ΑποστολέαςΘέμα: υβριδισμός η όχι  (Αναγνώστηκε 150 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος manos76

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 54lt φυτεμένο με guppies
  • Τόπος Διαμονής: Κατερίνη
υβριδισμός η όχι
« στις: Μάιος 15, 2017, 09:48:36 πμ »
έχω στο ενυδρείο μου δυο θηλυκές γκαπίνες έγκυες, αν βάλω αρσενικό έντλερ για να βγουν ψαράκια με μια χρωματική ποικιλία θα είναι καλά?

το έχει κάνει κανείς?
ποια είναι η άποψη σας? 

Αποσυνδεδεμένος Βασω

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: θεσσαλονικη
υβριδισμός η όχι
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 15, 2017, 09:59:20 πμ »
επι τουτω δεν το εχω κανει,πολλες φορες ομως ειχα γκαμπυ που ειχε αιμα απο εντλερ,και δεν με χαλουσε.

Συνδεδεμένος GN_AZ

• Silver member
  • Εμπειρία: Ελάχιστη
  • Τόπος Διαμονής: Ξάνθη
υβριδισμός η όχι
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 15, 2017, 10:20:14 πμ »
είναι σίγουρα υβριδισμός κ δεν νομίζω ότι είναι τόσο υγιές.
ειδικά το να το κάνεις εσκεμμένα για να "βγάλεις" τα χρώματα της αρεσκείας σου.
είτε το ένα είτε το άλλο.
είναι δύο διαφορετικά είδη κ μάλιστα τα Endler's θεωρούνται υπό εξαφάνιση στην φύση οπότε χρήζουν κάποιας ιδιαίτερης μεταχείρισης.
είναι κρίμα να δημιουργήσεις υβρίδια τα οποία κάποια στιγμή μπορεί να φύγουν από το ενυδρείο σου κ να χαλάσουν κάποια καθαρόαιμα.
Γιώργος

Συνδεδεμένος Mythosr

• Silver member
  • Εμπειρία: Αρχάριος
  • Τα ενυδρεία μου: Κοινωνικό 125 & Γαριδάδικο 15
  • Τόπος Διαμονής: Βέροια
υβριδισμός η όχι
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 15, 2017, 12:28:54 μμ »
Εγώ στο ενυδρείο μου έχω guppy με αίμα endler, έστω και λίγο. Μου τα πούλησε ο petshopας για guppy υποτίθεται. Τα ψαράκια μια χαρά είναι αλλά θα προτιμούσα να είναι καθαρόαιμα, αν έχεις την επιλογή θα έλεγα να τα κρατήσεις έτσι.
Παντού υπάρχει ένας μύθος.

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Εμπειρία: Aπο Ιανουάριο του 2010 και συνεχίζουμε....
  • Τα ενυδρεία μου: Aquael 98lt με Γκάπυ
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη-Βότση
υβριδισμός η όχι
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 15, 2017, 12:47:43 μμ »
Μάνο καλό ειναι να μην μπλέκουμε με υβριδισμούς εν γνώση μας... ;)
Καλύτερα βάλε αρσενικό γκαπάκι...

"Ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει στο δάσος της ζωής μου ξενυχτά...ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει κανείς τον λύκο δεν τον κυβερνά..."

Αποσυνδεδεμένος mixalis1708

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 120lt φυτεμένο, 210lt light reef
  • Τόπος Διαμονής: Ιεράπετρα
υβριδισμός η όχι
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 15, 2017, 01:18:28 μμ »
Σιγουρα ειναι μεγαλο το θεμα περι υβριδισμου και πολυ σωστα αυτα που εχουν ειπωθει. Χρωματικη ποικιλια στα ψαρακια σου μπορεις να πετυχεις αν βαλεις γκαμπυ με διαφορετικο χρωματισμο και οχι endlers, με τα endlers θα πετυχεις το αντιθετο καθως τα θυληκα ειναι εντελως αχρωμα και τα αρσενικα πολυ μικροτερα σε μεγεθος απο τα γκαμπυ αρα και λιγοτερο εντυπωσιακα σε θεμα χρωματισμου. Αν σου αρεσουν τα χρωματα που εχουν τα αρσενικα endlers βαλε μονο endlers και προσπαθησε να τα κρατησεις περα απο υβριδισμους.

