ΑποστολέαςΘέμα: Τύρφη  (Αναγνώστηκε 10020 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Yiannhs

• Member
  • *
  • Εμπειρία: αρχάριος
  • Τα ενυδρεία μου: 15 λίτρα γαριδάδικο, 60 λίτρα μονομαχοενυδρείο, 120 λίτρα φυτεμένο κοινωνικό
  • Τόπος Διαμονής: θεσσαλονικη-Κέντρο
Τύρφη
« Απάντηση #50 στις: Απρίλιος 03, 2014, 08:26:02 μμ »
επανερχομαι στο θεμα με ερωτηση...
προετοιμασια νερου με τυρφη σε βαρελι πχ 50λιτρο. ποση ποσοτητα τυρφης πρεπει να μπει? και αυτη η τυρφη που θα μπει ποση διαρκεια ζωης θα εχει? δηλαδη για ποσες αλλαγες θα μπορουμε να την χρησιμοποιουμε?
Στην κατηγορια  που ειναι το θεμα σου, στα υπομνηματα, εχει ενα που λεει Τυρφη.

στο ιδιο θεμα δεν ειμαι?  quest?
live your life...
follow your dreams...
dance to the music
in your soul

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
Τύρφη
« Απάντηση #51 στις: Απρίλιος 03, 2014, 09:08:43 μμ »
Ο Σπύρος εννοεί να διαβάσεις το άρθρο....μάλλον

shit happens!!!
Γρηγόρης.

Αποσυνδεδεμένος Yiannhs

• Member
  • *
  • Τα ενυδρεία μου: 15 λίτρα γαριδάδικο, 60 λίτρα μονομαχοενυδρείο, 120 λίτρα φυτεμένο κοινωνικό
Τύρφη
« Απάντηση #52 στις: Απρίλιος 03, 2014, 09:15:03 μμ »
εχω διαβασει κ το αρθρο κ τα σχολια αλλα πουθενα δεν αναφερει την ποσοτητα που πρεπει να βαζουμε σε βαρελι προετοιμασιας και τον χρονο ζωης της τυρφης σε αυτη την περιπτωση...
anyway, αν ξερει καποιος ας μου πει...  :-*
live your life...
follow your dreams...
dance to the music
in your soul

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
Τύρφη
« Απάντηση #53 στις: Απρίλιος 03, 2014, 09:41:09 μμ »
Αυτό νομίζω εμπειρικά πάει...βάζεις μια ποσότητα και ανάλογα προσθέτεις-αφαιρείς την επόμενη

Μπορώ,αντέχω,αγωνίζομαι!!!
Γρηγόρης.

Αποσυνδεδεμένος delta66

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Αθηνα
Τύρφη
« Απάντηση #54 στις: Απρίλιος 04, 2014, 12:01:10 πμ »
εχω διαβασει κ το αρθρο κ τα σχολια αλλα πουθενα δεν αναφερει την ποσοτητα που πρεπει να βαζουμε σε βαρελι προετοιμασιας και τον χρονο ζωης της τυρφης σε αυτη την περιπτωση...
anyway, αν ξερει καποιος ας μου πει...  :-*

Σιγουρα?

Δοσολογια

Για να εχεις ενα μπουσουλα και χωρις να ειναι κανονας αυτα που θα γραψω ξεκινα να πειραματιστεις.
Αν βαλεις σε φιλτρο στο ενυδρειο την τυρφη, θα προσεξεις τις τιμες του πεχα (δηλαδη καθημερινα, ακομα και 2-3 φορες την ημερα, κανε μετρηση πεχα) ξεκινα και κατεβαζε τιμες.
Επειδη ομως η δραση της τυρφης μπορει να φανει και μετα απο μερικες μερες, μη ανεβαζεις καθε μερα ποσοτητα τυρφης. Αφηνε 2-3 μερες να σταθεροποιειται η τιμη και αναλογα προσθετε αν χρειαζεται.

Αν ελεγχεις στενα λοιπον, βαλε ανα 100 λιτρα νερο, 200ml τυρφη και αναλογα αν θελεις και αλλο κατεβασμα μετα απο 2-3 μερες προσθετε αλλα 50ml
(αργοτερα δεν θα χρειαζεται στενη παρακολουθηση γιατι θα εχεις βρει τις αναλογιες με την τυρφη που χρησιμοποιεις).

