ΑποστολέαςΘέμα: 200 litre light reef tank  (Αναγνώστηκε 1399 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Γαβριλος

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 500 λιτρα φυτεμένο 80 λιτρα φυτεμένο 20 λιτρα φυτεμένο
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
200 litre light reef tank
« Απάντηση #75 στις: Ιούλιος 08, 2017, 01:11:14 μμ »
Θα βαλω Μιχάλη απλα με εχει παρει απο κατω με το υπάρχον ενυδρείο και το παω πολύ σιγα μιας και σε λίγο δεν θα εχω ψαρια να βαλω στο μεγάλο....  :( (Βλεπω να το κανω γλυκού νερου)
Εβαλα εναν λευκοστερνο (ηξερα το ρισκο) στο 200 λιτρο εβγαλε ικ ψοφησε και πήρε μαζι και οτι αλλο ειχα μεσα με αποτέλεσμα να μην εχω διάθεση να γεμισω το μεγάλο.

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #76 στις: Ιούλιος 08, 2017, 09:46:44 μμ »
Θα βαλω Μιχάλη απλα με εχει παρει απο κατω με το υπάρχον ενυδρείο και το παω πολύ σιγα μιας και σε λίγο δεν θα εχω ψαρια να βαλω στο μεγάλο....  :( (Βλεπω να το κανω γλυκού νερου)
Εβαλα εναν λευκοστερνο (ηξερα το ρισκο) στο 200 λιτρο εβγαλε ικ ψοφησε και πήρε μαζι και οτι αλλο ειχα μεσα με αποτέλεσμα να μην εχω διάθεση να γεμισω το μεγάλο.
Γαβριλε αν σου ψωφισαν όλα τα ψάρια αφησε τον βραχο για λίγο ακόμη στο παλιό ενυδρειο.

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος nikg

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 316 reef
  • Τόπος Διαμονής: ΒΕΡΟΙΑ
« Απάντηση #77 στις: Ιούλιος 09, 2017, 11:08:54 πμ »
Γαβριλο ψοφισαν κ τα κλοουνακια?

Αποσυνδεδεμένος Γαβριλος

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
« Απάντηση #78 στις: Ιούλιος 09, 2017, 12:04:38 μμ »
Ναι νικο τωρα ειναι μονο κοράλλια μεσα  :(
Σταθη δεν θα βαλω ψαρια στα κοντα ετσι και αλλιως ! Μεταφερω δεν μεταφέρω  θα περιμένω πανω απο μηνα ίσως καιδύο για να ξανα βαλω ψαρια. ισως ρισκαρω τα κοράλλια και βαλω κανενα triger και αργότερα αυτοκράτορα. Ολα αυτα μονο αν μεταφέρω στο μεγαλο αλλιώς κανενα κλοουνακι παλι!  :)

Αποσυνδεδεμένος sv2xi

• Loyal member
  • **
  • Τόπος Διαμονής: Thessaloniki
« Απάντηση #79 στις: Ιούλιος 09, 2017, 10:21:49 μμ »
Με λευκόστερνο Η UV είναι η μόνη λύση. Φυσικά λέγονται πολλά............ Κατά την γνώμη μου είναι απαραίτητη με η χωρίς λευκόστερνο. Σε ενυδρείο όπως το δικό μου (1170 λίτρα) είναι αδύνατον να βάλω φάρμακα και πάνω από 2 χρόνια που την έχω μόνο θετικά μπορώ να 
γράψω. Φυσικά και έχω λευκόστερνο περίπου 1,5 χρόνο και στην αρχή και ick έβγαλε και δημιουργούσε πολλά προβλήματα. Σήμερα τρώει από το χέρι μου................ Ένα κόστος 150 eur +30 eur κάθε χρόνο δεν είναι πολλά σε σχέση με τους κινδύνους που μειώνονται δραστικά. Για την αποφυγή ick τώρα κράτα το ενυδρείο χωρίς ψάρια 2 μήνες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 09, 2017, 10:25:20 μμ από sv2xi »

