ΑποστολέαςΘέμα: Το δικό μου Fish Only (With Live Rock)  (Αναγνώστηκε 414 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος sxetikos

• Loyal member
  • **
    • ThesProsfores.gr
  • Εμπειρία: Το... παλεύουμε.
  • Τα ενυδρεία μου: Θαλασσινό Anubias A1500.
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
Το δικό μου Fish Only (With Live Rock)
« στις: Σεπτέμβριος 13, 2017, 10:55:37 μμ »
Κατηγορία ενυδρείου: FOWLR

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου: Anubias A1500, 150X50X65
Συνολικά Λίτρα: 400

Κάτοικοι του Ενυδρείου
Ψάρια: 1X Zebrasoma flavescens, 1 X Siganus vulpinus, 1X Pseudochromis diadema, 1 X Centropyge bispinosa,1 X Clarkii Clown Fish, 1 X Amphiprion ephippium, 1 X Salarias fasciatus
Κοράλια: Όχι (ακόμα)
Άλλα είδη:

Διακόσμηση Ενυδρείου
Φόντο: Μαύρο
Βράχος(Kg): 50 κιλά
Είδος Βράχου(Ζωντανός/Νεκρός): 20 κιλά ζωντανός, 30 κιλά νεκρός
Υπόστρωμα: Αραγωνίτης

Φωτισμός
Είδη φωτισμού: 4 Χ 400 Watt multichip dimmable leds
Διάρκεια φωτισμού: 7,5 ώρες

Εξοπλισμός Ενυδρείου
Φίλτρανση(Εξ.-Εσ. Φίλτρο/ Sump/ 'Άλλο: 60 λίτρα σθμπ
Skimmer: Deltec mc500
Αντλίες/Κυκλοφορητές: 1X WP-15, 1 X RW-8
Θέρμανση/Θερμοκρασία (°C): 26,5

'Εξτρα Παροχές
Calcium Reactor:
Παροχή CO2:
Ψύξη: 6 X PC Fans
Αντίστροφη Όσμωση: NAI

Παράμετροι Νερού
pH: 8
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 9
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Ασβέστιο (Ca)
Μαγνήσιο (Mg)
Φωσφορικά (Po4): 0.5

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 40Λ/Εβδομάδα

Διατροφή
Τροφές Ψαριών: Ocean Nutrition Formula 1,2,3, NutriDiet Marine Plus, κατεψυγμένη.
Τροφές Κοραλλιών:

Αν και είμαι 9 μήνες περίπου στα αλάτια, δεν έκανα παρουσίαση του ενυδρείου γιατί είχα ένα 200λιτρο πάνω στο οποίο έκανα το αγροτικό μου. Η μετάβαση στο Anubias ολοκληρώθηκε σήμερα, θα έλεγα με επιτυχία, και αποφάσισα ότι ήρθε η ώρα να το παρουσιάσω.
 Το aquascape θέλει λίγο δουλίτσα ακόμα και δεδομένου ότι έπρεπε να χρησιμοποιήσω όλο τον ζωντανό βράχο από το παλιό ενυδρείο, δεν είχα και πάρα πολλές επιλογές.
"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."

Αποσυνδεδεμένος bbetta

• Loyal member
  • **
  • Τα ενυδρεία μου: 72lt UC, 25lt Betta
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 13, 2017, 11:57:37 μμ »
Τέρας! Να το χαίρεσαι!

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 14, 2017, 12:23:35 πμ »
Κρίνοντας το αισθητικά, το βρίσκω υπέροχο!   sevasmos

Τεχνικά, δεν έχω ιδέα από αλάτια  ;D
Shit Happens! Daniel        Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.   

Συνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 14, 2017, 03:13:11 πμ »
Μου αρέσει πάρα πολύ και το στήσιμο και το φωτιστικό. Να το χαίρεσαι. thubsup

Αποσυνδεδεμένος PASXA

• Gold member
  • Εμπειρία: !!!!!!!
  • Τόπος Διαμονής: καβαλα
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 14, 2017, 12:23:03 μμ »
 βραβο_2   greatup greatup greatup
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2017, 12:35:14 μμ από PASXA »
:)

Αποσυνδεδεμένος PASXA

• Gold member
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 14, 2017, 02:59:12 μμ »
να το χαιρεσαι  sevasmos sevasmos

Αποσυνδεδεμένος barkley

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: θεσσαλονικη
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 14, 2017, 03:38:35 μμ »
Πανεμορφο ενυδρειο φιλε μου και το στησιμο του βραχου αστο ετσι οπως ειναι!! clapp

Αποσυνδεδεμένος PASXA

• Gold member
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 14, 2017, 03:45:48 μμ »
Πανεμορφο ενυδρειο φιλε μου και το στησιμο του βραχου αστο ετσι οπως ειναι!! clapp
κ κανα 2 κοραλια μμμμμμ μουρλια θα γινοταν  :-* :-*

Συνδεδεμένος sxetikos

• Loyal member
  • **
    • ThesProsfores.gr
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 14, 2017, 04:41:51 μμ »
Έκανα μια μικρή προσθήκη......  :) :) :)
"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."

Αποσυνδεδεμένος PASXA

• Gold member
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 14, 2017, 04:43:10 μμ »
 μπραβο σου  sevasmos sevasmos                                               βραβο_2 βραβο_2  θα βαλεις καραλια ;

μπραβο κ παλι  clapp clapp clapp clapp clapp
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2017, 04:44:58 μμ από PASXA »

Αποσυνδεδεμένος PASXA

• Gold member
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 14, 2017, 04:46:56 μμ »
pH: 8 εχεις ; μμμμμμμμμμμμμμμμ σκληρο νερο  ;D ;D

Συνδεδεμένος QS-Plan

• ModeratoR
  • Platinum member
  • 希臘
  • Τα ενυδρεία μου: Cichlid lover
  • Τόπος Διαμονής: Πολίτης του κόσμου εν Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 14, 2017, 06:53:33 μμ »
Μια χαρα το τερας... για τρελλο χαζι...

Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εμπειρία δεν είναι αυτό που σου συμβαίνει. Είναι αυτό που κάνεις σε σχέση με αυτό που σου συμβαίνει.

Αυτά συμβαίνουν σε μια χώρα που ακούει Πλούταρχο, αντί να διαβάζει Πλούταρχο...

''Απαιδευσία πάντων παθών μήτηρ'' - Πυθαγορας

«Είχαμε στα χέρια μας χρυσάφι και το μετατρέψαμε σε σκ@τ@, για να μοιάζει με την καθημερινότητά μας σε τούτη την πεθαμένη χώρα»

Visita Interiora Terrae, Rectificandoque, Invenies Occultum Lapidem

Αποσυνδεδεμένος PASXA

• Gold member
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 14, 2017, 08:38:11 μμ »
Μια χαρα το τερας... για τρελλο χαζι...

Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
  :D :D :D :D :D :D :D :D :D ο δεν μπορω μπραβο   loll loll

Συνδεδεμένος sxetikos

• Loyal member
  • **
    • ThesProsfores.gr
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 15, 2017, 05:59:51 μμ »
Οι σημερινές μετρήσεις δεν είναι και πολύ ενθαρρυντικές....

NH3/NH4: 1
No2: 0
No3: 25
Po4: 0,5
GH: 9,6
Ph : 8

Τα ψάρια, εκτός από το clarkii που δεν βλέπω να την παλεύει, πέρα από το αναμενόμενο στρεσάρισμα, δεν δείχνουν επίφοβα συμπτώματα. Ο χαβανέζος ήδη έχει αρχίσει να τσιμπάει ότι άλγη βρίσκει. Είναι παλιά ψάρια και ελπίζω ότι δεν θα έχω απώλειες, ειδικά τον Ρούλη (clarkii) Που είναι ο αγαπημένος της γυναίκας μου. Έχω τις αντλίες να χτυπάνε ψηλά και πρόσθεσα seachem prime, το οποίο βλέπω ότι τα βοηθάει. Σκοπεύω να αλλάζω περίπου 70 λίτρα νερό καθημερινά με προσθήκη prime. Δουλεύω skimmer, άνθρακα και αντιφώσφορο στο φουλ. και ρίχνω βακτήρια με δοσολογία νέου ενυδρείου. Έχω και αρκετό ζωντανό βράχο στο sump. Υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσα να κάνω;

