ΑποστολέαςΘέμα: Επιλογή δεύτερου φίλτρου για RIO 400  (Αναγνώστηκε 238 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος avraamp

• Silver member
  • Εμπειρία: Αρχάριος
  • Τα ενυδρεία μου: Juwel Rio 400, DIY 70Lt
  • Τόπος Διαμονής: Αθήνα
Επιλογή δεύτερου φίλτρου για RIO 400
« στις: Ιούλιος 02, 2017, 09:30:30 μμ »
Σε ενυδρείο Rio 400 το οποίο έχει ένα Eheim Professional 2080 ποιο από τα δύο φίλτρα θα διαλέγατε για δεύτερο;

JBL CristalProfi e1501
JBL CristalProfi e1901
Το ενυδρείο θα φιλοξενεί 12 δίσκους, 19 cory και  20 nanostomus.

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 04, 2017, 05:33:53 πμ »
Ανάλογα την τσέπη. ;)  Και το 1500 φτάνει όμως αφού έχεις και το 2080.

Συνδεδεμένος avraamp

• Silver member
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 04, 2017, 06:35:35 μμ »

Η διαφορά στην τιμή δεν με προβληματιζει καθώς ειναι 50€ απο εκεί που τα εχω βρει να τα πάρω.
Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο ειναι η σχεδόν διπλάσια κατανάλωση σε ρεύμα σε σχέση με τα τεχνικά χαρακτηριστικά του κάθε φίλτρου.
Επίσης το μέγεθος των σωλήνων του 1901, που ειναι 19/25 αντί για 16/22 που ειναι στο 1501, κατι το οποίο καθιστά δύσκολη την ούτως ή άλλως δύσκολη τοποθέτηση τους, δεδομένου ότι στη συγκεκριμένη πλευρά θα βρίσκεται και ένας σωλήνας απο το 2080, το οποίο εχει 3 σωληνες.

Αν δεν είχα το 2080 θα έπαιρνα σίγουρα ένα 1901.
Απο την μια αν με το 1901 ειναι καλύτερα σκέφτομαι να καταλήξω εκεί, απο την άλλη αν ειναι υπερβολή ο συνδυασμός αυτών των 2 φίλτρων να πάω στο 1501.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2017, 06:36:13 μμ από avraamp »

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 05, 2017, 01:22:59 πμ »
Για 2ο, για backup του 2080 και για να δουλεύουν παράλληλα, θα έπαιρνα το 1501.
Αν όμως υπάρχει περίπτωση να πας σε μεγαλύτερο ενυδρείο, ίσως σε βολέψει το 1901.

Αποσυνδεδεμένος delta66

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Αθηνα
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 05, 2017, 02:13:51 πμ »
Προσωπικα θα το λειτουργουσα μονο με το 2080.
Φτανει για 12 δισκους, αφου τα αλλα ψαρια ετσι κι αλλιως δεν θα τα εβαζα, εφοσον ειναι ασυμβατα με τις θερμοκρασιες των δισκων και αφου ειναι ηδη πολλα ψαρια οι 12 δισκοι για 400 λιτρα.
Ωστοσο δεν ειναι κακη ιδεα να υπαρχει ενα εξτρα φιλτρο στην αποθηκη για περιπτωση αναγκης (π.χ. βλαβη του κυριως φιλτρου)
Αναφορικα στο θεμα, εχω ενα 2080 για το rio 400, και ενα 2217 στην αποθηκη.
Αεραντλια καλη και δυνατη θα προτεινα. Συνδεδεμενη σε αεροκουρτινα. (Φουλ οξυγονωση στις μεγαλες θερμοκρασιες που απαιτουν οι δισκοι).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2017, 02:21:35 πμ από delta66 »
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται οικονομικα απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το aqua4fun που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Συνδεδεμένος avraamp

• Silver member
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 05, 2017, 09:29:27 πμ »
Κατ' αρχήν σας ευχαριστώ και τους δυο για τις απόψεις-γνώμες-εμπειρίες σας!!

Σε μεγαλύτερο ενυδρείο δεν υπάρχει περίπτωση να πάω λόγω χώρου.

