ΑποστολέαςΘέμα: προετοιμασιες...  (Αναγνώστηκε 458 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος kalmichalis

• Loyal member
  • **
  • Τόπος Διαμονής: athens
προετοιμασιες...
« στις: Ιανουάριος 09, 2017, 07:56:20 μμ »
καλησπερα.
θα ηθελα μερικες πληροφοριες για την κατασκευη ενος ενυδρειου reef με soft και lps κοραλια..
το ενυδρειο που κατεχω ειναι το rio300 τωρα τρεχει με δισκους αλλα θα το ξεστησω και θα γινει θαλασσα!
λοιπον μετα απο διαβασμα και αποψεις θα ηθελα να με βοηθησετε να μειωσω τα λαθη στη αρχη....

θα ηθελα να ρωτησω τι επιπλεον χρειαζομαι....οσον αφορα τη βιολογια  και να μην βαλω sub... θελω να βαλω ενα mce600 σκιμμερ...με καλυπτει να βαλω μεσα ενεργο αναθρακα και αντιφωςσφορο? χωραει? δεν το εχω δει ποτε...

κυκλοφοριτες πόσους πρεπει ?? εχω εναν vortecmp10w και θελω να βαλω αλλον εναν ιδιο δηλαδη θα παω ε κκλοφορια στα 300λιτρα καπου max 12000l/h
ρεφρακτόμετρο καλο και οικονομικο?

με το βραχο ζωντανο-νεκρο?, αραγωνιτη τι παιζει? σε τι αναλογια? στα φιλτρα μεσα τι θα βαλω?θα κρατησω το siporax με τα φιλτρα μου(2χfluval 406) ή βραχο? δεν εχω ιδεα...και σε τι ποσοτητα?
θα ηθελα να εχω βραχο στο ενυδρειο μου για κρυψωνες των ψαριων και για ομορφια το στησιμο πως γινεται? πρεπει να εχει κοραλινι? μπολι υπαρχει για τον βραχο με κοραλινι?...

εχω το μαμα φωτιστικο του rio 300 με δυο 54watt τ5 νομιζω...τι πρεπει να αλλαξω?

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων
ανεμιστηρες θερμαντηρες οσμοση και uv λαμπα εχω...

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 09, 2017, 07:57:38 μμ από kalmichalis »

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
προετοιμασιες...
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 10:03:18 μμ »
Με το καλό η αλλαγή. Θέλει όμως ψάξιμο και διάβασμα. Αυτά τα είδες?
Αρχίζοντας: http://aqua4fun.gr/index.php/topic,9591.0.html
Εξοπλισμός: http://aqua4fun.gr/index.php/topic,161.0.html
Το σκίμμερ σου: http://aqua4fun.gr/index.php/topic,11936.0.html
Οδηγίες στησίματος: http://aqua4fun.gr/index.php/topic,127.0.html

Συνδεδεμένος kalmichalis

• Loyal member
  • **
προετοιμασιες...
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 10:50:57 μμ »
θα το διαβασω αυτο της sera δεν το ειχα δει.... απλα ρωτησω  για περισσοτερες λεπτομεριες.

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
προετοιμασιες...
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 11:22:09 μμ »
μπορεις να βαλεις στο σκιμμερ μεσα τον ανθρακα ή τον αντιφως. Ισως και τα δυο μαζι εαν εχεις π.χ. το αντιφως της deltec το οποιο ειναι αρκετα δυνατο και βαζεις μικρτη ποσοτητα.
( Το ειχα και στο παρελθον με ανθρακα μεσα στο mce600.)

Για κυκλοφορια θα εισαι καλα στα Χ40 που θελεις. Και κοιταμε παντα να εχουμε 2 και πανω κυκλοφορητες για καλυτερη ροη του νερου.

Βραχο μπορεις να βαλεις περιπου το 10% του ογκου και αραγωνιτη εαν σε αρσει ο λεπτος ειναι καλυτερος και καθαριζει απο αλγες ή κυανο που μπορει να βγαλει αργοτερα. ( 1-2 δαχτυλα παχος ειναι αρκετα.)

