ΑποστολέαςΘέμα: Βοηθεια! Δεχονται επιθεση καινουρια ψαρια στο ενυδρειο μου!  (Αναγνώστηκε 774 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimitra

• Loyal member
  • **
  • Τα ενυδρεία μου: 270lt με κιχλιδες
  • Τόπος Διαμονής: Ξάνθη
Καλησπέρα! Σήμερα στις 6 το πρωί αφού έκανα προσαρμογή έριξα στο ενυδρείο 4 καινούριες θηλυκές red zebras. Αρκετά μεγάλες ( πάνω από 6,5 εκ ). Είχαν ταξιδεψει Ξανθη από Αθήνα και φαινόταν υγιεστατες. Έχουν δεχτεί τρελη επίθεση και από τα αρσενικά και από τις άλλες θηλυκές. Έφυγα 6 το απόγευμα από το σπίτι και ήταν μια χαρά. Γύρισα στις 9 και τις βρήκα κακό χαλι. Την μια δεν τη βρισκω καθόλου. Την είδα ξαπλωμένη κάτω από μια πέτρα αλλα δεν κατάφερα να την βγάλω. Έριξα τροφή ανέβηκαν ολα να φάνε εκτός από μια. Πιστεύω είναι αυτή που ψάχνω. Πείτε μου τι να κάνω. Έσβησα τα φώτα. Έκανα καλά; Και δεύτερον τι θα γίνει αν δε βρω την ψόφια; Αμμωνία;

Αποσυνδεδεμένος Lth

• Gold member
  • Εμπειρία: Το παλευω!
  • Τα ενυδρεία μου: 700λιτρα+300λιτρα σαμπ+40 λιτρα aquaponic..+160 Λιτρα βιοτοπικό Νέας Γουινέας +20 λιτρα σαμπάκι
  • Τόπος Διαμονής: Αθήνα
Βοηθεια! Δεχονται επιθεση καινουρια ψαρια στο ενυδρειο μου!
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 10, 2016, 10:50:10 μμ »
Καλησπέρα! Σήμερα στις 6 το πρωί αφού έκανα προσαρμογή έριξα στο ενυδρείο 4 καινούριες θηλυκές red zebras. Αρκετά μεγάλες ( πάνω από 6,5 εκ ). Είχαν ταξιδεψει Ξανθη από Αθήνα και φαινόταν υγιεστατες. Έχουν δεχτεί τρελη επίθεση και από τα αρσενικά και από τις άλλες θηλυκές. Έφυγα 6 το απόγευμα από το σπίτι και ήταν μια χαρά. Γύρισα στις 9 και τις βρήκα κακό χαλι. Την μια δεν τη βρισκω καθόλου. Την είδα ξαπλωμένη κάτω από μια πέτρα αλλα δεν κατάφερα να την βγάλω. Έριξα τροφή ανέβηκαν ολα να φάνε εκτός από μια. Πιστεύω είναι αυτή που ψάχνω. Πείτε μου τι να κάνω. Έσβησα τα φώτα. Έκανα καλά; Και δεύτερον τι θα γίνει αν δε βρω την ψόφια; Αμμωνία;
Δυστυχως μονο σε αυτο μπορω να σου απαντησω διοτι δεν γνωριζω απο κιχλιδες..αν δεν το βρεις το νεκρο ψαρι τοτε υπαρχει κινδυνος να τιναχτει η βιολογια σου στον αερα...αμμωνια νιτρωδη και επερχεται ενδεχομενος θανατος για τα υπολοιπα...
Οποτε αρχικα βρες το ψαρι...
Αν εκανες καλα η οχι για τα φωτα δεν εχω ιδεα πραγματικα...το λογικο λεει οτι εκανες καλα απο εκει και επειτα παρατηρεις και βλεπεις...αλλα και παλι δεν μπορω να καταλαβω γτ τοση επιθετικοτητα
Λουκάς

Αποσυνδεδεμένος dimitra

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 10, 2016, 10:59:48 μμ »
Δεν έχεις ιδέα από κιχλιδες! Φουλ επίθεση! Τις ταραξανε!Απελπίστηκα! Με βλέπω για ξεστησιμο αύριο! Θεε μου!

Αποσυνδεδεμένος Lth

• Gold member
  • Εμπειρία: Το παλευω!
  • Τα ενυδρεία μου: 700λιτρα+300λιτρα σαμπ+40 λιτρα aquaponic..+160 Λιτρα βιοτοπικό Νέας Γουινέας +20 λιτρα σαμπάκι
  • Τόπος Διαμονής: Αθήνα
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 10, 2016, 11:03:23 μμ »
Γτ να το κανεις αυτο???Κρυψωνες εχεις??

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Λουκάς

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 10, 2016, 11:08:28 μμ »
Ασε τα φωτα κλειστα και υπομονη.. Εαν δεν εχεις κρυψωνες θα ειναι ακομα πιο δυσκολο για τα νεα ψαρια. Καλο ειναι παντως να εχεις καβατζα και κανενα αλλο ενυδρειο για ωρα αναγκης.

ΤΟ ψαρι που δεν βρισκεις μπορει να ειναι κρυμμενο και να μην βγαινει.

Οι κιχλιδες ειναι δυσκολα ψαρια και καλο ειναι σε ετοιμα κοπαδια ή ζευγαρια να μην δοκιμαζεις να βαζεις νεα ψαρια γιατι θα τα εχεις αυτα...
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος dimitra

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 10, 2016, 11:29:33 μμ »
Έβαλα νέες θηλυκές γιατί μου βγήκαν δυο αρσενικά δυο θηλυκά και μου τις τρελανανε. Είπα να μοιραστεί η τεστοστερόνη αλλα.... Αυτή που λέω ότι δεν βρισκω την είδα ξαπλωμένη κάτω από μια πέτρα. 90% ψόφια. Πρέπει να την βρω. Αύριο τώρα. Κρυψώνες υπάρχουν αρκετές. Αν άλλαζα το aquascape θα βοηθούσε;

Αποσυνδεδεμένος maikl

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 460,430,400,210,200, 125,125,125,120,90
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 11, 2016, 07:13:10 πμ »
Η αλλαγη στο aquascape σιγουρα θα βοηθουσε. Οπως επισης αν εριχνες και fishtamin  ;)
2μετρο για τα common-comet-shubunkin, 1.5 για τις funcy ποικιλιες

ρΕβανί ή ρΑβανί..στο στομάχι η ορθογραφία χάνετε:)

Αποσυνδεδεμένος dimitra

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 11, 2016, 03:13:10 μμ »
Την βρήκα τελικά. Την έβγαλα. Έκανα αλλαγή νερού γυρω στο 50% και έριξα αλάτι. Χρειάζομαι λέτε κάτι άλλο; Τα φώτα λέω να μην τα ανάψω ούτε σήμερα. Είναι πιο ήρεμα τα πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος jajo

• Loyal member
  • **
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 19, 2016, 01:33:36 πμ »
Καλά κάνεις με τα φώτα. Στις εισαγωγές καινούριων ψαριών πάντα βοηθάει
Bombing for Peace is Like F@#king for Virginity

Αποσυνδεδεμένος dimitra

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 21, 2016, 09:11:18 μμ »
Την μια συνεχίζουν να την κυνηγούν σαν τρελα! Την έχουν βάλει στο μάτι ένας αρσενικός και μια θηλυκια. Ελπίζω να τους αντέξει.