ΑποστολέαςΘέμα: βοηθεια για ΝΟ2  (Αναγνώστηκε 144 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος 33marios

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: lefkosia
βοηθεια για ΝΟ2
« στις: Μάρτιος 28, 2017, 07:52:49 μμ »
Καλησπέρα. Ασχολούμαι με το χόμπι αυτό για πρώτη φορά. Έχω ένα ενυδρείο 200 λίτρα εδώ και ένα μήνα. Ακλούθησα τις οδηγίες που μου έδωσαν στο pet shop για το στρώσιμο του ενυδρείου. Πριν βάλω ψάρια μέσα και αφού είχα διαβάσει για την σημαντικότητα των τεστ νερού (γτ στο pet shop δεν μου είχαν αναφέρει κάτι τέτοιο)  έκανα τεστ NH3, NO2 , Ph. Ήταν όλα οκ. Έχω στο ενυδρείο 10 ψάρια (2 comet 4 oranda 4 fantail). Τα όποια έβαλα στο ενυδρείο σε τρις δόσεις, πρώτα 2 oranda 2 fantail, μετά από 5 μέρες 2 oranda 2 fantail και τέλος τα 2 comet. Κάθε φορά που έβαζα καινούρια ψάρια έκανα τεστ κ ήταν όλα οκ. Στις 19/3 έκανα τα τεστ κ ήταν όλα οκ. Χθες ώμος που έκανα τεστ το ΝΟ2 ήταν πολύ υψηλό. Τερμάτισε την χρωματική κλίμακα. Η ΝΗ3 όμως είναι 0. Πήγα στο pet shop κ μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αφού βάζω βακτήρια.(digests Ammonia &Nitrite της Water life). Όντος δεν διατρέχουν κάποιο κίνδυνο τα ψάρια μου? Πρέπει να κάνω κάτι? Στα όσα σας έχω αναφέρει σας παρακαλώ αν εντοπίσατε κάποιο άλλο πρόβλημα πέστε μου. Στο ενυδρείο έχω κ 4 αννουβιες. Αν χρειάζεστε κάποιες επιπλέων πληροφορίες πέστε μου. Επίσης αν υπάρχει κάτι να διαβάσω που θα με βοηθήσει χαρά μου. Σας ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Lth

• Gold member
  • Εμπειρία: Το παλευω!
  • Τα ενυδρεία μου: 700λιτρα+300λιτρα σαμπ+40 λιτρα aquaponic..+160 Λιτρα βιοτοπικό Νέας Γουινέας +20 λιτρα σαμπάκι
  • Τόπος Διαμονής: Αθήνα
βοηθεια για ΝΟ2
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 28, 2017, 09:05:25 μμ »
Καλησπερα φιλε μου..ας το παρουμε απο την αρχη...το ενυδρειο σου Δυστυχώς ειναι αστρωτο...πρεπει να βρεις αμεσα μπολι για να εχεις σταθερες παράμετρους νερου...
Εν συνεχεια τα ψαρια σου διατρεχουν σοβαρο κίνδυνο...
Αμεσα πρεπει να κάνεις αλλαγη νερου τουλαχιστον το 80%
Επισης τα ψαρια σου ειναι παρα πολλα για 200 λιτρα...χοντρικα χρειαζονται 460 λιτρα...οποτε πρεπει να σκεφτεις να δωσεις μερικα γτ αλλιως θα τα παιδευεις αλλα θα παιδευεσαι

Υπαρχουν παρα πολλα να διαβάσεις στο φορουμ περί αυτων των θεματων..

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Λουκάς

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
βοηθεια για ΝΟ2
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 29, 2017, 05:59:12 πμ »

Αποσυνδεδεμένος 33marios

• New member
  • *
βοηθεια για ΝΟ2
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 29, 2017, 06:49:10 πμ »
Ευχαριστώ για την βοήθεια. Άρα αυτό (digests Ammonia &Nitrite της Water life) που μου έδωσαν να βάζω δεν κάνει κάτι? Μου είπαν να το βάζω 1 φορά τη εβδομάδα. Επίσης γιατί δεν έχω καθόλου ΝΗ3? Και δυστυχώς αν κατάλαβα καλά τα ψάρια μου έχουν πάθει ζημία?   

