ΑποστολέαςΘέμα: Με ενα ονειρο τρελο...  (Αναγνώστηκε 242 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος hurricane21

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Χαλκιδα
Με ενα ονειρο τρελο...
« στις: Φεβρουάριος 06, 2017, 10:56:19 πμ »
Καλησπερα σε ολη την παρεα...
Μετα απο πολυ διαβασμα και παρα πολλες αποριες ειπα να ανοιξω ενα θεμα για να καταλαβω καλυτερα καποια πραγματα, αλλωστε ως γνωστον ρωτωντας πας στην πολη...
Λοιπον να αναφερω οτι εχω πολλα χρονια ενυδρειο γλυκου νερου χωρις να εχω πολλες γνωσεις και μεσα ειχα μονο ψαρακια. Εδω στην χαλκιδα υπαρχει ενα μαγαζι το οποιο προτεινε ενυδρεια χωρις αλλαγες νερου, ετσι λοιπον καποια στιγμη το επισκεφθηκα αγοραζοντας ( σχετικα ακριβα απο οσο θυμαμαι) κατι πετρουλες οι οποιες φιλτραρανε το νερο. Αποτελεσμα ητανε να χαλασει ολη η βιολογια του ενυδρειου και απο τοτε να ψανω συνεχως ψαρακια..
Τεσπα για να μην τα πολυλογω ο εν λογω μου ειπε πως δεν ειχα κανει εγω καλη δουλεια στο στρωσιμο κλπ κππ και θυμαμαι που μου ειχε πει τοτε πως τα ιδια ισχυουν και στο θαλασσινο ενυδρειο εχει κανεις ακουσει τιποτα τετοιο??? Γιατι νομιζω πως ολη η ιστορια ειναι σαν το νερο του καματερου ενα πραγμα...

Στο θεμα μας τωρα... ειμαι σε φαση που χτιζω το σπιτι μου και σκεφτομαι τον ενα τοιχο να τον κανω ενυδρειο και να το κανω απο την αρχη για να μην εχω και μερεμετια μετα...
Ο τοιχος εχει υψος 2800mm και μηοος 1900mm ποιες διαστασεις πιστευετε οτι θα ειναι καλυτερες για ενα ενυδρειο;? Σκεφτομουνα κατι σε 1200χ600χ350mm
Συγνωμη για την πολυλογια, απλα παντα μου αρεσανε τα θαλασσινα ενυδρεια και τωρα εθμαι ενθουσιασμενος με την ιδεα του να φτιαξω ενα...

Αποσυνδεδεμένος nikg

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 316 reef
  • Τόπος Διαμονής: ΒΕΡΟΙΑ
Με ενα ονειρο τρελο...
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 06, 2017, 11:19:43 πμ »
Καλη αρχη να έχεις!

Καλα σκεφτεσαι να το κανεις απο τωρα κ να μην εχεις μερεμετια μετα.

Γιατι δεν δίνεις ακόμη λίγο ύψος στο ενυδρειο?
Σκεψου πως απο τους 35 πόντους που λες  θα αφαιρεθούν κάποιοι πόντοι λόγω υποστρωματος αλλα κ της στήλης του νερου,δεν μπορει το νερο να ειναι μέχρι επάνω κ να "ξεχυλιζει".
Θα χάσεις σε λίτρα στο τελικό νούμερο.Εγω στην θέση σου θα έδινα άλλους 20 πόντους δλδ 1,20χ60χ55.
Στην τελική εχει ύψος ο τοίχος σου(2,80) οπότε γιατι οχι.

Τωρα για τα ενυδρεια χωρίς αλλαγη νερου:
υπάρχουν παιδια με θαλλασινα ενυδρεια στο φόρουμ που κανουν αραιές αλλαγες(πρόσεξε κανουν αλλαγες αλλα οχι συχνές)
αλλα βασίζονται σε εναν πολυ δυνατό κ ακριβο εξοπλισμο(δυνατο σκιμμερ,biopellets κτλ) για την απορρυπανση του νερου.
Σκεψου πως ολα αυτα τα περιττωματα των ψαριών καθώς κ η μη φαγωμενη τροφη καταλήγουν στο ιδιο το ενυδρειο,με ότι συνεπάγεται αυτο στην αύξηση των νιτρικων κ στις καλές συνθήκες διαβιωσης για ψαρια κ κοραλλια.