Οι 12 δίσκοι θα μπουν όλοι μαζί σε μέγεθος 6,5 πόντους.  Στην πορεία μεγαλώνοντας λογικά κάποιοι θα δωθουν....όταν αρχίσουν προβλήματα με ζευγάρια κλπ.  Αν δω ότι δεν υπάρξουν προβλήματα μπορει να μείνουν ως έχουν.  Προτίμησα να βάλω πιο πολλούς όσο θα ειναι μικροί για την ασφάλεια του κοπαδιού και τον δικό μου φόβο για τυχών απώλειες που μπορει να υπάρξουν.  Δεν θα ήθελα στην πορεία να μπω σε διαδικασία και να προσθέτω άλλους, όποτε προτίμησα για ασφάλεια πιο μεγάλο κοπάδι.  Ιδανικά θα ήθελα να κρατησω 9 δίσκους σε αυτά τα λίτρα.

Σε ότι αφορά τα υπόλοιπα ψάρια γνωρίζω σχετικά με τις θερμοκρασίες.  Ξέχασα να αναφέρω ότι στο ενυδρείο υπάρχει και ένα ζευγάρι απιστογραμμα το οποίο αργότερα θα μπει μόνο του σε ένα 70λιτρο.  Θα δω επίσης πως θα πάει με τους νανοστομους, οι οποίοι επίσης κάποια στιγμή μπορει να φύγουν.  Τα κορυ, αν και εκτός θερμοκρασιών δίσκων, θεωρώ ότι χρειάζονται για να ανακατεύουν λίγο τον βυθό και να βοηθάνε τα φίλτρα να τραβήξουν ότι μαζεύεται στην άμμο.

Απο την στιγμή που θα πάρω δεύτερο φιλτρο δεν ειναι λάθος να το κρατάω στο ντουλάπι και να μην το λειτουργώ την στιγμή που θα εχω δίσκους στο ενυδρείο;
Αυτή την στιγμή αντιμετωπίζω και ένα πρόβλημα στην απέναντι μεριά της εξόδου του 2080 με βίοφιλμ που δημιουργείται λόγω μειωμένης ανατάραξης  στο σημείο.  Αυτο δεν υπήρχε πριν βγει το εσωτερικό φιλτρο καθώς δημιουργούσε αναταραξη, καλύτερη κυκλοφορία και δούλευε και σαν σκιμμερ επιφάνειας καθώς τραβάει και απο ένα σημείο ψηλά καθαρίζοντας την επιφάνεια.
Νομίζω ότι το δεύτερο φιλτρο εκτός απο την καλύτερη φιλτρανση θα μου λύσει και ολα τα παραπάνω προβλήματα.
Μήπως να πάρω το σκιμμερακι της eheim για να κάνει αυτή την δουλειά;
Βέβαια και το δεύτερο φιλτρο νομίζω ούτως ή άλλως χρειάζεται και θα ειναι και πιο αποτελεσματικό απο το σκιμμερακι.  Το 2217 ειναι επίσης μια καλή λύση για να δω και στα μεταχειρισμένα...

Σε ότι αφορά την αεραντλία εχω ήδη μια eheim 400 συνδεδεμένη μόνιμα στο ενυδρείο μέσα, αλλα δεν την λειτουργώ ποτέ.  Υπάρχει εκεί για περίπτωση ανάγκης να μπει απλά στην πρίζα.  Θεωρείς ότι θα πρέπει να την λειτουργώ μόνιμα για κάποιο λόγο ή έστω κάποιες ώρες της ημέρας;  Το ενυδρείο εχει πολύ καλή αναταραξη απο το 2080 και τα ψάρια (τα υπόλοιπα που αναφέρω και ήδη υπάρχουν καθως οι δίσκοι θα μπουν σε καμία εβδομάδα) δεν έχουν δείξει ανάγκες για μεγαλύτερη οξυγόνωση.
Η αεροκουρτίνα που αναφέρεις τι ειναι;  Να μπει κάποια αερόπετρα με μεγάλο μηκος για να δουλεύει η αεραντλία; 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2017, 09:32:26 πμ από avraamp »

Αποσυνδεδεμένος globalzero

• Gold member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Βέροια
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 05, 2017, 09:32:02 μμ »
και εάν χαλάσει το 2080 ποιος σου λέει ότι θα είσαι σπίτι?