Αν δεν εχεις ογκομετρικο δοχειο ακριβειας και εχεις ζυγαρια ακριβειας οι ισοδυναμιες ειναι :
Για τυρφη σε κοκκους που συνηθως ειναι 400gr τα 1000ml (1 λιτρο), για να βρεις τα γραμμαρια, διαιρεις τα ml διά 2.5 και βρισκεις τα γραμμαρια.

(απο δικους μου υπολογισμους)
1 κουταλακι του γλυκου τυρφη σε κοκκους = 5ml = 2gr
1 κουταλια της σουπας κοφτη τυρφη σε κοκκους = 15ml = 6gr
1 μικρο φλιτζανακι του καφε τυρφη σε κοκκους = 90ml = 36gr
1 λιτρο τυρφη σε κοκκους = 1000ml = 400gr
(αν εχεις ογκομετρικα δοχεια ή/και ζυγαρια ακριβειας, υπολογισετα και μονος σου)

Η δραση της τυρφης μετα απο 15-20 μερες πεφτει, οποτε κανονιζεις την αντικατασταση της.
Εγω εχω την τυρφη σε δυο καλτσες (και οχι δυχτακι, σημαντικο για να μη διαλυεται μεσα στο νερο) ενυδρειακες ή γυναικειο καλτσον και αλλαζω εναλλαξ για να μη γινεται αποτομη η μεταβαση απο ξεθυμασμενη τυρφη σε φρεσκια σε ολη την ποσοτητα. (μη τα μπερδεψεις μονο)

-------------------------------------------------

O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται οικονομικα απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το aqua4fun που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Αποσυνδεδεμένος Yiannhs

• Member
  • *
Τύρφη
« Απάντηση #55 στις: Απρίλιος 04, 2014, 01:18:10 πμ »
ολη αυτη η διασικασια ρε παιδια δεν ειναι για την περιπτωση που μπει τυρφη μεσαστο φιλτρο του ενυδρειου? εγω μιλαω για προετοιμασια σε βαρελι...
και ναι σιγουρα εχω διαβασει ολο το θεμα μαζι με τα σχόλια...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 04, 2014, 02:31:06 πμ από bokostas »
live your life...
follow your dreams...
dance to the music
in your soul

Αποσυνδεδεμένος delta66

• Platinum member
Τύρφη
« Απάντηση #56 στις: Απρίλιος 04, 2014, 01:46:17 πμ »
Απο τα συμφραζομενα καταλαβαινεις οτι και στο βαρελι τα ιδιο κανεις, μονο που δεν χρειαζεται να ανησυχεις για τις αποτομες μεταβολες του πεχα, αφου δεν θα γινουν στο ενυδρειο.
Μπορεις αν θελεις, να πας αμεσως σε μεγαλυτερη δοσολογια απο 200ml τυρφη ανα 100 λιτρα νερο, πχ να πας σε 300-400 ml τυρφη ανα 100 λιτρα νερο.
Αν η αλλαγη σου δεν ειναι σε μεγαλο ποσοστο (πα αν κανεις 30% αλλαγη), ακομα και 1 μοναδα να εχει πεσει το πεχα στο βαρελι*, στο ενυδρειο θα πεσει λιγοτερο.
Αν κανεις πολυ αργη εισαγωγη του νερου δεν θα υπαρχει προβλημα.
Αν εχει πεσει πανω απο μια μοναδα το πεχα στο βαρελι ή και η αλλαγη σου ειναι πανω απο 30%, αραιωσε το νερο του βαρελιου με νερο βρυσης και παλι για να ανεβει το πεχα.
Γενικοτερα να μη γινεται πτωση του πεχα πανω απο 0.2 κατα την αλλαγη. (επισης το ιδιο ισχυει για αποτομη πτωση της GH, οχι πανω απο μια μοναδα dGH)
Ανοδος του πεχα δεν επηρεαζει το ιδιο αρνητικα. Και μια μοναδα να ανεβει. Καλο ειναι φυσικα να αποφευγεται.

