ΑποστολέαςΘέμα: λάμπα uv  (Αναγνώστηκε 162 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος globalzero

• Gold member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Βέροια
λάμπα uv
« στις: Ιούλιος 05, 2017, 09:29:02 μμ »
Καλησπέρα,

μου καρφώθηκε η ιδέα να βάλω λάμπα uv. ας μη το σχολιασουμε και ας μην αναλωθούμε στην χρησιμότητα της.

έχετε κάποιο καλό μοντέλο για 380 λίτρα?

κοιτούσα αυτή της eheim την 500 που την δίνει για 300 - 500 λίτρα και γράφει ροή 400-800 λίτρα.

16/22 σωλήνες. Το ένα μου φίλτρου το 4+600 έχει θεωρητική τιμή 1250 οπότε βγαίνει εκτός?  το δεύτερο μου φίλτρο το ecco pro 300 έχει θεωρητική ροή 750 λίτρα αλλά έχει σωλήνες 12/16 , βγαίνει κι αυτό εκτός ή μπορώ να του βάλω αντάπτορες ?

Συνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
λάμπα uv
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 05, 2017, 11:46:21 μμ »
Δεν μπαίνει λάμπα uv στα ενυδρεία γλυκού νερού και ειδικά στα φυτεμένα.

• Gold member
λάμπα uv
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 05, 2017, 11:56:45 μμ »
οξειδώνει τα ιχνοστοιχεία? :o

πολλοί στο εξωτερικό έχουν σε φυτεμένα λάμπα UV.

και υπάρχει κάπου και επίσημη απάντηση της seachem.

Συνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
λάμπα uv
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 06, 2017, 12:38:11 πμ »
Πολλά ιχνοστοιχεία που έχουν τα λιπάσματα είναι φωτοευαίσθητα και δεν αντέχουν στη uv
Επίσης κατ εμέ τα ψάρια και όλοι οι ζωντανοί οργανισμοί δεν πρέπει να ζουν σε αποστειρωμένο περιβάλλον γιατί εξασθενεί η άμυνά τους, και στην τελική η λάμπα uv σκοτώνει μόνο την αιωρούμενη πράσινη άλγη (πράσινο νερό) και ωφέλιμα βακτήρια που υπάρχουν στο νερό.

• Gold member
λάμπα uv
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 09, 2017, 04:52:57 μμ »
Η uv σε ροή και watt που δίνουν οι κατασκευαστες για τη κάθε λάμπα σκοτώνει άλγη βακτήρια και παράσιτα. Σε αυτή τη σειρά ανάλογα με τη ροή και την ισχύ της λάμπας.

Για τα ωφέλιμα βακτήρια δεν πρέπει να μας ανησυχεί αφού ελάχιστα είναι στη στήλη του νερού και η συντριπτική πλειοψηφία τους είναι στο φίλτρο, βράχια,τζάμια κλπ.

Για τα ιχνοστοιχεια υπάρχει απάντηση της seachem ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Όσο για το αποστειρωμενο περιβάλλον καμία λάμπα δεν αποστειρωνει πλήρως το νέρο που ήδη είναι πολύ πιο φορτισμένο με βακτήρια λόγω του περιορισμένου όγκου νερού. Άσε που μπόλικα υλικά όπως και υπόστρωμα θα είναι γεμάτα με βακτήρια.

Πάντως καταλαβαίνω τη λογική σου, είναι ίδια με την κατάχρηση των αντιβιοτικων που γίνεται ακόμη και στον άνθρωπο όπου ευκαιριακα παθογονα βακτήρια ή μύκητες βρίσκουν προσφορο έδαφος και αναπτυσσονται όχι λόγω πτώσης της άμυνας του ξενιστη αλλά λόγω μειωμενου ανταγωνισμού από τα φυσιολογικά βακτήρια που μας αποικιζουν.

Στάλθηκε από το Mi-4c μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Συνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
λάμπα uv
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 10, 2017, 01:00:28 πμ »
Μόνο την αιωρούμενη άλγη (πράσινο νερό) καταστρέφει.

Τα θετικά της λάμπας UV είναι πολλά. Το πιο σημαντικό είναι ότι δεν επηρεάζει το νερό αφού δεν προσθέτει τίποτα μέσα σε αυτό, σε αντίθεση με τα φάρμακα που το επιβαρύνουν και μετά την κάθε θεραπεία θα πρέπει να φροντίσουμε να τα απομακρύνουμε με αλλαγές νερού. Επίσης, αν πρόκειται για μικροοργανισμούς και επιβλαβή βακτήρια, η λάμπα τα επηρεάζει και τα θανατώνει όλα, σε αντίθεση με τα φάρμακα που είναι συνήθως επιλεκτικά. Τα ψάρια αλλά και τα χρήσιμα βακτηρίδια που υπάρχουν στο φίλτρο ή πάνω στο χαλίκι, τα φυτά και τις πέτρες δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα.

