ΑποστολέαςΘέμα: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ COMET -ORADA  (Αναγνώστηκε 183 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΚΑΡΑΜΑΤΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

• Loyal member
  • **
  • soumi
  • Εμπειρία: Ενα
  • Τα ενυδρεία μου: ΝΕΑ 125/225/115 lit ΓΛΥΚΟΥ ΝΕΡΟΥ
  • Τόπος Διαμονής: ΘΕΡΜΗ-ΠΕΡΑΙΑ ,ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ COMET -ORADA
« στις: Σεπτέμβριος 29, 2017, 12:20:37 μμ »
Καλήμερα απο καιρό έχω δυο ενυδρεία  ενα 500 λιτ και ενα  600 λιτ  κενα  με σκοπό να μπουν χρυσόψαρα  .Στην αρχή θα μπουν σε ενα  125 (1m μηκος)  5 μικρα(3-4 cm) arado red cup και 5 comet . Τα ψάρια θα μου τα φέρουν όταν  είναι όλα έτοιμα και σε μέγεθος 3-4 cm  . Φυτά  εχω κρυπτοκορινες , βαλινσεριες  ανουμπιες ,φυτά που διάβασα  πως δεν τα χαλάνε και μέσα θα μπουν και πέτρες στρόγγυλες   .Μπόλι εχω αρκετό  12 lit που τρέχει σε άλλο ενυδρείο με γκαπυ .Το ερώτημα  είναι αν είναι  σωστή αυτή η σύνθεση   και τι να προσέξω  όπως τι τροφή να τους δώσω τώρα που θα είναι μικρά   .Ευχαριστω  για τον χρόνο σας .
ΝΕΟΣ RED CHERRY 60LIT /ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ 125 lit/ ΓΚΑΠΥ 225 λlit/ ΠΛΑΤΥ 180lit / ? 600 lit /?500 LIT // εχω ΓΚΑΠΥ-ΠΛΑΤΥ-ΓΑΡΙΔΕΣ-ΑΓΚΙΣΤΡΟΥΣ.

Αποσυνδεδεμένος delta66

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Αθηνα
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 30, 2017, 01:43:56 μμ »
Εγω θα εβαζα ξεχωριστα τα ψαρια στα ενυδρεια. Στο 600 τα comet και στο 500 τα fancy.
Δεν αντεχουν στον ανταγωνισμο (σιτησης και ζευγαρωματος) τα fancy.

10 ψαρια σε 125 λιτρα δεν θα εβαζα.
Οχι γιατι δεν χωρανε ή γιατι θα εχουν προβλημα να μεινουν μερικους μηνες, απλα θα ταιζα τοσο πολυ για να αναπτυχθουν σωστα, που θα ηθελαν δυο φορες την ημερα αλλαγη νερου και ειναι κουραστικο και χρονοβορο αν δεν εχεις αυτοματο συστημα αλλαγης.

Στο 500αρι (αν ειναι καθαρα λιτρα νερο) μπορεις να βαλεις και 10 fancy. Στο 600αρι 6-7 comet.
Υπολογισε γενοκοτερα οτι τα ψαρια οσο πιο πολλα ειναι, τοσο πιο καλα ειναι για αυτα. Θελουν μεγαλη ομαδα.
Ομως για να μη βρωμιζει το νερο γρηγορα, βαζε ενα περιορισμο και δινε τουλαχιστον 50 λιτρα για καθε fancy και 80-100 λιτρα για καθε comet. Οσο πιο πολλα λιτρα για καθε ψαρι, τοσο πιο αραια η αλλαγη νερου, ή τοσο πιο λιγα λιτρα ή αλλαγη. Καπως ετσι παει.

Απο τροφες εννοεις ετοιμες εμποριου?
Τα νεαρα ψαρια να ξερεις θελουν περισσοτερη πρωτεινη απο τα ενηλικα.
Ταισμα 3-6 φορες την ημερα και μην αφησεις την θερμοκρασια να πεσει κατω απο 18. Το ταισμα παει και με τη θερμοκρασια. Στους 18C, 3 φορες, στους 25C, 6 φορες.
Για να εισαι καλυμενος απο θερμοκρασιες :
Στα νεαρα Fancy 20-27C
Στα νεαρα Comet 18-26C

Το σκεπτικο ειναι να ταιζουμε μικρες ποσοτητες (πχ 1-2 γεματες μπουκιες το καθε ψαρι - το ψαρι συνηθως βαζει στο στομα του οση τροφη μπορει να χωρεσει και μετα αρχιζει το μασημα της, αυτη ειναι 1 μπουκια) και πολλες φορες την ημερα.
Η θερμοκρασια παιζει σημαντικο ρολο στη σιτηση (οπως και στην αναπτυξη).
Ενδεικτικα:
σε θερμοκρασιες κατω απο 5C διακοπτουμε τη σιτηση. (και τα ιδια τα ψαρια δεν τρωνε, λογω διακοπης του μεταβολισμου)
6-7C, ταισμα 1 φορα την εβδομαδα
8-10C, ταισμα 2-3 φορες την εβδομαδα
11-12C, ταισμα 1 φορα την ημερα
13-15C, ταισμα 2 φορες την ημερα
16-18C, ταισμα 3 φορες την ημερα
19-26C, ταισμα 3-5 φορες την ημερα
27-28C, ταισμα 2 φορες την ημερα
28-30C, ταισμα 1 φορα την ημερα

Τα Fancy δεν πανε τοσο χαμηλα.
Ιδανικη χαμηλοτερη οι 18C.
Οχι πιο χαμηλα απο 14-15C.
Ιδανικες θερμοκραασιες για Fancy 18-27C
Ιδανικες θερμοκραασιες για Cοmet 13-26C
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2017, 01:58:33 μμ από delta66 »
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται οικονομικα απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το aqua4fun που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Αποσυνδεδεμένος ΚΑΡΑΜΑΤΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

• Loyal member
  • **
  • soumi
  • Εμπειρία: Ενα
  • Τα ενυδρεία μου: ΝΕΑ 125/225/115 lit ΓΛΥΚΟΥ ΝΕΡΟΥ
  • Τόπος Διαμονής: ΘΕΡΜΗ-ΠΕΡΑΙΑ ,ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 01, 2017, 06:18:54 μμ »
 sevasmos sevasmos sevasmos
 Τα ειπες ολλα  σε ευχαριστώ  όποτε ξεκινάω με ένα είδος  τα μικρά  orada . Ευχαριστω .
ΝΕΟΣ RED CHERRY 60LIT /ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ 125 lit/ ΓΚΑΠΥ 225 λlit/ ΠΛΑΤΥ 180lit / ? 600 lit /?500 LIT // εχω ΓΚΑΠΥ-ΠΛΑΤΥ-ΓΑΡΙΔΕΣ-ΑΓΚΙΣΤΡΟΥΣ.