Για εμένα ενυδρειο χωρίς αλλαγη νερου ειναι σαν να ζεις σε ενα σπιτι κ να μην το αεριζεις/καθαρίζεις ποτε  ;)

Κ παλι καλη αρχη

Αποσυνδεδεμένος basili76

• Gold member
  • Εμπειρία: Ανεπιδεκτος μαθησεως
  • Τα ενυδρεία μου: εχω μερικα
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη Καλαμαρια
Με ενα ονειρο τρελο...
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 06, 2017, 11:30:27 πμ »
Μήπως στην κατασκευή να προβλέψεις και ένα sub? Συμφωνώ απόλυτα πως πρέπει να δώσεις και άλλο ύψος
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 06, 2017, 11:31:25 πμ από basili76 »

Με λένε Βασίλη και είμαι καλά.

• New member
  • *
Με ενα ονειρο τρελο...
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 06, 2017, 11:40:37 πμ »
Παιδια καταρχας σας ευχαριστω για το ενδιαφερον. Το 600mmθα ειναι το υψος και το 350 το πλατος.. sump θα γινει ασφαλως σε ντουλαπι απο κατω...

Αποσυνδεδεμένος nikg

• Gold member
Με ενα ονειρο τρελο...
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 06, 2017, 11:54:59 πμ »
Αν σε παίρνει απο κατασκευης αύξησε οσο μπορεις το πλάτος γιατι ειναι σημαντικο στο θαλασσινο λόγω ροών αλλα κ για τα ψαρια να μπορούν να βολοδερνουν άνετα.
Επειδη θα μπει βράχος στην μέση του ενυδρειου  θα πρεπει το νερο να εχει καλη κυκλοφορία-κυκλική- κ με το καλο πλάτος αυτο βελτιώνεται παρα πολυ.
Το σαμπ για να είμαι ειλικρινής το θεωρω δεδομένο γιατι εκει θα βολέψεις/κρυψεις όλο τον εξοπλισμο οπότε καλα κανεις κ βαζεις

Αποσυνδεδεμένος mixalis1708

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 120lt φυτεμένο, 210lt light reef
  • Τόπος Διαμονής: Ιεράπετρα
Με ενα ονειρο τρελο...
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 06, 2017, 01:00:45 μμ »
Καλα το σκεφτεσαι για να μην εχεις μετα παλι μαστορους στο σπιτι, προσεξε τη βαση να ειναι μεταλλικη και η γυψοσανιδα που θα βαλεις να ειναι πολυ καλη ποιοτικα (εγω θα εβαζα τσιμεντοσανιδα) αφου μιλαμε για τοιχο, ολο και απο καπου θα εχεις υγρασια οποτε δωσε βαρος σ αυτο. Εγω εχω 50 cm πλατος στο reef και νομιζω ειμαι οριακα. Θελουμε φωτογραφιες απο την αρχη της κατασκευης να ξερεις ..  :)

• New member
  • *
Με ενα ονειρο τρελο...
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 06, 2017, 01:58:15 μμ »
Φωτογραφιες θα υπαρξουνε μπολικες μην αγχωνεστε, αλλωστε θα σας ζαλισω στις ερωτησεις ;D :)  μεταλλικα και γυψοσανιδες θα γινουνε ολα απο εμενα( ειμαι τις δουλειας βλεπετε).
Χμμμ 500 mm πλατος το σκεφτομουνα λιγο πιο στενο αλλα απο την αλλη δεν θελω να εχουνε και προβλημα τα ψαρια...
Το σαμπ θα πρεπεθ να εχει καποιες συγκεκριμενες διαστασεις;?;

Αποσυνδεδεμένος nikg

• Gold member
Με ενα ονειρο τρελο...
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 06, 2017, 10:45:52 μμ »
Το σαμπ θα πρεπεθ να εχει καποιες συγκεκριμενες διαστασεις;?;
Οχι δεν υπάρχουν στάνταρ διαστάσεις.Ξεκινα εσυ με το καλο κ μην σε ανησυχει,οταν έρθει η ωρα συζητάμε για το σαμπ κ για τις διαστάσεις του αλλα κ αν το κανεις με διαμερίσματα(σε ποιο διαμέρισμα θα βάλεις το καθε μηχάνημα) κ πόσα ή ενιαίο.

