ΑποστολέαςΘέμα: EΠΙΛΟΓΗ ΦΙΛΤΡΟΥ  (Αναγνώστηκε 173 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Gold_Fish

• Member
  • *
  • Εμπειρία: Aργχάριος
  • Τα ενυδρεία μου: 60 lt
  • Τόπος Διαμονής: Αθήνα
EΠΙΛΟΓΗ ΦΙΛΤΡΟΥ
« στις: Μάιος 29, 2017, 02:48:18 πμ »
Καταρχήν  πολύ καλησπέρα σας, με λένε  Χάρη  είμαι  νέος  στον χώρο των μαγευτικών  ενυδρείων  κάτοχος  ενός  60 LT( hαilea  με  φιλτρο HL-BT400)  που  φιλοξένει   3 όμορφα χρυσοψαρακια  ( γιατί  3 ? γιατί  οι  πολυαγαπημένοι  από ότι  έχω  καταλάβει  petshopαδες  μου  είπαν  ότι  θα  ναι  μια  χαρά  και  σαν  αρχάριος  τους  ακολουθησα  πιστά μετά   διάβασα  ότι  είμαι  οριακά  και  σε  πόσα  άλλα  ακόμα  που με τον καιρό  με  αυτά  που  μαθαίνω  μου πέφτουν τα μαλλιά!)

Μετά  από  μια  αναζήτηση  σε συζητήσεις  στο  forum  κατέληξα  ότι  πρέπει  να  πάρω  ένα  εξωτερικό  φίλτρο  για  λογούς  που προφανώς  γνωρίζετε  όλοι . θα  ήθελα  λοιπόν   την  γνώμη  σας   στα  παρακάτω  φίλτρα  τα  όποια  έχω υπόψη   μου   η σε  οποιοδήποτε  άλλο  πιστεύετε  ότι  είναι   ιδανικό (όσο μπορεί  να  υπάρχει  το ιδανικό )

Είναι  τα  εξής :

1.   FLUVAL 106 της HAGEN
2.   Tetra EX Plus 600
3.   eheim 2213
4.   AQUAEL MINI KANI 120 

Να αναφέρω  ότι  υπάρχουν   σκοποί  για   μελλοντική   αγορά   ενυδρείου  120  lt  γ  αυτό   έβαλα  και   φίλτρα   παραπάνω   λίτρων   που επίσης  απ ότι   διάβασα   καλό   θα  είναι   και  σε  ένα  ήδη  μικρότερο   μπορείς   να   βάλεις  μεγαλύτερο   φίλτρο .

βασικά μου  κριτήρια   για  να βοηθήσω  είναι

α) σωστή  πάνω απ όλα  φίλτρανση
β) θόρυβος
γ) εύκολος καθαρισμός

Σας   ευχαριστώ   για  τον  χρόνο  σας !!!

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
EΠΙΛΟΓΗ ΦΙΛΤΡΟΥ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 29, 2017, 03:18:53 πμ »
Γειά σου Χάρη, βλέπω έκανες κι εσύ την ανώμαλη προσγείωση, όπως σχεδόν όλοι μας.
Κάθε αρχή και δύσκολη. Αλλά και η αρχή είναι το ήμισυ του παντός... ΟΚ σταματάω. ;D

Θα σε ενημερώσουν αύριο οι χρυσοψαράδες του φόρουμ, σίγουρα καλύτερα από εμένα.
Αλλά από αυτά που ακούω, τα χρυσόψαρα βρωμίζουν πολύ και θέλουν δυνατά φίλτρα,
οπότε αν σκέφτεσαι για 120λιτρο, θα πρότεινα να κοιτάς φίλτρα για 180-200 λίτρα και
με μεγάλα καλάθια για να χωρούν μπόλικο βιολογικό υλικό, αυτά που είδες είναι μικρά.

