Ψηφοφορία

Ποιά είναι η σχέση σας με το ηλεκτρονικό τσιγάρο?

Ξεκίνησα αλλά το σταμάτησα λόγω του ότι το βρήκα μπελαλίδικο
Ξεκίνησα αλλά το σταμάτησα λόγω του δεν με κάλυπταν τα υγρά, οι ατμοποιητές, οι μπαταρίες
Ξεκίνησα αλλά το σταμάτησα λόγω του ότι δεν με κάλυπτε σε σχέση με το κανονικό τσιγαρο
Ατμίζω, αλλά παράλληλα καπνίζω και κανένα τσιγάρο
Ατμίζω αποκλειστικά εδώ και 3 μήνες
Ατμίζω αποκλειστικά εδώ και 6 μήνες
Ατμίζω αποκλειστικά 1 χρόνο
Ατμίζω αποκλειστικά πολύ περισσότερο από 1 χρόνο

ΑποστολέαςΘέμα: Ηλεκτρονικό τσιγάρο  (Αναγνώστηκε 63995 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
Ηλεκτρονικό τσιγάρο
« στις: Δεκέμβριος 06, 2011, 07:37:23 μμ »
Χρόνια τώρα σκεφτόμουν να το κόψω το ρημάδι το κάπνισμα, αλλά δεν το έπαιρνα απόφαση.
Κι επειδή κάπνιζα 3 πακέτα τη μέρα, μου ήταν αδύνατο να μείνω χωρίς τσιγάρο έστω και για 2 ώρες.
Μέχρι που σε μια Κυριακάτικη συνάντηση είδα 2-3 φίλους να "ατμίζουν" το ηλεκτρονικό τσιγάρο.

Πήρα λοιπόν πληροφορίες, διάβασα κι ένα εξαιρετικό σχετικό Ελληνικό φόρουμ και παρήγγειλα το
πρώτο μου ηλεκτρονικό τσιγάρο. Ήρθε πριν 19 μέρες κι από τότε το έχω κάνει πιπίλα στο στόμα μου
και δεν ένιωσα καθόλου την ανάγκη να ανάψω ούτε 1 κανονικό τσιγάρο, πράγμα αδιανόητο για
εμένα μέχρι πρόσφατα. Πιστεύω ότι βοηθάει πολύ τους εξαρτημένους από τη νικοτίνη σαν την
αφεντιά μου και ίσως είναι η πιο εύκολη λύση για να το κόψουμε, τουλάχιστον όσοι χρειαζόμαστε
(ή έστω πιστεύουμε ότι χρειαζόμαστε) βοήθεια και κίνητρο για να απαλλαγούμε από τον βραχνά.

Γι' αυτό ξεκινάω αυτό το θέμα, για να συζητήσουμε τα υπέρ και τα κατά, ν' ανταλλάξουμε γνώμες
πληροφορίες και εμπειρίες, να ενημερώσουμε όσους ενδιαφέρονται και να δούμε τι είναι τελικά αυτή
η μόδα κι αν όντως μπορεί να μας βοηθήσει να κόψουμε το τσιγάρο, ή αν είναι άλλη μια φούσκα.

Αποσυνδεδεμένος georgis4

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 75l+180l φυτεμενα
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
Ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 06, 2011, 08:01:02 μμ »
Εκλεισα 2 βδομαδες χωρις καπνο (ενας καπνος μου πηγαινε 1.5 μερα  hitme )
Αν σου *κατσει* το H.T. (ηλεκτρονικο τσιγαρο) και σε ξεγελαει το συστηνω να το δοκιμασει οποιος θελει να κοψει το τσιγαρο  ;)
(περιμενω κωστα καποια site  που ελεγες για carto κτλ ;D )

