ΑποστολέαςΘέμα: Ενυδρείο 120 Lt από την αρχή  (Αναγνώστηκε 819 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Hatso

• Gold member
  • Πλούσιος είναι αυτός που δίνει
  • Τα ενυδρεία μου: 160 λίτρα φυτεμένο με μικρά ψάρια Ν. Αμερικής
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
Ενυδρείο 120 Lt από την αρχή
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 04, 2017, 10:23:47 μμ »

Χάρη ταμπλετες εχω βάλει σε διάφορα μέρη του βυθού.Την limnofila έτσι θέλω να την κάνω και μάλλον θα αραιώσω την rubin γιατι στραβώνει αρκετά και δεν έχει κατακόρυφη ανάπτυξη.Βέβαια στις σκέψεις μου είναι να φτιάξω μια diy led λαμπα που θα είναι ακριβώς πάνω απο τα φυτα.Η λάμπα που έχω δεν είναι σε όλο το μήκος του ενυδρείου και είναι ακριβώς στην μέση.
Η κρυπτοκορίνα δεν ήξερα ότι θα μεγαλωσει τόσο πολύ οπότε όταν χρειαστεί θα γίνουν οι αντίστοιχες αλλαγές.
Την moss που είναι πάνω στην πέτρα δεν θα την βγάλω,όταν μου έρθει η σπηλιά για το ancistrus επειδη θα είναι 15cm*8cm θα την βάλω στο μέρος που είναι η πέτρα τώρα και λογικά θα την ντύσω και αυτην με moss.

Άσε φίλε, κι εγώ τα ίδια τραβάω με την rubin. Έβαλα κι εγώ μία λάμπα LED τέρμα πίσω, αλλά ακόμα δεν την έχω βάλει σε τάξη.

Όσον αφορά το ancistrus, τη σπηλιά τη θέλεις για να το ζευγαρώσεις, ή για να την πέφτει μέσα και να ξεκουράζεται; Αν ανησυχείς για το δεύτερο, με τόσα φυτά και τη ρίζα, θα έχει αρκετές κρυψώνες και θα είναι μια χαρά. Βέβαια, απ' ό,τι κατάλαβα την παρήγγειλες...

Αποσυνδεδεμένος kwstakisII

• Loyal member
  • **
  • Εμπειρία: Μάιος 16 και προχωραμε σταθερά
  • Τα ενυδρεία μου: 60 lt γαριδάδικο κ 120 lt κοινωνικό
  • Τόπος Διαμονής: Λάρισα
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 04, 2017, 10:28:23 μμ »

Χάρη ταμπλετες εχω βάλει σε διάφορα μέρη του βυθού.Την limnofila έτσι θέλω να την κάνω και μάλλον θα αραιώσω την rubin γιατι στραβώνει αρκετά και δεν έχει κατακόρυφη ανάπτυξη.Βέβαια στις σκέψεις μου είναι να φτιάξω μια diy led λαμπα που θα είναι ακριβώς πάνω απο τα φυτα.Η λάμπα που έχω δεν είναι σε όλο το μήκος του ενυδρείου και είναι ακριβώς στην μέση.
Η κρυπτοκορίνα δεν ήξερα ότι θα μεγαλωσει τόσο πολύ οπότε όταν χρειαστεί θα γίνουν οι αντίστοιχες αλλαγές.
Την moss που είναι πάνω στην πέτρα δεν θα την βγάλω,όταν μου έρθει η σπηλιά για το ancistrus επειδη θα είναι 15cm*8cm θα την βάλω στο μέρος που είναι η πέτρα τώρα και λογικά θα την ντύσω και αυτην με moss.

Άσε φίλε, κι εγώ τα ίδια τραβάω με την rubin. Έβαλα κι εγώ μία λάμπα LED τέρμα πίσω, αλλά ακόμα δεν την έχω βάλει σε τάξη.