Αποσυνδεδεμένος achilleas

• Platinum member
  • Εμπειρία: Μαθαινω σιγα σιγα...
  • Τα ενυδρεία μου: 400L με Fancy Χρυσοψαρα, 250L Λιμνη με Χρυσοψαρα, 70L με White Cloud Mountain Minnows
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
EΠΙΛΟΓΗ ΦΙΛΤΡΟΥ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 29, 2017, 11:51:31 πμ »
Καλημερα,

Καλο θα ηταν να βαλεις μια φωτο απο τα χρυσοψαρα σου γιατι αν ειναι τα κλασσικα με μονυ ουρα(common-commet) ουτε τα 120 λιτρα θα σε καλυψουν ουτε το μηκος του ενυδρειου. Αν μιλαμε για fancy θα εισαι καλα.

Επισης το φιλτρο οσο μεγαλυτερο τοσο καλυτερα και απο αποψη βιολογιας αλλα και κυκλοφοριας.

;)

Αποσυνδεδεμένος charalamboscosta

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: nicosia
EΠΙΛΟΓΗ ΦΙΛΤΡΟΥ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 29, 2017, 07:19:11 μμ »
Καλησπέρα συνονόματε χαρη, αν μπορώ να σε λέω συνονόματο, εγώ χρησιμοποιώ το fluval 206. Είναι πολυ καλή μάρκα, και αθόρυβο και έχει και καλή ροη, ρυθμιζόμενη ροη και έχει όσο χώρο  θες, στο προτείνω ανεπιφύλακτα :)   

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

• Member
  • *
EΠΙΛΟΓΗ ΦΙΛΤΡΟΥ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 30, 2017, 12:13:50 πμ »
Καλησπέρα  φίλοι μου , καλώς  σας  βρήκα !σας  ευχαριστώ  για τις άμεσες  απαντήσεις σας !

Αχιλλέα  θα επισυναψω Φώτο  με  τα  χρυσόψαρα μου
( δείξτε  λίγο επιείκεια   για την στιλιστική άποψη παρακαλώ  ;) ;) )

αν δεν  κάνω λάθος  έχω  (black moor, yellow commet,funcy goldfish ... συγχώρεστε με  αν κάνω λάθος  ακόμα μαθαίνω  greatup)

δεν  έχω  θέμα  να  πάω  και σε  200 lt .. απλά  το ποτέ  θα  το πάρω  αυτό  αιωρείται από οικονομικής  άποψης , σίγουρα  στο κοντινό  μέλλον , καθώς  μόλις  πηρά  το 60 λίτρο  και  δυστυχώς  το  έχω μετανιώσει  με  φόβισαν  βεβαία  του στυλ σαν αρχάριος  δεν χρειάζεται να  έχω μεγαλύτερο  από 60 lt ,συνεπώς  μέχρι  να το πάρω θα προτείνατε  να  πάρω ένα μεγαλύτερο  φίλτρο πόσο λίτρων  το αφήνω  σε εσάς σύμφωνα με αυτά  που έχουμε πει και ποια εταιρείας   θα μου πείτε  εσείς ... και αρχικά  να το  εγκαταστήσω στο  60lt μου?απ ότι κατάλαβα δεν θα έχω θέμα  να μπει σε ένα  τόσο μικρό  ενυδρείο  τόσο μεγάλο  φίλτρο αντίθετα  θα  είναι μια  χαρά !

να  επισημάνω  τέλος  ότι το ένα  από τα τρία  μου  χρυσόψαρα(το πορτοκαλί αν είναι εντελη το funcy )  αφού το έβαλα μέσα  στο ενυδρείο  μαζί με το blackmoor  για  4-5  μέρες  καθόταν  όλο στον βυθό ! από αυτά που διάβαζα φοβήθηκα ότι έχει κάποια  ασθένεια , πήρα μετρήσεις  όλα  ήταν  καλά(επίσης   τους  είχα  ρωτήσει  αν χρειάζεται να  κάνω μετρήσεις πριν  βάλω τα  ψάρια  μέσα  μου απάντησαν " όχι δεν χρειάζεται είναι  χρυσόψαρα αντέχουν !!!! " , επισκεύτηκα  ένα petshop(άλλο από αυτό που μου έλεγαν όλα αυτά τα  μαργαριτάρια ...) όπου μου πρότειναν να πάρω  μια  αεραντλία  την όποια  και έβαλα(κάνει θόρυβο ..αλλά δεν μπορώ  να την βγάλω  κ άλας  γιατί φαντάζομαι το ψαράκι  πάλι θα την βγάζει στον πάτο..)  καθώς μου είπαν  ότι  δεν παίρνει  αρκετό  οξυγόνο , η αλήθεια  είναι ότι από εκείνη  την στιγμή και  εδω και  4 ημέρες  είναι πιο ζωηρό και  έχει σταματήσει να κάθεται  στον βυθό ...όποτε και το παρακολουθώ !

συγγνώμη  αν κούρασα σας ευχαριστώ  εκ των προτέρων   !!!

• Member
  • *
EΠΙΛΟΓΗ ΦΙΛΤΡΟΥ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 30, 2017, 01:22:01 πμ »
επισυναψω Φώτο  με  τα  χρυσόψαρα .

Συνδεδεμένος Lth

• Gold member
  • Εμπειρία: Το παλευω!
  • Τα ενυδρεία μου: 700λιτρα+300λιτρα σαμπ+40 λιτρα aquaponic..+160 Λιτρα βιοτοπικό Νέας Γουινέας +20 λιτρα σαμπάκι
EΠΙΛΟΓΗ ΦΙΛΤΡΟΥ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 30, 2017, 08:17:57 πμ »
Καλημερα φιλε μου...
Καλως ηρθες :-)
Αρχικα εχεις οπως ειπες και εσυ ενα μπλακ μοορ(black moor),ενα κιτρινο κομήτη (yellow commet) και ενα οραντα με κοκκινο καπελακο (oranda red cup)
Εν συνεχεια βγαλε οτιδήποτε πλαστικά απο μεσα (καραβια βαρελακια φαρους φυτα πλαστικα) 😉
Επισης το αμμοχαλικο δεν καταλαβαινω αν ειναι ασπρο χρωματιστό η κατι διαφορετικό...αλλα θελει αμμο η χαλικακι η μιξ αυτων των δυο
Κρατα μια φωτοπεριοδο κάποιων ωρων..
Με τι τεστ μετράς?
Ματζουνια οπως βακτηρια και ολα τα σχετικά δυστυχώς δεν προσφερουν κατι..η τουλαχιστον ετσι εχω παρατηρήσει εγω...
Εν κατα κλειδι προσπαθησε να κανεις αλλαγες καθημερινες αλλαγες 30 εως 50%,αν δεν εχεις καποιο δοχειο προετοιμασίας αλλα ουτε αντιχλωριο,μπορεις να παρεις ενα σαμπλα 22 λιτρων με 45 λιτρα απο ικεα ωστε να κανεις με την αεραντλια σου την προετοιμασία(να μην εχει χλώριο το νερο δηλ και να εχει ερθει σε αντίστοιχη θερμοκρασια με την του ενυδρείου..)
Ετσι πετυχαίνεις οσο μπορεις καθαρο νερο μιας και απο οτι καταλαβαινω δεν θα ειναι στρωμένο το ενυδρειο...αρα να αποφυγεις περιστατικα με αμμωνια και νιτρωδη....
Τροφη με φειδω...ισως και μια ωριτσα πριν την αλλαγη...
Για ενυδρειο να κοιταζεις τις αγγελίες βγαίνουν αρκετες ευκαιρίες..
Φιλικα πάντα
Λουκας
Υ.Γ απο οτι καταλαβα γνωριζεις οτι θελουν ενυδρειο 150 λιτρων χοντρικα

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 30, 2017, 08:19:50 πμ από Lth »
Λουκάς

• Member
  • *
EΠΙΛΟΓΗ ΦΙΛΤΡΟΥ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 31, 2017, 01:07:28 πμ »
Λουκά καλησπερα !καλως  σας  βρηκα  ευχαριστώ πολύ για τις  συμβουλές!

λοιπόν :

1. έβγαλα  όλα τα διακοσμητικά το μόνο που έχει μέσα  αυτή την στιγμή  είναι το φίλτρο και η αεραντλία (να την αφήσω ? χρειάζεται ?) επίσης  τι μπορώ  να  βάλω ? κάτι  σε πέτρα -ξύλο  ενδείκνυστε  για να μην  είναι  άδειο  quest? quest?