Συνδεδεμένος sxetikos

• Loyal member
  • **
    • ThesProsfores.gr
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 09, 2017, 08:06:33 μμ »
 Το νέο setup τρέχει εδώ και 22 μέρες.  Ευτυχώς δεν είχα απώλειες!!!! Προστέθηκε ένα naso lituratus το οποίο αν και είναι πολύ εκλεκτικό στην τροφή, με κάποιο τρόπο σιτίζεται και αρχίζει και μεγαλώνει....
 Είπα να το ρισκάρω λίγο και έβαλα μια red bubble tip anemone. Το clarkii από την πρώτη στιγμή έκανε σαν τρελό.
 Το Ph μου παραμένει αρκετά χαμηλό, 7,4 με 7,7 και παρ' όλα τα γνωστά "τρικ" δεν κατάφερα να το ανεβάσω.

Συνδεδεμένος dionysos

• Platinum member
  • Εμπειρία: στην προσπάθεια
  • Τα ενυδρεία μου: 72 λίτρα και 200
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 11, 2017, 10:14:05 μμ »
από κοντά είναι ποιο όμορφο!  :-* :-* :-*

Συνδεδεμένος sxetikos

• Loyal member
  • **
    • ThesProsfores.gr
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 15, 2017, 02:27:49 μμ »
Η καφέ άλγη έχει αρχίσει να υποχωρεί και την θέση της έχει αρχίσει να παίρνει η πράσινη. Το τζάμι γεμίζει σχεδόν αμέσως και χρειάζεται καθάρισμα ανά τρεις μέρες.
 Τα φωσφορικά έχουν σχεδόν μηδενίσει, αλλά τα νιτρικά παραμένουν αρκετά υψηλά, γύρω στο 25. Το Kh είναι επίσης υψηλό, γύρω στο 9,3. Το Ph είναι και αυτό χαμηλό γύρω στο 7,7. Η ανατάραξη του νερού και ο αερισμός του ενυδρείου είναι επαρκής. Υπάρχει καμιά ιδέα;
 Έβαλα και τα πρώτα μου κοραλλάκια, για να δω πως θα πάνε. Εδώ και μια εβδομάδα που τα έχω παρατηρώ ότι έχουν ανοίξει αρκετά καλά.
 Το βράχο θα τον αφήσω προς το παρόν ως έχει. Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα το αριστερό μέρος λίγο πιο αέρινο, αλλά όλα τα ψάρια έχουν αγοράσει διαμέρισμα στις σπηλιές από κάτω και δεν θα ήθελα να τους την χαλάσω.

Συνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 15, 2017, 07:51:13 μμ »
Μια χαρά πάει, αφού ανοίγουν τα κοράλια δεν θα ανησυχούσα για τις παραμέτρους.

Συνδεδεμένος sxetikos

• Loyal member
  • **
    • ThesProsfores.gr
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 19, 2017, 10:19:33 μμ »
Σήμερα έγινε μια καλή εκκαθάριση στο sump. Έβγαλε πολύ μπίχλα και ίσως να ήταν αυτός ο λόγος για τα υψηλά νιτρικά που είχα. Άλλαξα και αλάτι: Αντί του Aquaforest reef Που χρησιμοποιούσα ως τώρα, πήρα να δοκιμάσω το Aquarium Munster reef. Οι τιμές που μου έδωσε σε αλατότητα 1026 και θερμοκρασία 26,5 ήταν οι εξής:

Ca-->440
Mg-->1275
Ph-->7,4
Kh-->8,3

Είναι λίγο νωρίς ακόμα για να βγάλω συμπεράσματα. Το αλάτι πάντως διαλύεται άμεσα και με το χέρι και δεν αφήνει κατάλοιπα στο νερό. Χρησιμοποιεί κανείς το συγκεκριμένο αλάτι για να μου πει τις εντυπώσεις του;