έχεις κάτι άλλο για ανατάραξη εκτός από το 2080?

Συνδεδεμένος avraamp

• Silver member
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 06, 2017, 12:06:14 πμ »
και εάν χαλάσει το 2080 ποιος σου λέει ότι θα είσαι σπίτι?

έχεις κάτι άλλο για ανατάραξη εκτός από το 2080?

Αυτός ειναι και ο ένας από τους λόγος που παραπανω ανέφερα ότι θέλω να βάλω το δεύτερο φιλτρο, δλδ θα μπω σε διαδικασία να παρω δεύτερο φιλτρο και θα το βάλω στο ντουλάπι;  Όπως ανέφερα και παραπανω θέλω να μου λύσει και κάποια αλλα προβλήματα.

Αυτή την στιγμή άλλη ανατάραξη από το 2080 δεν έχω.

Συνδεδεμένος avraamp

• Silver member
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 08, 2017, 10:52:37 πμ »
Βάζω στη λίστα και το Eheim Professionel 4+ 600.

Λίγο πιο ακριβό από τα JBL και με χειρότερα τεχνικά χαρακτηριστικά.

Μια άλλη εναλλακτική που σκέφτηκα είναι να μην βάλω δεύτερο φίλτρο και να προσθέσω το skimmer επιφάνειας της eheim για να καθαρίζει από το βιοφίλμ την μεριά του ενυδρείου η οποία δεν έχει δυνατή ανατάραξη.

Τι θα προτείνατε;
Ποια θεωρείται ιδανικότερη λύση σε σχέση και με την ιχθυοφόρτωση που θα έχει το ενυδρείο;

Αποσυνδεδεμένος delta66

• Platinum member
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 08, 2017, 02:23:18 μμ »
Δεν έχεις καταλάβει μάλλον ότι η οξυγόνωση (μέσω της ανατάραξης) ειναι άκρως απαραίτητη.
Αν φτάνει στο σημείο να δημιουργείται βιοφιλμ το χάσαμε το κορμί.
Παρολαυτα, υπό φυσιολογικές συνθήκες δεν μπορεί να δημιουργηθεί φιλμ σε ένα ριο400,όταν υπάρχει ένα eheim 2080. Αν δημιουργείται, τότε κάτι άλλο δεν πάει καλα, και όχι ότι δεν φτάνει το φίλτρο.
Αυτή την αιτια θα ψάξεις να  εξαλείψεις και όχι το αποτέλεσμα της (βιοφιλμ).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 08, 2017, 02:30:42 μμ από delta66 »
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται οικονομικα απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το aqua4fun που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

• Gold member
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 08, 2017, 03:14:53 μμ »
Το σκιμερακι κάνει και κάποια μικρή αναταραξη .

Για το eheim 4+ 600 το είχα αγοράσει προς 144 ευρώ απο Αυστρία τελική με μεταφορικά τον Ιανουάριο και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος μέχρι στιγμής.
https://www.zooteufel.at/. Το βγάζει σε έκπτωση 10% όλη την ώρα και εαν κανείς εγγραφή στο newsletter σου δίνει έξτρα εκπτωτικό κουπόνι .
10 ευρώ μεταφορικά και έχει και τα jbl που θέλεις.

Τα jbl στα χαρτιά και απο φωτογραφίες μου άρεσαν πολύ ,όταν τα είδα απο κοντά δε μου άρεσαν καθόλου τα πλαστικά τους

Sent from my iPad using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 08, 2017, 03:26:48 μμ από globalzero »

Συνδεδεμένος avraamp

• Silver member
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 08, 2017, 04:37:22 μμ »
Το σκιμερακι κάνει και κάποια μικρή αναταραξη .

