ΑποστολέαςΘέμα: Φίλτρα για Rehau 400  (Αναγνώστηκε 117 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stergios90

• Loyal member
  • **
  • Τόπος Διαμονής: Βόλος
Φίλτρα για Rehau 400
« στις: Σεπτέμβριος 20, 2017, 09:56:27 πμ »
Γεια σας, σε λίγο θα είμαι κάτοχος του ενυδρείου του τίτλου και ήθελα να σας ρωτήσω, προτού προχωρήσω σε αγορά και των φίλτρων, το αν είναι σωστή η επιλογή μου και ποιες είναι οι δικές σας προτάσεις.
Κατ' αρχήν σκέφτομαι για 2 φιλτρα εξωτερικά και θα ήθελα να κυμανθώ πάνω κάτω στα 200 ευρώ και για τα 2 μαζί. Διαβάζω καλά σχόλια για τα Dophin Astro 2212 ή 2210.
Πιστεύετε πως είναι κατάλληλα για 1,5 μέτρο ενυδρείο? Τι άλλο έχετε να μου προτείνετε απ' την εμπειρία σας?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

• Loyal member
  • **
Φίλτρα για Rehau 400
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 20, 2017, 05:52:21 μμ »
Συγγνώμη για το διπλό ποστ, ξέχασα να αναφέρω πως το ενυδρείο θα πάει για blackwater, πιθανότατα με σκαλάρια, κορυ και κανένα apistrogramma.

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
Φίλτρα για Rehau 400
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 20, 2017, 07:21:58 μμ »
Μου αρέσει πολύ η ψαροσύνθεση που σκέφτεσαι και τα λίτρα είναι ιδανικά.
Έχω ακούσει καλά λόγια για τα Dophin αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία,
οπότε ας μας πει κάποιος που τα δούλεψε.

• Loyal member
  • **
Φίλτρα για Rehau 400
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 01:31:02 πμ »
Σ ευχαριστώ πολύ! Ελπίζω να με κατατοπίσετε γιατί προβληματίζομαι αρκετά με το τι φίλτρα να πάρω και θέλω να κρατηθώ σε budget κατηγορία όπου οι επιλογές είναι πολλές..
Παραθέτω ακόμα 2 για τα οποία βρήκα καλά λόγια να μου πείτε γνώμες:
Aquanova NCF - 1500
Jebao 403

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
Φίλτρα για Rehau 400
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 06:45:42 πμ »

• Loyal member
  • **
Φίλτρα για Rehau 400
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 09:19:46 πμ »
Δες κι εδώ: http://aqua4fun.gr/index.php/topic,10135.25.html
Το έχω δει το λίμα απλά είναι και 4 χρόνια σχεδόν πριν. Περιμένω απόψεις σχετικά με αυτές τις επιλογές συγκεντρωτικά.
Αλλιώς να δώσω 350 ευρώ να πάρω ένα jbl 1901 και να με χωρίσει η γυναίκα! αχαχαχαχαχ!

Συνδεδεμένος avraamp

• Silver member
  • Εμπειρία: Αρχάριος
  • Τα ενυδρεία μου: Juwel Rio 400, DIY 70Lt
  • Τόπος Διαμονής: Αθήνα
Φίλτρα για Rehau 400
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 09:54:52 πμ »
Δες κι εδώ: http://aqua4fun.gr/index.php/topic,10135.25.html
Το έχω δει το λίμα απλά είναι και 4 χρόνια σχεδόν πριν. Περιμένω απόψεις σχετικά με αυτές τις επιλογές συγκεντρωτικά.
Αλλιώς να δώσω 350 ευρώ να πάρω ένα jbl 1901 και να με χωρίσει η γυναίκα! αχαχαχαχαχ!

Καλημέρα φίλε και καλώς ήρθες!!!
Τα φίλτρα που αναφέρεις δεν τα έχω δουλέψει αλλά για το Astro έχω ακούσει πολύ καλά σχόλια.
Το JBL 1901 που αναφέρεις νομίζω είναι πολύ καλή επιλογή και ένα φίλτρο το οποίο θα σε καλύψει μια χαρά στα λίτρα σου.
Τώρα αν θες και δεύτερο για ασφάλεια το βλέπεις στο μέλλον...
Επίσης δεν χρειάζεται να δώσεις 350€ για το συγκεκριμένο φίλτρο καθώς μπορείς να το βρεις στο εξωτερικό στα 200€ μαζί με τα μεταφορικά.
Εγώ πρόσφατα πήρα ένα 701 για ένα μικρό ενυδρείο και είμαι ευχαριστημένος.  Έχω ήδη βάλει στο πρόγραμμα την αγορά ενός 1901 ή 1501.

• Loyal member
  • **
Φίλτρα για Rehau 400
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 10:25:49 πμ »
Βρήκα μόλις το καινούργιο μοντέλο e1902 στα 247ευρώ μαζί με τα μεταφορικά από Βουλγαρία με αντικαταβολή κιόλας με ACS courier! Μιας και δεν το βιάζομαι το παράγγειλα και άμα έρθει καλώς! Αν δε, βλέπουμε!
Βρήκα και το 1901 με 200 όπως είπες αλλά ήταν με κατάθεση του ποσού απ ευθείας και το 1902 το είχε πάλι και εκεί στα 250ευρώ με τα μεταφορικά από Γερμανία. Οπότε το ζύγισα μέσα μου και νομίζω είναι πιο safe να έρθει και να το πληρώσω στην courier και ας είναι 50 ευρώ παραπάνω. Είναι και το νέο μοντέλο που βλέπω είναι πιο βολικό σε καθάρισμα και σε τοποθέτηση υλικών. Κατά τα άλλα αντλία και ανταλλακτικά τα ίδια έχει με το 1901!

Συνδεδεμένος avraamp

• Silver member
  • Εμπειρία: Αρχάριος
  • Τα ενυδρεία μου: Juwel Rio 400, DIY 70Lt
  • Τόπος Διαμονής: Αθήνα
Φίλτρα για Rehau 400
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 01:05:39 μμ »
Βρήκα μόλις το καινούργιο μοντέλο e1902 στα 247ευρώ μαζί με τα μεταφορικά από Βουλγαρία με αντικαταβολή κιόλας με ACS courier! Μιας και δεν το βιάζομαι το παράγγειλα και άμα έρθει καλώς! Αν δε, βλέπουμε!
Βρήκα και το 1901 με 200 όπως είπες αλλά ήταν με κατάθεση του ποσού απ ευθείας και το 1902 το είχε πάλι και εκεί στα 250ευρώ με τα μεταφορικά από Γερμανία. Οπότε το ζύγισα μέσα μου και νομίζω είναι πιο safe να έρθει και να το πληρώσω στην courier και ας είναι 50 ευρώ παραπάνω. Είναι και το νέο μοντέλο που βλέπω είναι πιο βολικό σε καθάρισμα και σε τοποθέτηση υλικών. Κατά τα άλλα αντλία και ανταλλακτικά τα ίδια έχει με το 1901!

Καλορίζικο, με το καλό να το παραλάβεις.
Νομίζω έκανες πολύ καλή επιλογή.
Αν και θα προτιμούσα τον Γερμανό από τον Βούλγαρο...
Από την Γερμανία έχω ψωνίσει αρκετές φορές και ο έμπορος που ψωνίζω είναι αρκετά αξιόπιστος.