ΑποστολέαςΘέμα: 60l Κοινωνικό φυτεμένο  (Αναγνώστηκε 204 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panosgko

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: rodos
60l Κοινωνικό φυτεμένο
« στις: Απρίλιος 18, 2017, 02:08:16 μμ »
Για σας παιδιά.
Αυτό είναι το ενυδρείο μου και τρέχει 6-7 μήνες.Από τότε έχει τα ίδια ψαράκια με δύο απώλειες.2Corydoras τα οποία έφυγαν από την τρίτη μέρα αγοράς τους.Σκέφτομαι να προσθέσω 4 Neon ακόμα και 3 Corydoras.Από ιχθυοφόρτιση θα είμαι εντάξει? Στην αρχή είχα πλαστικά φυτά αλλά μετά το μετέτρεψα σε φυτεμένο χωρίς να αλλάξω το χαλίκι.Με πολλές συμβουλές τελικά τα κατάφερα και τα φυτά μεγαλώνουν κανονικά εκτός την Ludwigia palustris η οποία είναι στάσιμη.Αν έχετε κάτι να μου προτείνετε ή να με συμβουλέψετε ελέυθερα. 

Κατηγορία ενυδρείου 60l Κοινωνικό φυτεμένο

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (Μ*Π*Υ):  60/31/37
Συνολικά Λίτρα:60l 
Βάση χειροποίητη μελαμινη

Κάτοικοι του Ενυδρείου
Ψάρια:8 Neon Tetra,1 Julii Corydoras,2 Corydoras Aeneus
Άλλα είδη:2 Zebra Nerite Snails,2 Anentome Helena και μερικά σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες

Διακόσμηση Ενυδρείου
Φόντο:Οχι
Πέτρες:μη ασβεστολιθική πετρα από pet shop
Ξύλα:ριζα red moor
Υπόστρωμα:Οχι
Φυτα:Ludwigia palustris,2 moss balls,Ceratophyllum,Egeria densa,Limnobium laevigatum,Microsorum pteropus Windelοv,Monosolenium tenerum,Vallisneria sp. Asiatica,Vallisneria spiralis 'Tiger,Bacoba caroliniana.

Φωτισμός
Είδη φωτισμού:led 24w
Λαπτηρες:
Διάρκεια φωτισμού:10 ώρες (12:00-22:00)

Εξοπλισμός Ενυδρείου
Φίλτρανση(Εξ.-Εσ. Φίλτρο/ Sump/ 'Άλλο:Εσωτερικό Φίλτρο με siporax,σφουγάρια χοντρό,ψιλό και υαλοβάμβακα.Σε μια εβδομάδα θα αντικατασταθεί με Εξωτερικό φίλτρο Fluval 106.
Θέρμανση/Θερμοκρασία (°C):100watt 26°C

'Εξτρα Παροχές
Παροχή CO2:DIY με ζάχαρη και μαγιά
Ph controller:Οχι
Ψύξη:Οχι
Αντίστροφη Όσμωση:Ναι

Παράμετροι Νερού
pH:7,2-7,4
Γενικη Σκληροτητα:9
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):10
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0
Φωσφορικά (Po4) -

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 20 λίτρα /εβδομάδα .50% A/O και 50% βρύση
Λίπανση:easy life profito.

Φωτογραφίες:
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 18, 2017, 02:24:10 μμ από panosgko »

Αποσυνδεδεμένος Νάσος Αναγνώστου

• Member
  • *
  • Εμπειρία: Μέτρια
  • Τα ενυδρεία μου: 60lt μισο-φυτεμένο χαμηλών απαιτήσεων
  • Τόπος Διαμονής: Καλαμαριά - Νέα Κρήνη
60l Κοινωνικό φυτεμένο
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 18, 2017, 02:22:41 μμ »
Τα ψάρια σου είναι ήδη πολλά! Δεν αντέχει το σύστημά σου παραπάνω!
Το aquascape είναι super! Συγχαρητήρια!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 18, 2017, 02:31:54 μμ από Νάσος Αναγνώστου »

Αποσυνδεδεμένος mixalis1708

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 120lt φυτεμένο, 210lt light reef
  • Τόπος Διαμονής: Ιεράπετρα
60l Κοινωνικό φυτεμένο
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 18, 2017, 03:16:56 μμ »
Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου, αυτο το ασπρο που εχει για εσωτερικο φιλτρο με χαλαει λιγο σαν εικονα αλλα αφου θα το αντικαταστησεις το ελυσες και αυτο. Δεν ειναι Ludwigia palustris το κοκκινο φυτο σου αλλα rotala macrandra που θεωρειτε δυσκολο φυτο.. Κοριντορακια δεν θα εβαζα αλλα ή καθολου, νεον ακομα 2-3 ναι.