Για το eheim 4+ 600 το είχα αγοράσει προς 144 ευρώ απο Αυστρία τελική με μεταφορικά τον Ιανουάριο και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος μέχρι στιγμής.
https://www.zooteufel.at/. Το βγάζει σε έκπτωση 10% όλη την ώρα και εαν κανείς εγγραφή στο newsletter σου δίνει έξτρα εκπτωτικό κουπόνι .
10 ευρώ μεταφορικά και έχει και τα jbl που θέλεις.

Τα jbl στα χαρτιά και απο φωτογραφίες μου άρεσαν πολύ ,όταν τα είδα απο κοντά δε μου άρεσαν καθόλου τα πλαστικά τους

Το σκιμμερακι το σκέφτομαι όχι για μόνιμα αλλα απλά για να καθαρίζει την επιφάνεια.  Μόλις και αν πιάνει βιοφιλμ να μπαίνει πάνω.
Θα δω το μαγαζί που μου λες, δεν το ήξερα.
Σε ότι αφορά το jbl μου είπε ακριβώς το ίδιο φίλος που το αγόρασε και με έβαλε σε σκέψεις.
Μου είπε ότι τα πλαστικά του έμοιαζαν ποιοτικά για κινεζικού φίλτρου και όχι επωνύμου γερμανικού.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 08, 2017, 04:41:59 μμ από avraamp »

Συνδεδεμένος avraamp

• Silver member
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 08, 2017, 06:04:36 μμ »
Δεν έχεις καταλάβει μάλλον ότι η οξυγόνωση (μέσω της ανατάραξης) ειναι άκρως απαραίτητη.
Αν φτάνει στο σημείο να δημιουργείται βιοφιλμ το χάσαμε το κορμί.
Παρολαυτα, υπό φυσιολογικές συνθήκες δεν μπορεί να δημιουργηθεί φιλμ σε ένα ριο400,όταν υπάρχει ένα eheim 2080. Αν δημιουργείται, τότε κάτι άλλο δεν πάει καλα, και όχι ότι δεν φτάνει το φίλτρο.
Αυτή την αιτια θα ψάξεις να  εξαλείψεις και όχι το αποτέλεσμα της (βιοφιλμ).

Το ενυδρείο έχει ανατάραξη άρα και οξυγόνωση.  Δεν υπάρχει θέμα με το οξυγόνο στο ενυδρείο.  Αν υπάρχει θα είχαν δείξει κάτι και τα ψάρια.  Φαντάσου ότι δημιουργείται ανατάραξη σχεδόν μέχρι την απέναντι πλευρά της εξόδου του φίλτρου, απλά όσο απομακρύνεται μειώνεται και βοηθάει στο να μείνουν μικροσωματίδια στην επιφάνεια.

Βάζω και μια φωτό για να δείτε τα σωματίδια που μαζεύει.

Το πρόβλημα δημιουργείται μόνο στην απέναντι πλευρά από την έξοδο του φίλτρου όπου η ανατάραξη μειώνεται αρκετά, κυκλοφορία βέβαια υπάρχει.
Όλο αυτό δημιουργείται μάλλον από την άμμο, η οποία δεν πλύθηκε καλά όπως αποδείχτηκε.  Το ενυδρείο πριν δυο μήνες ξεστήθηκε και στήθηκε από την αρχή για να καθαριστεί από τα ramshorn που είχε γεμίσει.  Μπήκε καινούρια άμμος, μπεζ χαλαζιακή, ίδια με την προηγούμενη, η οποία μάλλον λόγω όχι καλού ξεπλύματος έβγαζε φυσιολογικά κάποια βρώμα στην αρχή, η οποία συσσωρεύεται πολλές φορές στην επιφάνεια σαν βιο φιλμ.  Με τις αλλαγές νερού τα πράγματα είναι σαφώς καλύτερα όσο περνάει ο καιρός, αλλά το φαινόμενο μετά από δυο μήνες δεν έχει ακόμα εξαλειφθεί.

