ΑποστολέαςΘέμα: First Goldfish try  (Αναγνώστηκε 158 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος saxter

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Αθηνα
First Goldfish try
« στις: Μάιος 16, 2017, 01:38:35 μμ »
Όλα αρχίσαν (κλασσικα) από μια βόλτα σε ένα πανηγυρί !

Αποφασισαμε να παρουμε ένα common και ενα black moor για τον πιτσιρικά μας από ένα κλασσικο πανηγυρι.
Επιστρέφοντας σπιτι, ως φιλοζωοι (οικογενειακώς) αρχισα να ψαχνομαι για την σωστη διαβιωση του Φωντα και του Νωντα διοτι ημουν σιγουρος ότι τα πραγματα ποτε δεν ειναι όπως στα λενε σε ενα πανηγυρι.

Διαπιστωσα λοιπον οτι χρειαζομαστε ενυδρειο, φιλτρο, στρωσιμο, τεστ, κτλ κτλ κτλ

Αρχισα να ψαχνω σε αγγελιες και βρισκω ενα το οποιο ομως και αυτο αποδειχθηκε πολυ μικρο (20 λιτρα). Ξεροντας πλεον οτι και αυτο ειναι μικρο αρχισα να προσεχω το νερο με συνεχεις αλλαγες (50-60% μερα παρα μερα) αντιχλωρια, θερμοκρασιες, τεστ κτλ μεχρι να δω τι θα κανω.

Κατα την διαρκεια προσπαθουσα να το στρωσω παραλληλα. Ο κυκλος (παρολο που δεν ειχα τεστ αμμωνιας αλλα μονο τεστ stick) ειχε αρχισει να λειτουργει. Αρχικα τα παντα μηδεν, επειτα ανεβηκαν τα Νο2 και Νο3 και μετα απο κανα μηνα τα Νο2 μηδενιστηκαν και πλεον εδω και μερες εμφανιζονται που και που μονο Νο3. Απο τα δεδομενα πλεον θεωρω πως το φιλτρο/ενυδρειο εχουν στρωσει.

Παραλληλα και στο τελος του στρωσιματος πηρα ενα μεταχειρισμενο ενυδρειο 120λιτρα απο εναν ξαδερφο (100χ30χ40) μαζι με φιλτρο Fluval 305 τα οποια καθαριστηκαν (σκετο νερο και ξυδι για τα πολλα αλατα) και ήταν ετοιμο να υποδεχτουν τα ψαρακια μας. Τo φιλτρο ειναι αρκετα δυνατο και κανει καλη δουλεια!

Στο ενυδρειο μπήκε μαυρη χαλαζιακη αμμος και δυο ηφαιστιακες πετρες. Πανω στις πετρες στερεωθηκαν ενα Anubia και ενα Microsorum pteropus.

Ετρεξε χωρις τα ψαρια για κανα 2-3 μερες. Βοηθησα με καποια επιπλεον βακτηρια(εμποριου) + λιγη τροφή και χθες εγινε το βαπτισμα.

Τα ψαρακια απο την αρχη εδειξαν οτι τους αρεσε (λογικατο), ιδιως το common ο οποιος κολυμπουσε απο ακρη σε ακρη, επαιζε με την εξοδο του νερου, επαιρνε αμμο και την πετουσε φλερταροντας το black moor πανω του (πολλες φορες). Το black moor (στον κοσμο του) εψαχνε ολη την ωρα για τροφη και κυνηγουσε καθε φυσαλιδα που δημιουργοταν στην επιφανεια (διαβασα οτι το κανουν και αλλα bm).   

Φως εβαλα με πατεντα ενα 7w led ψυχρο (γυρω στα 600-700 lum  αν θυμαμαι καλα)  ετοιμη κατασκευη οπου απλα περασα με σιλικονη καθε ανοιγμα για τυχον υγρασιες. Δεν καλυπτει ολο το ενυδρειο επιτηδες, ωστε να υπαρχουν και πιο σκοτεινα κομματια (στα πλαινα πισω απο τους βραχους).

Θελω επίσης να αλλαξω τους σωληνες (σπιραλ) με σωληνακι σιλικονης ώστε να ειναι πιο ομορφο και ευχρηστο το ενυδρειο.

Επισυναπτεται μια φωτο για μιας γενικοτερη ιδεα του ενυδρειου καθως και ενα βιντεο.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=gy5DPRgAJWg" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=gy5DPRgAJWg</a>

Προκειται να βαλω ενα ακόμα fancy (ισως veiltail) και ισως και κανα σαλιγκαρι αν ταιριαζει φυσικα καποιο.

