ΑποστολέαςΘέμα: Νέο μέλος  (Αναγνώστηκε 222 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nelireko

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: RETHYMNO
Νέο μέλος
« στις: Ιούλιος 28, 2017, 03:05:17 μμ »
Καλησπέρα ειμαι η Ρανια απο Κρητη και ψαχνοντας πληροφοριες για ενυδρειο επεσα στο φορουμ και εχω ενθουσιαστει.
Δεν εχω ακομα ενυδρειο, η μονη μου ενασχοληση με αυτο ηταν σαν παιδι ενα 200Lt γλυκου νερου που ειχε ο πατερας μου στο σπιτι (μιλαμε για πριν απο 30 χρονια) το οποιο ειχε φτιαξει μονος του και ηταν το χομπυ ολης της οικογενειας.
Παντα ειχα το μικροβιο και την ελπιδα οτι θα βρω χρονο να ασχοληθω μονη μου και νομιζω οτι εφτασε η ωρα.
Χαιρομαι πολυ που βρηκα το φορουμ με τοσες αναλυτικες οδηγιες στα ελληνικα (εχω τρελαθει ενα μηνα τωρα στις μεταφρασεις :) )
Εχω λοιπον μια βασικη απορια.

Ξεκινοντας απο το απολυτο μηδεν διαβαζοντας και προχωροντας τι θα με συμβουλευατε?
Θαλασσινο (μεγαλος μου καημος) η γλυκου νερου.
Καποιοι μου λενε οτι αν το εχω ορεξη να ξεκινησω μια και καλη με θαλασσινο, αλλοι παλι οτι καλυτερα να ξεκινησω με γλυκου να εξοικιωθω λιγο και αν συνεχισω να ειμαι συνεπης να προχωρησω στο θαλασσινο.

Οικονομικα δεν ειμαι σε θεση να διαθεσω υπερογκα ποσα κατευθειαν σκεφτομαι οτι ολα θα τα στησω σιγα σιγα βημα βημα (ειμαι γενικα ανθρωπος της υπομονης)οσο χρονο κι αν μου παρει αρκει να προχωραω σωστα και μαθαινοντας.
Καλως σας βρηκα λοιπον και καθε συμβουλη καλοδεχουμενη !!!!!

Συνδεδεμένος PASXA

• Gold member
  • :::::::::::::::::::)
  • Εμπειρία: !!!!!!!
  • Τόπος Διαμονής: καβαλα
Νέο μέλος
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 28, 2017, 03:14:29 μμ »
χερετισματα από καβαλα στο ρεθυμνο :-*
:)

Αποσυνδεδεμένος Nelireko

• New member
  • *
Νέο μέλος
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 28, 2017, 03:26:37 μμ »
Ευχαριστω για το καλοσωρισμα !!!!!
Εχω φιλους με καταγωγη απο Καβαλα......πανεμορφος τοπος !!!!

Να συμπληρωσω επισης οτι οσο αφορα την επιλογη το θαλασσινο ειναι η πρωτη .
Σκεφτομουν λοιπον να ξεκινησω κατευθειαν με αυτο και να παιρνω τον εξοπλισμο κομματι κομματι ξεκινοντας απο το ενυδρειο και να προχωραω.
Εντομεταξυ θα εχω το χρονο να διαβασω και να εξοικειωθώ με ορολογιες και μηχανηματα και τεχνικες μεχρι να τα εχω ολα ετοιμα.
Στην πολη μου δεν ασχοληται κανενα καταστημα με θαλασσινα, δεν γνωριζω ακομα τι γινεται χανια -ηρακλειο θελω να το ψαξω αλλα αν δεν υπαρχει τιποτα αυτο ειναι απαγορευτικο η εκτος απο τον εξοπλισμο τα ζωντανα μπορουν να αποσταλουν?

Αποσυνδεδεμένος Nelireko

• New member
  • *
Νέο μέλος
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 28, 2017, 03:29:45 μμ »
εχω περιπου ενα μηνα που το ψαχνω και αρχικα θελω να αποφασισω για το ενυδρειο μεγεθος ,ετοιμο,κατασκευη κτλ.

Συνδεδεμένος PASXA

• Gold member
Νέο μέλος
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 28, 2017, 03:32:08 μμ »
Ευχαριστω για το καλοσωρισμα !!!!!
Εχω φιλους με καταγωγη απο Καβαλα......πανεμορφος τοπος !!!!