* με την προυπουθεση οτι στο ενυδρειο δεν υπαρχει κατι που ανεβαζει το πεχα, και το νερο εχει το ιδιο ή χαμηλοτερο πεχα απο τη βρυση.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 04, 2014, 01:48:02 πμ από delta66 »
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται οικονομικα απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το aqua4fun που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Αποσυνδεδεμένος Peyote

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 300Λ, 2x55Λ, 2x20Λ
  • Τόπος Διαμονής: ΚΥΠΡΟΣ - ΛΕΜΕΣΟΣ
Τύρφη
« Απάντηση #57 στις: Μάιος 15, 2015, 02:02:53 πμ »
Παιδιά χρησιμοποιεί κανεις τυφρη που βαζουν στις καλλιέργειες; αν ναι ποια είναι; leroy merlin πουλαει τιποτα τετοιο;
Δεν θέλω να πάρω ενυδρείακη και να την χρυσοπληρώσω
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 15, 2015, 02:03:55 πμ από Peyote »

Αποσυνδεδεμένος takis_gr

• Gold member
  • Εμπειρία: Σχετικά μικρή
  • Τα ενυδρεία μου: 55 λίτρα με συνεφάκια, 130 Τροπικό, 280 με χρυσόψαρα
  • Τόπος Διαμονής: Κερατσίνι
Τύρφη
« Απάντηση #58 στις: Μάιος 15, 2015, 08:29:15 πμ »
Πάνω από 1 χρόνο  χρησιμοποιώ τύρφη από Χωματοτεχνική. Επειδή όμως φοβόμουνα για τυχόν ασθένειες ή σκουλήκια ή οτιδήποτε που μπορεί να προκαλέσει μικροβιακή ή μυκητιακή μόλυνση κάνω την εξής προετοιμασία.
Παίρνω μια ποσότητα τύρφης, προσθέτω λίγο νερό όσο να γίνει σφιχτή λάσπη, βάζω τη λάσπη σε αλουμινένια μπολάκια για κέικ και τη ψήνω στο φούρνο για 1 ώρα στους 200 βαθμούς, μετά την αφήνω και στον ήλιο να στεγνώσει πολύ καλά.

δεν έχω παρατηρήσει κανένα πρόβλημα και φαίνεται πως αυτός ο τρόπος λειτουργεί αρκετά καλά. Το κόστος δε είναι πολύ χαμηλό, 2,5 Ευρώ τα 20 λίτρα, υπολογίζω με μία σακούλα να περνάω πάνω από  1 χρόνο.
Τη τύρφη τη βάζω σε καλστον  και μαζί με σακουλάκια από τούλι με ζεόλιθο σε ένα DIY φίλτρο. Το φίλτρο λειτουργεί για 24 ώρες πριν την αλλαγή του νερού.

με τον ζεόλιθο (και αυτός από Χωματοτεχνική) δεν υπάρχει καθόλου αμμωνία. Σχω άλλο ένα φιλτράκι  που έχει μέσα άνθρακα και ζεόλιθο. Με τον άνθρακα καθαρίζει η κιτρινίλα πάρα πολύ καλά αλλά γίνεται και αποχλωρίωση.

Αλλά να βρεις καθαρή τύρφη, και όχι εμπλουτισμλενη, και συνήθως η καθαρή είναι και πιο φθηνή

Αυτή είναι καθαρή

αυτή δεν είναι καθαρή

Αποσυνδεδεμένος gregory

• Member
  • *
Τύρφη
« Απάντηση #59 στις: Ιούνιος 04, 2015, 12:58:58 μμ »
Τυρφη χυμα απο που μπορουμε να προμηθευτουμε?
Ενα λινκ παραπανω δεν ισχυει.
Εχουν τα pet shop?

Αποσυνδεδεμένος takis_gr

• Gold member
Τύρφη
« Απάντηση #60 στις: Ιούνιος 04, 2015, 01:07:30 μμ »
Τυρφη χυμα απο που μπορουμε να προμηθευτουμε?
Ενα λινκ παραπανω δεν ισχυει.
Εχουν τα pet shop?

Ενυδρειακή έχω δει στο petcumulus και στον Ιγνάτιο
http://www.petcumulus.gr/peatgranules-1-l
http://www.igna.gr/index.php/eshop/filtra-ylika-12/3901-bg01-0254-tyrfi-1-lt-chyma-detail

κηπουρικής στη Χωματοτεχνική

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
Τύρφη
« Απάντηση #61 στις: Ιούνιος 04, 2015, 06:19:24 μμ »
Και στο praktiker έχω δεί αλλά σε πολύ μεγάλες συσκευασίες με κόστος 20 ευρώ (δεν θυμάμαι λίτρα).
Είχε μάλιστα δύο ειδών τύρφες. Η μία η λευκή τύρφη Λιθουανίας με Ph περίπου στο 4,5 και τη μαύρη τύρφη με Ph γύρω στο 5,5 - 6
Shit Happens! Daniel        Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.   

