ΑποστολέαςΘέμα: Ο πιο μερακλής ενυδρειοάρρωστος.  (Αναγνώστηκε 134 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος REDCHERRY

• Gold member
  • Εμπειρία: Από τον Ιούνιο του 2014...
  • Τα ενυδρεία μου: 48λίτρα κοινωνικό φυτεμένο.
  • Τόπος Διαμονής: Διαβατά Θεσσαλονίκης
Ο πιο μερακλής ενυδρειοάρρωστος.
« στις: Μάρτιος 27, 2017, 12:12:31 πμ »
Αν ψάξετε στο ίντερνετ βιντεάκια με λέξεις κλειδιά: "fish room" θα ανακαλύψετε το τρίτο επίπεδο ενυδρειομανίας. Ένα δωμάτιο το οποίο είναι γεμάτο από ενυδρεία. Η υποδομή, τα πάντα είναι πλήρως σχεδιασμένα για να μπορεί ένας χομπίστας να τα βγάλει πέρα με 20,50,100 ή και 200 ενυδρεία. Δεν είναι χώρος επίδειξης/βιτρίνας αλλά "καταφύγιο".
Δίνω ένα βίντεο κάποιου που η υποδομή του με εντυπωσίασε

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=Yya4x0NMjf8" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=Yya4x0NMjf8</a>

ΥΓ
επ. 1: κάποιος που έχει 1 ή 2 ενυδρεία και ασχολείται παθιασμένα.
επ. 2: κάποιος που κάθε τόσο ανακαλύψη κάποια "άδεια" γωνίτσα στο σπίτι του και φροντίζει να την καλύψει με ένα ακόμη ενυδρείο.
επ. 3: ένα ενυδρειοδωμάτιο

ΥΓ 2 Αρκετοί μάλλον δίνουν βάση σε αναπαραγωγές και λογικά αποκτούν εισοδήματα. Για εμένα αν γίνεται αυτό με μεράκι παραμένουν ενυδρειόφιλοι.

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 27, 2017, 01:56:09 πμ »
Μη μας κολάζεις βρε Άρη και είναι δύσκολες εποχές... hitme ;)

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 27, 2017, 08:56:10 πμ »
Κλασσικός κάγκουρας αμερικάνος με πανάσχημα ενυδρεία (ούτε ένα φυτεμένο) και εγκατάσταση με χάλκινους σωλήνες.  :)
Shit Happens! Daniel        Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.   

Αποσυνδεδεμένος REDCHERRY

• Gold member
  • Εμπειρία: Από τον Ιούνιο του 2014...
  • Τα ενυδρεία μου: 48λίτρα κοινωνικό φυτεμένο.
  • Τόπος Διαμονής: Διαβατά Θεσσαλονίκης
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 27, 2017, 11:27:11 πμ »
Με εντυπωσιάζει η υποδομή και έχω δει πολλές έξυπνες λύσεις. Ο καθένας τους πάνω σε κλασικές λύσεις και κανόνες βάζεις τις δικές του πινελιές σε όλο το σύστημα. Μιλάω για πράγματα που κάνουν το βαρετό κομμάτι της συντήρησης πιο εύκολο.

Μη μας κολάζεις βρε Άρη και είναι δύσκολες εποχές... hitme ;)
Κώστα το πιο εντυπωσιακό είναι ότι τα περισσότερα από αυτά τα δωμάτια σαν μέσο φίλτρανσης έχουν μία κεντρική αεραντλία. Βλέπω παλιές καραβάνες να εμπιστεύονται το σφουγγάρι. Από πλευράς οικονομίας είναι τεράστια διαφορά σε κατανάλωση σε ρεύμα φαντάζομαι. Το κόστος κατασκευής είναι αρχικά μεγάλο αλλά ο σχεδιασμός βοηθά από πλευράς συντήρησης να είμαι λιγότερο.

Κλασσικός κάγκουρας αμερικάνος με πανάσχημα ενυδρεία (ούτε ένα φυτεμένο) και εγκατάσταση με χάλκινους σωλήνες.  :)
Ναι και εμένα ο χαλκός δεν μου άρεσε. Αυτή κατηγορία ενυδρειόφιλων Δανιήλ θα την ονόμαζα "συλλέκτες". "Να τα έχω όλα" και δεν με ενδιαφέρει πως θα δείχνουν τα ενυδρεία μου. Είδα δωμάτια με διακόσια ενυδρεία... Εντάξει δεν προλαβαίνεις και να κάνεις στησίματα... 

Συνδεδεμένος mixalis1708

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 120lt φυτεμένο, 210lt light reef
  • Τόπος Διαμονής: Ιεράπετρα
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 27, 2017, 03:43:06 μμ »
Οσο κανει ο νεροχυτης και η βρυση του κανουν τα μισα μου ενυδρεια..   :D Αν και δεν μ αρεσουν τα ενυδρεια που βλεπεις ψαρια μεσα σε 5 κομματια γυαλιου και τπτ αλλο ειναι πολυ οργανωμενος και αυτο με τις αλλαγες ειναι απλα τρομερη ευκολια..