Θεωρείς ότι το 2080 με καλύπτει;  Οπότε να μην προβώ σε αγορά δεύτερου φίλτρου;
Θα μπορούσα να ψάξω σε βάθος χρόνου για κάτι σε μεταχειρισμένο, να υπάρχει για ασφάλεια, αλλά πιστεύω πως ένα δεύτερο φίλτρο καλό θα έκανε σε κάθε περίπτωση, ειδικά όταν θα μπουν μέσα και 12 δίσκοι, οι οποίοι θα είναι μικροί και θα ταΐζονται συχνά ειδικά στην αρχή.

• Gold member
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 08, 2017, 10:03:25 μμ »
Εγώ έχω 2ο ένα ecco pro 300 με 8 watt κατανάλωση. 

Εγώ δε ξέρω ένιωθα ανασφαλης με ένα φίλτρο ειδικά επειδή λείπω πολλές μερες για ώρες.

Βάλε κάτι φτηνό και μικρό ίσα ίσα για την κακή στιγμή εάν μακρυά από εδώ συμβεί.

Στάλθηκε από το Mi-4c μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος delta66

• Platinum member
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 08, 2017, 10:19:52 μμ »
Θα μπορούσα να ψάξω σε βάθος χρόνου για κάτι σε μεταχειρισμένο, να υπάρχει για ασφάλεια, αλλά πιστεύω πως ένα δεύτερο φίλτρο καλό θα έκανε σε κάθε περίπτωση, ειδικά όταν θα μπουν μέσα και 12 δίσκοι, οι οποίοι θα είναι μικροί και θα ταΐζονται συχνά ειδικά στην αρχή.
Δεν ειναι κακο να λειτουργει ενα 2ο φιλτρο στο ενυδρειο. ΕΙναι μια σφαλεια για βλαβη εν ωρα απουσιας. Παρολαυτα μια ισχυρη αεραντλια θα εφτανε μεχρι να επιστρεψεις και να βγαλεις απο την αποθηκη το φιλτρο καβατζα και να βαλεις μεσα υλικα απο το κυριως φιλτρο.
Ξαναλεω οτι η αεραντλια ειναι απαραιτητη στις ψηλες θερμοκρασιες.
Φτανει για 12 δισκους, αφου τα αλλα ψαρια ετσι κι αλλιως δεν θα τα εβαζα, εφοσον ειναι ασυμβατα με τις θερμοκρασιες των δισκων και αφου ειναι ηδη πολλα ψαρια οι 12 δισκοι για 400 λιτρα.
Ωστοσο δεν ειναι κακη ιδεα να υπαρχει ενα εξτρα φιλτρο στην αποθηκη για περιπτωση αναγκης (π.χ. βλαβη του κυριως φιλτρου)
Αεραντλια καλη και δυνατη θα προτεινα. Συνδεδεμενη σε αεροκουρτινα. (Φουλ οξυγονωση στις μεγαλες θερμοκρασιες που απαιτουν οι δισκοι).

Συνδεδεμένος avraamp

• Silver member
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 09, 2017, 12:10:30 πμ »
Δεν ειναι κακο να λειτουργει ενα 2ο φιλτρο στο ενυδρειο. ΕΙναι μια σφαλεια για βλαβη εν ωρα απουσιας. Παρολαυτα μια ισχυρη αεραντλια θα εφτανε μεχρι να επιστρεψεις και να βγαλεις απο την αποθηκη το φιλτρο καβατζα και να βαλεις μεσα υλικα απο το κυριως φιλτρο.
Ξαναλεω οτι η αεραντλια ειναι απαραιτητη στις ψηλες θερμοκρασιες.
Αν και με αυτό που θα σε ρωτήσω θα ξεφύγω λίγο από το θέμα, δεν πειράζει γιατί έχει ενδιαφέρον.

Η χρήση της αεραντλίας που προτείνεις θα πρέπει να είναι 24ωρη ή κάποιες ώρες μόνο μέσα στην ημέρα με χρονοδιακόπτη;
Επίσης, θα επηρεάζει καθόλου παραμέτρους του νερού; για παράδειγμα το ph;

• Gold member
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 09, 2017, 01:14:12 πμ »
Αν δεν έχεις co2 δεν πιστεύω να αλλάζει το ph. Πάντως εγώ θα τη δούλευα 24 ώρες ωστόσο πραγματικά τον θόρυβο που κάνει  δεν τον αντέχω ούτε 10 λεπτά!!! Άσε που πετάει νερό παντού και το καλοκαίρι είμαι open top

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 09, 2017, 01:15:36 πμ από globalzero »

Αποσυνδεδεμένος delta66

• Platinum member
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 09, 2017, 01:15:31 πμ »
Ναι 24ωρη.
Ναι ενδεχεται (αναλογα διαφορους παραγοντες) να ανεβαζει το πεχα.