Να συμπληρωσω επισης οτι οσο αφορα την επιλογη το θαλασσινο ειναι η πρωτη .
Σκεφτομουν λοιπον να ξεκινησω κατευθειαν με αυτο και να παιρνω τον εξοπλισμο κομματι κομματι ξεκινοντας απο το ενυδρειο και να προχωραω.
Εντομεταξυ θα εχω το χρονο να διαβασω και να εξοικειωθώ με ορολογιες και μηχανηματα και τεχνικες μεχρι να τα εχω ολα ετοιμα.
Στην πολη μου δεν ασχοληται κανενα καταστημα με θαλασσινα, δεν γνωριζω ακομα τι γινεται χανια -ηρακλειο θελω να το ψαξω αλλα αν δεν υπαρχει τιποτα αυτο ειναι απαγορευτικο η εκτος απο τον εξοπλισμο τα ζωντανα μπορουν να αποσταλουν?
για το καλωσόρισμα τιποτα ... μπορεις να ρωτήσεις στους αρχαριους θαλασσινου κ γλυκου νερου αναλογα τι θες;

Αποσυνδεδεμένος Nelireko

• New member
  • *
Νέο μέλος
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 28, 2017, 03:37:49 μμ »
Ναι το ειδα οι πληροφοριες ειναι πολλες οποτε για την ωρα διαβαζω και συγκεντρωνω αποριες.
Ευχαριστω!!!

Συνδεδεμένος PASXA

• Gold member
Νέο μέλος
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 28, 2017, 03:46:58 μμ »
εγω παντως θα ξεκινουσα με γλυκου ;) ;)
Καλησπέρα ειμαι η Ρανια απο Κρητη και ψαχνοντας πληροφοριες για ενυδρειο επεσα στο φορουμ και εχω ενθουσιαστει.
Δεν εχω ακομα ενυδρειο, η μονη μου ενασχοληση με αυτο ηταν σαν παιδι ενα 200Lt γλυκου νερου που ειχε ο πατερας μου στο σπιτι (μιλαμε για πριν απο 30 χρονια) το οποιο ειχε φτιαξει μονος του και ηταν το χομπυ ολης της οικογενειας.
Παντα ειχα το μικροβιο και την ελπιδα οτι θα βρω χρονο να ασχοληθω μονη μου και νομιζω οτι εφτασε η ωρα.
Χαιρομαι πολυ που βρηκα το φορουμ με τοσες αναλυτικες οδηγιες στα ελληνικα (εχω τρελαθει ενα μηνα τωρα στις μεταφρασεις :) )
Εχω λοιπον μια βασικη απορια.

Ξεκινοντας απο το απολυτο μηδεν διαβαζοντας και προχωροντας τι θα με συμβουλευατε?
Θαλασσινο (μεγαλος μου καημος) η γλυκου νερου.
Καποιοι μου λενε οτι αν το εχω ορεξη να ξεκινησω μια και καλη με θαλασσινο, αλλοι παλι οτι καλυτερα να ξεκινησω με γλυκου να εξοικιωθω λιγο και αν συνεχισω να ειμαι συνεπης να προχωρησω στο θαλασσινο.

Οικονομικα δεν ειμαι σε θεση να διαθεσω υπερογκα ποσα κατευθειαν σκεφτομαι οτι ολα θα τα στησω σιγα σιγα βημα βημα (ειμαι γενικα ανθρωπος της υπομονης)οσο χρονο κι αν μου παρει αρκει να προχωραω σωστα και μαθαινοντας.
Καλως σας βρηκα λοιπον και καθε συμβουλη καλοδεχουμενη !!!!!

Αποσυνδεδεμένος Βασω

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: θεσσαλονικη
Νέο μέλος
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 28, 2017, 07:00:30 μμ »
καλως ηρθες  welcome

γνωμη μου ειναι να μην ξεκινήσεις απο θαλασσινό.χρειαζετε να εχεις εμπειρία και γερο πορτοφολι οχι μονο για την αγορα του εξοπλισμού αλλα και για τα πάγια μηνιαία εξοδα.

παρε καλυτερα ενα καλο μέγεθος ενυδρειο,πανω απο 120 λιτρα και ενα καλο εξωτερικο φιλτρο.
πολλοι  ξεκινάνε με ορεξη δινουν πολλα χρηματα και μετα βαριουντε,δεν μπορουν να το φροντίζουν,τους τυχαίνουν αρρωστιες ψαριων  απογοητεύονται και τα παρατανε.

κανε μια ερευνα αγορας πρωτα και υπολογισε ποσα χρηματα θες να δωσεις ;)     

Αποσυνδεδεμένος Nelireko

• New member
  • *
Νέο μέλος
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 28, 2017, 07:28:57 μμ »
Ευχαριστω πολυ Βασω !

Αυτα διαβαζω τωρα σβηνω και γραφω, βλεπω τιμες απο εξοπλισμο.
Απο το φορουμ καταλαβαινω οτι πολλοι ξεκινανε με το γλυκο και στην πορεια οταν αποκτησουν γνωση το γυρνανε στο θαλασσινο.

