ΑποστολέαςΘέμα: Πρόβλημα και ερωτήσεις για καινούργιο ενυδρείο γλυκού νερού  (Αναγνώστηκε 224 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MakrDim

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Agios Nikolaos, Crete
Καλησπέρα σας! Έιμαι αρχάριος στον χώρο των ενυδρείων και εχω καποιες απορίες! Εχω λύσει αρκετές απο αυτές διαβάζοντας στο forum αλλα μερικές ακόμα μου μένουν αναπάντητες. Τα δεδομένα μου είναι τα εξής. Έιχα για ένα χρόνο μία γυάλα 5L και είχα μέσα έναν μονομάχο αρσενικό! Πριν 1 εβδομάδα αγόρασα ένα ενυδρείο 60L γλυκού νερού και έβαλα μέσα τον μονομάχο, 1 γλύφτη πολυ μικρό 2.5cm, 9 neon tetra και 1  fancy guppy πολύ μικρό 1.5cm. Δεν έχω ζωντανά φυτά μέσα παρά μόνο 2 ψεύτικα. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω τώρα τελευταία είναι ότι τα tetra πηγαίνουν συχνά και τσιμπάνε την ουρά του μονομάχου! Ο μονομάχος δεν κάνει τίποτα και τον βλέπω λίγο αγχωμένο και έχω αρχίσει να ανησυχώ! Νομίζω (χωρις να είμαι σιγουρος) ότι κόβουνε και κάποια πολυ πολύ μικρα κομματακια απο την ουρα του γιατί την βλέπω λίγο ταλαιπωρημένη και μου φαίνεται και πιο μικρή! Τι λύσεις υπάρχουν σε αυτο το πρόβλημα;
2ον) Εχω μπερδευτεί με το θέμα του φωτισμού. Έχω διαβάσει πολλά στα forum αλλα μπερδεύτηκα πιιο πολύ μιας και δεν δινουν ξεκάθαρες απαντήσεις για τα watt που πρέπει να έχω, το χρώμα της λάμπας (kelvin) καθώς και το είδος της (φθορίου ή led) ποιο δηλαδή θεωρείται καλύτερη.
3oν) Οι αλλαγές που κάνω στο νερό, τις κάνω απο φίλτρο της βρύσης και όχι απο αφιλτράριστο νερό. Πάλι εννοείται ότι συμπληρώνω αντιχλώριο ( Sera Aquatan) και βακτήρια (Sera bio nitrivec). Αλλά μήπως έτσι χάνω θρεπτικά στοιχεία και ιχνοστοιχεία που μπορεί να κατακρατεί το φίλτρο της βρύσης και κάνω κακό αντί για καλό;
 Σας επισυνάπτω και μια φωτογραφία του ενυδρείου! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια και τον χρόνο σας!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 14, 2017, 07:48:55 μμ από MakrDim »

Αποσυνδεδεμένος PASXA

• Gold member
  • Εμπειρία: !!!!!!!
  • Τόπος Διαμονής: καβαλα
Πρόβλημα και ερωτήσεις για καινούργιο ενυδρείο γλυκού νερού
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 14, 2017, 08:15:42 μμ »
καλως ηρθες φιλε

1 ...  θα σου ελεγα να βαλεις αληθινα φυτα

ΕΙΔΙΚΑ  επειδη εχεις μονομαχο

αλλα οχι μονο για αυτο αλλα επειδη ειναι χρησημα

θα σου ελεγα οτι μπορεις να βγαλεις ολα σου τα ψαρια εκτος απο τον γλυφτη

και να βαλεις κατι απο εδω   http://aqua4fun.gr/index.php/topic,1450.0.html

ωραια

τι φιλτρακι εχεις ;

ωραιο παντως το εχεις κανει αλλα ΒΑΛΕ ΑΛΗΘΙΝΑ ΦΥΤΑ

τι υποστρωμα ;

τι φωτισμο εχις [ βαττ ] ;

το ψαρι καλυτερα να το βαλεις φωτο

ελπιζω να μην ειναι φιν ροτ

http://aqua4fun.gr/index.php/topic,1771.0.html
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 14, 2017, 08:17:47 μμ από PASXA »
:)