Συνδεδεμένος avraamp

• Silver member
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 09, 2017, 09:38:34 μμ »
Αν δεν έχεις co2 δεν πιστεύω να αλλάζει το ph. Πάντως εγώ θα τη δούλευα 24 ώρες ωστόσο πραγματικά τον θόρυβο που κάνει  δεν τον αντέχω ούτε 10 λεπτά!!! Άσε που πετάει νερό παντού και το καλοκαίρι είμαι open top

CΟ2 δεν χρησιμοποιώ.

Θα μπορούσα να την δουλέψω 24ωρο άνετα καθώς το ενυδρείο είναι κλειστό.  Ο θόρυβος είναι ένα πρόβλημα αλλά την ημέρα με την φασαρία δεν ακούγεται πολύ ούτως ή άλλως.

Ναι 24ωρη.
Ναι ενδεχεται (αναλογα διαφορους παραγοντες) να ανεβαζει το πεχα.

Ποιοι παράγοντες ενδέχεται να επηρεάσουν και να ανέβει το ph;
Το νερό το επεξεργάζομαι με α/ο σε ποσοστό περίπου 70% α/ο και 30 πρόφιλτρα.  Λέω περίπου διότι στην ουσία μετράω το tds στην έξοδο της α/ο να βγαίνει κοντά στο 40.
Στην αρχή είχα ξεκινήσει να βάζω και τύρφη για να βοηθήσει στην πτώση καθώς το ενυδρείο όπως είπα στήθηκε πριν 2 μήνες αλλά και για το χρωματισμό του νερού.
Ήδη σταδιακά σταμάτησα την τύρφη και μάλλον θα συνεχίσω μόνο με α/ο.  Πάντως το ph πριν 2 εβδομάδες που μέτρησα ήταν ακόμα στο 7,2.  Δεν ξέρω γιατί είχε μείνει τόσο ψηλά με α/ο και τύρφη...  Για να είμαι σίγουρος πάντως έκανα τεστ  με aqua forte στις πέτρες που έχω μέσα αλλά και στην άμμο και όλα ήταν ΟΚ, μη ασβεστολιθικά.
Όπως καταλαβαίνεις είναι σημαντικό να μην ανεβαίνει το ph την στιγμή που επεξεργάζομαι το νερό και προσπαθώ να το ρίξω, εκτός αν ο βαθμός επιρροής του ph από την αεραντλία σε σχέση με την υπόλοιπη επεξεργασία που κάνω για να το ρίξω είναι μηδαμινός, οπότε δεν θα επηρεάζει το νερό μου στην ουσία.

• Gold member
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 10, 2017, 12:04:22 πμ »
Μη περιμένεις να πέσει το ph μόνο με όσμωση γρήγορα. Εγω στο χρόνο πάνω είδα να πέφτει αργά .

40 tds γιατί σου βάζει η όσμωση ; Ποσό παλιά είναι ή έχεις ασβέστη για νερο ; :)

Συνδεδεμένος avraamp

• Silver member
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 10, 2017, 12:19:23 πμ »
Μη περιμένεις να πέσει το ph μόνο με όσμωση γρήγορα. Εγω στο χρόνο πάνω είδα να πέφτει αργά .

40 tds γιατί σου βάζει η όσμωση ; Ποσό παλιά είναι ή έχεις ασβέστη για νερο ; :)

Χαχαχαχα
Οχι ρε εσυ! Μια χαρά καινουρια είναι.
Εγω την ρυθμίζω πόσο tds θα βγάλει αφού την αναμιγνύω με προφιλτρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2017, 12:21:16 πμ από avraamp »