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
βοηθεια για ΝΟ2
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 29, 2017, 07:14:54 πμ »
Μπορεί να κάνει, μπορεί και όχι. Σαν το μπόλι όμως δεν είναι κανένα εμφιαλωμένο
βακτήριο. Σε κάθε περίπτωση, πρώτα πρέπει να βεβαιωνόμαστε (από τις μετρήσεις)
ότι το φίλτρο μας έστρωσε και μετά να βάζουμε ψάρια, αλλιώς η ζημιά είναι πιθανή.
Η έλλειψη αμμωνίας δείχνει ότι μάλλον άρχισε το στρώσιμο αλλά θέλει ακόμη χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος 33marios

• New member
  • *
βοηθεια για ΝΟ2
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 29, 2017, 08:45:45 πμ »
Αρα τωρα το καλυτερο που εχω να κανω ειναι αλλαγη νερου? Μεχρι να βρω μπολι κ να μειωσω τα ψαρια μου? Η αλλαγη νερου δεν θα μου επιρεασει το στρωσιμο αφου εχει ξεκινισει η διαδικασια?

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
βοηθεια για ΝΟ2
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 29, 2017, 09:31:16 πμ »
Με την αλλαγή νερού μπορεί να μειωθούν τα ΝΟ2 με τα οποία τρέφονται τα βακτήρια απονιτροποίησης αλλά δεν θα μηδενίσουν και έτσι θα συνεχίσει το στρώσιμο του φίλτρου. Σε κάθε περίπτωση όμως επηρρεάζουν τα ψάρια αφού είναι επικίνδυνα για την υγεία τους.
Οπότε η άμεση αλλαγή νερού είναι επιβεβλημένη.
Shit Happens! Daniel        Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.   

Αποσυνδεδεμένος 33marios

• New member
  • *
βοηθεια για ΝΟ2
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 29, 2017, 09:35:23 πμ »
Σας ευχαριστω πολυ για την αμεση βοηθεια σας. Ενα τελευταιο. Αυτο που μου εδωσαν στο πετσοπ μου ειπαν οτι θα το βαζω για παντα μια φορα την εβδομαδα. Ισχει? Θα συνεχειζω να το βαζω κ μετα το ΣΩΣΤΟ στρωσιμω του φιλτου μου?

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
βοηθεια για ΝΟ2
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 29, 2017, 09:56:28 πμ »
Αυτό το προτείνουν ώστε να ενισχύονται τα βακτήρια κάθε εβδομάδα. δεν ξέρω αν το πριτείνουν οι εταιρείες ώστε να υπάρχει συνεχής κατανάλωση των προιόντων τους  ;)

Από την στιγμή που θα στρώσει ένα φίλτρο και θα υπάρχουν ψάρια ώστε να παράγουν αμμωνία και να "ταίζουν" τα βακτήρια, δεν νομίζω πως χρειάζεται ενίσχυση.
Φτάνει βάβαια να μην αυξηθεί απότομα η ιχθυοφόρτιση, να μπούνε δηλαδή με την μια πολλά ψάρια μαζί.

Αποσυνδεδεμένος 33marios

• New member
  • *
βοηθεια για ΝΟ2
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 29, 2017, 10:07:12 πμ »
Ευχαριστω. Δεν θα βαλω αλλα ψαρια εχω ειδη πολλα. Με την αλλαγη νερου να κανω κ καθαρισμο του φιλτου οπως περιγραφει στο λιγκ πιο πανω? Η να περιμενω να στρωσει κ μετα?

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
βοηθεια για ΝΟ2
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 29, 2017, 10:37:41 πμ »
Όχι, νωρίς είναι ακόμη για καθαρισμό. Σε νορμάλ συνθηκες ανα 4 μήνες πάνω-κάτω είναι καλό χρονικό διάστημα για καθαρισμό. Τουλάχιστον αυτό κάνω εγώ.
Με την προυπόθεση βέβαια πως ενδιάμεσα δεν έχει στουμπώσει το φίλτρο και δεν έχει μειωθεί η ροή του.

Αποσυνδεδεμένος 33marios

• New member
  • *
βοηθεια για ΝΟ2
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 29, 2017, 10:40:35 πμ »
Οκ σας ευχαριστω! Ελπιζω ολα να πανε καλα κ να μην εχουν παθει κατι τα ψαρια μου.