Αποσυνδεδεμένος penny

• Member
  • *
  • Εμπειρία: Ελαχιστη
  • Τα ενυδρεία μου: 40 λιτρα με ramirezi
  • Τόπος Διαμονής: Σκύδρα
Ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 06, 2011, 08:03:40 μμ »
εχω δει γυρω μου πολλα ατομα με ηλεκτρονικο τσιγαρο στο εργασιακο περιβαλλον που ημουν.
αρχικα ειχε αγορασει ενας. επειτα απο δυο μηνες ειχαν αγορασει σχεδον ολοι.
ολοι ελεγαν πως γλιτωσαν αρκετα λεφτα. και πως ηταν καθαρος καπνος απο ελαια.
ομως ενα ενα τα ατομα με το περασμα του χρονου γυρνουσαν παλι πισω στα πακετα κανονικων τσιγαρων.
δηλαδη αποψη μου πως μεγαλο ποσοστο γυρναει παλι στα πακετα και το αγνοει μετα απο λιγο καιρο.
βεβαια κερδισμενοι βγαινουν οσοι επιμεινουν σ'αυτο. αλλα λιγοι το συνεχιζουν επ απειρον και ακομη πιο λιγοι το κοβουν εντελως.

Αποσυνδεδεμένος georgis4

• Silver member
Ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 06, 2011, 08:07:35 μμ »
εχω δει γυρω μου πολλα ατομα με ηλεκτρονικο τσιγαρο στο εργασιακο περιβαλλον που ημουν.
αρχικα ειχε αγορασει ενας. επειτα απο δυο μηνες ειχαν αγορασει σχεδον ολοι.
ολοι ελεγαν πως γλιτωσαν αρκετα λεφτα. και πως ηταν καθαρος καπνος απο ελαια.
ομως ενα ενα τα ατομα με το περασμα του χρονου γυρνουσαν παλι πισω στα πακετα κανονικων τσιγαρων.
δηλαδη αποψη μου πως μεγαλο ποσοστο γυρναει παλι στα πακετα και το αγνοει μετα απο λιγο καιρο.
βεβαια κερδισμενοι βγαινουν οσοι επιμεινουν σ'αυτο. αλλα λιγοι το συνεχιζουν επ απειρον και ακομη πιο λιγοι το κοβουν εντελως.
To θεμα δεν ειναι τοσο τα λεφτα (τουλαχιστον για μενα) αλλα το να το ΚΟΨΩ.  :)
Για να το γυρισει καποιος ξανα στο τσιγαρο αλλα απο την αρχη δεν τον *ξεγελασε* το ηλεκτρονικο  ;)
Α και δεν ειναι καπνος αλλα ατμος  :P  ;D

Αποσυνδεδεμένος snakepanos

• Gold member
  • Εμπειρία: ????????????????
  • Τα ενυδρεία μου: ?????????????????,,
  • Τόπος Διαμονής: ??????????????????
Ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 06, 2011, 08:08:37 μμ »
Εγω παιδια ενας καπνος με παει μια εβδομαδα ,και εκτος αυτου ενα φιλος που πηρε τετοιο τσιγαρο μεσα σε 2 εβδομαδες το παρατησε γιατι τον ειπε ενας γιατρος οτι κανει κακο στους λεμφαδενες ,,πυστευω να το εγραψα σωστα ,,και αρχησε να του ποναει ο λαιμος.

Αποσυνδεδεμένος Franx

• Silver member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
Ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 06, 2011, 08:38:19 μμ »
Σήμερα είναι η 6η μέρα χωρίς Κ.Τ ... Κάπνιζα περίπου ένα καπνό την ημέρα ... Όπως και ο Κώστας πίστευα πως δεν υπάρχει περίπτωση να το κόψω αλλά εδώ και 6 ημέρες έκανα μόνο 2 τσιγάρα και αυτό λόγο του οτι ξέμεινα από μπαταρία αλλά ήμουν γεμάτος από ποτά και την έκανα την μ.......α μου ... Πάντως το Κ.Τ δεν μου έχει λείψει καθόλου ... !
Όσο για το αν είναι επιβλαβής για την υγεια σιγουρα ειναι ... αλλα θελω να πιστευω πως ειναι λιγοτερο απο το Κ.Τ
Νίκος

Αποσυνδεδεμένος penny

• Member
  • *
Ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 06, 2011, 08:43:28 μμ »
αποψη μου ολοι το παρατανε μετα απο λιγο καιρο. και εγω εχω ακουσει πως και το ηλεκτρονικο τσιγαρο δεν ειναι απολυτως υγειηνο.
εγω παντως κανω καπνο και μου παει 4-5 μερες. ειναι η καλυτερη λυση. ουτε πολλα κανω ουτε πολλα χρηματα ξοδευω.

Αποσυνδεδεμένος penny

• Member
  • *
Ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 06, 2011, 08:46:18 μμ »
α και κατι που ξεχασα ενας γνωστος μου τις πρωτες ημερες που το αγορασε ειχε εντονες ζαλαδες.γτ θεωρεισαι πως ειναι ακακο τελειως και ολη την μερα ολη την ωρα το φουμαρε.και κατελειξε στο κεντρο υγειας.

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
Ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 06, 2011, 08:48:11 μμ »
Σήμερα είναι η 6η μέρα χωρίς Κ.Τ ... Κάπνιζα περίπου ένα καπνό την ημέρα ... Όπως και ο Κώστας πίστευα πως δεν υπάρχει περίπτωση να το κόψω αλλά εδώ και 6 ημέρες έκανα μόνο 2 τσιγάρα και αυτό λόγο του οτι ξέμεινα από μπαταρία αλλά ήμουν γεμάτος από ποτά και την έκανα την μ.......α μου ... Πάντως το Κ.Τ δεν μου έχει λείψει καθόλου ... !
Όσο για το αν είναι επιβλαβής για την υγεια σιγουρα ειναι ... αλλα θελω να πιστευω πως ειναι λιγοτερο απο το Κ.Τ

αμμμ εσυ πρπει να κοψεις και το ποτο.. :)

Μηπως να δεις αν υπαρχει τιποτα σε χαπι... ?

α και κατι που ξεχασα ενας γνωστος μου τις πρωτες ημερες που το αγορασε ειχε εντονες ζαλαδες.γτ θεωρεισαι πως ειναι ακακο τελειως και ολη την μερα ολη την ωρα το φουμαρε.και κατελειξε στο κεντρο υγειας.

υπαρχουν υγρα με μεγαλη περιεκτικοτητα σε νικοτινη. Κατι που σιγουρα σε ζαλιζει αρκετα. Θελει και αυτο την προσοχη του.

Εγω ειμαι εν αναμονη της παραγγελιας μου. Ο καπνος με παει 2 μερες ( 25γρ) οποτε ελπιζω να κανει δουλεια.
Γιώργος,

• Gold member
Ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 06, 2011, 09:14:44 μμ »
Θα ξαναγηρησετε ξανα στο τσιγαρο και τον καπνο ειμαι συγουρος γιαυτο και θα γελαμε εμεις ..

Για κανενα μηνα σας βλεπω ολους σας .

Αποσυνδεδεμένος penny

• Member
  • *
Ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 06, 2011, 09:22:30 μμ »
κατι τελευταιο που θελω να συμπληρωσω εκτος απτην προσοχη μην τυχον υπαρξουν ζαλαδες τις πρωτες μερες...ειναι το οτι υπηρχαν περιπτωσεις με αλλεργικη αντιδραση (σπυρακια)...ετσι και δειτε με το ξεκινημα η/τ,θα ναι σιγουρα απαυτο...αναλογως τον οργανισμο του καθε ανθρωπου βεβαια...και ισως αναλογως το ελαιο...

Αποσυνδεδεμένος kotsokk

• Silver member
Ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 06, 2011, 09:24:13 μμ »
Ένα θετικό είναι τοι οι συναντησεις δεν θα ειναι πια σαν τεκεδες ;D ;D ;D thubsup greatup

• Gold member
Ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 06, 2011, 09:53:34 μμ »
κατι τελευταιο που θελω να συμπληρωσω εκτος απτην προσοχη μην τυχον υπαρξουν ζαλαδες τις πρωτες μερες...ειναι το οτι υπηρχαν περιπτωσεις με αλλεργικη αντιδραση (σπυρακια)...ετσι και δειτε με το ξεκινημα η/τ,θα ναι σιγουρα απαυτο...αναλογως τον οργανισμο του καθε ανθρωπου βεβαια...και ισως αναλογως το ελαιο...

