28, 2017, 12:30:56 μμ »
Εννοω τα χημικα να κατεστρεφαν τη βιολογια ρου φιλτρου οχι να ανεβαζουν αμμωνια.Το ενυδρειο τρεχει δυο μηνες και και εχω μπολιασει και με μακαρονι και με κομματια σφουγγαρι κ με βρωμια απο φίλτρο αρκετες φορες δε μ.φαίνεται λογικο να μην εχει καταφερει να αποκτησει βιολογια...και οι μετρησεις αμμωνιας να ειναι καρφωμενες στο 1

• Aqua Moderator
  • Platinum member
μονομαχερα 72 L
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 28, 2017, 01:37:19 μμ »
Όταν μπολιάζεις σε ένα κλειστό εξωτερικό φίλτρο θέλει δεν θέλει το μπόλι θα αποικίσει στο βιολογικό υλικό που έχεις μέσα στο φίλτρο σου λόγω έλλειψης διαφυγής.
Όταν μπολιάζεις όμως μέσα στο ενυδρείο, στο αερόφιλτρο που έχεις (σφουγγάρι) δεν θα αποικήσουν όλα τα βακτήρια από το μπόλι γιατί τα περισσότερα από αυτά θα χαθούν σε όλα τα υλικά του ενυδρείου και μέσα στο νερό. είναι ποιο δύσκολο να στρώσεις άμεσα ένα σφουγγάρι που είναι ελεύθερο μέσα στο ενυδρείο, παρά όταν αυτό είναι μέσα σε κλειστό φίλτρο. Γι' αυτό όταν έριχνες μπόλι εκείνη την στιγμή κατέβαζε την αμμωνία και μετά από μέρες ανέβαινε ξανά, γιατί το μπόλι που έριχνες δεν δεσμεύονταν στο σφουγγάρι και λόγω ελλιπής οξυγόνωσης στα άλλα σημεία που ήταν πέθαινε.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 28, 2017, 06:20:58 μμ από giannisaek »

• Silver member
μονομαχερα 72 L
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 28, 2017, 03:05:01 μμ »
λογικο ακουγετε αυτο που λες και μαλλον ισχυει το θεμα ειναι πως θα το στρωσω;

• Aqua Moderator
  • Platinum member
μονομαχερα 72 L
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 28, 2017, 04:25:40 μμ »
Πρέπει να δώσεις έμφαση στο σφουγγάρι ώστε η αποικία να ολοκληρωθεί εκεί. Είναι λάθος το μπόλι να το ρίχνεις στην στήλη του νερού όπως ανέφερα και πριν, γιατί καθυστερείς την βιολογική ωρίμανση του σφουγγαριού.
Πρέπει για αρχή όσο είναι αδύναμο το φίλτρο να μην ταΐζεις πολύ (ένα με δύο flakes φτάνουν)
Θα παρακολουθείς την ποσότητα της αμμωνίας - νιτρωδών και νιτρικών και στην ανάγκη θα κάνεις αλλαγές νερού.
Και αν θέλεις να βοηθήσεις το φίλτρο πιο γρήγορα  θα βγάλεις το σφουγγάρι έξω από την στήλη του νερού θα ρίξεις το μπόλι πάνω του κάνοντας ελαφρύ μασάζ στο σφουγγάρι ώστε να τραβήξει την βρομιά και μετά θα το βάλεις μέσα.

• Silver member
μονομαχερα 72 L
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 28, 2017, 08:10:15 μμ »
μπολιαζω ως εξης σφηνωνω σπασμενο μακαρονι η κομματακια σφουγγαρι απο αλλο φιλτρο αναμεσα πλαστικου του αεροφιλτρου κ σφουγγαριου αεροφιλτρου τη μουργα την ριχνω με συριγα αργα μεσα στο σφουγγαρι ενω αυτο ρουφαει και αναγκαστικα το ρουφαει μεσα