Παρακαλω για τις οποιες παρατηρησεις σας.

Γιώργος

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
First Goldfish try
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 16, 2017, 05:02:56 μμ »
Γιώργο συγχαρητήρια, μακάρι όλοι όσοι έπαιρναν χρυσόψαρα από πανηγύρια να ήταν
τόσο ευσυνείδητοι και να έκαναν ότι έκανες εσύ. Σε διαβεβαιώ ότι δεν συνηθίζεται και
σου εύχομαι να τα χαρείτε οικογενειακώς για πολλά χρόνια.  :-*

Αποσυνδεδεμένος saxter

• New member
  • *
First Goldfish try
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 16, 2017, 05:19:07 μμ »
Γιώργο συγχαρητήρια, μακάρι όλοι όσοι έπαιρναν χρυσόψαρα από πανηγύρια να ήταν
τόσο ευσυνείδητοι και να έκαναν ότι έκανες εσύ. Σε διαβεβαιώ ότι δεν συνηθίζεται και
σου εύχομαι να τα χαρείτε οικογενειακώς για πολλά χρόνια.  :-*

Ευχαριστώ.

Επειδη ξέρω πως και αυτο το ενυδρειο δεν ειναι πολυ μεγαλο, θα ήθελα αν γινεται να μου προτεινεις καποιο αλλο χρυσοψαρο που να μπορουσα να βαλω ή και κανα σαλιγκαρι (οχι common ή comet) . Ισως καποια χρυσοψαρα που δεν γινονται τοσο μεγαλα οσο τα common. Δεν εχω σκοπο να το γεμισω, αλλα ίσως εβαζα 1 ή 2 ακομα αλλα να μην μεγαλωναν τόσο πολυ.

Επισης, που μπορω να βρω μεγαλυτερη ποικιλια με χρυσοψαρα (χρωμα, ειδος), διοτι στα περισσοτερα petshop η ποικιλια στα χρυσοψαρα ειναι πολυ μικρη.

Online παραγγελιες και αποστολή γινονται σε χρυσοψαρα ή μονο πορτα-πορτα?

Αποσυνδεδεμένος achilleas

• Platinum member
  • Εμπειρία: Μαθαινω σιγα σιγα...
  • Τα ενυδρεία μου: 400L με Fancy Χρυσοψαρα, 250L Λιμνη με Χρυσοψαρα, 70L με Crowntail Betta
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
First Goldfish try
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 16, 2017, 05:39:45 μμ »
Μπραβο για την καλη αρχη...

Στη θεση σου θα εδινα το comet γιατι θελει αρκετα μεγαλυτερο ενυδρειο και επισης ισως να μην αφηνει το black moor να φαει, μιας και δεν βλεπουν την τυφλα τους και κολυμπαν πολυ αργα σε σχεση με τα comet!

Μπορεις να προσθεσεις 1-2 ακομα fancy αρκει να ειναι στρωμενο το ενυδρειο σου οπως λες και να συνεχισεις να το τσεκαρεις.

Ισως θα ηταν καλο να μειωσεις λιγο τη ροη του φιλτρου ή να το βαλεις να χτυπαει προς το τζαμι γιατι το black moor το βλεπω οτι ζοριζεται στο βιντεο...

Αυτα και καλη συνεχεια!

;)

ΥΓ.
Γεμισε το και περισσοτερο το ενυδρειο, κριμα ειναι να χανεις λιτρα...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 16, 2017, 05:44:10 μμ από achilleas »

Αποσυνδεδεμένος saxter

• New member
  • *
First Goldfish try
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 16, 2017, 05:56:21 μμ »
Μπραβο για την καλη αρχη...

Στη θεση σου θα εδινα το comet γιατι θελει αρκετα μεγαλυτερο ενυδρειο και επισης ισως να μην αφηνει το black moor να φαει, μιας και δεν βλεπουν την τυφλα τους και κολυμπαν πολυ αργα σε σχεση με τα comet!

Μπορεις να προσθεσεις 1-2 ακομα fancy αρκει να ειναι στρωμενο το ενυδρειο σου οπως λες και να συνεχισεις να το τσεκαρεις.

Ισως θα ηταν καλο να μειωσεις λιγο τη ροη του φιλτρου ή να το βαλεις να χτυπαει προς το τζαμι γιατι το black moor το βλεπω οτι ζοριζεται στο βιντεο...

Αυτα και καλη συνεχεια!

