ΑποστολέαςΘέμα: Επιστροφή χρημάτων από ebay  (Αναγνώστηκε 68 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sxetikos

• Loyal member
  • **
    • ThesProsfores.gr
  • Εμπειρία: Αρχάριος
  • Τα ενυδρεία μου: Θαλασσινό 200 λίτρα.
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
Επιστροφή χρημάτων από ebay
« στις: Μάρτιος 22, 2017, 10:10:00 πμ »
Πρόσφατα αγόρασα μια οθόνη για το arduino η οποία ήταν ελλαττωματική. Επικοινώνησα με τον πωλητή και καθώς δεν βρέθηκε λύση, άνοιξα case στο ebay εξηγώντας τους λόγους που ζητάω refund. Η απάντηση του πωλητή ήταν, ότι άμα θέλω refund θα πρέπει να του επιστρέψω την οθόνη. Επειδή δεν μου έχει ξανατύχει τέτοια περίπτωση, τι θα με συμβουλεύατε να κάνω/ενεργήσω;
"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."

Αποσυνδεδεμένος Γαβριλος

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 500 λιτρα φυτεμένο 80 λιτρα φυτεμένο 20 λιτρα φυτεμένο
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 22, 2017, 10:20:27 πμ »
Ετοιχε και σε εμενα αυτο!
Πες του οτι δεν σε συμεφερει (φανταζομαι δεν θα εκανε πανω απο 10-15 ευρω) εγω ετσι ειχα κανει και μου εδωσε τα μισα περιπου αν θυμαμαι καλα.Γενικα σε μερικα ειδη οπως η οθονη που πηρες ειναι δυσκολο να σου δωσει πισω τα λεφτα.Αν ηταν ενα φιλτρακι πχ και δεν δουλευε θα εστελνες ενα βιντεο και θα σου εδινε καινουριο.

Αποσυνδεδεμένος sxetikos

• Loyal member
  • **
    • ThesProsfores.gr
  • Εμπειρία: Αρχάριος
  • Τα ενυδρεία μου: Θαλασσινό 200 λίτρα.
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 22, 2017, 10:34:56 πμ »
Σύμφωνα με το μήνυμά του, προϋπόθεση για να κάνει refund είναι να του στείλω πίσω την οθόνη. Κόστισε 33 ευρώ και γι' αυτό τσινάει ο τύπος. Σκέφτομαι να του στείλω ένα μήνυμα και να του πω ότι θα στείλω την οθόνη αρκεί να καλύψει τα έξοδα αποστολής, όπως είναι εξ' άλλου υποχρεωμένος να κάνει σε περιπτώσεις ελλαττωματικού προϊόντος. Το ερώτημα είναι πώς διασφαλίζω ότι θα πάρω πίσω τα λεφτά μου σε περίπτωση που συμφωνήσει; Αν δεν συμφωνήσει τότε αναλαμβάνει το ebay.
"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."

Αποσυνδεδεμένος Γαβριλος

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 500 λιτρα φυτεμένο 80 λιτρα φυτεμένο 20 λιτρα φυτεμένο
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 22, 2017, 10:57:22 πμ »
Αν ειναι τοσα τα λεφτα δεν το συζηταω πρεπει να κανεις κατι  :-[
Εγω θα το εστελνα πισω θα κρατουσα την αποδηξη απο το δεμα και αν δεν εβαζε τα λεφτα θα απευθηνομουν στο ebay.Αν εχει καλο feedback θα σου βαλει τα λεφτα δεν θα το ρισκαρει να χασει τον λογαριασμο του.