ΑποστολέαςΘέμα: Τύρφη  (Αναγνώστηκε 9797 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
Τύρφη
« Απάντηση #75 στις: Αύγουστος 24, 2015, 12:15:25 πμ »
Για τα 1 και 3 συμφωνώ με τον Τάκη.
Για το 2, από όσο ξέρω, ο άνθρακας κατά την αποθήκευση του πρέπει να είναι αεροστεγώς κλεισμένος αλλιώς χάνει την απορροφητικότητα του. Και φυσικά χρησιμοποιημένος άνθρακας δεν καθαρίζεται για να ξαναχρησιμοποιηθεί.
Shit Happens! Daniel        Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.   

Αποσυνδεδεμένος takis_gr

• Gold member
  • Εμπειρία: Σχετικά μικρή
  • Τα ενυδρεία μου: 55 λίτρα με συνεφάκια, 130 Τροπικό, 280 με χρυσόψαρα
  • Τόπος Διαμονής: Κερατσίνι
Τύρφη
« Απάντηση #76 στις: Αύγουστος 24, 2015, 12:58:37 πμ »
Για το 2, από όσο ξέρω, ο άνθρακας κατά την αποθήκευση του πρέπει να είναι αεροστεγώς κλεισμένος αλλιώς χάνει την απορροφητικότητα του. Και φυσικά χρησιμοποιημένος άνθρακας δεν καθαρίζεται για να ξαναχρησιμοποιηθεί.

Έτσι ακριβώς, από την ώρα που χρησιμοποιηθεί τη 1η φορά η δραστικότητά του είναι συγκεκριμένη και εξαρτάται από τη ποσότητα ουσιών που θα απορροφήσει, άσχετα αν χρησιμοποιείτε ή όχι, απορροφά ουσίες ακόμα και από τον ατμοσφαιρικό αέρα. Πρότεινα να τον στεγνώνουμε στον ήλιο ή να δουλεύει με λίγο νερό γιατί αν μείνει υγρός ή σε στάσιμο νερό λόγω της απουσίας χλωρίου μπορεί να δημιουργηθούν παθογόνοι οργανισμοί ή μύκητες. Προσωπικά τον κρατάω στο βαρέλι περίπου 2-3 μήνες και όταν δω πως δεν αφαιρεί αρκετή κιτρινίλα/καφετίλα τον αλλάζω

Συνδεδεμένος REDCHERRY

• Gold member
  • Εμπειρία: Από τον Ιούνιο του 2014...
  • Τα ενυδρεία μου: 48λίτρα κοινωνικό φυτεμένο.
  • Τόπος Διαμονής: Διαβατά Θεσσαλονίκης
Τύρφη
« Απάντηση #77 στις: Αύγουστος 24, 2015, 07:14:45 πμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ρώτησα γιατί βλέπω ότι στους πίνακες ph-kh-co2 αναφέρει ότι οι μετρήσεις ισχύουν σε περίπτωση που δεν υπάρχει κάτι άλλο που να επηρεάζει το ph. Οπότε, βάζω την τύρφη στις και περιμένω κάνα δυο μήνες;

Αποσυνδεδεμένος takis_gr

• Gold member
Τύρφη
« Απάντηση #78 στις: Αύγουστος 24, 2015, 01:03:20 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ρώτησα γιατί βλέπω ότι στους πίνακες ph-kh-co2 αναφέρει ότι οι μετρήσεις ισχύουν σε περίπτωση που δεν υπάρχει κάτι άλλο που να επηρεάζει το ph. Οπότε, βάζω την τύρφη στις και περιμένω κάνα δυο μήνες;
Για τον άνθρακα εννοείς περιμένεις κανα 2 μήνες ; Οταν δεις πως το αρχίζει να κιτρινίσει πιο πολύ τον αλλάζεις.
Για τη τύρφη ξεκίνα πιο ομαλά για να μην υπάρξει απότομη αλλαγή στις παραμέτρους του νερού στο ενυδρείο

Συνδεδεμένος REDCHERRY

• Gold member
Τύρφη
« Απάντηση #79 στις: Αύγουστος 24, 2015, 04:38:32 μμ »
Σκέφτηκα να μην τα βάζω άνθρακα και τύρφη μαζί αλλά σε σειρά. Το ερώτημα μου ήταν με τον άνθρακα αν το χρησιμοποιούσα για λίγες ώρες πως θα μπορούσα να το διατηρήσω για να το ξαναχρησιμοποιήσω μέχρι την επόμενη αλλαγή; Στην πρώτη αλλαγή έβαλα prime για το χλώριο και δεν χρησιμοποίησα άνθρακα για να δουλέψουν τα οξέα και μέσα στο ενυδρείο.
Κανά δυο μήνες τουλάχιστον υποθέτω ότι θα πρέπει να περιμένω για να δω αν θα μπορέσω με αυτή την μέθοδο να πέσω φτάσω την kh στο 5-6 και αν αυτό είναι αρκετό για να ρίξω το ph κάτω από 7.5. Βάσει του πινάκων ph-kh-co2 για να πάω 7 ph με co2 περίπου στο 5 πρέπει η kh 2+ και για 7.5 ph  η kh  πρέπει να κατέβει στο 5.5
πιο μαζεμένα:
co2= 5 & kh=2+     =>     ph=7
co2= 5 & kh=5,5    =>     ph=7.5