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
Με ενα ονειρο τρελο...
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 06, 2017, 11:14:56 μμ »
Γειά σου φίλε και καλώς μας ήρθες στο φόρουμ. Το πρώτο πράγμα που κατά την γνώμη μου πρέπει να δεις είναι τι είδος ενυδρείου θέλεις να κανεις και πόσα χρήματα είσαι διαθετιμενος να ξοδεύεις γιαυτό.Αν κάνεις ένα Reef ας πούμε θα σου έλεγα να είσαι πολύ ανοιχτος στις διαστάσεις του. Το 0.70 για βάθος θα έλεγα πως θα ήταν μια πολύ καλή προταση. Κρατώντας και το 1,20 για μήκος νομίζω πως θα είσαι έτοιμος για μεγάλες  συγκινήσεις...Αν θέλεις να κάνεις ένα ενυδρείο με ψάρια μονο θα σου έλεγα να είσαι ακόμα ποιο ανοιχτος σε αυτες για να μπορείς να βάλεις πολλά και μεγάλα ψάρια.  Γενικότερα το θαλασσινό ενυδρείο όσο απλώνει γίνεται και πιο συναρπαστικό . Εύχομαι να έχεις μια ευχάριστη διαδρομή σε ότι και αν αποφασίσεις τελικά να κάνεις. Καλή συνεχεια

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 06, 2017, 11:15:47 μμ από clooyn »

• New member
  • *
Με ενα ονειρο τρελο...
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 07, 2017, 01:20:56 μμ »
Καλησπερα και παλι... το ενυδρειο θα το κανω reef σιγουρα τωρα για τα λεφτα πιο πολυ με νοιαζει να λανω κατι καλο παρα το κοστος... δλδ εσειε προτεινετε ενα ενυδρειο διαστασεων  1200 μηκος 700 υψος και 500 πλατος?? Το σαμπ ποσο πρεπει να  ειναι;?; συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις, απλα θελω να τα κανω ολα σωστα και να μην τρεχω μετα μιας και θα ειναι μεσα σε τοιχο...

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
Με ενα ονειρο τρελο...
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 07, 2017, 09:08:25 μμ »
Καλησπερα και παλι... το ενυδρειο θα το κανω reef σιγουρα τωρα για τα λεφτα πιο πολυ με νοιαζει να λανω κατι καλο παρα το κοστος... δλδ εσειε προτεινετε ενα ενυδρειο διαστασεων  1200 μηκος 700 υψος και 500 πλατος?? Το σαμπ ποσο πρεπει να  ειναι;?; συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις, απλα θελω να τα κανω ολα σωστα και να μην τρεχω μετα μιας και θα ειναι μεσα σε τοιχο...
Όχι εγώ σου προτείνω 70 πλάτος και 60 ύψος. Συμφωνώ πολύ σε αυτό που είπες παραπανω και εγώ έτσι λειτουργώ. Επειδή το ενυδρείο σου θα είναι η βάση για όσα θέλεις να δημιουργήσεις σε αυτό καλό είναι να κάνεις μια φορά και την καλύτερη δυνατή επιλογή.

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
  • Τόπος Διαμονής: komotini
Με ενα ονειρο τρελο...
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 08, 2017, 01:26:43 μμ »
Εγω αν εκανα σπιτι φιλε τωρα, θα εκανα ενα πολυ μεγαλο ριφ αξιοποιωντας τον ηλιο για φωτισμο, ζεστενωντας το με ζεστο νερο που θα θερμαινω το σπιτι ετσι λαι αλλιως= +1 εξτρα καλοριφερ, ψυξη με πολλους α εμηστβρες,θα φιλτραρα το νερο με αλγες και βακτηρια και θα εκανα αρειες αλλαγες με νερο θαλασσης, δεη θα πληρωνα ελαχιστα μονο για κυκλοφορια! Ολα τα παραπανω τα εχω δει στην πραξη να δουλευουν,  εκτως του ηλιακου φως , που δυστυχως δεν εχω τη δυνατοτητα να αξιοποιησσω στο τωρινο ενυδρειο μου.   