2.εκανα  αλλαγή νερού  γύρω  στο 40 % όπου ξέπλυνα και το σφουγγαράκι (δεν  έβγαλε  τίποτα  από βρωμιτσα είχε  βγάλει την πρώτη  φορά αρκετή που το είχα  καθαρίσει  ,
τον  άνθρακα  να τον αφήσω ? ( είχα  διαβάσει  ότι δεν χρειάζεται μετα  απο  καποια  στιγμή )
 Σε αυτό το σημείο να  ενημερώσω  ότι  το ενυδρείο  δουλεύει 3 μήνες  περίπου ,1,5 μηνά το είχα  χωρίς  ψάρια και  σ αυτό το  διάστημα  είχα κάνει μια αλλαγή  νερού μόνο  γιατί προς  το τέλος  είχε αρχίσει να μου θολώνει το νερό όπου μετά την αλλαγή επανήλθε(έτσι  μου είχαν  πει  στο petshop )

3. έφτιαξα πρώτα  νερό  σε ένα 40λτ  δοχείο  που έχω  όπου πρόσθεσα το ανάλογο αντιχλωριο το άφησα  μια  ώρα περίπου και το πρόσθεσα στο  ενυδρείο  σιγά σιγά  , έπειτα από μια ώρα πρόσθεσα και τα  βακτήρια (αντιχλώριο-βακτήρια  χρησιμοποιώ της  sera , προτείνετε  κάποια  άλλη εταιρεία?) 

4.το  χαλίκι  είναι άσπρο  και περιέχει και μερικές   άλλες  αποχρώσεις (άλλα χαλικάκια πιο  σκούρα) είναι σωστό ?

5. το black moor  μου κάνει ότι  μου έκανε  και  το  oranda  είναι  νωθρό  και κάθεται  στον βυθό  συνέχεια ..επίσης  ποτέ  δεν προλαβαίνει τις  περισσοτερες  φορες   να   φάει  ότι  βάζω   πριν  το  ρίξω το έχουν  φάει  τ άλλα   δυο  ?  τι να  κάνω?

6. για τον  φωτισμό  έχω  βάλει χρονοδιακόπτη , ανάβει 3,5   ώρες   συγκεκριμένες  κάθε  μέρα.

ΟΠΟΤΕ ...

μέχρι να  κάνω το επόμενο  βήμα σε μεγαλύτερο   ενυδρείο  το όποιο δεν  ξέρω πότε   θα είναι ( μπορεί  και να αργήσει  )

7. προφανώς   να  βάλω ένα  καλό  εξωτερικό   φίλτρο  ?

8. ποιο   είδος  από  αυτά  δεν αντέχει  στα  60 λτ  αν είναι  να  προσπαθήσω  να  βρω κάποιον  να  το φιλοξενήσει ? μπορώ  να  βάλω κάτι  άλλο? σε μικρότερο είδος?

9.ταισμα μια φορά  την μέρα ? η να  το αραιώσω ?

10. test  χρησιμοποιώ   το  tropical no2 test .

ΒΟΜΒΑΡΔΙΣΜΟΣ ...συγγνώμη άλλα  έχω πόσες  απορίες και ειναι  και άλλες που δεν μου έρχονται τωρα !!

Καλή συνέχεια!

Συνδεδεμένος Lth

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 700λιτρα+300λιτρα σαμπ+40 λιτρα aquaponic..+160 Λιτρα βιοτοπικό Νέας Γουινέας +20 λιτρα σαμπάκι
EΠΙΛΟΓΗ ΦΙΛΤΡΟΥ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 31, 2017, 08:25:59 πμ »
Καλημερα :-)

1) Την αντλια αστην για αναταραξη ωστε να εχουν οξυγονο,μιας και απο οτι καταλαβα δεν εχεις καλη αναταραξη επιφανειας...έχοντας αναταραξη εχεις και αφθονο οξυγονο για τα ψαρια σου : )

2) ο ανθρακας μετα απο καποιο χρονικο διαστημα δεν θα σου προσφερει κάτι..Μπορεις να βαλεις στην θεση του ελαφροπετρα λεπτη...
Απο οτι καταλαβαινω το φιλτρακι μεσα εχει σφουγγάρι και τον ανθρακα ετσι?
Ωραιο το χρονικο διαστημα του 1,5 μημα χωρίς ψαρια,αν γνωριζες και ειχες τοποθετήσει υλικα φιλτρανσης θα ηταν σε ενα καλυτερο σταδιο απο οτι ισως παίζει να ειναι τωρα...δηλ πολυ φοβαμαι ότι ειναι αστρωτο διότι δεν εχει κατοικησιμη επιφανεια για τα βακτηρια σου...
3)δεν ειναι αναγκαιο να το αφηνεις μια ωρα :-) αστο 10 λεπτακια,βακτήρια και αλλου ειδους ματζουνια σε μενα δεν εκανα δουλεια :-/
4)το φυσιολογικό και ετσι οπως μου ακουγεται πρεπει να ειναι βαμμένο αρα δεν κανει..γενικα θελεις λεπτης κοκκομετριας αμμο,χαλικο (κατα κορων) ουτως ωστε να δωσεις την ευχέρεια στα χρυσοψαρα να την φιλτραρουν,και να την ανακατεύουν.χαλαζιακη αμμο λ.χ με καποια βοτσαλακια
5)Πολλοί οι λογοι που μπορει να καθεται κατω το μπλακ μοορ
Δεν μπορεις να κανεις και πολλα για την τροφή..παρα μονο να ριχνεις λιγο στα αριστερα και επειτα στα δεξιά ωστε απο καποιο σημειο να προλάβει να φαει..
6) βαλτο κοντα στις 5-6 ωρες

7) μπορεις να βαλεις ενα κρεμαστο πλατης αμα πιανουν τα χερια σου...(να τοποθετήσεις μεσα υλικα φιλτρανσης μηχανικης και βιολογικής οπου για μηχανική (ενυδρειακο βαμβακι και σφουγγάρι) και βιολογικής αυτο που χρησιμοποιείται ως επι το.πλείστον ελαφροπετρα..2€ τα 12 λιτρα απο πρακτικερ...(την μικρή) αλλα και πάλι θελεις μπολι ωστε μιας και εχεις ψαρακια μεσα να γινει γρηγορα...το στρώσιμο...

8)Για να ειμαι ειλικρινής μαζι σου, κανενα :-( ειδικά οπως σου ειπε και ο Αχιλλέας αν διάβασα καλα (εν ταχυ) το μονοουρο...τα αλλα 2 κάνουν για τώρα αλλα αργοτερα θα θελουν μεγαλυτερο...100 λίτρα χοντρικά με 1 μετρο μηκος

9)ταισμα τωρα σε αυτο το σταδιο που βρισκεσαι ποσοτητα 1/3 κουταλακι του γλυκου πολυ κοφτο ισα ισα για να φανε κατι ανα 2 μερες...σπασε κιολας οσο μπορεις αυτην την ποσότητα...

10) απο τεστακια να γνωριζεις οτι χρειαζεσαι 3 ειδη
Αμμωνιας,νιτρωδη(No2) και νιτρικα (No3)

Οποτε :-)
Αν ημουν στην θεση σου...σιγουρα θα εβαζα αγγελια για να δωσω τα ψαράκια ειδικα το μονοουρο..τα αλλα για αρχη καλα ειναι αν και θα μπορουσες το 60λιτρο να το κάνεις οπτασία με αλλο τροπο :-)Θα επαιρνα ενα δειγμα νερου και θα πηγαινα να μετρησω σε ενα πετ σοπ τα παραπανω στοιχεία (παραμέτρων νερού).
Θα εβαζα αγγελια για μπολι...
Θα κοιταζα κρεμαστα εξωτερικά φιλτρα(αν ομως πιάνουν τα χέρια σου,θα εφτιαχνα Το φιλτρο :-) )
Θα επαιρνα σιγουρα ελαφροπετρα απο πρακτικερ επειδή αποτελει ενα καλο υλικο φιλτρανσης και μια καλη περιοχη για να κατοικήσουν τα βακτηρια τα οποια θα σου κρατανε σταθερες τις παραμέτρους του νερου σου...
Συχνες αλλαγες για να ριχνεις τα επιπεδα
Αυτα προς το παρον
Απο εκει και επειτα...
Θα εριχνα μια ματια στα θεματα των αρχαριων..στρωσιμο ενυδρειο...ειδεες   ψαροσυνθεσης για 60λιτρα
Αυτα προς το παρον
 Εχουμε και αλλα αμα εχεις ορεξη :-)

Υ.Γ οχι δεν θα εβαζα τπτ απολυτως μεσα γτ θελουν χώρο για κολιμπι...