Τελικά δεν αντιστάθηκα στον πειρασμό και έβαλα ένα Hippo Tang. Το πήρα από συνχομπίστα και απ' ότι μου είπε δεν έχει αρρωστήσει ποτέ. Μετά την πρώτη μέρα που ανεβοκατέβηκε το τζάμι πάνω από 1000 φορές, συμπεριφέρεται λες και είναι καιρό στο ενυδρείο. Το yellow tang αφού έκανε επίδειξη ανδρισμού για δύο ολόκληρες ώρες, το αποδέχθηκε στην παρέα και τώρα κολυμπάνε μαζί. Φροντίζει πάντως να του υπενθυμίζει, που και που, ποίος κάνει κουμάντο στο ενυδρείο. Εμφανίζει κάποιους λευκούς λεκέδες στο σώμα της, όχι πάντως ick, που φεύγουν μετά από λίγο. Η αλήθεια είναι ότι τηςαρέσει να μπαινοβγαίνει στις σπηλιές και να χώνεται μέχρι και στην παραμικρή τρύπα. Καλού κακού άρχισα διατροφή πλούσια σε πρωτεΐνη εμποτισμένη με σκορδόζουμο και Fish V. Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Πάντως έχω αρχίσει να σκέφτομαι και το ενδεχόμενο να πάρω μια UV, για καλό και για κακό........

Edit: Απ' ότι είδα η salarias fasciatus της έχει ρίξει κάνα δύο καλές δαγκωματιές και από κει είναι τα σημάδια. Να ασκήσω βέτο ή όχι;

Μαζί με το Hippo, πήρα πεσκέσι και ένα chromis viridis, το οποίο είναι κυριολεκτικά σαν τη μύγα μες το γάλα. Αν προσθέσω chromis στο ήδη υπάρχων, σκέφτομαι για 5-6 ψαράκια, λέτε να υπάρξει πρόβλημα;

Τα κοράλλια πάνε πολύ καλά. Έχουν εμφανή ανάπτυξη, πέρα από μια ricordea η οποία δεν πήρε ποτέ τα πάνω της. Προσπαθώ να κρατάω το Mg στα 1360 και το Ca γύρω στα 430. Πέρα από ένα Amino Mix, που βάζω στη μισή δοσολογία δεν ρίχνω τίποτε άλλο. Τα κοράλλια που έχω αυτή τι στιγμή είναι:

Seriatopora Hystrix ροζ
Montipora green με μοβ άκρη
Montipora red
Caulastrea
Stylophora purple
Star polyps
Ricordea green

Θα πρέπει να αρχίζω να τα ταΐζω και κάτι άλλο;

Μια ερώτηση που ίσως φανεί αστεία. Το FoxFace Lo σαν να μου φαίνεται ότι έχει ακράτεια. Τα "αφήνει" παντού και σε ανύποπτη στιγμή. Κυριολεκτικά ψεκάζει όλους τους συγκάτοικους του ενυδρείου, οι οποίοι νομίζουν ότι είναι τροφή και σπεύδουν να δοκιμάσουν. Μοιάζουν με τη γύρη που αφήνουν τα λουλούδια την Άνοιξη (σε λίγο μου φαίνεται θα γράψω και ποίημα.....) Αυτό μπορεί να επαναλαμβάνεται έως και 10-15 φορές τη μέρα. Είναι φυσιολογικό;

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
  • Τόπος Διαμονής: komotini
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 19, 2017, 11:08:06 μμ »
Απο την περιγραφη σου ολα πανε μια χαρα, τα νιτρικα στο 25 δεν ειναι να ανησυχεις αν δεν εχουν ανοδικες τασεις, αμινοξεα τζαμπα ριχνεις, τα κοραλια ταιζονται απο το φως , τα κακακια των ψαριων σου και δεν χρειαζονται τιποτα περισσοτερο απο σταθερες συνθηκες....απολαυσετο χωρις αγχος και περιτα εξοδα :-)

