ΑποστολέαςΘέμα: Γκαντεμια-ραγισμα ενυδρείου  (Αναγνώστηκε 387 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος black8189

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 40 λιτρα φυτεμενο μονομαχου, 70 λιτρα τριπλη μονομαχερα, 110 λιτρα κοχυλοψαρα tanganyika
  • Τόπος Διαμονής: Χαλκηδονα Θεσσ/νικης
Γκαντεμια-ραγισμα ενυδρείου
« στις: Μάιος 21, 2017, 01:54:37 μμ »
Καλησπερα στην παρεα λοιπον οπως ανεφερα σε αλλο ποστ ξεκινησα ενα ενυδρειο τανκανικα.εχοντας στησει το 120 λιτρο πανω στο επιπλο ετοιμο να υποδεχτεί τα πρωτα ψαρια ξεκιναω παρασκευη πρωι να παω να τα παρω...φτανοντας σπιτι ανακαλυπτω οτι το.ενα ειναι νεκρο χωρις καποια προφανη αιτια.βαζω το ενα ψαρακι στο ενυδρειο κ ανακαλυπτω οτι το εξωτερικο φιλτρο εχει χασει τα στεγανα του κ τραβαει αερα απο την τρομπα του κ δε.μπορει να ανεβασει πιεση...δε γαμ.... λεω θα βαλω εσωτερικο προς το παρον.ολα καλα το ψαρι υγιεστατο την επομενη μερα γυρνωντας απ τη δουλεια το ταιζω τρωει το χαζευω λιγο κ ξαπλωνω,μες τον υπνο μ ακουω εντονο θορυβο απο νερο ξυπναω κ ανακαλυπτω το ενυδρειο σχεδον αδειο...κλεινω ρευματα βγαζω το ψαρι το ξεστηνω κ τι να δω; ο πατος ειχε ραγισει απο τη μια πλευρα στην άλλη...μαζευω νερα βγαζω εξω το ενυδρειο κ καθομαι στον υπολογιστη να ηρεμισω...μαντέψτε...κολλαει στα bios κ δε μπορει να κανει εκινηση....για γελια η για κλαματα;  αααα κ κατι ακομα ξερει κανεις καμια.καλη πατεντα για τον πατο χωρις να χρειαστει να τον ξεκολλησω; δευτερο.πατο με δουλ σιλικονη πχ;

Αποσυνδεδεμένος atha

• Platinum member
  • Εμπειρία: αρχάριος με εμπλουτισμένες γνώσεις
  • Τα ενυδρεία μου: ΕΗΕΙΜ 125 + 17λιτρο καταστήμτατος λιανικής κινέζικων υποπροϊόντων + 40 λιτρο
  • Τόπος Διαμονής: Φίλυρο Θεσσαλονίκης
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 21, 2017, 02:03:16 μμ »
Πω πω ρε φίλε...
Αν είχε συμβεί σε εμένα θα εβαζα τα κλάματα...
Και πως γίνεται να ράγισε όλος ο πάτος??

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Εμπειρία: Aπο Ιανουάριο του 2010 και συνεχίζουμε....
  • Τα ενυδρεία μου: Aquael 98lt με Γκάπυ
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη-Βότση
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 21, 2017, 02:05:04 μμ »
Αυτο δεν ειναι απλά γκαντεμια φίλος...ειναι....θα βάλω παπάκια για να εκφραστώ ελεύθερα...@#$@@@*&##@@@@... :)
Μπορείς να πάρεις ενα τζάμι λίγο πιο στενό απο τη βάση του ενυδρείου και να το κολλήσεις απο πάνω απο τη βάση(να χωράει ισα ισα δηλ)...βασική προυπόθεση να ειναι αδειο και στενό το ενυδρείο...
ΥΓ.Μήπως ο πάτος ράγισε απο καμιά πετρούλα???dow ή eggcreate εβαλες???
ΥΓ.2.Αν και εγω στη θέση σου θα το ξανακολλούσα απο την αρχή για να μαι σίγουρος... ;)γιατι αν μπει η μυαλοφάγος αστα να πάνε... ;D

"Ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει στο δάσος της ζωής μου ξενυχτά...ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει κανείς τον λύκο δεν τον κυβερνά..."

