ΑποστολέαςΘέμα: Εδώ σας θέλω μαστοριά ενυδρειαδες!  (Αναγνώστηκε 143 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kiriakos ampelokipoi

• Gold member
  • Aqua force Moderator Spaministrator member
  • Τα ενυδρεία μου: γαριδες redvasos 25 λιτρα 90 λιτρα 150 λιτρα 400 λιτρα
  • Τόπος Διαμονής: thessaloniki
Εδώ σας θέλω μαστοριά ενυδρειαδες!
« στις: Φεβρουάριος 20, 2017, 12:56:24 πμ »
Χαιρετώ την παρέα και παραθέτω τόν προβληματισμό μου!
Αν βάλω μία τέτοια λάμπα σε λειτουργία στο ενυδρείο μου
Τι αποτελέσματα θα πάρω?
Έχουν σημασία αν το ενυδρείο είναι 200 η 400 λίτρα?
Αν είναι γλυκού η αλμυρού νερού?
Άν ανάβει 8 - 12 - 18 - 24 ώρες?
Θα έχω μόνο επιπτώσεις η μόνο υπέρ?

http://www.artsound.gr/catalog/osram-lampa-aposteirosis-medical-lamp-p-35562.html?ref=bestprice.gr

https://www.amazon.de/OSRAM-Puritec-HNS-15W-G13/dp/B009HSMU8Q
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 20, 2017, 12:59:02 πμ από kiriakos ampelokipoi »
Μου ξεφεύγει η ορθογραφία sorry! είμαι δυσλεκτικός! το παλεύω όμως!

Συνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 20, 2017, 01:02:37 πμ »
Θα καταφέρεις να έχεις ένα ενυδρείο χωρίς ψάρια  ;D

Στην UV παίζουν ρόλο και τα watt, οι ώρες κ.λ.π. σε σχέση με τα λίτρα αλλά όλες οι εφαρμογές με UV είναι έτσι κατασκευασμένες ώστε να μην έρχεται το φως σε άμεση επαφή με ανθρώπους, ζώα, γιατί δεν κάνει καλό.
Στο ενυδρείο οι UV χρησιμοποιούνται για αποστείρωση του νερού αλλά είναι κλεισμένες σε θέλαμο από όπου, με την βοήθεια μίας αντλίας περνάει το νερό.
Shit Happens! Daniel         Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.   

Αποσυνδεδεμένος sammy

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 430lt reef+200lt sump
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 20, 2017, 01:05:46 πμ »
δεν νομίζω να θέλεις να ανάψεις τέτοια λάμπα για κύριο φωτισμό? αν ναι σίγουρα δεν πρέπει!

• Gold member
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 20, 2017, 01:11:52 πμ »
Αρε Δανιήλ είσαι άρχοντας, θέλω να κάνουμε κουβέντα για να ακουστούν προβληματισμοί γιατί κάποιος με ρώτησε σήμερα, γιατί να βάλω στό φίλτρο μου αυτό το μαραφετι UV που είναι και ακριβω και να μην βάλω μία λάμπα UV-C απευθείας στο ενυδρείο μού πού είναι τζάμπα?

Συνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 20, 2017, 01:17:57 πμ »
Στο λινκ που έβαλες κάτω-κάτω αναφέρει:

Safety advice
PURITEC germicidal lamps emit high-intensity UV radiation that can cause sunburn and conjunctivitis. The skin and eyes must therefore not be exposed to direct or reflected unfiltered radiation.

Αν κάνει κακό στους ανθρώπους, σκέψου τι κάνει σε ψάρια και γαρίδες (χώρια την ακτινοβολία που θα τρώει ο χομπίστας όταν ανοίγει το καπάκι).

Στα θαλασσινά με κοράλια χρησιμοποιούνται κάποιες υπεριώδεις λάμπες αλλά σε πολύ υψηλότερο μήκος κύματος από ότι αυτή. Αυτή δίνει περίπου 200nm ενώ στα ενυδρεία για φωτισμό στα κοράλια, αν δεν κάνω λάθος είναι κοντά στα 380nm (ας με διορθώσουν οι αλατιάρηδες  ;D ).

• Gold member
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 20, 2017, 01:34:57 πμ »
Άν βάλουμε έναν σωλήνα στην ίδια διάμετρο και μήκος με την λάμπα, πλαστικό ή γυάλινο που θα περνάει η εξαγωγή του φίλτρου μου και θα είναι κολλημένα παράλληλα (στην ίδια ευθεία) καί τυλιγμένα με αλουμινοταινια και ας πούμε ότι έχουμε φτιάξει ένα diy UV σύστημα, οι τιμές του νερού θα επηρεαστούν?
Το φίλτρο μού θα επηρεαστεί (η βιολογία)?
Θα συνεχίσω να χρησιμοποιώ νερό ώσμωσης?
Θα είναι όλα καλά καί απλά δεν θα ξαναδώ άλγες? (Όπως είπε καί ο φίλος πού μού παραθεσε το προβληματισμό του)

Συνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 20, 2017, 01:45:23 πμ »
Αμ δε.. καλά θα ήταν να γλυτώναμε από τις άλγες με μια UV. Η UV είναι περισσότερο χρήαιμη για το πράσινο νερό όπου θα σκοτώσει όλους τους μικροοργανισμούς που βρίσκονται στο νερό και δημιουργούν το bacterial bloom.
Η κατασκευη για φίλτρο UV θα πρέπει να έχει ένα στεγανό διάφανο σωλήνα για την λάμπα, ο οποίος με την σειρά του να είναι τοποθετημένος μέσα σε έναν μεγαλύτερο σωλήνα όπου θα μπαίνει και το νερό ώστε να δέχεται την ακτινοβολία της λάμπας. Η ροή της αντλίας δεν πρέπει να είναι πολύ δυνατή νομίζω. Το νερό φυαικα δεν πρέπει να έρθει σε επαφή με την λάμπα.
Γενικότερα η χρήση της UV στα ενυδρεία θεωρείται περιττή από όσα έχω διαβάσει σε φόρουμ του εξωτερικού. Μπορεί βέβαια να αποστειρώνει το νερό από κάποιους μικροοργανισμούς που μπορεί ίσως κάποια στιγμή να δημουργήσουν κάποιες ασθένειες στα ψάρια. Υπάρχουν επίσης και οι απόψεις που λένε πως κάνει κακό στην βιολογία αλλά το θεωρώ υπερβολή. Απλώς πρέπει να μειώνει την βιολογική δύναμη του ενυδρείου σκοτώνοντας τα βακτήρια που βρισκονται στη στήλη του νερού.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 20, 2017, 01:45:48 πμ από LeeHook »

• Gold member
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 20, 2017, 02:11:02 πμ »
Αυτό είναι κυρίες και κύριοι όσοι έχουν την εντύπωση ότι θα σωθούν από άλγες μόνο με μία λάμπα απλά γελιεστε γι'αυτό είναι τα forum για να σώζουν κατάστασης, οι άλγες είναι μεγάλο θέμα πού επηρεάζονται από πόλους παράγοντες,
ευχαριστώ Δανιήλ γιά τή συνεισφορά τών απόψεων σού  ;)

Στη 2:00 το βράδυ θα βγει ο QS  και θα πει, τι βλακεία σας βαρενει? και δεν πάτε να φάτε τίποτα! Τέτοια ώρα σάς έπιασε να παραθεσετε απόψεις?  lol_hitting
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 20, 2017, 02:19:57 πμ από kiriakos ampelokipoi »

Αποσυνδεδεμένος carp82

• Silver member
  • Τόπος Διαμονής: Κοζάνη
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 20, 2017, 02:39:50 πμ »
δυστηχως ενυδρειο χωρις αλγη δεν υπαρχει. καποιες αλγες ειναι συμαντικο να υπαρχουνε, όπως καποιες που  προσφερουν τροφη στα ψαρια μας κτλ...

απο εκει και περα οταν εμφανίζονται αλγες που δημιουργουν προβλημα, είτε αισθητικο είτε λειτουργικο, ο μονος τροπος για να γλυτώσουμε ειναι να βρούμε τον λόγο που εμφανίστηκε και να τον αλλάξουμε. Η τεχνολογία και τα φαρμακα είναι μονο προσωρινές λύσεις,

όσο αφορα την UV λαμπα σίγουρα είναι πολύτιμη η βοήθειά της σε ορισμένες περιπτώσεις, αλλα μαζί με τους μικροοργανισμούς που δημιουργούν κάποιο πρόβλημα ,σκοτώνονται και οραγανισμοί που είναι οφέλιμοι για το οικοσύστημά μας. γιαυτο αν ποτε χρησιμοποιούσα UV λάμπα θα ήταν η έσχατη λύση .....

Αποσυνδεδεμένος dream waters

• Silver member
  • Dream Waters Aquarium Group
    • www.dreamwaters.co
  • Εμπειρία: Αρκετά Kαλή
  • Τα ενυδρεία μου: 250 λίτρα Reef (λεω) στα σκαρια...
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 20, 2017, 02:09:37 μμ »
Φιλε μου η ακτινοβολια uv ειναι ακρως επικινδυνη για τον ανθρωπο και για τους οργανισμους.Στο ebay με 20-30 e βρισκεις ετοιμο σετ uv λαμπας.Δεν αξιζει τον κοπο ολο το παραπανω που εγραψες

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Εμπειρία: Aπο Ιανουάριο του 2010 και συνεχίζουμε....
  • Τα ενυδρεία μου: Aquael 98lt με Γκάπυ
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη-Βότση
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 02:08:31 πμ »
Με κάλυψε ο απο πάνω... :)

"Ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει στο δάσος της ζωής μου ξενυχτά...ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει κανείς τον λύκο δεν τον κυβερνά..."