Βιολογια μπορεις να στηριχθεις στον βραχο σου. Ποτε δεν ειχα υλικα βιολογικα σε θαλασσινα. Εαν κρατησεις τον εξωτερικο φιλτρο, τοτε μπορεις να βαλεις εκει τον ανθρακα και το αντιφως και να το λειτουργεις σαν χημικο το φιλτρο σου. Επισης μπορεις να εχεις και υαλοβαμβακα, αλλα θα τον αλλαζεις καθε 7-10 μερες το πολυ γιατι θα σου γινει πηγη νιτρικων ο υαλοβαμβακας.

Μπορεις να το ξεκινησεις με σκετο νεκρο και να βαλεις μεσα ενα μικρο κομματι ζωντανου βραχου( καθαρο απο pests και αλγες). Κοραλλινη μπορεις να παρεις και να την τριψεις στο ενυδρειο για να παει στο νεκρο βραχο. Σιγα-σιγα θα επεκταθει παντου.

Μπορεις να ξεκινησεις με βακτηρια και καλο ειναι να παρεις ακομα και ζωντανα αμφιποδα ( με παρα πολυ καλη προσαρμογη) θα σε βοηθησουν στην βιολογια.
Απο βακτηρια μπορεις να ξεκινησεις με prodibio ή korallen ή aquaforest. ( θα βρεις αρκετα στην αγορα.)

και το μπολι με τον ζωντανο βραχο ειναι καλο αρκει να εισαι σιγουρος οτι αυτος που θα στον δωσει δεν θα εχει π.χ. aptaisies ή περιεργες αλγες πανω του.

Μπορεις να πας  σε μπλε-λευκη ( π.χ. ATO coral plus - Ati blue plus) . Μετρα τα καθαρα λιτρα περιπου και υπολογισε περιπου στο 0,8 w/ λιτρο θα εισαι καλα για ευκολα και lps.

Εαν φτιαξεις ενα κεντρικο νησι τοτε θα τα εχεις ολα στην μεση των λαμπων , οποτε θα εχεις και το πιο δυνατο φως , απο το να φτιαξεις 2 νησια και να βαλεις τα κοραλια στις ακρες...

Γιώργος,

Συνδεδεμένος kalmichalis

• Loyal member
  • **
προετοιμασιες...
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 11:36:42 μμ »
μπορεις να βαλεις στο σκιμμερ μεσα τον ανθρακα ή τον αντιφως. Ισως και τα δυο μαζι εαν εχεις π.χ. το αντιφως της deltec το οποιο ειναι αρκετα δυνατο και βαζεις μικρτη ποσοτητα.
( Το ειχα και στο παρελθον με ανθρακα μεσα στο mce600.)υπαρχει καποιος μπουσουλας που να υπολογισω ποσο να βαζω σε γρ η λιτρα?

Για κυκλοφορια θα εισαι καλα στα Χ40 που θελεις. Και κοιταμε παντα να εχουμε 2 και πανω κυκλοφορητες για καλυτερη ροη του νερου.

Βραχο μπορεις να βαλεις περιπου το 10% του ογκου και αραγωνιτη εαν σε αρσει ο λεπτος ειναι καλυτερος και καθαριζει απο αλγες ή κυανο που μπορει να βγαλει αργοτερα. ( 1-2 δαχτυλα παχος ειναι αρκετα.)λεπτος ή μετριος αξιζει? γτ διαβασα οτι ο λεπτος βρωμιζει πιο ευκολα

Βιολογια μπορεις να στηριχθεις στον βραχο σου. Ποτε δεν ειχα υλικα βιολογικα σε θαλασσινα. Εαν κρατησεις τον εξωτερικο φιλτρο, τοτε μπορεις να βαλεις εκει τον ανθρακα και το αντιφως και να το λειτουργεις σαν χημικο το φιλτρο σου. Επισης μπορεις να εχεις και υαλοβαμβακα, αλλα θα τον αλλαζεις καθε 7-10 μερες το πολυ γιατι θα σου γινει πηγη νιτρικων ο υαλοβαμβακας.μπα, πουλημα τα φιλτρα,να παρω καλο σκιμμερ