Όσον αφορά το ancistrus, τη σπηλιά τη θέλεις για να το ζευγαρώσεις, ή για να την πέφτει μέσα και να ξεκουράζεται; Αν ανησυχείς για το δεύτερο, με τόσα φυτά και τη ρίζα, θα έχει αρκετές κρυψώνες και θα είναι μια χαρά. Βέβαια, απ' ό,τι κατάλαβα την παρήγγειλες...
Για αναπαραγωγή ακομη δεν το σκεφτομαι. Για να την πέφτει οποτε θελει την θελω. Θα μου την φτιαξει ο Αποστολος (velzelgr) λογικα τον γνωρισες στην πίτα με τον Γιωργο. Τον βλεπω και τωρα που εχει βρει τα σημεια του αλλα θελω να του δωσω και μια σπηλια να ειναι αρχοντας.

Αποσυνδεδεμένος Hatso

• Gold member
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουάριος 04, 2017, 11:30:33 μμ »
Εγώ στο λέω περισσότερο γιατί θα σου στερήσει χώρο από τα φυτά, ακόμα κι αν τη ντύσεις με moss.

Μήπως να 'λεγες στον Βελζεβούλη να μην στην ετοιμάσει ακόμα;  ;)

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #53 στις: Μάρτιος 10, 2017, 09:14:24 μμ »
Μια ανανέωση. Η σπηλιά μπήκε τελικά αλλα το ανκιστρους δεν την τίμησε οπότε  την έβγαλα. Βγηκε η ντοματια και η  rubin γιατι απο την στιγμη που εβαλα diy co2 για καποιο λογο δεν τα πηγαινε καλα. Προσθεσα java moss και Christmas moss πανω στην ριζα και επισης προστεθηκε κερατοφυλλο, alternatera reinecki mini, lobelia cardinalis mini και λιγο tripartita.

Αποσυνδεδεμένος dionysos

• Platinum member
  • Εμπειρία: στην προσπάθεια
  • Τα ενυδρεία μου: 72 λίτρα και 200
« Απάντηση #54 στις: Μάρτιος 16, 2017, 01:28:26 πμ »
γιατί δεν βάζεις το σωληνάκι της αεραντλίας πίσω από τα φυτά να μην φαίνεται?
το κερατόφυλο πίσω αριστερά το έχεις φυτέψει?
της βαλισνέριες θα έλεγα να της βάλεις σε μια πλευρά όλες γιατί θα αρχίσουν να απλώνονται.

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #55 στις: Μάρτιος 16, 2017, 02:31:32 πμ »
γιατί δεν βάζεις το σωληνάκι της αεραντλίας πίσω από τα φυτά να μην φαίνεται?
το κερατόφυλο πίσω αριστερά το έχεις φυτέψει?
της βαλισνέριες θα έλεγα να της βάλεις σε μια πλευρά όλες γιατί θα αρχίσουν να απλώνονται.
Το σωληνακι ειναι προσωρινα εκεί μεχρι να παρω ενα  κεραμικο difuser. Το κερατοφυλλο το εχω φυτεψει γιατι δεν επιπλέει στην επιφανεια και καθεται στον βυθο(εκτος αν ειναι αλλο φυτο ειναι χαρισμα και δεν ηξερε ο προηγουμενος την ονομασια του). Τις βαλισνεριες εχω εχω και στις 2 γωνιες. πισω απο την ριζα στα δεξια, το οποιο το θεωρω το πιο νεκρο σημειο του ενυδρείου και δεν παει και τόσο φως. Απο τα φυτα που εχω μεχρι στιγμης είναι πιστευω το μονο που μπορει να ανταποκριθει καλυτερα και μπορεί να ψηλωσει και να γεμισει την γωνια.

Αποσυνδεδεμένος dionysos

• Platinum member
« Απάντηση #56 στις: Μάρτιος 16, 2017, 02:06:31 μμ »
το κατάλαβα γιατί το έβαλες πίσω από την ρίζα αλλά έχεις και το άλλο από αριστερά.
αν την παλεύει έτσι το κερατόφυλλο άστο έτσι τότε απλά μπορεί να σαπίσει το κομμάτι που έχεις φυτέψει.

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Εμπειρία: Aπο Ιανουάριο του 2010 και συνεχίζουμε....
  • Τα ενυδρεία μου: Aquael 98lt με Γκάπυ
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη-Βότση
« Απάντηση #57 στις: Μάρτιος 16, 2017, 09:08:05 μμ »
Το κερατόφυλλο αν δεν θέλεις να επιπλέει(μιας και ειναι φυτό επιφανείας) μπορείς να πάρεις μια βεντούζα σαν αυτές που εχουν τα θερμόμετρα να την κολλήσεις οπου θέλεις και να το περάσεις απο μέσα για να το κρατά σταθερό... ;)

"Ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει στο δάσος της ζωής μου ξενυχτά...ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει κανείς τον λύκο δεν τον κυβερνά..."