Αποσυνδεδεμένος takis_gr

• Gold member
Τύρφη
« Απάντηση #80 στις: Αύγουστος 24, 2015, 04:56:15 μμ »
Σκέφτηκα να μην τα βάζω άνθρακα και τύρφη μαζί αλλά σε σειρά. Το ερώτημα μου ήταν με τον άνθρακα αν το χρησιμοποιούσα για λίγες ώρες πως θα μπορούσα να το διατηρήσω για να το ξαναχρησιμοποιήσω μέχρι την επόμενη αλλαγή; Στην πρώτη αλλαγή έβαλα prime για το χλώριο και δεν χρησιμοποίησα άνθρακα για να δουλέψουν τα οξέα και μέσα στο ενυδρείο.
Κανά δυο μήνες τουλάχιστον υποθέτω ότι θα πρέπει να περιμένω για να δω αν θα μπορέσω με αυτή την μέθοδο να πέσω φτάσω την kh στο 5-6 και αν αυτό είναι αρκετό για να ρίξω το ph κάτω από 7.5. Βάσει του πινάκων ph-kh-co2 για να πάω 7 ph με co2 περίπου στο 5 πρέπει η kh 2+ και για 7.5 ph  η kh  πρέπει να κατέβει στο 5.5
πιο μαζεμένα:
co2= 5 & kh=2+     =>     ph=7
co2= 5 & kh=5,5    =>     ph=7.5

Να μη βάζεις μαζί άνθρακα και τύρφη, φτιάξε 2 DIY φιλτρακια με 2 μικρές αντλίες (τις πιο μικρές που μπορείς να βρεις με 5-6 Ευρώ τη μία) και μπουκάλια από 2λιτρο ή 1,5λιτρο αναψυκτικο. Μπορείς τότε να σταματάς όποιο από τα 2 φιλτράκια δεν θες χωρίς να το βγάζεις απο το νερό, και μετά βάζεις λίγο νερό στο βαρέλι και αφήνεις να δουλέυουν μέχρι την επόμενη αλλαγή. Και δεν νομίζω πως θα κάνεις 2 μήνες να κατέβεις, πιο γρήγορα, μπορείς να κάνεις πιο μηκρές αλλαγές 2 φορες την εβδομάδα και έτσι θα κατέβεις και ομαλα και πιο γρήγορα.
Δες σε αυτό το θέμα στο άρθρο #58, έχω φωτογραφίες απο τα DIY φίλτράκια και λέω πως το κάνω

Συνδεδεμένος REDCHERRY

• Gold member
Τύρφη
« Απάντηση #81 στις: Αύγουστος 24, 2015, 05:11:18 μμ »
Ναι, το είχα διαβάσει τότε που το ανάρτησες. Ωραίο! Απλά μου είχε αποτυπωθεί στην μνήμη λάθος. Δεν θυμόμουν τον ζεόλιθο και μπερδεύτηκα με τα υπόλοιπα. Σωστός, σε ευχαριστώ.

Συνδεδεμένος REDCHERRY

• Gold member
Τύρφη
« Απάντηση #82 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 04:51:12 μμ »
Είναι 4η φορά που  βάζω τύρφη στο νερό προετοιμάσιας και αυτή την φορά δοκίμασα το φίλτρο να μην έχει το σπρει μπαρ. Σήμερα, πήγα να κάνω αλλαγή και είδα ότι πάνω στην επιφάνεια εμφανίστηκε ένα λεπτό στρώμα από μία ουσία παρόμοια με το πρωτεινικό φιλμ. Επειδή, σε 8 λιτρα νερό το 200 l/h φίλτρο είχε από μόνο του αρκετή ανατάραξη. Με αιφνιδίασε. Άμα το ακουμπήσω και μαζευτεί σε μία ποσότητα αρκετό γίνεται άσπρο και συμπαγές σαν σκόνη. Το μόνο που είχα μέσα (πάνω από μία εβδομάδα) ήταν ένα κλαδάκι μος για να ελέγχω με την κίνηση του την ροή του νερού.