Μπορεις να το ξεκινησεις με σκετο νεκρο και να βαλεις μεσα ενα μικρο κομματι ζωντανου βραχου( καθαρο απο pests και αλγες). Κοραλλινη μπορεις να παρεις και να την τριψεις στο ενυδρειο για να παει στο νεκρο βραχο. Σιγα-σιγα θα επεκταθει παντου. κατανοητα!

Μπορεις να ξεκινησεις με βακτηρια και καλο ειναι να παρεις ακομα και ζωντανα αμφιποδα ( με παρα πολυ καλη προσαρμογη) θα σε βοηθησουν στην βιολογια.αμφιποδα? τι ειναι αυτα? ψαρακια?
Απο βακτηρια μπορεις να ξεκινησεις με prodibio ή korallen ή aquaforest. ( θα βρεις αρκετα στην αγορα.)

και το μπολι με τον ζωντανο βραχο ειναι καλο αρκει να εισαι σιγουρος οτι αυτος που θα στον δωσει δεν θα εχει π.χ. aptaisies ή περιεργες αλγες πανω του.

Μπορεις να πας  σε μπλε-λευκη ( π.χ. ATO coral plus - Ati blue plus) . Μετρα τα καθαρα λιτρα περιπου και υπολογισε περιπου στο 0,8 w/ λιτρο θα εισαι καλα για ευκολα και lps.  θα βαλω μια λαμπα οχι δυο? γτ το μαμα φωτιστικο εχει δυο... τα λιτρα νερου τα μετραω με ον χωρο που πιανει ο βραχος η οχι? πρεπει να εχουν καποια αποσταση οι λαμπες απο την επιφανεια του νερου και τον βραχο?

Εαν φτιαξεις ενα κεντρικο νησι τοτε θα τα εχεις ολα στην μεση των λαμπων , οποτε θα εχεις και το πιο δυνατο φως , απο το να φτιαξεις 2 νησια και να βαλεις τα κοραλια στις ακρες...

ευχαριστω παρα μα παρα πολυ!!!!

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
προετοιμασιες...
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 10, 2017, 09:57:54 πμ »
Καλημερα. Λαμπες το ενυδρειο εχει δυο σωστα; βαλε μια μπλε και μια λευκη για αρχη. Θα χρειαστει να βαλεις και αλλες λαμπες μετα. Το σκεφτεσαι για να βαλεις φωτιστικο κρεμαστο ή να καθεται στο ενυδρειο με ποδαρακια;

Μπουσουλας για τα ποσοστα ανθρακα και αντιφως υπαρχει στην ενοτητα για τον εξοπλισμο νομιζω αλλα για πιο σιγουρα θα ακολουθησεις τις οδηγιες του προιοντος. Ειμαι απο κινητο τωρα και δυσκολα θα βρω το λινκ... :)
Γιώργος,

Συνδεδεμένος kalmichalis

• Loyal member
  • **
προετοιμασιες...
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 10, 2017, 05:01:51 μμ »
Έλεγα να κρατήσω αυτό που έχω σαν φωτιστικό

maxspect 200 series gyre είναι κομπλέ? Χαλάνε? Κάνει δουλειά αν πάρω τον xf130?
Αλλιώς λέω να βάλω δύο mp10w vortech...

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
προετοιμασιες...
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 10, 2017, 06:45:40 μμ »
Σε αυτο τον τομεα δεν θα ειμαι αντικειμενικος... :)

Στο 180λιτρο μου εχω 2 βορτεκ 10αρες... Εχω δοκιμασει αρκετες αντλιες και κυριολεκτικα οι βορτεκ με εχουν καθηλωσει...
Ειναι πολυ καλες σε ποιοτητα και σε ρυθμισεις με αντοχη στον χρονο.