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
60l Κοινωνικό φυτεμένο
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 18, 2017, 03:21:12 μμ »
Καλησπέρα και Χριστός Ανέστη, το ενυδρείο μου άρεσε απλά όπως σου είπε και πιο πάνω θέλεις εξωτερικό φίλτρο για περισσότερη βιολογία.
Τα νιτρικά λίγο με προβληματίζουν που είναι μηδενικά, μήπως τα βιολογικά υλικά τα πλένεις με νερό της βρύσης; σε ρωτάω γιατί το φίλτρο δείχνει να είναι στο αρχικό του στάδιο.

Αποσυνδεδεμένος panosgko

• New member
  • *
60l Κοινωνικό φυτεμένο
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 18, 2017, 04:12:38 μμ »
Καλησπέρα και Χριστός Ανέστη, το ενυδρείο μου άρεσε απλά όπως σου είπε και πιο πάνω θέλεις εξωτερικό φίλτρο για περισσότερη βιολογία.
Τα νιτρικά λίγο με προβληματίζουν που είναι μηδενικά, μήπως τα βιολογικά υλικά τα πλένεις με νερό της βρύσης; σε ρωτάω γιατί το φίλτρο δείχνει να είναι στο αρχικό του στάδιο.
Γεια σου Γιαννη ΚΑΙ χρονια πολλα.Εξωτερικο φιλτρο θα μπει σε μια εβδομαδα.Τα βιολογικα υλικα τα πλενω παντα με το νερο του ενυδρειου  οσο για τα νιτρικα ξαναμετρισα σημερα και μου βγαζει παλι 0.μετραω με υγρα τεστ aguili.Πριν τα παρω αυτα μετρουσα με στικακια οπου αυτα εδειχναν ανεβασμενα νιτρικα.Δεν ξερω τι να πω.Μηπως κανω λαθος τη διαδηκασια?5ml νερο,ενα κουταλακι απο τη σκονη  NO3 A και 6 σταγονες απο το υγρο NO3 B και περιμενω 5 λεπτα.Διορθωστεμε σας παρακαλω

• Member
  • *
60l Κοινωνικό φυτεμένο
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 18, 2017, 05:25:21 μμ »
Γεια σου Γιαννη ΚΑΙ χρονια πολλα.Εξωτερικο φιλτρο θα μπει σε μια εβδομαδα.Τα βιολογικα υλικα τα πλενω παντα με το νερο του ενυδρειου  οσο για τα νιτρικα ξαναμετρισα σημερα και μου βγαζει παλι 0.μετραω με υγρα τεστ aguili.Πριν τα παρω αυτα μετρουσα με στικακια οπου αυτα εδειχναν ανεβασμενα νιτρικα.Δεν ξερω τι να πω.Μηπως κανω λαθος τη διαδηκασια?5ml νερο,ενα κουταλακι απο τη σκονη  NO3 A και 6 σταγονες απο το υγρο NO3 B και περιμενω 5 λεπτα.Διορθωστεμε σας παρακαλω
Το μηδέν στα νιτρικά είναι ύποπτο. Θα σου συνιστούσα να δοκιμάσεις κάποιο άλλο τεστ 😕

Αποσυνδεδεμένος panosgko

• New member
  • *
60l Κοινωνικό φυτεμένο
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 18, 2017, 05:31:37 μμ »
Παιζει ρολο η αναταραξη στην επιφανεια? Εχω αρκετη.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 18, 2017, 05:32:25 μμ από panosgko »

• Member
  • *
60l Κοινωνικό φυτεμένο
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 18, 2017, 05:38:24 μμ »
Παιζει ρολο η αναταραξη στην επιφανεια? Εχω αρκετη.
Δεν το γνωρίζω!... Δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο... Εγώ στη θέση σου θα έλεγχα το νερό του ενυδρείου είτε σε ένα πετ σοπ είτε σε κάποιο συνχομπίστα.

Συνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
60l Κοινωνικό φυτεμένο
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 18, 2017, 06:06:34 μμ »
Δεν είναι απίθανο τα νιτρικά να είναι μη μετρήσιμα, να είναι δηλ. ανάμεσα στο 0 και στο 5mg/Lt (η aquili έχει αυτή την βαθμονόμηση). Από την άλλη τα φυτά, ειδικά τα Ceratophyllum,Egeria densa,Limnobium laevigatum ρουφάνε πολά νιτρικά, οπότε είναι πιθανόν να υπάρχουν μη μετρήσιμα νιτρικά. Άλλωστε, εάν το φίλτρο δεν είχε στρώσει, θα έπρεπε να εμφανίζονται ΝΟ2 και ΝΗ3/4.
Πέρα από την ιχθυοφόρτιση, για μένα πιό σημαντικό είναι οι παράμετροι του νερού που κινούνται στα άνω όρια των ψαριών που έχεις. Μέτρησες καθόλου διαφορές στο Ph ή στις σκληρότητες στην αρχή ή στο τέλος της εβδομάδας? Είναι πολύ σημαντικό να παραμένουν σταθερές.
Το κοπάδι νέον νομίζω πως είναι καλά στα 8 άτομα και για κόρυ, θα προτιμούσα τα pygmy, ένα κοπαδάκι των 6 ατόμων. Νομίζω πως ταιριάζουν καλύτερα σε ένα 60λιτρο ενυδρείο.
Shit Happens! Daniel        Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.   