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 40 λιτρα φυτεμενο μονομαχου, 70 λιτρα τριπλη μονομαχερα, 110 λιτρα κοχυλοψαρα tanganyika
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 21, 2017, 02:12:21 μμ »
Ο πατος μαλλον ραγισε επειδη δεν ηταν καλα αλφαδιασμενο το επιπλο οι πετρες δεν πατουσαν στον πατο....λες να το κολλησω απο μεσα ελεγα απ εξω να φουλαρω την εξω πλευρα του πατου σιλικονη κ.να.κολλησω εναν δευτερο πατο με τος οδιες διαστασεις

Συνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 21, 2017, 03:09:00 μμ »
Από μέσα θα τον κολλήσεις, κόντρες κάτω ο πάτος έχει? Αν έχει βάλε στο εσωτερικό κανό που αφήνουν οι κόντρες τζάμι, στην ουσία γεμίζεις το κενό και πάνω από το τζάμι αυτό βάζεις ένα μεγαλύτερο για πάτο που να πιάνει περιμετρικά τα τζάμια του ενυδρείου.

• Silver member
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 21, 2017, 03:26:45 μμ »
Οχι δεν εχει κοντρες απο κατω απο μεσα ισως εμποσιζουν οι παλιες σιλικονες να γεμισω τον παλιο πατο με σιλικονη κ απλα να βαλω πανω του τον καινουργιο;

• Silver member
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 21, 2017, 04:30:05 μμ »
μετα απο πολυυυ προσεκτικη ερευνα, μελετη στοιχειων εις βαθος και πειραματισμους...βασικα εντελως τυχαια ανακαλυψα οτι το επιπλο ακριβως στη μεση της επιφανειας που ακουμπαει το ενυδρειο εχει κανει κοιλια οχι κατι σοβαρο ισα που χωραει να περασει μια καρτα τραπεζης αρκετο ομως για να ραγισει ενα ενυδρειο γεματο νερο 4-5 ποντους αμμο κ καμια 10ρια κιλα πετρα και ηταν ακριβως στο κεντρο πραγμα που σημαινει οτι το αλφαδι που πιανει απο τη μια ακρη του επιπλου στην αλλη δεν μπορει να το "διαβασει"....οποτε μεγαλη προσοχη στις επιφανειες που ακουμπαμε τα ενυδρεια μας δεν αρκει το αλφαδιασμα πρεπει να σιγουρευτουμε οι η επιφανεια ειναι ισια χωρις προεξοχες η κοιλιες

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 21, 2017, 05:27:13 μμ »
Δεν είχες βάλει από κάτω φελιζόλ για να εξομαλύνει τις ανωμαλίες?
Shit Happens! Daniel        Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.   

• Silver member
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 21, 2017, 07:41:29 μμ »
οχι δεν το σκεφτηκα καν ειναι η αληθεια

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 21, 2017, 08:27:16 μμ »
Γι αυτό ΠΑΝΤΑ βάζουμε dow στο επιπλο ;)...μάλλιασε η γλώσσα μου... ;D

"Ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει στο δάσος της ζωής μου ξενυχτά...ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει κανείς τον λύκο δεν τον κυβερνά..."

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 21, 2017, 09:32:29 μμ »
Κρίμα :(, πάντως με φελιζόλ ή dow θα το είχες μάλλον αποφύγει.

• Silver member
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 21, 2017, 09:51:59 μμ »
Οποτε τωρα που θα το ξαναβαλω ελεγα να βαλω ενα νοβοπαν χοντρο απο κατω...να μην το βαλω; να.βαλω φελιζολ;

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 21, 2017, 09:54:14 μμ »
Καλύτερα φελιζόλ κι ακόμη καλύτερα dow, θέλεις κάτι με "ανοχές".

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 21, 2017, 10:32:24 μμ »
Τα παμε πιο πάνω...γκουχ γκουχ φτου...τα μαλλια στη γλώσσα φταίνε...δεν περιγράφω αλλο... :)

• Silver member
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 22, 2017, 02:01:29 μμ »
Ωραια ενα φυλο dow κατω απο το ενυδρειο κ ουτε καινουργια επιφανεια στο έπιπλο ουτε τπτ...κ τον πατο τον κολλαω απο απο μεσα γεμιζοντας πρωτα τον παλιο με σιλικονη κ ερχετε ο καινουργιο κ παταει επανω γεμοζω κ.περιμετρικα για σιγουργια κ ετοιμος;

