ΑποστολέαςΘέμα: Δίσκος σε μικρο ενυδρείο με μικρή παρέα  (Αναγνώστηκε 186 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Andreas fish lover

• Silver member
  • Όπου χόμπι τα χώνουμε(λεφτά)
  • Εμπειρία: προσπαθώ.Τα καταφέρνω
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα φυτεμένο με ζωοτόκα
  • Τόπος Διαμονής: Ηράκλειο Κρήτης
Δίσκος σε μικρο ενυδρείο με μικρή παρέα
« στις: Ιανουάριος 30, 2017, 07:56:47 μμ »
Έχω ένα ενυδρείο 60 λίτρα φυτεμένο με 1 χαρέμι γκάππυ, 2 πιγκουίνους και μερικά νέον.Θέλω να βάλω 1 δίσκο 3-4 εκατοστά.Στο σπίτι έχω αρκετό χρόνο για να φροντίζω τον δισκο όταν δεν εχω σχολείο.Θα τον βάλω  με την προυπόθεση ότι σε λίγο καιρό θα φύγουν ορισμένα ψάρια.Διαβάζω διαφορετικές απόψης και δεν συμπύπτουν μεταξύ τους.Άλλος λέει 15 λίτρα άλλος 20 άλλος 40.Τι γίνεται ρε παιδιά;Βέβαια έχω ψάχτει αρκετά.Με ένα φίλο έχουμε βάλει δίσκο σε 100 λίτρα με ροδόστομα νέον γκάππυ και έντλερ και τον έχουμε ακόμα.Αλλάζουμε το νερό κάθε 30-40 μέρες και ο δίσκος ζει 1 χρόνο και βάλε. thubsup thubsup thubsup
Όπου χόμπι τα χώνουμε(λεφτά)

Ρίσκαρε.Αν πετύχεις θα σε σεβονται.Αν αποτύχεις θα αποκτήσεις μία εμπειρία!

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

• ModeratoR
  • Platinum member
  • 希臘
  • Τα ενυδρεία μου: Cichlid lover
  • Τόπος Διαμονής: Πολίτης του κόσμου εν Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 30, 2017, 08:17:35 μμ »
τι μουσικη σκεφτεσαι να παιζει ο δισκος???  :) :) :)

πέρα από την πλάκα, καλό είναι να δεις περισσότερο τις ανάγκες των δίσκων... πέρα από τις συνθήκες διαβίωσης τους, τις διατροφικές τους ανάγκες, τον εξοπλισμό που θα πρέπει να έχεις καθώς και το ότι είναι κοπαδιάρικα πλάσματα, οπότε θέλεις μια ομάδα 6-8 ατόμων...
Εμπειρία δεν είναι αυτό που σου συμβαίνει. Είναι αυτό που κάνεις σε σχέση με αυτό που σου συμβαίνει.

Αυτά συμβαίνουν σε μια χώρα που ακούει Πλούταρχο, αντί να διαβάζει Πλούταρχο...

''Απαιδευσία πάντων παθών μήτηρ'' - Πυθαγορας

«Είχαμε στα χέρια μας χρυσάφι και το μετατρέψαμε σε σκ@τ@, για να μοιάζει με την καθημερινότητά μας σε τούτη την πεθαμένη χώρα»

Visita Interiora Terrae, Rectificandoque, Invenies Occultum Lapidem

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 30, 2017, 08:35:24 μμ »
Κι αφού αυτός δεν ψόφησε στο 100λιτρο, ε ας δοκιμάσουμε τον επόμενο σε 60λιτρο
κι αν ζήσει κι αυτός, γιατί να μην πάμε μετά σε 20λιτρο? Είναι λογική αυτή φίλε μου?

Όπως σου είπε κι ο από πάνω, οι δίσκοι θέλουν κοπάδι για να δείξουν συμπεριφορές,
χρώματα και να αναπτυχθούν σωστά. Και κοπάδι δίσκων σημαίνει ενυδρείο πάνω από
240 λίτρα και λίγα σου λέω. Εσείς απλά τον ταλαιπωρείτε μόνο του στο 100λιτρο.

Το ότι έζησε ένα χρόνο δεν σημαίνει τίποτε, αν τον βάλεις δίπλα σε συνομήλικο δίσκο
που είχε πιο κατάλληλες συνθήκες (παρέα, λίτρα, μαλακό νερό και συχνές αλλαγές)
θα δεις τεράστια διαφορά στο μέγεθος, το σχήμα, τα χρώματα, τη συμπεριφορά.

Αποσυνδεδεμένος delta66

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Αθηνα
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 30, 2017, 08:57:29 μμ »
Οι δισκοι γινονται ψαρια που φτανουν τα 18-20 εκ. και ζουν σε μεγαλες ομαδες.
Δηλαδη στο ενυδρειο μια ομαδα 10-12 ατομα θεωρειται το μινιμουμ (8 απολυτο μινιμουμ)
Σημαντικο επισης για πιθανη συγκατοικιση με αλλα ψαρια, ειναι οτι οι δισκοι θελουν πιο υψηλές θερμοκρασιες (29-30C) απο τα περισσοτερα ειδη τροπικων ψαριων (24-28C).
Νομιζω απο αυτα, καταλαβαινεις οτι χρειαζεσαι ενα ενυδρειο τουλαχιστον 1.5 μετρου μηκους και 500 λιτρων, με πολυ καλη φιλτρανση, χωρις αλλους συγκατοικους (αφου οι συμβατοι ειναι κι αυτοι μεγαλα ψαρια και χρειαζεται ακομα πιο μεγαλο ενυδρειο) και να εχεις φιλο σου τη ΔΕΗ (πολυ ρευμα για θερμανση του νερου) και την εταιρια υδρευσης.
Αν το νερο της περιοχης ειναι πολυ σκληρο, χρειαζεται και φιλτρο αντιστροφης οσμωσης.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 30, 2017, 09:00:54 μμ από delta66 »
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται οικονομικα απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το aqua4fun που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.