Συνδεδεμένος sxetikos

• Loyal member
  • **
    • ThesProsfores.gr
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 20, 2017, 12:45:02 πμ »
Απο την περιγραφη σου ολα πανε μια χαρα, τα νιτρικα στο 25 δεν ειναι να ανησυχεις αν δεν εχουν ανοδικες τασεις, αμινοξεα τζαμπα ριχνεις, τα κοραλια ταιζονται απο το φως , τα κακακια των ψαριων σου και δεν χρειαζονται τιποτα περισσοτερο απο σταθερες συνθηκες....απολαυσετο χωρις αγχος και περιτα εξοδα :-)
Αυτό ακριβώς θέλω και εγώ!!!  Προσπαθώ να θέσω σωστές βάσεις από τώρα,  για να μην τρέχω αργότερα και να μπορώ να το απολάμβανώ όσο το δυνατον ανέξοδα :)

Στάλθηκε από το F3111 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος atha

• Platinum member
  • Εμπειρία: αρχάριος με εμπλουτισμένες γνώσεις
  • Τα ενυδρεία μου: ΕΗΕΙΜ 125 + 17λιτρο καταστήμτατος λιανικής κινέζικων υποπροϊόντων + 40 λιτρο
  • Τόπος Διαμονής: Φίλυρο Θεσσαλονίκης
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 20, 2017, 01:15:59 πμ »
Ωραίος!
Δεν έχω ιδέα από αλμυρά αλλά μου αρέσει πολύ
το ως τώρα αποτέλεσμά σου, ο τρόπος που τη ψάχνεις,
οι ανησυχίες σου, γενικότερα το στυλ σου.
Θέλει και λίγο τρέλα για να πας σε 400λιτρο θαλασσινό
(ας είχες και το γλυκό αγροτικό όπως είπες).
Μου αρέσει και η τρέλα σου λοιπόν.
Ωραίος!

Συνδεδεμένος sxetikos

• Loyal member
  • **
    • ThesProsfores.gr
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 20, 2017, 06:36:41 μμ »
Ωραίος!
Δεν έχω ιδέα από αλμυρά αλλά μου αρέσει πολύ
το ως τώρα αποτέλεσμά σου, ο τρόπος που τη ψάχνεις,
οι ανησυχίες σου, γενικότερα το στυλ σου.
Θέλει και λίγο τρέλα για να πας σε 400λιτρο θαλασσινό
(ας είχες και το γλυκό αγροτικό όπως είπες).
Μου αρέσει και η τρέλα σου λοιπόν.
Ωραίος!

Η τρέλα είναι και το μόνο που διαθέτουμε εν αφθονία!!!! Όπως θα έλεγε και ένας φίλος μου: "Είμαι φτωχός με πλούσια ελαττώματα!!!!!"  8 ) Οπότε Ψάχνω τρόπους και να κάνω την τρέλα μου αλλά και να μη χρειαστεί να αρχίσω να χουχουλιάζω το ενυδρείο για να πιάσει θερμοκρασία το χειμώνα!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 20, 2017, 06:38:27 μμ από sxetikos »

Συνδεδεμένος sxetikos

• Loyal member
  • **
    • ThesProsfores.gr
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 20, 2017, 06:56:19 μμ »
Μου φαίνεται πως ο γοβιός έχει αποφασίσει να αλλάξει το χρωματικό μοτίβο στο blue tang. Εμφανίζει σημάδια στο σώμα του που είναι ίδια με αυτά που αφήνει στο τζάμι όταν τρώει άλγη. Δεν έχει πληγές ή κάτι το ανησυχητικό, μόνο αποχρωματισμούς στο σχήμα του στόματος του γοβιού. Τρώει κανονικά, δεν κρύβεται, τα πάει καλά με όλα τα υπόλοιπα ψάρια και γενικά έχει την αναμενόμενη συμπεριφορά του είδους του. Δεν πιστεύω ότι θα πρέπει να απομονώσω τον γοβιό, μιας και ποτέ δεν έχει πειράξει κανένα ψάρι. Το blue tang στο προηγούμενο ενυδρείο ήταν το κυρίαρχο και ίσως θα χρειαστεί να αλλάξει λίγο την συμπεριφορά του. Θα πρέπει, όμως να κάνω κάτι προληπτικά για να μην τρέχω αργότερα, π.χ. λοιμώξεις και τα λοιπά;