Αποσυνδεδεμένος asteris_veria

• Silver member
  • Εμπειρία: καλη --- 9 χρονια τωρα
  • Τα ενυδρεία μου: 1 60 λιτρα γαριδες,1 250 λιτρα κιχλιδες ζεβρα,1 210 λιτρα ζωοτοκα,1 30 λιτρα γκαπι ,1 λιμνη με κοι και χρυσοψαρα 12000λιτρα
  • Τόπος Διαμονής: ΞΑΝΘΗ-ΒΕΡΟΙΑ
Τύρφη
« Απάντηση #62 στις: Ιούνιος 04, 2015, 06:34:44 μμ »
τωρα νομιζω εχει μονο μια τυρφη βαλτικης σε συσκευασια 200λιτρα.Κανει για αυτη την δουλεια ?

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
Τύρφη
« Απάντηση #63 στις: Ιούνιος 04, 2015, 06:38:02 μμ »
Είναι λευκή ή μαύρη;

Αποσυνδεδεμένος asteris_veria

• Silver member
  • Εμπειρία: καλη --- 9 χρονια τωρα
  • Τα ενυδρεία μου: 1 60 λιτρα γαριδες,1 250 λιτρα κιχλιδες ζεβρα,1 210 λιτρα ζωοτοκα,1 30 λιτρα γκαπι ,1 λιμνη με κοι και χρυσοψαρα 12000λιτρα
  • Τόπος Διαμονής: ΞΑΝΘΗ-ΒΕΡΟΙΑ
Τύρφη
« Απάντηση #64 στις: Ιούνιος 04, 2015, 07:04:39 μμ »

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
Τύρφη
« Απάντηση #65 στις: Ιούνιος 04, 2015, 07:08:22 μμ »
Είναι λευκή τύρφη και λογικά έχει πολύ χαμηλό Ph. Όσες ενυδρειακές έχω δεί είναι μαύρες.
Γενικότερα δεν έχω δοκιμάσει τέτοια τύρφη. Για να γίνει χρήση σε ενυδρείο θα πρέπει να γίνουν κάποιες δοκιμές σε κάποιο δοχείο με νερό, με μετρήσεις για αμμωνίες κ.λ.π.

Αποσυνδεδεμένος globalzero

• Gold member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Βέροια
Τύρφη
« Απάντηση #66 στις: Ιούνιος 13, 2015, 07:00:39 μμ »
η τύρφη χρωματίζει μόνιμα το νερό του ενυδρείου ή μόνο στην αρχή και αργότερα καθαρίζει από το φίλτρο μας?

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
Τύρφη
« Απάντηση #67 στις: Ιούνιος 13, 2015, 07:56:36 μμ »
Αν την αφήσεις πολύ καιρό θα ξεπλυθεί και δεν θα λερώνει το νερό αλλά θα χάσει και την δύναμη της. Αν έχουμε τύρφη στο φίλτρο, το ζητούμενο είναι να διατηρούμε σταθερή την δύναμη της αλλιώς θα έχουμε αυξομειώσεις στις παραμέτρους.

Αποσυνδεδεμένος globalzero

• Gold member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Βέροια
Τύρφη
« Απάντηση #68 στις: Ιούνιος 14, 2015, 12:44:46 μμ »
άρα τύρφη συνεπάγεται νερό σκουρόχρωμο και όταν καθαρίσει σημαίνει ότι έχασε τη δύναμη της και πάμε για αλλαγή τύρφης..  hitme

Αποσυνδεδεμένος tsala

• Platinum member
  • Εμπειρία: ?????
  • Τα ενυδρεία μου: 360ltr χρυσόψαρα, 220ltr χρυσόψαρα
  • Τόπος Διαμονής: Δράμα - Βέροια
Τύρφη
« Απάντηση #69 στις: Ιούνιος 14, 2015, 01:15:44 μμ »
μπορουμε να γυριζουμε το νερο μερικες ωρες με ανθρακα πριν την αλλαγη, ετσι η καφετιλα εξαφανιζεται..  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 14, 2015, 01:16:25 μμ από tsala »

