ΑποστολέαςΘέμα: θαλασσινο ενυδρειο !!! Ειναι τελικα ευκολο να στηθει!!  (Αναγνώστηκε 183 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος arkas

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Athens
Καλησπερα σας. Εχω μια απορια που δημιουργηθηκε απο επισκεψη μαζι με τα παιδια μου σε παιδοτοπο. Ειχαμε να βρεθουμε σε παιδοτοπο στην καλλιθεα Αγιων Παντων περιπου 1 χρονο. Ειχαν αλλαξει καποια πραγματα εσωτερικα στην διακοσμηση. Εκει που υπηρχε ενα ενυδρειο σε σταθερο σημειο γωνια με ενα Καρχαριας gallagher τωρα εγινε στο μπαρ απο κατω προεκταση του κλειστου τυπου...'καπου θα ειναι αποπισω ο εξπλισμος.'

με αποτελεσμα να φαινεται το μπαρ απο κατω το ενυδρειο και ολο μαζι σαν μια οριζοντια κολωνα. Πραγματικα εντυπωσιακο. Το λοιπον ειχε περιπου 3-4 μικρα ψαρακια κλουν δεν θυμαμαι τι αλλο ειδος και δεν παρατηρησα εαν ειχε ζωντανο βραχο η οχι. Σκιμερ δεν ειχε. Το wave ηταν off και μονο θερμοστατη και αναπληρωση εχει. !!! Εδω εχω διαβασει τοσα πραγματα και ακομα δεν εχω παρει τηναποφαση να κανω το ενυδρειο με θαλασσινο νερο.\
Μπορει τελικα να ειναι εν λειτουργια ενυδρειο χωρις την παρουσια εξαρτηματων τυπου σκιμερ και δεν ξερω τι αλλο..!!!
το μαγαζι το ειχε περιπου 1 χρονο και τρεχει κανονικοτατα μονο αναπληρωση που κανει...
!!!!!!
τα λιτρα οπως τα ειδαι πρεπει να ειναι καπου στα 120!!!! ισως και παραπανω

Συνδεδεμένος barkley

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: θεσσαλονικη
θαλασσινο ενυδρειο !!! Ειναι τελικα ευκολο να στηθει!!
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 10, 2017, 04:11:15 μμ »
Αμα ειχε κλοουν φιλε μου αυτα τα ψαρακια και σε ποτηρι μασελας με αλατι καλας να τα βαλεις θα ζησουνε :D

Αποσυνδεδεμένος arkas

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Athens
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 10, 2017, 04:22:04 μμ »
Ωραιος!!!!!!! Περα απο την πλακα δηλαδη τα εξτρα ειναι για την φιλοξενια κοραλιων!!! αλλιως εαν ειναι ετσι τοτε να αρχισω τον σχεδιασμο σε ενα νεο ενυδρειο!!!! απλα μου φανηκε πολυ ευκολο ολο για να ειναι τοσο αληθινο!!!

Αποσυνδεδεμένος Γαβριλος

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 500 λιτρα φυτεμένο 80 λιτρα φυτεμένο 20 λιτρα φυτεμένο
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 10, 2017, 07:09:04 μμ »
Μπορεις να τρεξεις ενα θαλασσινο χωρις σκιμμερ αλλα θα πρεπει κανεις συχνες αλλαγες νερου και να μην εχεις πολλα ψαρια.

Αμα ειχε κλοουν φιλε μου αυτα τα ψαρακια και σε ποτηρι μασελας με αλατι καλας να τα βαλεις θα ζησουνε :D
Κλαιω!!!!  :D :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος sv2xi

• Loyal member
  • **
  • Τόπος Διαμονής: Thessaloniki
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 10, 2017, 07:38:36 μμ »
Κατά την γνώμη μου το sκimmer και reactors για biopellets και αντιφώσφορο  είναι απαραίτητα γιατί δεν ξέρεις πότε θα αλλάξεις γνώμη και θα θες να βάλεις κοράλλια  :)

Συνδεδεμένος barkley

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: θεσσαλονικη
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 10, 2017, 08:43:11 μμ »
Λοιπον,σοβαρα τωρα φιλε μου.
Αν θελεις ενυδρειο ΜΟΝΟ με ψαρακια οπως κλοουν και αλλα μικρα ευκολα ψαρακια damsel κ.τ.λ
τοτε θελεις φιλτρο(και αυτο ισως οχι αν βαλεις βραχο κ μικρο φορτιο ψαριων) θερμοστατη και εναν κυκλοφορητη!
Με αυτα τα ψαρακια σου θα τα εχεις και θα ζουνε μια χαρα,αλλα πρεπει να ξερεις ειναι αυτο που θελεις??
Γιατι τα ψαρακια σου ναι μεν θα ζουνε και θα τα εχεις ΑΛΛΑ το νερο σου δεν θα εχει διαυγεια και θα εχεις πολλες μα πολλες αλγες που θα γεμιζουνε το ενυδρειο σου! απο την αλλη αν κανεις συχνες αλλαγες νερου και βαζεις ανθρακα μην νομιζεις οτι θα σου βγουνε αυτα ποιο φτηνα απο ενα απλο σκιμερ αναλογα και με τα λιτρα του ενυδρειου σου βεβαια.

Αποσυνδεδεμένος PASXA

• Gold member
  • πλουσιος ειναι αυτος που εχει τον θεο μαζι του
  • Εμπειρία: εσεις με βοηθατε να μαθω . Πανω σε εσας βασιζομαι και τον εαυτο μου
  • Τα ενυδρεία μου: 1 60λιτρο με μικρα ψαρακια ΑΚΟΜΑ
  • Τόπος Διαμονής: καβαλα και νικησιανη κεντρο
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 10, 2017, 04:35:22 μμ »
μπραβω  χαχαχαχα   κλαιω :D :D
ΠΑΣΧΑΛΗΣ Κ.
 [  12  ]

ΑΚΟΜΑ ΚΑΝΩ ΛΑΘΗ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΩ ....
μου αρεσει
γιατι από τα λαθη μαθενεις πιο είναι το σωστο
ναι                / you only live once /

http://aqua4fun.gr/index.php/topic,21454.0/topicseen.html