Forum > Τροφές για όλα τα είδη των ψαριών

Καλλιέργεια grindal

<< < (4/4)

theodor72:
Μερικά σχόλια από την δική μου μικρή εμπειρία και έρευνα που έκανα στο internet :

.- Σχετικά με την υγρασία, το χώμα θα πρέπει να παραμείνει υγρό χωρίς να λασπώνει και απομακρύνουμε όσο νερό στραγγίσει στον πάτο του δοχείου μας. Περίσσεια νερού και λασπώδες χώμα θα προκαλέσει τον θάνατο των σκουληκιών, ενώ έλλειψη υγρασίας και στεγνό χώμα θα οδηγήσει τα σκουλήκια βαθύτερα μέσα στο χώμα προς αναζήτηση υγρασίας και μείωση της αναπαραγωγής τους. σε ποσότητες νερού από 20% μέχρι 40% πολλαπλασιάζονται με κανονικούς ρυθμούς. Πέρα από αυτά τα όρια ή παραγωγικότητα τους πέφτει. Κάτω από 5% σταματούν να πολλαπλασιάζονται.

.- Χώμα αλλάζουμε όταν δούμε την επιφάνεια του να αρχίζει να λασπώνει από τα απόβλητα των σκουληκιών. Εγώ την πρώτη μου καλλιέργεια την πήρα από τον Κώστα πριν από ένα χρόνια. Θυμάσαι Κώστα;   :D Από τότε η καλλιέργεια παραμένει παραγωγική χωρίς να έχω ποτέ αλλάξει χώμα. Μόνο πριν από καμιά εβδομάδα το ανακάτεψα καλά. Βέβαια δεν είναι η μόνη αποικία που έχω, ούτε και έχω απαιτήσεις για μεγάλη παραγωγή σκουληκιών. Επίσης το πάχος του χώματος είναι αρκετό (γύρω στα 6-7 εκατοστά). Γενικά όμως, όπως σωστά αναφέρθηκε, αλλαγή κάθε 6 με 9 εβδομάδες είναι λογική.

.- Το humus δεν είναι το μοναδικό χώμα όπου θα ευδοκιμήσει μια αποικία grindal. Οποιοδήποτε χώμα τηρεί κάποιες προδιαγραφές είναι κατάλληλο. Συγκεκριμένα το χώμα πρέπει να κρατάει υγρασία, να παραμένει αφράτο ακόμα και όταν στεγνώνει, να μην είναι αμμώδες και να είναι πλούσιο σε οργανικά υλικά. Οποιοδήποτε λεπτό φυλλόχωμα από αυτό που χρησιμοποιούμε στις γλάστρες μας θα κάνει δουλειά. Προσοχή όμως να μην περιέχει κανένα χημικό.

.- Αν ξεχάσουμε να ταΐσουμε τα σκουληκάκια μας για μερικές ημέρες και δούμε να έχουν εξαφανιστεί δε πρέπει να βιαστούμε να πετάξουμε την καλλιέργεια μας. Εγώ είχα ξεχάσει να τα ταΐσω για περισσότερο από εβδομάδα. Δεν υπήρχε ούτε ίχνος τους, ούτε στην επιφάνεια του χώματος αλλά ούτε και στα τοιχώματα του δοχείου. Ψέκασα λοιπόν το χώμα για να υγρανθεί και έβαλα τροφή. Την επόμενη ημέρα υπήρχε μια ραγδαία αναπτυσσόμενη και πεινασμένη αποικία σκουληκιών.  :o

.- Και κάτι επαναστατικό!  ;D Τα grindal μπορούν αναπτυχθούν και χωρίς χώμα!!! Αρκεί ένα σφουγγαράκι!!!  ??? Δε το έχω δοκιμάσει, αλλά έχω κάποιο link: http://www.aquariumlife.com.au/showthread.php/23001-Grindal-worm-cultures?p=217928#post217928

Drbig:
Μπράβο Θόδωρε!! Διάβασα το Link που έδωσες και το βρίσκω κι εγω λογικότατο!!! Ισως και να άξιζε μια προσπάθεια!!

Χαραμάδας:
Εγώ διατηρώ 6 καλλιέργειες εδώ και πολύ καιρό.Το πάχος του χώματος δεν ξεπερνάει τα 3-4 cm.Φυσικά και είναι πάντα υγρό,ενω κάθε φορά που βάζω κροκέτες ανακατεύω ελαφρώς να αφρατέψει.Εχω αφήσει χωρίς τάισμα τα grindal και 40 μέρες,χωρίς κανένα πρόβλημα.μόλις έβαλα τροφή,βγήκαν αμέσως. ;)

bokostas:
Θοδωρή να είσαι καλά, χρήσιμες παρατηρήσεις και ενδιαφέρουσες. Κι αυτό με το σφουγγάρι δεν το είχα ξανακούσει.
Όπως δεν πίστευα κι ότι μπορεί να έχεις ακόμη εκείνη την πρώτη καλλιέργεια, χωρίς να έχεις αλλάξει χώμα.

Drbig:
Χτες είχα την τύχη να δω τον Χρήστο επι το έργον. Δηδαλή να ετοιμάζει 2 νεες καλλιέργεις grindal (για μένα), και πρέπει να πω οτι το εχει αναγάγει σε επιστημη το συγκεκριμένο θέμα, και απο πλευράς οργάνωσης και απο πλευράς εκτέλεσης. Εγω θεωρώ αυτόν τον οδηγο ως τον πληρέστερο μέχρι σήμερα που έχει εμφανιστεί στο διαδίκτυο

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση