ΑποστολέαςΘέμα: Προφίλτρο eheim.  (Αναγνώστηκε 108 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος globalzero

• Gold member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Βέροια
Προφίλτρο eheim.
« στις: Μάρτιος 06, 2017, 07:09:51 μμ »
απλά θα ήθελα να αναφέρω την εμπειρία μου με το συγκεκριμένο εξάρτημα.

το έβαλα σε ένα eco pro 300 και είναι καταπληκτικό.

σε κάθε αλλαγή το ξεπλένω με νερό βρύσης , μια διαδικασία 2 λεπτών , αφου δεν έχει να βιδώσει τίποτα. Τα σφουγγάρια είναι σαν καινούργια μετά από 3 μήνες χρήσης.

Μετά από 3 μήνες καθάρισα το φίλτρο που δουλεύει σαν 2ο στο ενυδρείο μου , όχι γιατί έκοψε η ροή αλλά γιατί πέρασε μεγάλο χρονικό διάστημα. Πραγματικά έμεινα έκπληκτος το φίλτρο πήγαινε άνετα άλλο ένα μήνα ίσως και 2. Μέχρι και το βαμβάκι είχε σημεία καθαρά πάνω του.

Στο παρελθόν το καθάριζα σχεδόν κάθε 1-1.5 μήνα.

Αποσυνδεδεμένος mathew

• Loyal member
  • **
  • Εμπειρία: Μέτρια
  • Τα ενυδρεία μου: 240 λίτρα με δίσκους
  • Τόπος Διαμονής: Καβάλα
Προφίλτρο eheim.
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 06, 2017, 07:49:02 μμ »
Συμφωνώ φίλε μου ότι κρατάς καθαρό το φίλτρο, αλλά όταν πας να το βγάλεις δεν λερώνεις το ενυδρείο?(σκορπάνε όλα τα φύλλα και όλη η μπίχλα μέσα στην στήλη του νερού) επίσης δεν κόβεις επιπλέον την ροή του φίλτρου? και τελικά το φίλτρο δεν το έχουμε και για την βιολογία και για να κρατάει καθαρό το νερό? Είχαμε αυτή τη διαφωνία με κάποιο φίλο που στο τέλος τα έβγαλε και τα πέταξε γιατί μάζευε τα φύλλα και τα κρατούσε μέσα στο νερό και σαπίζαν εκεί. Φιλικά πάντα.

Αποσυνδεδεμένος globalzero

• Gold member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Βέροια
Προφίλτρο eheim.
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 06, 2017, 09:09:58 μμ »
για εμένα δε κόβει καθόλου τη ροή γιατί απλά η βρωμιά που μαζεύει αντί να την έχει στο προφίλτρο θα την είχε μέσα ο κάδος.

βρωμιά που στο κάδο θα έμενα μέχρι τον μηνιαίο καθαρισμό ίσως και παραπάνω ενώ τώρα φεύγει κάθε βδομάδα όπου στην αλλαγή καθαρίζω και το προφίλτρο αφού είναι μία διαδικασία 3-4 λεπτών.

κατά τον καθαρισμό τραβάω το μπαστούνι του φίλτρου λίγο προς τα πάνω ώστε να απελευθερωθεί το προφίλτρο χωρίς να το κουνήσω. Μετά με μία γρήγορη κίνηση το βγάζω ενώ στο άλλο χέρι έχω το λεκανάκι που περιμένει ακριβώς πάνω από την επιφάνεια του νερού.  ;D
εάν δε θέλεις να σου φύγει εντελώς καθόλου βρωμιά μπορείς να το βάλεις σε μία σακούλα ενυδρειακή όσο είναι ακόμα μέσα στο νερό!

για εμένα είναι από τις καλύτερες αγορές αφού με γλίτωσε από το συχνό καθάρισμα του φίλτρου και επιπλέον προστατεύει τα μικρά ψάρια από την είσοδο του φίλτρου.

10 ευρώ και τα σφουγγάρια είναι τα γνωστά του biopower aquaball που είναι πραγματικά πολύ καλά.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 06, 2017, 09:11:27 μμ από globalzero »

Αποσυνδεδεμένος maikl

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 460,430,400,210,125
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
Προφίλτρο eheim.
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 06, 2017, 09:21:03 μμ »
....να προσθεσω οτι αν δεν το καθαριζεις συχνα -οπως κανω εγω φτανω κοντα στο 2μηνο- εχεις και μπολι(μπιχλα απο τα σφουγγαρια)* για νεο ξεκινημα σε ενυδρειο. ;)

* μπορεις στο δευτερο καλαθακι-αν χρησιμοποιεις και τα δυο- καλλιστα να βαλεις βιολογικο υλικο ;)
2μετρο για τα common-comet-shubunkin, 1.5 για τις funcy ποικιλιες