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 31, 2017, 08:29:12 πμ από Lth »
Λουκάς

Αποσυνδεδεμένος maikl

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 460,430,400,210,200 125,120,90,54,25
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
EΠΙΛΟΓΗ ΦΙΛΤΡΟΥ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 31, 2017, 05:55:03 μμ »
 8 ) ..αρε βρε ολα τα ειπες!!!  :D
 clapp
2μετρο για τα common-comet-shubunkin, 1.5 για τις funcy ποικιλιες

ρΕβανί ή ρΑβανί..στο στομάχι η ορθογραφία χάνετε:)

Συνδεδεμένος Lth

• Gold member
EΠΙΛΟΓΗ ΦΙΛΤΡΟΥ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 31, 2017, 06:33:22 μμ »
Χαχαχαχα,ειχε πεσει δουλεια σημερα το πρωι :-)

Λουκάς

• Member
  • *
EΠΙΛΟΓΗ ΦΙΛΤΡΟΥ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 01, 2017, 01:12:46 πμ »
Λουκα πραγματικα  σε  ευχαριστω  παρα πολυ  για τις  συμβουλες  και την αμεση  βοηθεια !

αρχικα δεν αναφερω  οτι δεν ηταν και η πιο  ευχαριστη  μερα σημερα  καθως το blackmoor δεν  τα καφερε ,τις  τελευταιες  2 μερες  το μονουρο σαν να  του επιτιθοταν σε  συνδιασμο  με την τροφη που δεν ετρωγε   και το  ενυδρειο  που δεν ειναι  στρωμενο απ οτι φενεται  επεξαν κομβικο ρολο! το λαθος μου ηταν οτι  εκ των προτερων δεν ειχα διαβασει οσο  επρεπε και εμπηστευτικα  τους  πιο "εμπειρους" πωλητες  χωρις  αυτο να  με  κανει  αμοιρο ευθυνων.

οι αποφασεις  που πηρα ειναι οι  εξης 

1.θα προσπαθησω να  βρω καποιον  να τα χαρισω για να ζησουν καλυτερα   

2. λογω  οικονομικων  θα τρεναρω το βημα μεγαλυτερου  ενυδρειου  καθως  με  προχειρους  υπολογισμους  ξεφευγουμε  και  ηδη  εχω διαθεσει  ενα ποσο  για σημαντικα( ενυδρειο κλπ)  και  μη σημαντικα (διακοσμητικα )  πραγματα , οποτε  θα  βασιστω  στο 60 lt μου και  θα το παρω απο την αρχη ΣΩΣΤΑ..    αλλα και  στην  φραση  σου :

" αν και θα μπορουσες το 60λιτρο να το κάνεις οπτασία με αλλο τροπο :-)

ποιος ειναι αυτος  η αληθεια  ειναι οτι δεν  εχω καταλαβει ακομα(ψαχνομαι) , διαβασα  τα  αρθρα που μου προτεινες  μου αρεσε η ιδεα κοπαδοψαρων που απ οτι καταλαβα  ειναι και η μοναδικη  λυση για τα λιτρα μου αλλα με φοβησαν  οι  γεννες  καθως  δεν  ξερω πως  να τις  διαχειριστω , υπαρχει  ειδος  που δεν γεννα ?

