ΑποστολέαςΘέμα: Πιθανή πηγή για χαλαζιακή άμμο.  (Αναγνώστηκε 64 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος REDCHERRY

• Gold member
  • Εμπειρία: Από τον Ιούνιο του 2014...
  • Τα ενυδρεία μου: 48λίτρα κοινωνικό φυτεμένο.
  • Τόπος Διαμονής: Διαβατά Θεσσαλονίκης
Πιθανή πηγή για χαλαζιακή άμμο.
« στις: Μάρτιος 07, 2017, 01:33:18 μμ »
 Τυχαία σε κάποια από τις αναζητήσεις μου για ενυδρειακά υλικά βρέθηκα σε αυτή τη σελίδα.

http://www.olympus-minerals.com/site/page/%CE%A7%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%B6%CE%AF%CE%B1%CF%82---%CE%A7%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%B6%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE-%CE%86%CE%BC%CE%BC%CE%BF%CF%82---%CE%A7%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%B6%CE%AF%CF%84%CE%B7%CF%82?CMCCode=100301&extLang=

Αν δεν κάνω λάθος η εταιρία αυτή ασχολείται και με τη παραγωγή χαλαζιακής άμμου για διάφορες χρήσεις. Είδα ότι την διαθέτει και σε 25κιλες συσκευασίες. Ήθελα να πάρω τηλέφωνο για να ρωτήσω αν υπάρχει λιανική διάθεση ή κάποιο δικτυο συνεργατών (Θεσσαλονίκη/Ελλάδα), τις τιμές κτλ.

Σκέφτηκα, όμως, πριν ενοχλήσω να ρωτήσω εδώ, αν η σύνθεση της όπως δίνεται στο πινακάκι του συνδέσμου την κάνει κατάλληλη για ενυδρειακή χρήση. Αυτό το αλουμίνιο με τρομάζει.

ΥΓ εγώ δεν ενδιαφέρομαι άμεσα για αγορά. Ξέρω, όμως, ότι όσες περισσότερες πηγές υπάρχουν, τόσο καλύτερα είναι για το χόμπι.

Συνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
Πιθανή πηγή για χαλαζιακή άμμο.
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 08, 2017, 12:56:06 πμ »
Εκτός το αλουμίνιο που λες έχει και οξείδιο του σιδήρου (Fe2O3) που είναι σκουριά σε ελάχιστη όμως ποσότητα.