ΑποστολέαςΘέμα: Αρχάριος στήσιμο/στρώσιμο ενυδρείου 300 λ  (Αναγνώστηκε 127 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vlacs

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, ΑΤΤΙΚΗ
Αρχάριος στήσιμο/στρώσιμο ενυδρείου 300 λ
« στις: Σεπτέμβριος 28, 2017, 03:35:02 μμ »
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα όλους.

Το τελευταίο καιρό διαβάζω σχετικά με το χόμπυ του ενυδρείου μιας και έχω αποκτήσει από ένα γνωστό μου ένα ενυδρείο 300 λ. Αρκετές πληροφορίες παίρνω και από το forum και γι αυτό πήρα το θάρρος να ρωτήσω κάποια συγκεκριμένα πράγματα που μάλλον δεν έχω καταλάβει σωστά.

Καταρχήν το ενυδρείο είναι 300 λ (νομίζω Juwel rio 300). Έχω ένα εσωτερικό (sobo wp3300b) και ένα εξωτερικό φίλτρο (eheim 350) θερμαντήρα και ένα φωτιστικό σώμα πατέντα του γνωστού μου με 2 λευκές και 2 μπλε λάμπες (ανοίγουν ανά 2 όχι όλες μαζί).

Έχω κάνει κάποια βήματα τα οποία εν συντομία θα σας περιγράψω διότι πιθανόν κάτι να μην πηγαίνει καλά. Έχοντας στο μυαλό μου κάποια είδη ψαριών έκανα την επιλογή του υπόβαθρου και έβαλα άμμο η οποία (σύμφωνα με το κατάστημα) είναι κατάλληλη και για φυτά. Η διακόσμηση αποτελείται από ένα ξύλο και λίγες πέτρες. Φυτά επέλεξα κάποια που θεωρούνται "εύκολα": anubia, hygrophila polysperma, egeria, echinodorus bleherae και microsorum pteropus.

Είμαι στη διαδικασία στρωσίματος. Τα βήματα που έκανα ήταν να βάλω άμμο ξύλο και πέτρες, να γεμίσω το ενυδρείο και να βάλω αντιχλώριο. Την επόμενη μέρα έβαλα την πρώτη αμπούλα (biodigest) και τη δεύτερη μέρα τη 2η. Μετά φύτεψα τα φυτά και από τότε περιμένω. Τις πρώτες μέρες δεν έβαζα τροφή στο ενυδρείο. Τις τελευταίες 4-5 βάζω. Ένα θέμα είναι ότι οι μετρήσεις ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2 είναι μηδενικές. Συνεχίζω να περιμένω αλλά δε ξέρω μήπως κάποιο από τα προηγούμενα βήματα ήταν λάθος και ακυρώνει τη διαδικασία.

Επιπλέον θα ήθελα κάποιες συμβουλές για τα ψάρια. Έχω στο μυαλό μου κάποιους συνδυασμούς που περιλαμβάνουν cardinal tetra, corydoras venezuela black, pearl gourami, torpedo balb, albino rainbow shark (όχι όλα αυτά μαζί φυσικά). Έχετε κάποια γνώμη γι αυτά που ανέφερα;

Είμαι σίγουρος ότι στη συνέχεια θα έχω και άλλες απορίες και ζητώ συγγνώμη για το μεγάλο post αλλά κάθε αρχή και δύσκολη που λένε.

Αποσυνδεδεμένος PASXA

• Gold member
  • :::::::::::::::::::)
  • Εμπειρία: !!!!!!!
  • Τόπος Διαμονής: καβαλα
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 28, 2017, 04:45:23 μμ »
  welcome welcome γεια             ΩΡΑΙΟΣ ΕΙΣΑΙ   :)           

διαβασα οσα ειπες και εισαι  greatup greatup 

απλα εσωτερικο γιατι εχεις ;
αμμονια εχεις μετρήσει
 ψαρια ποτε θα βαλεις ;

μονο αυτα ρωταω  ;D
:)

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Εμπειρία: Aπο Ιανουάριο του 2010 και συνεχίζουμε....
  • Τα ενυδρεία μου: Aquael 98lt με Γκάπυ
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη-Βότση
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 28, 2017, 10:58:24 μμ »
Καλη αρχή στον μαγικό κοσμο του ενυδρείου...
-Οι μπλέ λάμπες δεν κάνουν για φυτά...καλύτερα να βάλεις 2 σε ροζ απόχρωση ειδικές για φυτά(sylvania grolux ή osram aquaflora η αν δεν βρεις 2 απλές  φθορίου σε cool daylight)
-Βασική προυπόθεση ΠΡΙΝ την οποια ψαροσύνθεση...θα επεξεργάζεσαι το νερό με συσκευή αντίστροφης όσμωσης ή οχι???Πρώτα πρεπει να δουμε τις τιμές του νερού μας και μετα επιλέγουμε την ψαροσύνθεση που μας επιτρέπει να βαλουμε ψαρια συμβατα με τις τιμές του νερού...

"Ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει στο δάσος της ζωής μου ξενυχτά...ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει κανείς τον λύκο δεν τον κυβερνά..."

Αποσυνδεδεμένος vlacs

• New member
  • *
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 29, 2017, 12:06:59 πμ »
Μέχρι τώρα μετράω ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3 και όλα βγαίνουν 0 και αυτό είναι που με έχει προβληματίσει.

Το ph βγαίνει 7,8-8,0 (το χρώμα είναι ανάμεσα σε αυτά). GH και KH 100 και 120 ppm.

Τα test τα κάνω με υγρά test που έχω καταλάβει ότι είναι τα πιο αξιόπιστα. Απλά δε μπορώ να καταλάβω γιατί όλα βγαίνουν 0.

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 29, 2017, 06:14:55 πμ »
Πρέπει να είναι άστρωτο το φίλτρο σου για αυτό είναι όλα μηδέν, ρίξε μέσα αμμωνία ή βάλε σε δυχτάκι μπόλικη τροφή (λόγω των πολλών λίτρων) για να στρώσει. Ενδέχεται να ήταν στρωμένο και να κρατάει ακόμη ζωντανά τα ωφέλημα βακτήρια, θα το δεις όταν βάλεις την τροφή αν σε λίγες μέρες αλλάξουν σταδιακά οι τιμές ενεργοποιώντας τον κύκλο του αζώτου.

Αποσυνδεδεμένος vlacs

• New member
  • *
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 29, 2017, 09:50:10 πμ »
Σίγουρα είναι άστρωτο το φίλτρο.
Τροφή βάζω σε διχτάκι εδώ και 6-7 μέρες και ακόμα είμαι στο 0.... Υποθέτω ότι απλά πρέπει να περιμένω σωστά;