ΑποστολέαςΘέμα: "Αυτό θα σου συμβεί, αν παρκάρεις παράνομα το αυτοκίνητο σου"  (Αναγνώστηκε 471 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Thrillos

• Silver member
  • Εμπειρία: Σχετικά καλή
  • Τα ενυδρεία μου: Juwel Rio 180, Aquatlantis 120lit
  • Τόπος Διαμονής: Βούλγαρη
Ισοπέδωσε με...τανκς μία παράνομα σταθμευμένη λιμουζίνα !
Μία παγκόσμια καινοτομία του δημάρχου του Βίλνιους

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=V-fWN0FmcIU" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=V-fWN0FmcIU</a>

"Αθήνα
Η ιδέα φαίνεται ότι «σφηνώθηκε» για τα καλά στο μυαλό του Αρτούρας Ζούοκας, δημάρχου της πρωτεύουσας της Λιθουανίας. Καλεσμένος της εκπομπής «99 πράγματα που θα' πρεπε να κάνεις προτού πεθάνεις», η οποία προβάλλεται στην τηλεόραση της Σουηδίας, ο λιθουανός δήμαρχος αποκάλυψε ότι «το όνειρο της ζωής του» ήταν να καταστρέψει με τεθωρακισμένο μια λιμουζίνα Mercedes παράνομα σταθμευμένη σε ποδηλατόδρομο. Το'πε και το' κανε, σε ένα ασυνήθιστο μίγμα πολιτικού λαϊκισμού και τηλεοπτικού σόου.

Φορώντας το κοστούμι του και χαμογελαστός, ισοπέδωσε την οροφή του παρανόμως σταθμευμένου οχήματος. Όταν ο άλαλος ιδιοκτήτης της Mercedes βγήκε από το εμπορικό κατάστημα απέναντι και αντίκρισε το πρώην αυτοκίνητο-νυν συντρίμμια, δέχτηκε μετανιωμένος την επίπληξη του καλού και «τιμωρού» δημάρχου!

Ο τελευταίος μάλιστα είπε περιχαρής στον παραβάτη και μπροστά σε μία από τις πολλές κάμερες που τον κατέγραφαν: «Αυτό θα σου συμβεί, αν παρκάρεις παράνομα το αυτοκίνητο σου».

Τέλος, σαν καλός υπηρέτης της πόλης του, απομάκρυνε με μία σκούπα τα θρύψαλα του παρμπρίζ του αυτοκινήτου από το οδόστρωμα. Όταν τα έβαλε όλα σε τάξη, πήδηξε στο ( όχι και τόσο οικολογικό, καθότι μηχανοκίνητο ) ποδήλατο του, και μιλώντας στο κινητό του τηλέφωνο απομακρύνθηκε.

«Πρέπει να έχεις αίσθηση του χιούμορ όταν κάνεις τη δική μου δουλειά και σκέφτηκα ότι αυτός θα ήταν ένας τρόπος να τραβήξω την προσοχή των κατοίκων, θυμίζοντας ότι η πόλη οφείλει να μάχεται δυναμικά εναντίον της παράνομης στάθμευσης», δήλωσε ο Ζουόκας.

Ο ίδιος προτρέπει συνεχώς τους συμπολίτες του να υιοθετήσουν το ποδήλατο στην καθημερινή τους ζωή, προωθώντας ποικίλα προγράμματα επιχορηγήσεων για την αγορά ποδηλάτου και χαράσσοντας νέους ποδηλατοδρόμους στην λιθουανική πρωτεύουσα."

Πηγή: http://www.tovima.gr/world/article/?aid=413791

Μόνο μη μπούν ιδέες και στους δικούς μας εδώ...  ::)
.:: ΕΥΘΥΜΗΣ ::.

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
"Αυτό θα σου συμβεί, αν παρκάρεις παράνομα το αυτοκίνητο σου"
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 09, 2011, 06:00:43 μμ »
Να επισημάνουμε βέβαια ότι αν ο ιδιοκτήτης του κατεστραμένου αυτοκινήτου προσφύγει στην Δικαιοσύνη, ο Δήμος θα υποχρεωθεί να τον
αποζημιώσει και ο λαϊκιστής Δήμαρχος θα έχει χρεώσει τους συμπολίτες του μ' ένα μεγάλο ποσό, αντί να εισπράξει ένα πρόστιμο. ;)

Από την άλλη, το μήνυμα που ήθελε να περάσει το πέρασε. Κι αυτό είναι ανεκτίμητο σε χώρες με μηδενική κυκλοφοριακή παιδεία, σαν την Ελλάδα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2011, 06:03:59 μμ από bokostas »

Αποσυνδεδεμένος Χαραμάδας

• Platinum member
  • Εμπειρία: Ασχετος...αλλά προσπαθώ να μάθω, από αυτούς που ξέρουν.
  • Τα ενυδρεία μου: Ενα με 40 δίσκους και άλλο ένα με 1256 gubby
  • Τόπος Διαμονής: Malibu, California
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 09, 2011, 08:13:07 μμ »
Πολύ μάγκας ο δήμαρχος.
Αλλά και πολύ μάγκας ο τύπος με τη mercedes.....που ενώ ήξερε τα ''καντάρια παλαβομάρας'' που κουβαλάει ο δήμαρχος....πάρκαρε εκεί....και φυσικά με την αποζημίωση που θα πάρει (συμφωνώ με τον Κώστα) θα αλλάξει το παλιό αυτό αυτοκίνητο με κάποιο πιο νέο. 8).

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

• ModeratoR
  • Platinum member
  • 希臘
  • Τα ενυδρεία μου: Cichlid lover
  • Τόπος Διαμονής: Πολίτης του κόσμου εν Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 09, 2011, 08:29:09 μμ »
Απλά.... απίστευτο!!!!

Εγώ θα προτιμούσα μια λύση τύπου Λονδίνο. Παρκάρεις παράνομα??? Τρως κλήση (βαρβάτη) και σου περνάνε δαγκάνες. Για να τις βγάλεις, ειδοποιείς να έρθει συνεργείο, τους δείχνεις την απόδειξη του ότι πλήρωσες το πρόστιμο για το παρκάρισμα και τους πληρώνεις για να σου αφαιρέσουν τις δαγκάνες.... Όσο το αφήνεις παρκαρισμένο με τις δαγκάνες, τρως κι άλλες κλήσεις, σαν αντιβίωση, μία την ημέρα....
Εμπειρία δεν είναι αυτό που σου συμβαίνει. Είναι αυτό που κάνεις σε σχέση με αυτό που σου συμβαίνει.

Αυτά συμβαίνουν σε μια χώρα που ακούει Πλούταρχο, αντί να διαβάζει Πλούταρχο...

''Απαιδευσία πάντων παθών μήτηρ'' - Πυθαγορας

«Είχαμε στα χέρια μας χρυσάφι και το μετατρέψαμε σε σκ@τ@, για να μοιάζει με την καθημερινότητά μας σε τούτη την πεθαμένη χώρα»

Visita Interiora Terrae, Rectificandoque, Invenies Occultum Lapidem

Αποσυνδεδεμένος mac32

• Member
  • *
    • Sisyfos Net
  • Τόπος Διαμονής: Salonica - Evosmos
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 09, 2011, 08:52:22 μμ »
Το καλύτερο είναι ότι ο τυπάς με την μερσέντες όταν βγαίνει έξω από το κατάστημα πατάει τον κουμπάκι του συναγερμού, ο οποίος ακόμα ανταποκρίνεται. Θέλω την μάρκα γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να σου συμβεί στην Ελλάδα.