3.στο βυθο θα γινει  αλλαγη του χαλικιου  , σκεφτομαι οπως ειπες  χαλαζιακη λευκη  αμμο  με  καποια  βοτσαλακια (την οποια  και τα οποια  δεν  ξερω που θα βρω καλης ποιοτητας (ειδικα  στα petshop υπαρχουν αξιοπιστα προιοντα  σ αυτες  τις κατηγοριες  ..γιατι εχω διαβασεις  παρα πολλες  γνωμες  πανω σ αυτο και  δεν ηταν θετικες ) οπως  επισης και σχετικα αρθρα και του κινδυνους  που εγκυμονουν  η μη καλη ποιοτητα τους , καθως ακομα και καποιο απολιθωμενο  ξυλο η καποιες πετρες  που επισης πρεπει να σαι  γνωστης   για να  καταλαβεις  η να κανεις  το τεστ  με aquaforte  αν  καταλαβα καλα για την ποιοτητα  τους ( διαβασα το  αρθρο  για  τα πετρωματα ). αν ξερετε καποιο καλο μαγαζι  στην  αθηνα  οπου  θα μπορουσα  να  μιλησω και απο κοντα με  εναν  ανθρωπο θα  ηταν  βοηθεια ωστε να  τα  παρω απο εκει ...
Θα μου πεις  αφου ακομα  δεν  ξερεις  τι  ψαρακια  θα  βαλεις  πως  θα  πας σε αγορα των παραπανω , επισης  μεγαλη  βοηθεια  θα  ηταν ποιο καποδι η ψαρια ζει καλυτερα  στα παραπανω (αρσενικα guppies η νανοκιχλιδες)
οσον  αφορα τα  φυτα  επισης απ οτι καταλαβα  δεν μπορω να  τα  αποφυγω ..εκτος  και μπορω εσεις  ξερετε γιατι τα χω στο μυαλο για προχωρημενους και οχι  για  αργχαριο κατι  που  φοβιζει (εκτος  και  υπαρχουν ευκολα φυτα ) .

4. θα  γινει  αλλαγη  φιλτρου  σε  εξωτερικο  σιγουρα  μεγαλυτερο (θα ερευνησω το κρεμαστο γιατι δεν ηξερα την υπαρξη του ..)

5. θα γινει αγορα  τεστ που πρεπει .

αυτα  σε πρωτη   φαση , ευχαριστω και παλι για την πολιτυμη  βοηθεια !

ελπιζω  να βρω τον σωστο  δρομο καποια στιγμη...

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 01, 2017, 01:24:35 πμ από Gold_Fish »

Συνδεδεμένος Lth

• Gold member
EΠΙΛΟΓΗ ΦΙΛΤΡΟΥ
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 01, 2017, 01:20:33 πμ »
Α-β-γ-δ κινησεις ειναι και μπαινει στον αυτόματο το ενυδρειο
Ολα ξεκινανε απο το τι ψαρια θελεις...οι γέννες αν ερθουν θα ερθουν σε 2η μοιρα...διαλεξε τα ψαρια που θελεις και επειτα θα κανονιστουν τα υπολοιπα...
Κριμα για το μπλακ μοορ
Οτι χρειαζεσαι για το ενυδρειο το βρισκεις απλόχερα στην φυση...ουτε πολλες δαπανες ουτε τπτ...
Η δουλεια σου οσον αφορα το πετ σοπ ειναι να μπαινεις να παιρνεις και να φεύγεις...οχι ερωτησεις :-) οταν και εφοσον ξερεις τι θελεις...παντα παμε σε πετ σοπ γνωριζοντας αυτο που θελουμε...
Για την αμμο απο μάντρες με υλικα...6 ευρω τα 10 κιλα..

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 01, 2017, 01:20:53 πμ από Lth »
Λουκάς

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
EΠΙΛΟΓΗ ΦΙΛΤΡΟΥ
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 01, 2017, 01:23:33 πμ »
Μπράβο σου για τις αποφάσεις που πήρες με ωριμότητα και σύνεση. greatup
Για ψάρια δες κι αυτό αν σου ξέφυγε: http://aqua4fun.gr/index.php/topic,1450.0.html
Υπάρχουν και φυτά για αρχάριους: http://aqua4fun.gr/index.php/topic,61.0.html

• Member
  • *
EΠΙΛΟΓΗ ΦΙΛΤΡΟΥ
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 01, 2017, 01:36:08 πμ »
Eυχαριστω   για την αμεση  απαντηση παιδια ,Κωστα το ειχα διαβασει το  αρθρο για  τα  ψαρια   σε  60 ΛΤ, θα το μελετησω  αναλυτικοτερα και  θα επανελθω με την τελικη  αποφαση  του ειδους (ειναι πολλες οι  πληροφοριες ) ;) ;)