Το αρνητικό όμως είναι ότι δεν θα επηρεάσει τίποτα από ότι είναι μέσα στο ενυδρείο, και δεν αιωρείται στο νερό. Αυτό με την σειρά του σημαίνει ότι και επιβλαβείς οργανισμοί που δεν κολυμπούν στο νερό δεν θα αντιμετωπιστούν. Για παράδειγμα, στην αντιμετώπιση του Ικ (Ichthyophthirius multifiliis), θα κάνει δουλειά η λάμπα μόνο στην φάση που τα παράσιτα κολυμπούν ελεύθερα ψάχνοντας ξενιστή και όχι όσο είναι πάνω στα ψάρια. Αυτό είναι ήδη πολύ χρήσιμο βέβαια, αλλά πρέπει να ξέρουμε ότι κάθε τι που είναι κολλημένο σε κάποιο αντικείμενο στο ενυδρείο δεν θα επηρεαστεί από την λάμπα.

Επίσης θεωρείται ότι η ακτινοβολία επηρεάζει και τα λιπάσματα για τα φυτά, πράγμα που σημαίνει ότι θα χρειάζεται να λιπαίνουμε πιο συχνά από ότι χωρίς αυτήν.

πηγή:  http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/UV.htm

Αποσυνδεδεμένος sv2xi

• Loyal member
  • **
  • Τόπος Διαμονής: Thessaloniki
λάμπα uv
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 10, 2017, 01:45:57 πμ »
@giannisaek Γιάννη ούτε τα φάρμακα κάνουν κάτι στα παράσιτα του ick που είναι επάνω στα ψάρια γιατί στο στάδιο αυτό είναι μέσα σε κίστη. Μόλις αφήσουν τον ξενιστή και ψάχνουν νέους τότε είναι ευπρόσβλητα και καταστρέφονται. Δείτε εδώ https://www.thespruce.com/life-cycle-saltwater-ich-cryptocaryon-irritans-2924987 .Ας μη ξεχνάμε ότι και τα φάρμακα έχουν παρενέργειες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2017, 01:51:37 πμ από sv2xi »

• Gold member
λάμπα uv
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 10, 2017, 09:36:53 πμ »
Σκοτώνει μόνο την αιωρούμενη άλγη όταν βάλεις λάθος μέγεθος λάμπας είτε περνάς πολύ γρήγορα το νερο μέσα απο αυτήν . Αλλιώς σκοτώνει ακόμη και παράσιτα στην στήλη του νερού .

Sent from my iPad using Tapatalk

Συνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
λάμπα uv
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 10, 2017, 10:11:04 πμ »
@giannisaek Γιάννη ούτε τα φάρμακα κάνουν κάτι στα παράσιτα του ick που είναι επάνω στα ψάρια γιατί στο στάδιο αυτό είναι μέσα σε κίστη. Μόλις αφήσουν τον ξενιστή και ψάχνουν νέους τότε είναι ευπρόσβλητα και καταστρέφονται. Δείτε εδώ https://www.thespruce.com/life-cycle-saltwater-ich-cryptocaryon-irritans-2924987 .Ας μη ξεχνάμε ότι και τα φάρμακα έχουν παρενέργειες.

Συμφωνώ

Σκοτώνει μόνο την αιωρούμενη άλγη όταν βάλεις λάθος μέγεθος λάμπας είτε περνάς πολύ γρήγορα το νερο μέσα απο αυτήν . Αλλιώς σκοτώνει ακόμη και παράσιτα στην στήλη του νερού .

Αυτό λέω και εγώ ότι σκοτώνει ότι περνάει μέσα από την λάμπα.  Την άλγη που αναπτύσσεται πάνω στα φυτά δεν μπορεί να την κάνει τίποτα.
Γιατί θέλεις να βάλεις uv;

• Gold member
λάμπα uv
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 11, 2017, 11:48:51 μμ »
Κανένα συγκεκριμένο ,διάβαζα μερικά άρθρα στο Ίντερνετ για το οξειδωτικό στρες των ψαριών στα ενυδρεία και γενικότερα για την ευζωία των ψαριών και έπεσα πάνω στη λάμπα uv.

Επιπλέον εχω πολύ καιρό να δώσω χρήματα για τα ψάρια :)

Συνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
λάμπα uv
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 12, 2017, 09:30:22 πμ »
Για μένα πεταμένα λεφτά αλλά αφού δεν μπορώ να σε πίσω ;D να έχεις καλή αγορά .