;)

Την ροη του νερου την ειδα και εγω οτι ειναι αρκετη, αλλα πιο πολυ το απολαμβανουν παρα τα ενοχλει (νομιζω). Ισως να τα κουρασει αργοτερα αλλα προσωρινα δειχνει  οτι είτε  πανε με την ροη και απλα αφηνονται και κανουν τσαλιμακα ειτε πανε κοντρα και προσπαθουν να "πλυθουν" . Αλλωστε η μεγαλη ροη ειναι μονο πανω πανω και πισω και επισης για αυτο εχω βαλει τις πετρες ετσι (η μια εχει και σπηλια 10-15 ποντων) ώστε να προφυλασονται και απο τα ρευματα αλλα και απο το πολυ φως.  Οι συγκατοικοι νομιζω πως πανε τελεια μαζι. Το common (δεν ειναι common??? Comet ειναι? )  πολλες φορες του χωνεται (χωρις δαγκωματα και χτυπηματα πιο πολυ σαν φλερτ ) και το bm απλα συνεχιζει να τρωει. Οταν τα ειχα παραφουσκωσει με φαγητο πηγαιναν παντα πλαι πλαι και κουρνιαζαν σε μια γωνια. Μετα εφαγαν μια νηστεια και εναν αρακα και εστρωσαν! Συνηθως παντα πανε μαζι.

Τα ψαρια δεν τα δινω διοτι μπηκα σε μπελαδες και προσπαθησα πολυ για να φτιαξω κατι καλο, επειδη δεθηκα μαζι τους. Στην πραγματικοτητα ειμαι πιο πολυ φιλοζωος παρα ενυδρειας! :)  Εχω πει πως αν μεγαλωσει αρκετα > 20cm θα παω να το αφησω σε καποια λιμνη και οχι ξανα σε ενυδρειο.

Μαλλον απλα θα παρω μονo ενα fancy ακομα .

Με το θεμα φως το βλεπετε ενταξει? Παιρνει να βαλω κανα μικρο φυτακι ακομα, χωρις να περιορισω πολυ (αν και ετσι που ειναι minimalistiko το τοπιο μου αρεσει αρκετα)

Ευχαριστώ

Συνδεδεμένος delta66

• Platinum member
First Goldfish try
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 16, 2017, 07:50:40 μμ »
Τα ψαρια δεν τα δινω διοτι μπηκα σε μπελαδες και προσπαθησα πολυ για να φτιαξω κατι καλο, επειδη δεθηκα μαζι τους. Στην πραγματικοτητα ειμαι πιο πολυ φιλοζωος παρα ενυδρειας! :)  Εχω πει πως αν μεγαλωσει αρκετα > 20cm θα παω να το αφησω σε καποια λιμνη και οχι ξανα σε ενυδρειο.
Αν εισαι φιλοζωος θα πρεπει να προσεξεις την απελευθερωση οποιουδητε ειδους στη φυση ανεξελεγκτα.
Εχουν γινει πολλες καταστροφες βιοτοπων. Με χρυσοψαρα, χελωνες ακομα και σαλιγκαρια κλπ.
http://www.iefimerida.gr/news/200972/petaxan-mia-gyala-me-hrysopsara-se-limni-ayta-eginan-4000-kai-apeiloyn-oikologiko#axzz4hGFuFhOa
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται οικονομικα απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το aqua4fun που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Αποσυνδεδεμένος saxter

• New member
  • *
First Goldfish try
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 17, 2017, 11:00:14 πμ »
Αν εισαι φιλοζωος θα πρεπει να προσεξεις την απελευθερωση οποιουδητε ειδους στη φυση ανεξελεγκτα.
Εχουν γινει πολλες καταστροφες βιοτοπων. Με χρυσοψαρα, χελωνες ακομα και σαλιγκαρια κλπ.
http://www.iefimerida.gr/news/200972/petaxan-mia-gyala-me-hrysopsara-se-limni-ayta-eginan-4000-kai-apeiloyn-oikologiko#axzz4hGFuFhOa

Δεν θεωρω πως να αφησω ενα χρυσοψαρο σε μια λιμνη με χρυσοψαρα θα δημιουργησει όλο τον παραπανω χαμο που προανεφερες. Το περιστατικό πιο πανω ειμαι σιγουρος ότι δεν ειναι ο κανονας και απλα πρεπει να συντελεσαν πολλοι λογοι ώστε να γινει κατι τετοιο.

π.χ. Στην λιμνη του παρκου Τριτση, στις λιμνουλες του Διομηδειου παρκου ή σε καποια λιμνη τεχνητη καποιου αλλου φορουμιτη θα ταιριαζε πολυ καλυτερα και ειμαι σιγουρος ότι όλα θα πηγαιναν μια χαρα!