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #58 στις: Μάρτιος 17, 2017, 04:10:03 μμ »
Το εχω κανέναν μήνα περίπου φυτεμένο και δεν έχει σαπίσει καθόλου. Όταν το είχα βάλει στο ενυδρείο μου το είχα αφήσει ελευθερο για  καμια βδομάδα και δεν επέπλεε όπως το κερατοφυλλο. Μετα ρωτησα αυτον που μου το έδωσε(εκτός φόρουμ) αν είναι όντως κερατόφυλλο γιατι μου έκανε εντύπωση που έμενε στον βυθο.Μου είπε ότι δεν ήξερε την ονομασία του και ότι και αυτος το έχει φυτέψει.  Υπάρχει περίπτωση να μην είναι κερατόφυλλο και να είναι αλλο φυτό?

Αποσυνδεδεμένος dionysos

• Platinum member
« Απάντηση #59 στις: Μάρτιος 17, 2017, 05:50:03 μμ »
από την φωτογραφία δεν φαίνεται για κάτι άλλο

Αποσυνδεδεμένος Hatso

• Gold member
« Απάντηση #60 στις: Μάρτιος 28, 2017, 12:56:22 μμ »

+1

Δηλαδή Κώστα, αν το βγάλεις από το υπόστρωμα, σωριάζεται κάτω;

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #61 στις: Μάρτιος 29, 2017, 06:18:44 μμ »

+1

Έτσι ακριβώς Χάρη.

Αποσυνδεδεμένος Hatso

• Gold member
« Απάντηση #62 στις: Μάρτιος 30, 2017, 04:40:24 μμ »

+1

Έτσι ακριβώς Χάρη.

Περίεργο... Κερατόφυλλο είναι ή έλατο;  :-P

Παίζει να το χτυπάει από πάνω η ροή του φίλτρου και να το κρατάει χαμηλά; ΑΝ δεν είναι κόπος και σε απασχολέι, βγάλτο από το υπόστρωμα και τράβα ένα βιντεάκι να δούμε πως συμπεριφέρεται. Με τρώει η περιέργεια.

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #63 στις: Απρίλιος 03, 2017, 04:24:18 μμ »

+1

Έτσι ακριβώς Χάρη.

Περίεργο... Κερατόφυλλο είναι ή έλατο;  :-P

Παίζει να το χτυπάει από πάνω η ροή του φίλτρου και να το κρατάει χαμηλά; ΑΝ δεν είναι κόπος και σε απασχολέι, βγάλτο από το υπόστρωμα και τράβα ένα βιντεάκι να δούμε πως συμπεριφέρεται. Με τρώει η περιέργεια.
Μπορεί να φταίει και η ροή αλλα στο 60αρι που το είχα αφήσει ελευθερο δεν έχει και μεγάλη ροή ώστε να το βυθίσει κάτω και έμενε σε ένα σημείο.
Θα προσπαθήσω να βγάλω βίντεο με την πρώτη ευκαιρία γιατί έχω λίγο τρέξιμο αυτές τις μέρες.

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #64 στις: Απρίλιος 06, 2017, 05:59:52 μμ »
Χάρη νομίζω την βρήκα την αιτία που βυθίζεται το κερατόφυλλο.
Όταν πήρα το κλάδεμα το κερατόφυλλο είχε αραιά φύλλα και βαριά. Στο δικό μου ενυδρείο αναπτύχθηκε όπως το έχω δει και σε άλλα ενυδρεία.
Σου δίνω link για να δείς την συμπεριφορά. Όπως φαίνεται και στο βίντεο, η αριστερή μεριά είναι αυτην που βυθίζεται και η δεξια μεριά έχει αναπτυχθεί στο ενυδρείο μου με πιο ελαφριά φύλλα και επιπλέει. Τώρα για ποιο λόγο έχει γίνει αυτο δεν το γνωρίζω.

https://www.youtube.com/watch?v=fRdHLNbKUSg