Εκτος απο τα παραπανω περι χρωματισμων και γουστου στα ψαρακια που θελουμε να εχουμε στο ενυδρειο ωφειλουμε να ειμαστε πανω απ ολα χομπιστες και να υπερασπιζομαστε την αντοχη στο χρονο καθε ειδους ψαριων και να τους εξασφαλιζουμε οσο καλυτερες συνθηκες διαβιωσης ειναι δυνατο. Για μενα το θεμα ειναι και ηθικο..

Αποσυνδεδεμένος delta66

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Αθηνα
υβριδισμός η όχι
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 15, 2017, 01:35:54 μμ »
έχω στο ενυδρείο μου δυο θηλυκές γκαπίνες έγκυες, αν βάλω αρσενικό έντλερ για να βγουν ψαράκια με μια χρωματική ποικιλία θα είναι καλά?
το έχει κάνει κανείς?
ποια είναι η άποψη σας?
Αν βαλεις edlers μαζι με guppies θα υβριδισουν.
Αν ειναι ηδη υβριδια τα ψαρια που εχεις, δεν υπαρχει θεμα.
Το θεμα που ειναι σοβαροτατο ειναι οτι οταν θα βαλεις αγγελια για να δωσεις τα υβριδια που δεν θα χωρανε πια στο ενυδρειο (ειτε μοιαζουν με guppies, ειτε με edlers και ιδιως τα θηλυκα που δεν ξεχωριζουν ευκολα), θα πρεπει να το αναγραφεις στην αγγελια οτι ειναι υβριδια.
Ο χομπιστας που παιρνει τα ψαρια θα πρεπει να ειναι ενημερωμενος (ακομα κι αν δεν εχει προβλημα να παρει υβριδια, αλλα τουλαχιστον για να ενημερωσει κι αυτος τον επομενο που θα του δωσει ψαρια)
Οι πετσοπαδες μπορει να ειναι ανεύθυνοι και αναισθητοι και να δινουν οτι ψαρια να΄ναι με οτι ονομα να'ναι, αλλα εμεις σαν χομπιστες οφειλουμε να τα προσεχουμε αυτα.

Αν ειναι καθαροαιμα endlers, ειναι κριμα να χαλασει το αιμα τους, που ειναι ιδιαιτερο ψαρακι και σπανιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 15, 2017, 01:38:30 μμ από delta66 »
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται οικονομικα απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το aqua4fun που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Συνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
υβριδισμός η όχι
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 15, 2017, 05:11:47 μμ »
Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω και χαίρομαι που εκφράζονται τόσο σωστά τεκμηριωμένες
απόψεις για ένα αμφιλεγόμενο θέμα. Πέρα από τα παραπάνω, υπάρχουν αρσενικά γκάπυ
που με λίγο ψάξιμο θα σου δώσουν φοβερά χρώματα χωρίς να μπλέξεις με υβριδισμούς.

Αποσυνδεδεμένος manos76

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 54lt φυτεμένο με guppies
  • Τόπος Διαμονής: Κατερίνη
υβριδισμός η όχι
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 16, 2017, 09:06:15 πμ »
 πράγματι τα γκάπυ έχουν φοβερή ποικιλία χρωμάτων, δεν χρειάζεται να ανακατευτούν με έντλερ για καλύτερα χρώματα..

αλλά εκτός από το χρώμα που ίσως επιτευχθεί απο υβριδισμό έλεγα μήπως είναι και πιο υγιεί και ανθεκτικά τα ψάρια που θα βγούν..
τα τελευταία χρόνια τα γκάπυ που βρίσκω στα πετ είναι αρρωστιάρικα, ασθενικά, ευαίσθητα με μεγάλη θνησιμότητα... ακόμη και τα μωρά που γεννούν στο ενυδρείο μου είναι το ίδιο..
παλιά δεν υπήρχε περίπτωση γεννημένο γκαπακι στο ενυδρείο μου να μην είναι 10 φορές πιο γερό και υγιεί απο τους γονείς του ..