Αποσυνδεδεμένος Γαβριλος

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
« Απάντηση #80 στις: Ιούλιος 10, 2017, 04:19:21 μμ »
Δεν ειχα ποτε uv και δεν ειχα ποτε καποιο προβλημα απλα οπως λες και εσυ στα λιτρα σου ειναι must.1170 λιτρα σε ισογειο φανταζομαι ετσι? Εγω αυτο που εκανα ειναι 700 λιτρα και ημουν οριακα στο να πεσει το σπιτι!   ;D οπως και να χει δεν ξανα δοκιμαζω λευκοστερνο ηταν μια κακη εμπειρια και δεν θελω να την ξανα περασω.Τωρα θα δω τι θα κανω με το ενυδρειο παντως δεν θα βαλω ψαρια για αρκετο καιρο χρειαζομαι και εγω λιγο ξεκουραση.

Αποσυνδεδεμένος sv2xi

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #81 στις: Ιούλιος 10, 2017, 07:36:29 μμ »
@Γαβρίλος Για να πέσει το σπίτι δεν νομίζω...........Το βάρος είναι μοιρασμένο σαν να κάθονται 10 παχουλοί σε 2 μέτρα. Το πάτωμα είναι μπετόν καλυμμένο με μάρμαρο.......... Καλού κακού είναι δίπλα ακριβώς σε τοιχίο.............. Για την UV........... Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι λόγω της ποιότητος των ζωντανών στην Ελλάδα οι αρρώστιες είναι σίγουρες ειδικά το ick που είναι πολύ συνηθισμένο και  χρειάζεται θεϊκός χαλκός. Οι παρενέργειες του θεϊκού χαλκού είναι πολύ δυνατότερες από αυτές της UV . Παντού στο εξωτερικό όλοι δουλεύουν UV και scimmer. Το θέμα είναι τι UV για μένα η καλύτερη είναι της Rouval (Deltec) λόγω του γεγονότος ότι η λάμπα είναι διαφανής και έχει το μεγαλύτερο μήκος.     

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
  • Τόπος Διαμονής: komotini
« Απάντηση #82 στις: Ιούλιος 11, 2017, 01:09:04 πμ »

Παντού στο εξωτερικό όλοι δουλεύουν UV και scimmer.

Αρα εγω χωρις σκιμερ και υν, δεν θα επρεπε να ειχα λεπι ζωντανο......το αντιθετο συμβαινει ομως!μηπως το μυστικο ειναι να εξασφαλιζουμε σωστο περιβαλλον, οχι "παστωμενα" ψαρια, και κυριως σωστη διατροφη=οχι απλα  ποικιλια απο flakes?

Αποσυνδεδεμένος sv2xi

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #83 στις: Ιούλιος 11, 2017, 01:31:11 μμ »
@gregkn73 Φυσικά και ισχύουν αυτά που λες...........Αλλά πάντα κατά την γνώμη μου και σαν κάποιος που για 16 χρόνια δεν είχα UV ούτε scimmer είναι πολύ καλύτερα να προλαμβάνουμε παρά να θεραπεύουμε............ Ακολουθούμε το ρητό που λέει Καλό το ευχέλαιο για τα ποντίκια αλλά πάρε και μια γάτα........... ΠΡΕΠΕΙ να ακολουθούμε και τους 2 κανόνες δηλαδή και σωστούς κανόνες και πρόληψη επειδή ακριβώς τα ζωντανά που έρχονται στην Ελλάδα έχουν τα χάλια τους και ας μην ξεχνάμε την ιστορία των διαφόρων petshop "Πάρτα από την σακούλα"Ο μύθος ότι το θαλασσινό είναι δύσκολο προέρχεται από τέτοιες πρακτικές. Οι καλές συνθήκες νερού τέλος βοηθούν αλλά δεν θεραπεύουν. Ας μην ξεχνάμε ότι και το scimmer και η UV βελτιώνουν τις συνθήκες του νερού. Τα μεταφορικά που ανεβάζουν κατά 500-1000% την τιμή των ζωντανών είναι μόνο κατά μικρό μέρος αλήθεια. Τέλος να τονίσω ότι αυτά που γράφω σε καμία περίπτωση δεν έχουν σκοπό την αντιπαράθεση  thubsup