Αποσυνδεδεμένος MakrDim

• New member
  • *
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 14, 2017, 08:45:37 μμ »
Καλώς σας βρήκα! Το υπόστρωμα που έβαλα είναι λεπτή άμμος που μου την έδωσαν απο το μαγαζί. To φίλτρο μου ειναι το easy crystal filter box 300 το οποίο έχει θερμοστάτη 50W ενα πράσινο φίλτρο με ενεργό άνθρακα, ένα φίλτρο μαύρο που λέγεται BioFoam και πλαστικά μακαρόνια (bio filter balls) μεσα σε ένα διχτυ που μου είπε ότι βοηθάει στην διατήρηση της βιολογίας του ενυδρείου. Αυτά όλα είναι σε μία θήκη, όλα μαζι, που τα είχε το ενυδρείο μέσα όταν το αγόρασα. Όλο αυτό το πακέτο λέγεται easy crystal filter box 300! Το ενυδρείο είχε μία λάμπα led 6w απο την μαμά του με λευκό φως την οποία έσπασα κατα λάθος! Τώρα αυτή που έχω είναι μια αδιάβροχη λάμπα Led 10W που την πήρα απο ένα μαγαζί με ηλεκτρολογικά και ειναι RGB που αλλάζει και χρώματα! Επισυνάπτω και την φωτο του μονομάχου. Ελπίζω να μην είναι αυτή η ασθένεια αν και τα Tetra  ψαρακια του δαγκώνουν την ουρά συνέχεια. δεν παίζει να είναι απο αυτό;

Αποσυνδεδεμένος PASXA

• Gold member
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 14, 2017, 08:53:44 μμ »
το φιλτρο καλο ειναι

και ο φωτισμος

ΑΛΛΑ ...

αν παρεις αληθινα φυτα πρεπει να παρεις φωτισμο 15 βττ κατα την γνωμη μου και να μην αλλαζει χρωματα
ασπρο κατα πριτιμιση

παρε αληθινα φυτα  και αλλαξε ψαροσυνθεση θα σου ελεγα

δεν νομιζω να ειναι αρρωστια
για τον μονομαχο
 δες  εδω για τον μονομαχο

θελει αρκετα φυτα

http://aqua4fun.gr/index.php/topic,3706.0.html

και τα ψευτικα φυτα σου ειναι μυτερα μπορει για αυτο να ειναι ετσι
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 14, 2017, 08:55:16 μμ από PASXA »

Συνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 15, 2017, 12:12:00 πμ »
Καλώς ήρθες στην παρέα μας!

Συνοπτικά σου δίνω μερικές απαντήσεις:
Ο μονομάχος είναι ένα ψάρι που για διάφορους λόγους μπορεί να στρεσαριστεί και να παρουσιάσει κυρίως fin rot (ξεφτίζουν τα πτερύγια του). Οπότε:

1. Βγάζεις τα τέτρα ή τον μονομάχο. Πολύ σύντομα ο μονομάχος θα έχει πρόβλημα (αν δεν έχει ήδη).
2. Έχεις το φως σταθερό λευκό χωρίς να αλλάζεις χρώματα. Τα διάφορα χρώματα στρεσσάρουν όλα τα ψάρια.
3. Βγάζεις τον γλύφτη (μάλλον εννοείς πλέκο) γιατί γίνεται τεράστιος (κοντά 25 εκ.) και θέλει πολύ μεγαλύτερο ενυδρείο.
4. Βάζεις εύκολα φυτά όπως κρυπτοκορίνες (με ταμπλέτα λίπανσης στις ρίζες), βαλισνέριες. Επίσης φυτά που δεν φυτεύονται αλλά δένονται σε πέτρες-ξύλα όπως ανούμπιες, java fern. Καλό είναι να βάλεις και κάποια εύκολα φυτά γρήγορης ανάπτυξης όπως limnophylla sessilflora, hygrophylla polysperma.Τα φυτά βοηθάνε στην ισορροπία του ενυδρείου, δεν είναι μόνο για διακόσμηση. Ειδικά αυτά της γρήγορης ανάπτυξης απορροφούνε άμεσα τα νιτρικά που παράγονται.
Για το φως μην το πολυψάχνεις από την στιγμή που θα βάλεις φυτά χαμηλών απαιτήσεων. Άποψή μου είναι πως οι λάμπες φθορισμού είναι η καλύτερη λύση.
5. Από το φίλτρο θα βγάλεις τον ενεργό άνθρακα. Αφού δούλεψε για μερικές μέρες στην αρχή τώρα δεν χρειάζεται άλλο.
6. Και τέλος.... βγάλε το καράβι. Μου θυμίζει Μπομπ Σφουγγαράκη  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2017, 12:12:47 πμ από LeeHook »
Shit Happens! Daniel        Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.   

