ΑποστολέαςΘέμα: Προβληματισμός με τα φωσφορικά  (Αναγνώστηκε 98 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sv2xi

• Loyal member
  • **
  • Τόπος Διαμονής: Thessaloniki
Προβληματισμός με τα φωσφορικά
« στις: Απρίλιος 25, 2017, 07:17:29 μμ »
Επειδή επί σειρά ετών χρησιμοποιούσα νερό βρύσης ανέβασα φωσφορικά ( Το τερμάτισα το τεστ  :-\ ) Πριν μερικές μέρες σε ρεάκτορα έβαλα αντιφώσφορο σιδήρου...... Ήδη βλέπω την άλγη σιγά σιγά να φεύγει, αλλά στο τεστ καμιά διαφορά Σε πόσες μέρες περίπου  βλέπουμε διαφορά στο τεστ ? Και αν λόγω ποσότητος φωσφορικών  δεν πέσουν , σε πόσες μέρες αλλάζουμε τον αντιφώσφορο.........????   
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 25, 2017, 07:19:29 μμ από sv2xi »

Αποσυνδεδεμένος Γαβριλος

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 500 λιτρα φυτεμένο 80 λιτρα φυτεμένο 20 λιτρα φυτεμένο
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 25, 2017, 08:48:20 μμ »
Το αφησες πολυ ρε συ και θα σε ταλαιπορησει αρκετα τωρα  :( κανονικα αλλαζουμε καθε μηνα αλλα στην περιπτωση σου θα αλλαζα ανα 15-20 μερες,πυκνωσε τις αλλαγες νερου και αν μπορεις παρε αντιφωσφορο αλουμινιου θα βοηθεισει.
Και το βασικο ποοολυυυ υπομονη!  :)

Αποσυνδεδεμένος nikg

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 316 reef
  • Τόπος Διαμονής: ΒΕΡΟΙΑ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 25, 2017, 09:49:25 μμ »
Αυτα που λέει ο Γαβριλος.
Επιπλέον,η αλγη που αναφερεσαι,φανταζομαι θα ειναι τριχοειδης.Αφησε την να αλλάξει χρώμα κ μετα ξηλώσε την.Μην το κανεις πιο πριν γιατι το μονο που θα κανεις ειναι να την δυναμωνεις,όσο αυτη βρίσκει φωσφορικά θα αναπτύσσεται.Μολις δεις να αλλάζει χρώμα,ορμα!
Τέλος,προσοχη με τον αντιφωσφορο αλουμινίου,θελει αλλαγη στις 2-3 μέρες αλλιώς ο,τι μάζεψε θα το αποβάλλει παλι στο νερο σου.
Γενικότερα,προτιμουμε τον αντιφωσφορο σιδήρου γιατι ναι μεν εχει χαμηλότερη απορροφητικότητα απο τον αλουμινίου αλλα εχει κ ομαλότερη μεταβολή στα θρεπτικά σου,κατι που αρέσει στα κοραλλια ενώ το απότομο τα σοκάρει..

Αποσυνδεδεμένος sv2xi

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 25, 2017, 10:14:14 μμ »
Ευχαριστώ και τους δυο σας για τις απαντήσεις.Ναι ξεκίνησα με σιδήρου. Κοράλλια δεν υπάρχουν ακόμα πρώτα θα φτάσω στις σωστές παραμέτρους και μετά............. Οπότε περιμένω μια εβδομάδα ακόμα αν δεν δω διαφορά θα μπει αλουμινίου και βλέποντας και κάνοντας 
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 25, 2017, 10:16:13 μμ από sv2xi »

Αποσυνδεδεμένος sv2xi

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 27, 2017, 06:34:24 μμ »
Ήδη τα πρώτα αποτελέσματα μετά τις πρώτες 10 μέρες άρχισαν να φαίνονται..... Η κάθε μορφή άλγης  άρχισε  να φεύγει με ταχύτητα, ασχέτως  με αυτό , το τεστ δεν άλλαξε ακόμα και δείχνει πολύ υψηλά επίπεδα. Χωρίς να θέλω να διαφημίσω κάτι , χρησιμοποιώ GFO χύμα από waterwaves
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2017, 06:38:38 μμ από sv2xi »

Αποσυνδεδεμένος nikg

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 316 reef
  • Τόπος Διαμονής: ΒΕΡΟΙΑ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 27, 2017, 10:52:56 μμ »
Ήδη τα πρώτα αποτελέσματα μετά τις πρώτες 10 μέρες άρχισαν να φαίνονται..... Η κάθε μορφή άλγης  άρχισε  να φεύγει με ταχύτητα, ασχέτως  με αυτό , το τεστ δεν άλλαξε ακόμα και δείχνει πολύ υψηλά επίπεδα. Χωρίς να θέλω να διαφημίσω κάτι , χρησιμοποιώ GFO χύμα από waterwaves
Μια χαρα.Συνεχιζεις μέχρι να φύγουν οι αλγες.
Κ εγω τον ιδιο αντιφωσφορο χρησιμοποιώ.