Για καθε φαινομενο περιστατικο που μπορεις να μου αναφερεις, μπορω να σου αναφερω και εγω μερικά σχετικα και Απιθανα περιστατικα που έχουν γινει, απλα θα αποτελουν τις εξαιρεσεις και τυχαια γεγονοτα! Το ότι μια χελωνα μπορει να καταστρεψει εναν βιοτοπο μου φανταζει όντως απιθανο. Αν ειναι ετσι, τότε 2-3 χελωνιτσες που βολταρουν σε ενα χωραφι που εχω, καλυτερα να τις βαλσαμωσω μην γινει κανα ατυχημα! (χαριτολογω).

Η φυση παντα ξερει πως να διαχειριστει τα της φυσης! Στην παραπανω λιμνη που μου ανεφερες ειμαι σιγουρος ότι πιο πριν, ο ανθρωπος ειχε βαλει το χερι του και ειχε κοψει καποιον κρικο απο την αλυσιδα της και για αυτο εγινε ότι εγινε!

Αν καταφερω και κρατησω εναν ζωντανο οργανισμο για 4-5 χρονια (ποσο μαλιστα για περισσοτερα χρονια που ζουν τα χρυσοψαρα) θα μου ειναι αρκετα δυσκολο να το αποχωριστω και απλα να το κανω ανταλλαγη με καποιο μικροτερο.

Συνδεδεμένος Mythosr

• Silver member
  • Εμπειρία: Αρχάριος
  • Τα ενυδρεία μου: Κοινωνικό 125 & Γαριδάδικο 15
  • Τόπος Διαμονής: Βέροια
First Goldfish try
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 17, 2017, 11:38:45 πμ »

Δεν θεωρω πως να αφησω ενα χρυσοψαρο σε μια λιμνη με χρυσοψαρα θα δημιουργησει όλο τον παραπανω χαμο που προανεφερες. Το περιστατικό πιο πανω ειμαι σιγουρος ότι δεν ειναι ο κανονας και απλα πρεπει να συντελεσαν πολλοι λογοι ώστε να γινει κατι τετοιο.

π.χ. Στην λιμνη του παρκου Τριτση, στις λιμνουλες του Διομηδειου παρκου ή σε καποια λιμνη τεχνητη καποιου αλλου φορουμιτη θα ταιριαζε πολυ καλυτερα και ειμαι σιγουρος ότι όλα θα πηγαιναν μια χαρα!

Για καθε φαινομενο περιστατικο που μπορεις να μου αναφερεις, μπορω να σου αναφερω και εγω μερικά σχετικα και Απιθανα περιστατικα που έχουν γινει, απλα θα αποτελουν τις εξαιρεσεις και τυχαια γεγονοτα! Το ότι μια χελωνα μπορει να καταστρεψει εναν βιοτοπο μου φανταζει όντως απιθανο. Αν ειναι ετσι, τότε 2-3 χελωνιτσες που βολταρουν σε ενα χωραφι που εχω, καλυτερα να τις βαλσαμωσω μην γινει κανα ατυχημα! (χαριτολογω).

Η φυση παντα ξερει πως να διαχειριστει τα της φυσης! Στην παραπανω λιμνη που μου ανεφερες ειμαι σιγουρος ότι πιο πριν, ο ανθρωπος ειχε βαλει το χερι του και ειχε κοψει καποιον κρικο απο την αλυσιδα της και για αυτο εγινε ότι εγινε!

Στην λίμνη Πολυφύτου Κοζάνης κάποιοι με παρόμοιο σκεπτικό απελευθέρωσαν πέρκες Αμερικής (τις είχαν πει Ιταλίας) και σταδιακά αυτό το είδος εξαφάνισε πολλά ενδημικά είδη, συμπεριλαμβανομένης και της Πέστροφας επειδή έτρωγε τα αυγά και τον γόνο άλλων ψαριών ενώ το ίδιο, έχοντας αγκαθωτό λοφίο ήταν αδύνατο να φαγωθεί παρά μόνο από τέρατα της λίμνης(πολύ μεγάλους γουλιανούς κλπ). Η φύση έχει κάποιες δικλίδες ασφαλείας αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε και ότι θέλουμε και μετά να λέμε δεν πειράζει, θα φτιάξει μόνο του. Αν είναι έτσι ας συνεχίσουμε να καίμε και τα δάση της Χαλκιδικής, θα ξαναφυτρώσουνε μωρέ.(σε καμιά 200-300 χρονάκια)
Παντού υπάρχει ένας μύθος.

Αποσυνδεδεμένος saxter

• New member
  • *
First Goldfish try
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 17, 2017, 12:26:07 μμ »
Εγω απλα εξεφρασα την επιθυμια μου πως αν δεν μπορω να το κρατησω το common (λογω μεγεθους) θέλω να το ελευθερωσω σε μια λιμνη, ειτε τεχνητη ειτε φυσικη και εχω την εντυπωση οτι προσπαθειτε να με πεισετε οτι η πιο ενδεδειγμενη λύση θα ήταν να μπει σε καποιο ενυδρειο ! ! !

Ανεφερα 2-3 συγκεκριμενες πιθανες περιπτωσεις όπου ήδη υπάρχουν χρυσοψαρα και αντι να μεινουμε σε αυτο μου φερνετε ακραια  παραδειγματα και ειρωνικά σχόλια.

Γενικα πηγαμε τελειως offtopic και ο σκοπος μου δεν ηταν να ερθω σε μια αντιπαραθεση απλα ηθελα να παρουσιασω την προσπαθεια μου.

Μην προσπαθείτε όποιαδήποτε προσπαθεια ή ιδέα ενός αρχάριου στα ενυδρεια  να την σχολιάζετε με αρνητισμό και ειρωνία. Το ήταν το πρωτο μου ενυδρειο(και πιθανον και το τελευταιο) δεν σημαινει ότι ειμαι "αρχαριος" γενικα. Και απαιτώ όταν μου κανουν σχολια και απευθυνονται σε εμενα να μου απαντουν με τον ιδιο σεβασμό που μιλησα και εγω, είτε ημουν καποιος σχετικός με ενυδρεια είτε ασχετος!

Αναφερθηκα σε συγκεκριμενες πιθανες λυσεις/ιδεες και δεν ανεφερα οτι θα παω να αφησω καποιον λύκο σε ενα μαντρι με προβατα, όπως το παραδειγμα με την περκα. Οπότε σχόλια τυπου "...θα ξαναφυτρωσουν μωρέ σε καμια 200-300χρονακια"  θεωρω πως ηταν εντελως ατυχη και απλα ειπαμε κατι μονο και μονο για να πουμε, με μοναδικο σκοπο απλά να πουμε κατι "βαρυγδουπο" .

Το θεμα ας κλειδωθεί-διαγραφει διότι απλά ξεφυγε....

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
First Goldfish try
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 17, 2017, 01:01:02 μμ »
Δεν βλέπω τι πρόβλημα θα δημιουργούσε η απελευθέρωση (ή προσθήκη) ενός χρυσόψαρου
σε μια τεχνητή λιμνούλα όπου ήδη ζουν άλλα χρυσόψαρα, όπως συγκεκριμένα αναφέρθηκε:
Δεν θεωρω πως να αφησω ενα χρυσοψαρο σε μια λιμνη με χρυσοψαρα ...
π.χ. Στην λιμνη του παρκου Τριτση, στις λιμνουλες του Διομηδειου παρκου ή σε καποια λιμνη τεχνητη
καποιου αλλου φορουμιτη θα ταιριαζε πολυ καλυτερα και ειμαι σιγουρος ότι όλα θα πηγαιναν μια χαρα!

Συνδεδεμένος delta66

• Platinum member
First Goldfish try
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 17, 2017, 04:43:07 μμ »

Αν καταφερω και κρατησω εναν ζωντανο οργανισμο για 4-5 χρονια (ποσο μαλιστα για περισσοτερα χρονια που ζουν τα χρυσοψαρα) θα μου ειναι αρκετα δυσκολο να το αποχωριστω και απλα να το κανω ανταλλαγη με καποιο μικροτερο.

Σε μια τεχνητη μικρη λιμνη οπως στο παρκο, δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα για τη λιμνη. Για βιτοπους μιλησα. Στη παρκο του Τριτση ενδεχεται να εχουν τα χρυσοψαρα προβλημα. Οτι θελεις βρισκεις μεσα. Μεχρι και Oscar (για οσο αντεχουν μεχρι να παγωσει το νερο)
Για χελωνες αναφερθηκα στις τροπικες αυτες που πουλανε τα πετσοπ και εχουν ρημαξει τις δικες μας. Για τα σαλιγκαρια (applesnail) που ανεφερα επισης, υπαρχει μεχρι και Ευρωπαικη νομοθεσια.
Οπως και να εχει, απλα μια ιδεα κατεθεσα τι να προσεχουμε, εφοσον εκδηλωσες τις φιλοζωικες σου διαθεσεις.
Καλη συνεχεια.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 17, 2017, 04:47:21 μμ από delta66 »
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται οικονομικα απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το aqua4fun που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.