Τα πετάω το νερό και την τύρφη;  Τι έκανα λάθος;

Αποσυνδεδεμένος ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ

• Platinum member
  • Εμπειρία: «Γηράσκω αεί διδασκόμενος»
  • Τα ενυδρεία μου: DIY 120 λίτρα φυτεμένο.
  • Τόπος Διαμονής: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Τύρφη
« Απάντηση #83 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 06:44:21 μμ »
Οφείλω να ομολογήσω δοθείσης της ευκαιρίας ότι κι εγώ δεν είχα ποτέ εμφάνιση πρωτεινικού φιλμ, εδώ το έμαθα και παρουσιάστηκε μετά από 10 χρόνια λειτουργίας του ενυδρείου κι αφότου άρχισα να επεξεργάζομαι το νερό με τύρφη, δεν νομίζω να είναι σύμπτωση. Πρόλαβα να χρησιμοποιήσω την τύρφη της fluval, εσύ ποια έχεις φίλε μου αν επιτρέπεται;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2015, 06:48:04 μμ από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ »

Συνδεδεμένος REDCHERRY

• Gold member
Τύρφη
« Απάντηση #84 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 07:00:26 μμ »
Χύμα από το aquavivere.
Δεν είναι, όμως, τροφή η τύρφη.... :( :(

• Platinum member
Τύρφη
« Απάντηση #85 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 07:07:14 μμ »
Χύμα από το aquavivere.
Δεν είναι, όμως, τροφή η τύρφη.... :( :(

Και λοιπόν; Πρέπει να είναι τροφή για να είναι υπεύθυνη για παρουσία φιλμ; Μπορεί κάποια χημική ένωση να συμβαίνει και να δημιουργείτα, 10 χρόνια στο ενυδρείο μου δεν είχα φιλμ κι οι τροφές που έχω υπάρχουν εδώ και 6 μήνες αλλά μόνο πριν δύο μήνες εμφανίστηκε το φιλμ συμπτωματικά με την αγορά και χρήση της τύρφης; Δεν έχω γνώση, ερωτήματα και απορίες εκφράζω.

Συνδεδεμένος REDCHERRY

• Gold member
Τύρφη
« Απάντηση #86 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 07:13:30 μμ »
και εγώ απορίες έχω. Προσπαθώ να καταλάβω.

Αποσυνδεδεμένος takis_gr

• Gold member
Τύρφη
« Απάντηση #87 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 10:35:02 μμ »
Παιδιά βάζω τυρφη εδω και 3 χρονια περίπου , και πάνω από 2 χρονια βάζω τυρφη κηπουρικής, δεν έχω τετοιο θέμα, μηπως αλλάξατε τροφή ή αλλάξατε κάτι στις ρουτινες σας  ;

Συνδεδεμένος REDCHERRY

• Gold member
Τύρφη
« Απάντηση #88 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 10:43:32 μμ »
Εγώ δεν μιλώ για το νερό του ενυδρείου. Εγώ μιλώ για το νερό που προετοιμάζω για να κάνω αλλαγή. Μάλλον φούσκωσε η τύρφη και μπούκωσε το φίλτρο. Μειώθηκε η  ανατάραξη και δημιουργήθηκε αυτό το φιλμ. Έβαλα το σπρει μπαρ πάλι και το τρέχω με ανθρακα. Τώρα δεν φαίνεται τπτ αλλά φοβήθηκα μήπως αυτό που αναπτύχθηκε είναι κάτι επικίνδυνο.

• Platinum member
Τύρφη
« Απάντηση #89 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 10:52:29 μμ »
Στο βαρελι προετοιμασιας ποτε δεν ειχα τετοιο θεμα, στο ενυδρειο φανηκε να φταινε τα φλεικς αλλα παρολο που τα σταματησα λιγι υπαρχει ακομα και δεν εχω αλλαξει κατι στη ρουτινα.

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Συνδεδεμένος delta66

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Αθηνα
Τύρφη
« Απάντηση #90 στις: Σεπτέμβριος 08, 2015, 12:29:44 πμ »
Οταν ειχα χρησιμοποιησει μια "βαρια" τυρφη καποτε, μου εκανε θολουρα στο νερο και φιλμ στην επιφανεια.
Τα πολλα οργανικα μπορουν να το δημιουργησουν.
Τυχαινει και στην παρτιδα τυρφης καμια φορα, αφου ειχα ξαναπαρει τετοια τυρφη και δεν ειχα προβλημα. Μαλλον εφταιγε το οτι πηραμε μεγαλη συσκευασια (σακι) και ηταν αλλη ποιοτητα η παρτιδα αυτη.
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται οικονομικα απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το aqua4fun που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Συνδεδεμένος REDCHERRY