ρΕβανί ή ρΑβανί..στο στομάχι η ορθογραφία χάνετε:)

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
Προφίλτρο eheim.
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 07, 2017, 01:02:19 πμ »
Και εγώ το χρησιμοποιώ εδώ και τρία χρόνια, κάποια στιγμή τα σφουγγάρια έλιωσαν και τρύπησαν και τώρα βάζω υαλοβάμβακα... το τι δουλειά κάνει το προφίλτρο δεν το συζητάμε, και για να μην πέφτουν οι βρωμιές όταν το βγάζεις μέσα στην στήλη νερού που ανέφερε ο φίλος εγώ από κάτω βάζω μια απόχη και ότι φύλα έχει το προφίλτρο εξωτερικά όταν το βγάλω αυτά πέφτουν μέσα στην απόχη.
Είναι πολύ χρήσιμο εξάρτημα γιατί κρατάει το φίλτρο καθαρό για πολύ καιρό.  :-*

Αποσυνδεδεμένος mavros17

• Gold member
    • YouTube
  • Τα ενυδρεία μου: 300lt Tetra mix + Cambarellus patzcuarensis
  • Τόπος Διαμονής: Θεσ/νίκη
Προφίλτρο eheim.
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 07, 2017, 01:28:05 πμ »
Εδώ κ χρόνια το δουλεύω (πάνω απο τρία κ τα σφουγγάρια δεν μου έχουν φθαρεί). Μια περίοδο το δούλευα κ με τρια κανιστράκια (κυρίως για να έχει μεγαλύτερη επιφάνια, άρα μικρότερη ροή εισαγωγής - για προστασία του γόνου).
Τώρα με δύο κάνιστρα αλλά έχω κ μιία στρώση απο υαλοβάμβακα γύρω απο το κάθε σφουγγάρι για να κρατάει κ τα ψιλά γιατί τα σφουγγάρια του δεν είναι πολύ "πυκνά", μάλλον για να μη μπουκώνουν κ μειώνεται η ροή, πράμα που ποτέ (ούτε τώρα με τον υαλοβάμβακα) δεν παρατήρησα στο παραμικρό. Τα πλένω όπως είναι με τον υαλοβάμβακα, σε καυτό νερό στη βρύση σχεδόν σε κάθε αλλαγή νερού.
Το καθάρισμα του φίλτρου σχεδόν το χω κόψει  :P  τουλάχιστον στο υπερφυτεμένο με το eheim 2075 μιας κ με το prefilter η ροή δεν πέφτει ποτέ! (δεν έχω πιτάρει στο υαλοβάμβακα το φίλτρο, μόνο δύο pad του φίλτρου νομίζω πως έχω μέσα. μόνο σιποραξ κ ελαφρόπετρα.)

Νομίζω πως είναι απαραίτητο αξεσουάρ για κάθε εξ.φίλτρο, το κόστος του είναι πολύ χαμηλό, αξίζει τα λεφτά του μέχρι τελευταίου σεντ, κ είναι κλάσεις ανώτερο απο το παλιό προφίλτρο της eheim (εκέινο το άσχημο πράσινο που καθόταν στο βυθό κ είχε σφουγγάρι σαν μπετονιά ) για όποιον το πρόλαβε κ το θυμάται.

;)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 07, 2017, 01:32:34 πμ από mavros17 »
www.tsapourno.gr Βασίλης

Αποσυνδεδεμένος basili76

• Gold member
  • Εμπειρία: Ανεπιδεκτος μαθησεως
  • Τα ενυδρεία μου: εχω μερικα
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη Καλαμαρια
Προφίλτρο eheim.
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 07, 2017, 08:48:57 πμ »
Σε φ20 σωλήνα μπαίνει αυτό ή θέλει μόνο φ16?

Με λένε Βασίλη και είμαι καλά.

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
Προφίλτρο eheim.
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 07, 2017, 09:04:44 πμ »
Το ίδιο έχει και τις τρείς υποδοχές 13-16-20, το στόμιο είναι σαν κωνικό σκαλοπάτι, το αγοράζεις και ταιριάζει σε όλα τα μεγέθη.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 07, 2017, 09:05:08 πμ από giannisaek »

Αποσυνδεδεμένος basili76

• Gold member
  • Εμπειρία: Ανεπιδεκτος μαθησεως
  • Τα ενυδρεία μου: εχω μερικα
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη Καλαμαρια
Προφίλτρο eheim.
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 07, 2017, 09:55:05 πμ »
Το ίδιο έχει και τις τρείς υποδοχές 13-16-20, το στόμιο είναι σαν κωνικό σκαλοπάτι, το αγοράζεις και ταιριάζει σε όλα τα μεγέθη.
greatup

Με λένε Βασίλη και είμαι καλά.