Δεν εχω δοκιμασει την νεα τεχνολογια gyre, αλλα θα δειξει το μελλον εαν οντως ειναι αυτο που διαφημιζουν.  Δεν ξερω ποσο καλες ειναι η ροες τους σε γεματα με κοραλια και βραχους ενυδρεια και δεν ξερω σε ποσο καιρο βγαζουν προβληματα. Επισης οι βορτεκ εχουν αρκετη δυναμη και συνεχιζουν με την ιδια ροη το νερο παρολες τις αλγες και κοραλινες που μπορει να πιασουν. ( και πιστεψε με οι κινεζικες δεν την εχουν...)

Επισης με χαλαει το μεγεθος τους, καθως πλεον δεν θελω να εχω στο κεντρικο ενυδρειο μηχανηματα ή τουλαχιστον να ειναι οσο πιο μικρα γινεται...

Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος Γαβριλος

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 500 λιτρα φυτεμένο 80 λιτρα φυτεμένο 20 λιτρα φυτεμένο
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
προετοιμασιες...
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 10, 2017, 07:05:57 μμ »
Απλα Γιωργο με τα νεα μοντελα η vortech πρεπει να δινει και ωτοασπιδες μαζι!  ;D Να λεμε και τα στραβααααα!  :)

Συνδεδεμένος kalmichalis

• Loyal member
  • **
προετοιμασιες...
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 10, 2017, 07:06:13 μμ »
Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
προετοιμασιες...
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 10, 2017, 07:10:40 μμ »
Απλα Γιωργο με τα νεα μοντελα η vortech πρεπει να δινει και ωτοασπιδες μαζι!  ;D Να λεμε και τα στραβααααα!  :)

Οταν με το καλο ερθεις, ελα απο εδω να ακουσεις... :)

Οι 10αρες δεν ακουγονται. Εαν τις δεν τις εχεις στο μεγιστο και τις βαλεις π.χ. 60-80% τοτε δεν τις ακους καθολου. Ειδικα οι νεες Q.

Εσυ ειχες νομιζω την 40αρα και μαλιστα το προηγουμενο μοντελο... Δεν εχει καμμια σχεση ο θορυβος τους..

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 10, 2017, 07:11:06 μμ από glazar »
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος Γαβριλος

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 500 λιτρα φυτεμένο 80 λιτρα φυτεμένο 20 λιτρα φυτεμένο
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
προετοιμασιες...
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 10, 2017, 07:17:04 μμ »
Σε πιστεύω Γιωργο αλλά θα ερθω για να κεράσεις καφέ!!  :)
Εγω δεν ειχα vortech αλλα ειχα ακούσει του Γιάννη!  :) Ετσι εμπιστεύτηκα τον κινεζο και πηρα jebao!  :D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 10, 2017, 07:18:02 μμ από Γαβριλος »

Συνδεδεμένος kalmichalis

• Loyal member
  • **
προετοιμασιες...
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 10, 2017, 07:40:21 μμ »
Χμμμμ... Ελπίζω να βρω και δεύτερη mp10w να τα σπαει clapp

Συνδεδεμένος kalmichalis

• Loyal member
  • **
προετοιμασιες...
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 10, 2017, 11:26:36 μμ »
Πόσα Κελβιν πρέπει να είναι οι λαμπες οι δύο?  Οι ακτινικές λαμπες τι είναι?
Το μαμά φωτιστικό του ενυδρείου απέχει ένα δύο δάχτυλα  από την επιφάνεια του νερού, γιαυτό ρώτησα πόση απόσταση πρέπει να έχουν οι λαμπες από το νερο

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
προετοιμασιες...
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 12:13:13 πμ »
ριξε μια ματια στο παρακατω link στις απαντησεις των παιδιων και θα προσπαθησουμε να διορθωσουμε και τις φωτογραφιες που λειπουν για να δεις και τα κελβιν των λαμπτήρων...