Αποσυνδεδεμένος mixalis1708

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 120lt φυτεμένο, 210lt light reef
  • Τόπος Διαμονής: Ιεράπετρα
Νέο μέλος
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 29, 2017, 12:26:56 πμ »
Καλως ηρθες και ευχομαι με το καλο το ενυδρειο σου, με αρκετο διαβασμα και ψαξιμο δεν το θεωρω ανεφικτο να ξεκινησεις εξ αρχης θαλασσινο δεν ειναι τιποτα τρομερο αλλα θα πρεπει να ασχοληθεις αρκετα και να αφιερωσεις πολυ χρονο επισης με το θαλασσινο να ξερεις οτι θα χρειαζεται να ασχολησαι και να διαθετεις χρονο καθημερινα οχι οτι δεν χρειαζεται στο γλυκο αλλα στο θαλασσινο ειναι λιγο πιο περιεργα τα πραγματα απο αποψη μετρησεων σταθερων τιμων σε αλατοτητα kh,mg,ca κτλ, επισης με το θαλασσινο θα χρειαστει να εχεις περισσοτερο υπομονη που κατι οπως λες το εχεις. Στην Κρητη υπαρχουν καταστηματα που μπορεις να βρεις πραγματα και ζωντανα για να ξεκινησεις (τουλαχιστον στο Ηρακλειο) αλλα υπαρχουν και αρκετοι χομπιστες που σιγουρα θα σε βοηθησουν στην αρχη. Δεσμευομαι για τα πρωτα σου φραγκακια αν τελικα καταληξεις σε θαλασσινο..  ;)

Αποσυνδεδεμένος Nelireko

• New member
  • *
Νέο μέλος
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 29, 2017, 01:03:22 πμ »
Ευχαριστω πολυ Μιχαλη.
Περναω ολο τον ελευθερο μου χρονο διαβαζοντας το φορουμ ,για την ωρα μου φαινονται ολα λιγο δυσκολα γιατι εμπειρια δεν εχω και καθε τι που διαβαζω πρεπει να ψαχνω να δω και τι ειναι.
Δεν ξερω ακομα πως θα προχωρησω το θαλασσινο το θελω περισσοτερο αλλα εχω ακομα δουλεια νομιζω μεχρι να αποφασισω.
Οσο για την υπομονη εκει σιγουρα δεν με φοβαμαι :)

Αποσυνδεδεμένος maikl

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 460,430,400,210,125
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
Νέο μέλος
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 29, 2017, 06:14:04 πμ »
Καλως ορισες Ρανια!
Κι εγω ειμαι της αποψης να ξεκινησεις με ενα ενυδρειο γλυκου νερου και σιγα-σιγα να περασεις στο θαλασσινο αφου σου αρεσει τοσο. Χρυσος κανονας "οσο μεγαλυτερο το ενυδρειο που θα παρεις τοσο καλυτερα"  ;)
2μετρο για τα common-comet-shubunkin, 1.5 για τις funcy ποικιλιες

ρΕβανί ή ρΑβανί..στο στομάχι η ορθογραφία χάνετε:)

Αποσυνδεδεμένος Γαβριλος

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 500 λιτρα φυτεμένο 80 λιτρα φυτεμένο 20 λιτρα φυτεμένο
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
Νέο μέλος
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 29, 2017, 09:39:24 πμ »
Καλώς ήρθες !!  ^-^
Εγω λεω αν έχεις καψουρα το θαλασσινό και έχεις οικονομική άνεση ξεκινα θαλασσινό απο την αρχή δεν ειναι τιποτα δύσκολο και έχει άλλη φιλοσοφία απο του γλυκού μην μάθεις του γλυκού και μπερδευτεις μετα!  :)
Καλη αρχή σε ότι κανείς!

Συνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
Νέο μέλος
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 29, 2017, 10:53:15 πμ »
Καλώς ήρθες Ράνια στην μεγάλη μας παρέα.
Υπάρχουν δύο είδη θαλασσινών:
Το οικονομικό που λέγεται fish only.
Και το πιο ακριβό από πλευράς συντήρησης reef (πολλές λάμπες αναμμένες για τα κοράλλια, λιπάσματα), και κόστος αγοράς για το aquascape, και έξοδα συντήρησης.
Επίσης είναι πιο ακριβό και στον εξοπλισμό, και στην τιμή των ψαριών το θαλασσινό από το γλυκό, και ότι το θαλασσινό θέλει να είναι περισσότερα λίτρα από το γλυκό.

