ΑποστολέαςΘέμα: ερωτηση για skimmer  (Αναγνώστηκε 145 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kaper

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: θεσσαλονικη
ερωτηση για skimmer
« στις: Δεκέμβριος 14, 2016, 12:57:10 πμ »
Καλησπερα σε ολους !!!αρχιζω να ρωταω για το θαλασσινο γιατι σκοπευω μετα απο 5 χρονια να κανω μια αλλαγη και να γινω θαλασσινος ... ως εκ τουτου ειμαι ακομα στην αναζητηση των καταλληλων κομματιων που θα απαρτιζουν το ενυδρειο μου ,το οποιο παρολο που ειναι μικρο , απoφασισα οτι θα βαλω skimmer απο την αρχη και δεν θα ακολουθησω την αποψη(εχω μικρο ενυδρειο θα τα καταφερω με εβδομαδιαιες αλλαγες και  χωρις σκιμμερ) την οποια βλεπω αρκετα συχνα στα φορουμ...μεσα λοιπον σε ολη αυτην την αναζητηση και προσαθωντας να βρω την ισορροπια ποιοτητας και τιμης , ανακαλυψα καπου το bubble magus qq1 , και θα ηθελα να δω αν καποιος απο την ομαδα εχει χρησιμοποιησει ή αν μπορει να εκφερει αποψη για το συγκεκριμενο σκιμμερ , και αν ειναι ικανο να δουλεψει σωστα για ενα ενυδρειο 60 λιτρων .. αυτα για αρχη , και επονται και αλλα θεματα για ερωτησεις που θα αφορουν αποριες σχετικα με αυτον τον καινουριο κοσμο για μενα !!! Προτασεις φυσικα και ειναι καλοδεχουμενες και ευελπιστω να τις κανετε !!

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
ερωτηση για skimmer
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 15, 2016, 04:43:41 μμ »
Δεν μπορεις να πας σε μεγαλυτερο; σαν πρωτο ενυδρειο θα δυσκολευτεις με ενα τοσο μικρο μεγεθος. Ειμαι σιγουρος οτι οι εικονες που εχεις απο πολλα τετοια μικρα ειναι με γεματα κοραλια , πεντακαθαρα, κτλ... Ακομα και με σκιμμερ, οι αλλαγες νερου μονο καλο θα κανουν. Εφοσον θα εχεις καταναλωση στα mg ca kh, με την αλλαγη του νερου θα το εμπλουτιζεις... Εχεις sump; 
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος Kaper

• New member
  • *
ερωτηση για skimmer
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 15, 2016, 05:35:54 μμ »
Το ξερω οτι δεν ειναι και οτι καλυτερο σε λιτρα αλα δυστυχως με αυτο θα πορευθω.... φυσικα και οι αλλαγες νερου δεν μπορουν με κανεναν τροπο να αντικατασταθουν απο το σκιμμερ ...  ο συνδυασμος και των δυο ειναι ο καλυτερος ..... για sump το σκεφτομαι πολυ εντονα αλλα δεν ξερω τι θα κανω με τον χωρο γιατι δεν εχω και καταλληλο επιπλο για να το βαλω καπως απο κατω απ το ενυδρειο ... απλως αυτο το συγκεκριμενο skimmer ειναι εξωτερικο και μου φαινεται πολυ βολικο γιατι δεν τρωει χωρο απ το ενυδρειο ..αλλα δεν μπορω να κρινω χωρις να εχω πειρα...

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
ερωτηση για skimmer
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 15, 2016, 05:42:49 μμ »
Δυστυχώς δεν το ξέρω το συγκεκριμένο σκίμμερ. Η εταιρία όμως είναι αξιόπιστη.
Το σαμπ είναι εξαιρετικά χρήσιμο αλλά μπορείς και χωρίς αυτό, ειδικά στα 60 λίτρα.

Αποσυνδεδεμένος Kaper

• New member
  • *
ερωτηση για skimmer
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 15, 2016, 06:11:41 μμ »
Ευχαριστω πολυ .....αργοτερα μπορει να αγορασω καποιο μεγαλυτερο ενυδρειο και να κανω το εξηνταρι μου sump ....