Ολα τα παραπανω προαπαιτουν ορεξη για πειραματισμο και πολυ υπομονη, αλλιως ακολουθεις την.πεπατημενη.......αλλα επειδη εγραψες για ονειρο τρελο, ειπα να σε τρελανω
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 08, 2017, 01:28:42 μμ από gregkn73 »

• New member
  • *
Με ενα ονειρο τρελο...
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 08, 2017, 05:06:10 μμ »
Gregkn με τρελανες τελειως τωρα...
Ενεκα ασχετος με τα αλμυρα ομως, θα προτιμουσα να ακολουθησω την πεπατημενη...

Αποσυνδεδεμένος sammy

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 430lt reef+200lt sump
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
Με ενα ονειρο τρελο...
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 10, 2017, 01:16:57 πμ »
Αυτό που θα σου πρότεινα από τη μεριά μου είναι δώσε πλάτος στη κατασκευή όπως προανέφερε και ο Σταθης( clooyn)και αν είναι να τσιγκουνευτείς κάπου μην το κάνεις στην αγορά μηχανημάτων για τη σωστή στήριξη της πορείας του ενυδρείου καλύτερα κάντο στα ψάρια και σε ότι έμβυο αποφασίσεις να βάλεις μέσα. Διαφορετικά μπορεί να απογοητευθείς απο τις απώλειες που μπορεί να προκύψουν και δεν θα έχουν μεταπωλητική αξία.

• New member
  • *
Με ενα ονειρο τρελο...
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 13, 2017, 02:10:49 μμ »
Παιδια καλησπερα και παλι, να αναφερω πως δεν ειχα ξαναδει θαλασσινο ενυδρειο απο κοντα και χθες ημουνα σε ενα μαγαζι και ειχε ενα με πολλα ψαρακια μεσα και καποιες μικρες ακομα ανεμωνες.. περιττο να σας πω πως ειμαι καταενθουσιασμενος και το σημαντικοτερο πως απο την στιγμη που το ειδε η γυναικα καμφθηκαν και οι τελευταιες αντιστασεις της και τωρα θελει να το κανουμε και μεγαλυτερο ακομα..

Το ενυδρειο που ειδαμε να αναφερω πως ητανε 750 λιτρα περιπου και μου ειπε το παιδι οτι του εχει κοστισει μεχρι τωρα 3500 ευρω και ακομα εχει να δωσει κι αλλα...

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
Με ενα ονειρο τρελο...
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 13, 2017, 02:59:07 μμ »
Παιδια καλησπερα και παλι, να αναφερω πως δεν ειχα ξαναδει θαλασσινο ενυδρειο απο κοντα και χθες ημουνα σε ενα μαγαζι και ειχε ενα με πολλα ψαρακια μεσα και καποιες μικρες ακομα ανεμωνες.. περιττο να σας πω πως ειμαι καταενθουσιασμενος και το σημαντικοτερο πως απο την στιγμη που το ειδε η γυναικα καμφθηκαν και οι τελευταιες αντιστασεις της και τωρα θελει να το κανουμε και μεγαλυτερο ακομα..

Το ενυδρειο που ειδαμε να αναφερω πως ητανε 750 λιτρα περιπου και μου ειπε το παιδι οτι του εχει κοστισει μεχρι τωρα 3500 ευρω και ακομα εχει να δωσει κι αλλα...
Πολύ ωραία!!! Να προτείνω κάτι; Αν τελικά η γυναίκα συμφωνεί,να την βάλεις να σου το υπογράψει κάπου για να το έχεις σαν τεκμήριο για αργότερα... Ξέρω εγω τι σου λέω...

ΥΓ Αν έχει δώσει ο φίλος μας παντως για 750lit μέχρι στιγμής 3500 μάλλον είναι στο ξεκίνημα της αιμοδωσιας και έχει πολύ μέλλον ακόμα...

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2017, 03:05:57 μμ από clooyn »