Αποσυνδεδεμένος Nelireko

• New member
  • *
Νέο μέλος
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 29, 2017, 11:24:29 πμ »
Χτες διαβαζα για τις 3 κατηγοριες του θαλασσινου Fish only, FOWLR , Reef.
Στην αρχη μου φανηκαν ολα βουνο ,τωρα νομιζω οτι αρχιζω σιγα σιγα να τα βαζω σε μια σειρα.
Μια βασικη ερωτηση μια και εν αρχη ειναι το ιδιο το ενυδρειο αν καποιος ασχοληθει με θαλασσινο περα απο τα λιτρα που οσα περισσοτερα ειναι τοσο το καλυτερο πρεπει να εχει και κατι αλλο σαν προδιαγραφη?

Σχημα,υψος,μηκος, βαθος,πλαισιο,τρυπες για παροχες ?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2017, 11:26:39 πμ από Nelireko »

Αποσυνδεδεμένος alexxxbazzz

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Rethymno
Νέο μέλος
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 29, 2017, 06:00:42 μμ »
Καλώς ήρθες στον υπέροχο κόσμο του ενυδρείου. Θαλασσινά έχει ο Βενετακης στα Χανιά. Για Ηράκλειο δεν ξέρω. Ψωνίζω πάντα απο μαγαζιά της περιοχής μου και ας είναι ποιο ακριβά. Εαν δεν αγοράσεις έτοιμο ενυδρείο πάρε κρύσταλλα και στο κολλάω εγω αμισθί. 4,5€ έχουν τις ενυδρειακες σιλικόνες στο Ρέθυμνο διάφανες (χθες αγόρασα).
Καλό διάβασα και υπομονή.

Αποσυνδεδεμένος Nelireko

• New member
  • *
Νέο μέλος
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 29, 2017, 08:14:26 μμ »
Δεν ξερω ακομα αν θα το φτιαξω η αν θα το παρω ετοιμο.
Αν το φτιαξω εχω δικο μου ανθρωπο τζαμα που θα μου το φτιαξει σε ευχαριστω πολυ ομως!!!!

Αποσυνδεδεμένος tsala

• Platinum member
  • Εμπειρία: ?????
  • Τα ενυδρεία μου: 360ltr χρυσόψαρα, 220ltr χρυσόψαρα
  • Τόπος Διαμονής: Δράμα - Βέροια
Νέο μέλος
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 29, 2017, 10:06:55 μμ »
Αν εχεις υπομονη, επελεξες το καταλληλο χομπι.
Καλη αρχη και καλο διαβασμα.

Αποσυνδεδεμένος basili76

• Gold member
  • Εμπειρία: Ανεπιδεκτος μαθησεως
  • Τα ενυδρεία μου: εχω μερικα
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη Καλαμαρια
Νέο μέλος
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 31, 2017, 09:13:48 μμ »
 welcome

Με λένε Βασίλη και είμαι καλά.

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
Νέο μέλος
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 01, 2017, 01:26:49 πμ »
Καλώς μας όρισες Ράνια και καλό διάβασμα. Βλέπω ότι πας βουρ για θαλασσινό,
πράγμα που κατά τη γνώμη μου είναι σα να πας Γυμνάσιο πηδώντας το Δημοτικό.
Η εμπειρία του (πιο εύκολου και πιο οικονομικού) γλυκού θα σου ήταν πολύτιμη.
Αλλά όλα γίνονται με μελέτη, υπομονή και συμβουλές, οπότε εύχομαι καλή αρχή.

Αποσυνδεδεμένος bbetta

• Loyal member
  • **
  • Τα ενυδρεία μου: 72lt UC, 25lt Betta
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
Νέο μέλος
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 01, 2017, 01:34:42 πμ »
Καλώς Ήρθες!
Μέχρι τώρα με όσα έχεις διαβάσει, σίγουρα έχεις καταλάβει την διαφορά στην δυσκολία γλυκού και θαλασσινού. Το δεύτερο σίγουρα δεν είναι ανέφικτο ( ξεκίνα με fish only) και με υπομονή χρόνο και εξοπλισμό θα πετύχει!

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Εμπειρία: Aπο Ιανουάριο του 2010 και συνεχίζουμε....
  • Τα ενυδρεία μου: Aquael 98lt με Γκάπυ
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη-Βότση
Νέο μέλος
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 03, 2017, 11:24:09 πμ »
Καλώς ηρθες στο παρεάκι μας.... ^-^
ΥΓ.Οτι απορία εχεις ανοιξε θεμα στο ανάλογο τόπικ"βάρα αλύπητα λέμε" και εδω ειμαστε... :)

"Ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει στο δάσος της ζωής μου ξενυχτά...ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει κανείς τον λύκο δεν τον κυβερνά..."