http://aqua4fun.gr/index.php/topic,12091.0.html#top
Γιώργος,

Συνδεδεμένος kalmichalis

• Loyal member
  • **
προετοιμασιες...
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 07:34:03 πμ »
Ναι το διάβασα θα το ψάξω εις βαθος
Τελικά τα αμφιποδα τι είναι και που τα βρίσκω? Που αναφέρθηκαν για το στρώσιμο βιολογιας

Συνδεδεμένος kalmichalis

• Loyal member
  • **
προετοιμασιες...
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 03:54:17 μμ »
καλησπερα να κανω μια ερωτηση...?
το mce600 με την μαυρη αντλια λεει οτι εχει κυκλοφορια αερα 300λ/ω
ποση πρεπει να ειναι η κυκλοφορια αερα ανα ωρα ανα λιτρο νερου? επισης ποια ειναι η κυκλοφορια της αντλιας? διαβασα οτι πρεπει να ειναι η κυκλοφορια της αντλια 4-5 φορες τα λιτρα του ενυδρειο για το σκιμμερ και το σκιμμερ να ειναι 1,5-2φορες πανω απο τα λιτρα που προτεινεται....ισχυει αυτο?εψαξα αλλα δεν βρηκα κατι...

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
προετοιμασιες...
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 04:27:59 μμ »
300λιτρα για το mce600 ειναι για ελαφριες καταστασεις. Δεν ξερω ποσο καιρο ειναι δουλεμενο και ποσο θα το παρεις, απλα υπολογιζε και το κοστος εαν χρειαστει νεα αντλια ποσο θα σου βγει στο τελος.

Σαν σκιμμερ παντως ειχα στο παρελθον δυο φορες αγορασει το εν λογω σκιμμερ αλλα με την λευκη αντλια. Σε 350 λιτρα με λιγα κοραλια, πηγαινε μια χαρα...
Γιώργος,

Συνδεδεμένος kalmichalis

• Loyal member
  • **
προετοιμασιες...
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 05:07:26 μμ »
Γτ η αντλία χαλάει και θέλει αλλαγή? Λες δηλαδή ννα πατώ με άσπρη και όχι μαύρη?

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
προετοιμασιες...
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 05:17:53 μμ »
Οι αντλιες ειναι αυτες που τραβανε το ζορι οποτε φθειρεται ο αξονας συνηθως ή καιγονται. Αρα μια μεταχειρισμενη εχει μεγαλυτερη πιθανοτητα να σταματησει να δουλευει. Τα νεα μοντελα εδω και μερικα χρονια φορανε ασπρη αντλια.
Γιώργος,

Συνδεδεμένος kalmichalis

• Loyal member
  • **
προετοιμασιες...
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 05:42:42 μμ »
Μάλιστα.... Κάτι άλλο πέραν του Mce υπάρχει..?

Συνδεδεμένος kalmichalis

• Loyal member
  • **
προετοιμασιες...
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 06:12:11 μμ »
Σαν εναλλακτικη λύση που να μπορώ να μην παίζω οριακά... Με τα κοραλια... Αλλα όχι σαμπ...

Συνδεδεμένος kalmichalis

• Loyal member
  • **
προετοιμασιες...
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 08:54:22 μμ »
Το aqua medic turboflotor blue 1000 ας πούμε... Κάνει?

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
προετοιμασιες...
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 09:44:56 μμ »
Σε πιστεύω Γιωργο αλλά θα ερθω για να κεράσεις καφέ!!  :)
Εγω δεν ειχα vortech αλλα ειχα ακούσει του Γιάννη!  :) Ετσι εμπιστεύτηκα τον κινεζο και πηρα jebao!  :D

Σαν την δουλεια που κανουν ομως δεν κανουν ουτε 100 jebao..

It's better to live one day like a lion,than a whole life like a sheep.

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
προετοιμασιες...
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 09:47:35 μμ »
Για σκιμερ κοιτα και το tunze 9006 .. Ποιοτικα καμια σχεση με το aquamedic..

It's better to live one day like a lion,than a whole life like a sheep.