Αποσυνδεδεμένος PASXA

• Gold member
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 15, 2017, 12:17:48 πμ »
βαλε καλυτερα μια ρυζα παρα το ξυλο

μπορεις εκει να δεσεις και φυτα .

Συνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 15, 2017, 12:25:19 πμ »
Αφού σου πω μπράβο για το ενδιαφέρον και την προσπάθεια, πάμε στις ερωτήσεις.

Το φίλτρο δείχνει επαρκές, αλλά αν πράγματι είναι, θα στο πουν μόνο οι μετρήσεις:
http://aqua4fun.gr/index.php/topic,8931.0.html  Επίσης (και αφού βεβαιωθείς ότι
είναι στρωμένο), να ξέρεις ότι άλλο φίλτρο θέλουν τα 5 ψάρια και άλλο τα 15. Με
την έννοια ότι ρυπαίνουν πολύ και θέλεις μεγάλη χωρητικότητα βιολογικού υλικού.

Η λάμπα πρέπει να προσομοιώνει το φυσικό φως, η αλλαγή χρωμάτων στρεσάρει τα
ψάρια. Μια λευκή (πχ daylight) αρκεί. Μη μπλέκεσαι ακόμη με kelvin (χωρίς φυτά).
10 watt αρκούν χωρίς φυτά, για εύκολα φυτά θέλεις 20-30 watt, για δύσκολα 40-60.

Η ψαροσύνθεση ήθελε μελέτη, δεν ζουν όλα τα ψάρια στο ίδιο νερό, ούτε όλα μαζί.
Πχ το τσίμπημα πλουμιστής ουράς αργού ψαριού από τα πιο γρήγορα, είναι κανόνας.
Τώρα πρέπει να τα χωρίσεις, να βρεθεί ο μονομάχος μόνος του και να βάλεις melafix.

Δεν ξέρω τι νερό παίρνεις από το οικιακό φίλτρο σου, αλλά όταν χρησιμοποιούμε την
(συνιστώμενη για ενυδρεία) αντίστροφη όσμωση, πάντοτε συμπληρώνουμε και ένα
ποσοστό αφιλτράριστου νερού βρύσης, για τον λόγο που σωστά σε ανησυχεί.

Αποσυνδεδεμένος PASXA

• Gold member
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 15, 2017, 09:17:51 πμ »
για εύκολα φυτά θέλεις 20-30 watt

γιατι 20 ;

εγω εχω 15 και είμαι καλυμενος

Αποσυνδεδεμένος MakrDim

• New member
  • *
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 15, 2017, 02:37:20 μμ »
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον. Τώρα μου δημιουργήθηκαν παραπάνω απορίες όμως
1ο) Επειδή δεν θέλω να ξαναπάω στο Pet Shop γιατί μου την έδωσε πολύ αυτός καθώς τον ρώτησα αν ταιριάζουν τα Tetra με τον μονομάχο
και μου είπε ΝΑΙ! Ξερετε αν μπορώ να παραγγείλω ψαράκια απο το internet αλλα και φυτά; Μένω στην Κρήτη.
2ο) Τα φυτά που μου λέτε να βάλω δεν γίνονται πολυ μεγάλα; Το ύψος του ενυδρείου μου είναι 30cm!
3o) Επισυνάπτω φωτο του γλύφτη! είναι όντως pleco και θα γίνει 25cm; γιατί απο το Pet shop μου είπε ότι θα μεγαλώσει λίγο!!
4ο) Ο μονομάχος πρέπει να είναι σε καραντίνα για τα του κάνω θεραπεία με Melafix; Τώρα στο ενυδρέιο έμεινε ο μονομάχος, 1 guppy 1.5cm και ο γλυφτης 2cm. Δεν μπορώ να του κάνω την θεραπέια μέσα στο ενυδρείο ή θα επηρεαστούν και τα άλλα 2 ψάρια;
5ο) Ο ενεργός άνθρακας δεν βγαίνει απο το φίλτρο. Είναι στο εσωτερικό του φίλτρου! Γιατί πρέπει να τον βγάλω; δεν κάνει καλό;
6ο) Τι ποσοτό απο νερό βρύσης συμπληρώνουμε όταν κάνουμε την αλλαγή σε σχέση με το φιλτραρισμένο νερό;
             Σας ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια και τον χρόνο σας!!