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
Τύρφη
« Απάντηση #70 στις: Ιούνιος 14, 2015, 02:45:23 μμ »
άρα τύρφη συνεπάγεται νερό σκουρόχρωμο και όταν καθαρίσει σημαίνει ότι έχασε τη δύναμη της και πάμε για αλλαγή τύρφης..  hitme

Αν φτάσει και καθαρίσει το νερό (χωρίς χρήση ενεργού άνθρακα) η τύρφη θα έχει χάσει την δύναμη της προ πολλού

Αποσυνδεδεμένος Prolimatech

• Silver member
  • Τόπος Διαμονής: Aθηνα
Τύρφη
« Απάντηση #71 στις: Αύγουστος 19, 2015, 06:55:06 μμ »
Πήρα μια τύρφη εχθές Aquavital black peat. Για να δούμε...

Γενικά λειτουργούσα πάντα της Sera, αλλά οι 2 τελευταίες που πήρα ήταν κάπως αδύναμες.. δεν ξέρω..

Αυτή η aquavital είναι και σε καλή τιμή (8.5 ευρώ στα 1400ml) ενώ της Sera τα 500gr από 6 (η πιο φθηνή τιμή που έχω βρει) εώς 8.5.

Αποσυνδεδεμένος takis_gr

• Gold member
Τύρφη
« Απάντηση #72 στις: Αύγουστος 20, 2015, 09:53:05 μμ »
Αρκετα καλή και φθηνή , αν εξαιρέσεις τα μεταφορικά, θα βρεις εδώ
http://www.petcumulus.gr/peatgranules-1-l
http://www.aquavivere.gr/shop-products/psaria-ulika-filtrwn-pet-cumulus/peatgranules-1-l

Αποσυνδεδεμένος REDCHERRY

• Gold member
  • Εμπειρία: Από τον Ιούνιο του 2014...
  • Τα ενυδρεία μου: 48λίτρα κοινωνικό φυτεμένο.
  • Τόπος Διαμονής: Διαβατά Θεσσαλονίκης
Τύρφη
« Απάντηση #73 στις: Αύγουστος 20, 2015, 10:20:12 μμ »
απορίες ψιλοσχετικές με το θέμα
1) Με την χρήση άνθρακα μπορούμε να αφαιρέσουμε πέρα από την καφετίλα και την αμμωνία;
2) Τον άνθρακα που θα χρησιμοποιήσουμε την μία εβδομάδα, μέχρι την επόμενη χρειάζεται κάποιος ιδιαίτερος τρόπος συντήρησης;
3) σενάριο: 2 ενυδρεία με ίδιο kh & co2 το ένα έχει μέσα ταννίνες και το άλλο όχι. Το ph θα είναι ίδιο;

Αποσυνδεδεμένος takis_gr

• Gold member
Τύρφη
« Απάντηση #74 στις: Αύγουστος 23, 2015, 11:52:25 μμ »
απορίες ψιλοσχετικές με το θέμα
1) Με την χρήση άνθρακα μπορούμε να αφαιρέσουμε πέρα από την καφετίλα και την αμμωνία;
2) Τον άνθρακα που θα χρησιμοποιήσουμε την μία εβδομάδα, μέχρι την επόμενη χρειάζεται κάποιος ιδιαίτερος τρόπος συντήρησης;
3) σενάριο: 2 ενυδρεία με ίδιο kh & co2 το ένα έχει μέσα ταννίνες και το άλλο όχι. Το ph θα είναι ίδιο;

1)Με τον άνθρακα δεν μπορούμαι να αφαιρέσουμε την αμμωνία, μόνο τη καφετήλα , το χλώριο και πιθανόν άλλα χημικα (λιπάσματα , φάρμακα κλπ) , την τυχόν αμμωνία μπορούμαι να την  αφαιρέσουμε με ζεόλιθο
2) Ανθρακα και τύρφη καλό είναι να τα αφήνουμε να δουλεύουν με λίγο νερό μέχρι την επόμενη εβδομάδα ή στον ήλιο να στεγνώσουν
3) Θεωρητικά ναι μπορεί αλλά δεν είναι απαραίτητο, το Ph επηρεάζεται από πολλούς παράγοντες, ΚΗ , Co2 , Τανίνες που έχουν χουμικά οξέα, ζυμώσεις που παράγουν χουμικά οξέα κλπ, μη ξεχνάς πως κάθε ενυδρείο είναι διαφορετικός οργανισμός, και κάθε οργανισμός  θεωρητικά είναι μοναδικός