Αποσυνδεδεμένος mixalis1708

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 120lt φυτεμένο, 210lt light reef
  • Τόπος Διαμονής: Ιεράπετρα
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 22, 2017, 02:56:55 μμ »
μετα απο πολυυυ προσεκτικη ερευνα, μελετη στοιχειων εις βαθος και πειραματισμους...βασικα εντελως τυχαια ανακαλυψα οτι το επιπλο ακριβως στη μεση της επιφανειας που ακουμπαει το ενυδρειο εχει κανει κοιλια οχι κατι σοβαρο ισα που χωραει να περασει μια καρτα τραπεζης αρκετο ομως για να ραγισει ενα ενυδρειο γεματο νερο 4-5 ποντους αμμο κ καμια 10ρια κιλα πετρα και ηταν ακριβως στο κεντρο πραγμα που σημαινει οτι το αλφαδι που πιανει απο τη μια ακρη του επιπλου στην αλλη δεν μπορει να το "διαβασει"....οποτε μεγαλη προσοχη στις επιφανειες που ακουμπαμε τα ενυδρεια μας δεν αρκει το αλφαδιασμα πρεπει να σιγουρευτουμε οι η επιφανεια ειναι ισια χωρις προεξοχες η κοιλιες

Εχω παθει ακριβως το ιδιο με ενα 250αρι που ειχα στο γραφειο, εσυ τουλαχιστον ακουσες το νερο να τρεχει εγω πηγα στο γραφειο και το νερο ειχε φτασει 2 στενα πριν..

• Silver member
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 22, 2017, 05:16:38 μμ »
Πωωω εσυ επαθες μεγαλυτερη ζημια λογικα εχασες κ τα ψαρια

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 22, 2017, 06:24:43 μμ »
Ωραια ενα φυλο dow κατω απο το ενυδρειο κ ουτε καινουργια επιφανεια στο έπιπλο ουτε τπτ...κ τον πατο τον κολλαω απο απο μεσα γεμιζοντας πρωτα τον παλιο με σιλικονη κ ερχετε ο καινουργιο κ παταει επανω γεμοζω κ.περιμετρικα για σιγουργια κ ετοιμος;

Αν η ανωμαλία είναι μικρή τότε θέλεις μόνο dow. Αλλιώς θα μπορούσες να βάλεις ένα κομμάτι άκαμπτο ξύλο από κάτω (π.χ. MDF 20-22mm) και από πάνω το DOW. Αλλά καλό είναι, αν βάλεις MDF να το βάψεις καλά με 2-3 χέρια λαδομπογιά για να μην ρουφήξει υγρασία. Εναλλακτικά μπορείς να βάλεις ίδιου πάχουν κόντρα πλακέ που έχει αντοχή στην υγρασία (κι αυτό όμως είναι καλό να το περάσεις βερνίκι).
Τον πάτο, αν τον κολλήσεις όπως είπες θα δημιουργηθούν ανάμεσα στους πάτους, θύλακες αέρα. Εγώ θα έβαζα τον νέο πάτο να πατήσει πολύ καλά πάνω στον παλιό και μετά να περάσω περιμετρικά σιλικόνη.

• Silver member
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 22, 2017, 07:57:16 μμ »
Πηγα λοιπον σε μαγαζι με τζαμια παρεα με ρο ενυδρειο κ δυο σιλικονες το κολλησαμε οπως μ προτεινε ο μαστορας πηρα κ ενα dow πεντε ποντους το εβαψα να ταιριαζει λιγο με το επιπλο θα τα αφησω δυο μερες να στεγνωσουν κ θα τα βαλω...

• Silver member
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 23, 2017, 07:08:33 μμ »
48 ωρες φτανουν ρε παιδια; λεω να το αφησω καμια βδομαδα το χω παρει απο φοβο quest?

Αποσυνδεδεμένος maikl

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 460,430,400,210,125
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 23, 2017, 07:26:25 μμ »
Αστο καμια βδομαδα, ζεστες εχει κι η σιλικονη αργει λιγο να σφιξει  ;)
2μετρο για τα common-comet-shubunkin, 1.5 για τις funcy ποικιλιες

ρΕβανί ή ρΑβανί..στο στομάχι η ορθογραφία χάνετε:)

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 23, 2017, 09:30:41 μμ »
+1 greatup

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 24, 2017, 01:16:48 πμ »
Εγώ αναρωτιέμαι αν θα στεγνώσουν ποτέ οι σιλικόνες που βρίσκονται εσωτερικά αλλά και την συμπεριφορά του παγιδευμένου αέρα σε συστολές-διαστολές. Ίσως είμαι υπερβολικός αλλά ο μάστορας κάτι θα ξέρει παραπάνω.

• Silver member
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 24, 2017, 12:36:18 μμ »
Και εγω το.ιδιο σκεφτομουν κ τον ρωτησα κ μου ειπε οτι.οι σιλικονες θα στεγνωσουν κ τις.δθαστολες.του αερα θα τις παιρνει η σιλικονη με την ελαστικοτητα που εχει

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 24, 2017, 02:29:45 μμ »
Ναι. Η αλήθεια είναι πως η μαύρη σιλικόνη όταν στεγνώσει είναι πολύ περισσότερο ελαστική από την διαφανή.