• Gold member
Τύρφη
« Απάντηση #91 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 09:17:39 μμ »
Αν χρησιμοποιούμε συνδυασμό την τύρφη και αντίστροφη όσμωση το "νεκρό" νερό θα χρειαστεί να το προσθέσουμε με ιχνοστοιχεία ή η τύρφη το εμπλουτίζει;

Συνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
Τύρφη
« Απάντηση #92 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 10:04:10 μμ »
Θέλει εμπλουτισμό γιατί π.χ. μαγνήσιο δεν έχει η τύρφη. Αν βέβαια μιλάς για 100% ΑΟ. Αν κάνεις ανάμειξη με νερό βρύσης (π.χ. 70 ΑΟ - 30 βρύση) είσαι ΟΚ.
Shit Happens! Daniel        Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.   

Αποσυνδεδεμένος tsala

• Platinum member
  • Εμπειρία: ?????
  • Τα ενυδρεία μου: 360ltr χρυσόψαρα, 220ltr χρυσόψαρα
  • Τόπος Διαμονής: Δράμα - Βέροια
Τύρφη
« Απάντηση #93 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 10:07:08 μμ »
Παλι θέλει... αλλά γιατί θες 100% νερό α/ο , άγριους δίσκους εχεις ;  :)

Συνδεδεμένος REDCHERRY

• Gold member
Τύρφη
« Απάντηση #94 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 10:36:41 μμ »
Παλιά έκανα 10 βρύση και ήμουν καλυμένος. Τώρα κάνω 6 λίτρα αλλαγή, τα 2 μόνο είναι βρύσης. Στα 47 σύνολο χωρίς λίπανση μάλλον είναι λίγο. Όσο κάνω 2 φορές την εβδομάδα μάλλον θα είμαι καλά μάλλον. Μόλις βρω ζουμάκια θα είμαι καλύτερα μάλλον.

Δίσκο έχω να παίζει αλλά έχει κολλήσει στο : γαρίδες, γαρίδες γαρίδες...  :D :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος takis_gr

• Gold member
Τύρφη
« Απάντηση #95 στις: Σεπτέμβριος 25, 2015, 11:15:08 πμ »
Αφου εχεις γαρίδες γιατι βάζεις απο Α/Ο , δεν θέλουν μαλακο νερό οι γαρίδες, το αντίθετο θα έλεγα, το θέλουν το ασβεστιο για να κτίζουν κέλυφος

Συνδεδεμένος REDCHERRY

• Gold member
Τύρφη
« Απάντηση #96 στις: Σεπτέμβριος 25, 2015, 11:28:28 πμ »
Ας μην χαλάσω το θέμα αλλά σκέφτομαι για κανένα ψαράκι φιλικό με γαρίδες. 0-10 kH είναι το επιθυμητό για τις neocaridina.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris X.

• Loyal member
  • **
  • Εμπειρία: Όσο περισσότερο ασχολούμαι μαθαίνω.
  • Τα ενυδρεία μου: 18λ μονομάχοενυδρείο και 60λ με γκάπυ και γαρίδες
  • Τόπος Διαμονής: Ν.Ραιδεστώ Θεσσαλονίκη
Τύρφη
« Απάντηση #97 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 05:49:24 μμ »
Δηλαδή για να τη χρησιμοποιήσεις θέλει απλά να τη βάλεις στο φιλτράκι;Και κάνει τη δουλειά της;

Αποσυνδεδεμένος Dimitris X.

• Loyal member
  • **
  • Εμπειρία: Όσο περισσότερο ασχολούμαι μαθαίνω.
  • Τα ενυδρεία μου: 18λ μονομάχοενυδρείο και 60λ με γκάπυ και γαρίδες
  • Τόπος Διαμονής: Ν.Ραιδεστώ Θεσσαλονίκη
Τύρφη
« Απάντηση #98 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 09:31:53 μμ »
Δηλαδή για να τη χρησιμοποιήσεις θέλει απλά να τη βάλεις στο φιλτράκι;Και κάνει τη δουλειά της;
Βασικά άσχετο λίγο με αυτά που λέτε παραπάνω.Θέλει να ανοίξω κάποιο θέμα για την τύρφη πως τη χρησιμοποιούμε σωστά.Γιατί αν βάλω τύρφη στο φίλτρο θα μαλακώσει το νερό της αλλαγή όμως πρέπει να είναι παρόμοιο με του ενυδρείου.

Συνδεδεμένος REDCHERRY

• Gold member
Τύρφη
« Απάντηση #99 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 09:57:15 μμ »
βάζεις νερό με όσμωση ή βρύσης;