Αποσυνδεδεμένος panosgko

• New member
  • *
60l Κοινωνικό φυτεμένο
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 18, 2017, 06:18:06 μμ »
Δεν είναι απίθανο τα νιτρικά να είναι μη μετρήσιμα, να είναι δηλ. ανάμεσα στο 0 και στο 5mg/Lt (η aquili έχει αυτή την βαθμονόμηση). Από την άλλη τα φυτά, ειδικά τα Ceratophyllum,Egeria densa,Limnobium laevigatum ρουφάνε πολά νιτρικά, οπότε είναι πιθανόν να υπάρχουν μη μετρήσιμα νιτρικά. Άλλωστε, εάν το φίλτρο δεν είχε στρώσει, θα έπρεπε να εμφανίζονται ΝΟ2 και ΝΗ3/4.
Πέρα από την ιχθυοφόρτιση, για μένα πιό σημαντικό είναι οι παράμετροι του νερού που κινούνται στα άνω όρια των ψαριών που έχεις. Μέτρησες καθόλου διαφορές στο Ph ή στις σκληρότητες στην αρχή ή στο τέλος της εβδομάδας? Είναι πολύ σημαντικό να παραμένουν σταθερές.
Το κοπάδι νέον νομίζω πως είναι καλά στα 8 άτομα και για κόρυ, θα προτιμούσα τα pygmy, ένα κοπαδάκι των 6 ατόμων. Νομίζω πως ταιριάζουν καλύτερα σε ένα 60λιτρο ενυδρείο.

Σαν να μου εφυγε λιγακι το αγχος περι νιτρικων αλλα θα μετρισω και με αλλο τεστ.Μετρησεις εχω κανει,Δευτερα και Παρασκευη πριν κανω αλλαγη στο νερο και δεν υπαρχουν διαφορες.Ολα παραμενουν τα ιδια.

Αποσυνδεδεμένος GN_AZ

• Silver member
  • Εμπειρία: Ελάχιστη
  • Τα ενυδρεία μου: 60άρι με endler's κ 40άρι γαριδάδικο
  • Τόπος Διαμονής: Ξάνθη
60l Κοινωνικό φυτεμένο
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 18, 2017, 08:30:58 μμ »
χρησιμοποιούσα Aquilli τους πρώτους μήνες του ενυδρείου κ έβλεπα κ εγώ ελάχιστα νιτρικά ακόμη κ μετά από 2 βδομάδες χωρίς αλλαγή.
όταν έκανα όμως σύγκριση με τεστ νιτρικών της Api κατάλαβα το λάθος.
η Aquili έδειχνε 5 νιτρικά κ της Api έδειξε 40-60 !!!!!!!!!!
καινούριο τεστ νιτρικών της Aquili που το άνοιξα για την σύγκριση μου έδειξε 25 (αν θυμάμαι καλά)
κ οι τρεις μετρήσεις έγιναν στο ίδιο ενυδρείο με διαφορά 5 λεπτών μεταξύ τους.

στη θέση σου θα έκανα μια αλλαγή 50% άμεσα κ θα έπαιρνα τεστ νιτρικών μιας άλλης εταιρίας.
Γιώργος

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Εμπειρία: Aπο Ιανουάριο του 2010 και συνεχίζουμε....
  • Τα ενυδρεία μου: Aquael 98lt με Γκάπυ
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη-Βότση
60l Κοινωνικό φυτεμένο
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 20, 2017, 01:05:58 πμ »
Καλο θα ηταν να μείωνες και λίγο τις ωρες φωτισμού(σταδιακά οχι αποτομα)8 ωρες ειναι αρκετές για να φωτοσυνθέσουν τα φυτά... ;)

"Ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει στο δάσος της ζωής μου ξενυχτά...ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει κανείς τον λύκο δεν τον κυβερνά..."

Αποσυνδεδεμένος panosgko

• New member
  • *
60l Κοινωνικό φυτεμένο
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 20, 2017, 12:32:26 μμ »
Καλημερα στην παρεα.Μετρησα σημερα παλι με τεστ φιλου αλλης εταιριας και βγαζει τις ιδιες παραμετρους.Νιτρικα σχεδον 0.Μην ξεχναμε οτι εχω μερικα φυτα που τραβανε πολλα Νιτρικα.