Αποσυνδεδεμένος PASXA

• Gold member
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 15, 2017, 03:29:00 μμ »
φυσικα μπορεις να παραγγιλεις

δες εδώ https://www.skroutz.gr/c/2121/exopplismos-enudreion.html

κ εδώ http://aqua4fun.gr/index.php/board,70.0.html

μπες στο κατάστημα και παιρνεις

κ φυτα εδώ   https://www.aquavivere.gr/futa

,,
κ εγω τετοια φυτα εχω στο 60λ
,,

6ο) εχω κ εγω 60λ κ αλλαζω το 30 με 40  της εκατου
δες όμως κ εδώ
http://aqua4fun.gr/index.php/topic,1085.0.html

Συνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 15, 2017, 04:24:28 μμ »
1. Μπορείς να δεις στην ενότητα του φόρουμ για τα καταστήματα.
2. Τα φυτά θα είναι εντάξει. Όταν κάποια μεγαλώσουν τα κλαδεύουμε. Όταν έρθει εκείνη η ώρα θα σου πούμε ποιά και πως κλαδεύονται.
3. Σ' αυτό έχει δίκιο ο πετσοπάς. Δεν είναι πλέκο, είναι άνγκιστρους και φτάνει μέχρι 10εκ. Είναι ΟΚ για το ενυδρείο σου, φτάνει να έχεις μαλακό νερό.
4. Η θεραπεία με melafix μπορεί να γίνει μέσα στο ενυδρείο. Δεν είναι πολύ δυνατό φάρμακο και δεν χρειάζεται η θεραπεία να γίνει σε καραντίνα.
5. Πως είναι δυνατόν να μην βγαίνει ο άνθρακας? Κολλημένος είναι?
6. Όταν λες φιλτραρισμένο νερό εννοείς νερό από φίλτρο αντίστροφης όσμωσης? Αν ναι τότε το ποσοστό νερού βρύσης που βάζουμε είναι ανάλογο με το τις σκληρότητες θέλουμε να έχουμε στο ενυδρείο μας. Αν π.χ. το νερό της βρύσης έχει ΚΗ (ανθρακική σκληρότητα) 12 και το νερό από το φίλτρο έχει ΚΗ=1 και εμείς θέλουμε να έχουμε στο ενυδρείο ΚΗ=6 τότε θα βάλουμε 50% νερό βρύσης + 50% νερό ΑΟ. Βγάζεις δηλ. τον μέσο όρο. Αν θέλουμε ΚΗ=3 τότε βάζουμε 15% νερό βρύσης.
Shit Happens! Daniel        Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.   

Αποσυνδεδεμένος tsala

• Platinum member
  • Εμπειρία: ?????
  • Τα ενυδρεία μου: 360ltr χρυσόψαρα, 220ltr χρυσόψαρα
  • Τόπος Διαμονής: Δράμα - Βέροια
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 15, 2017, 11:42:35 μμ »
Καλως ήρθες!
Αρκετα λαθη, που ειπωθηκαν.. Φυσιολογικα για αρχαριο.
Προσπαθησε να φτιαξεις πρωτα την διακοσμηση κι επειτα σιγα σιγα να διορθωθεί και η ψαροσυνθεση.
Ψαρια και φυτα (ειδικα φυτα), εχεις τον Μισιρλη στο Ηράκλειο.
Ειναι και συνχομπιστας. https://misirlis-aquarium.gr