[/quote

Penny τετοια να του λες και την Κυριακη που μας ερχεται στον καφε θα ειναι ολη με κανονικο τσιγαρο χαχαχαχα.

Αποσυνδεδεμένος ina

• Platinum member
  • Εμπειρία: φοβερη -στο πως να ξεστισω το ενυδρειο!
  • Τα ενυδρεία μου: 120 λτρ. και κλησαμε!
  • Τόπος Διαμονής: θεσ/νικη/νεα κρηνη
Ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 06, 2011, 10:19:40 μμ »
Μηπως να δεις αν υπαρχει τιποτα σε χαπι... ? -ναι υπαρχει..champix(δεν ξερω αν γραφετε ετση) και ειναι χαπι που στιν ουσια απενεργοπιε ιτα νευρικα κιταρα δλδ..την εντολι στον εγγεφαλο για αναγγι νικοτινης...εχει 99,9%επιτυχια και εχω αρκετους φυλους/εξαρτιμενους καπνιστες που το εκοψαν και το θετικο ειναι πως κανεις τους δεν το ξεκιναει εδω και μινες...ομος δεν μπωρουμε να το αγορασουμε μονοι μας-μονο με συνταγη γιατρου και μετα την εξεταση..ειναι αρκετα ακριβα..οποτε θες δεν θες πας στον γιατρο..θεοριται φαρμακευτικη αγωγη και οχι βοηθημα διακοπισ τσιγαρου..με λιγα λογια-ακομη και για τους τρελα εξαρτιμενους υπαρχει ληση!

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
Ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 06, 2011, 10:45:55 μμ »
Σε ενα προσφατο ταξιδι στις Βρυξελες που εκανα εμεινα  :-\ εκπληκτος απο το ποσα πολλα ατομα "ατμιζαν" αυτο το πραμα.. Ρωτησα και εμαθα... κανεις δεν ηξερε να μου πει αν τελικα ειναι πιο καλο απο κανονικο τσιγαρο,
ή αν ειναι χειροτερο...
Λαμβανοντας υπ'οψην οτι δεν υπαρχει χαρτι,αρα δεν υπαρχει πισσα,περιεχει ομως νικοτινη (νομιζω υπαρχουν κ χωρις) αλλα για να ατμιζει και να καπνιζει και να σε ξεγελαει οτι ειναι τσιγαρο προσωπικα δεν πιστευω οτι ειναι αθωο..
Μου μοιαζει σαν την κοροιδια με τα bios balance τα βραχιολακια,τις οποιας επεσε πολυς κοσμος θυμα και μεσα σε αυτους κ εγω,και μετα απο εκαντονταδες καταγγελιες η εταιρια υποστιριξε οτι ειναι προσωπικη της εκτιμηση οτι κανει καλο το βραχιολι...
Στην προκειμενη περιπτωση πετας το βραχιολι κ απλα εχασες 25 ευρω...
Στην  περιπτωση του Η.Τ. ομως?? Αν παθεις ζημια,δεν ειναι 25 ευρω.... Οποτε λεω καλυτερα να το κοψουμε μια και καλη κ να τελειωνει αυτο..
Καπνιζα 2 πακετα την ημερα προ 4 ετων,και μια μερα εντελως ξαφνικα το εκοψα..  ;) ετσι απλα να δοκιμασω τις αντοχες μου... δεν καπνισα για 2 χρονια...
Ενα δυσαρεστο γεγονος ομως με εκανε να αναψω ενα τσιγαρο..ακομα περιμενω να μου ξαναερθει εκεινη η μερα να το κοψω...   banghead banghead banghead hitme hitme hitme hitme

It's better to live one day like a lion,than a whole life like a sheep.

Συνδεδεμένος QS-Plan

• ModeratoR
  • Platinum member
  • 希臘
  • Τα ενυδρεία μου: Cichlid lover
  • Τόπος Διαμονής: Πολίτης του κόσμου εν Θεσσαλονίκη
Ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 06, 2011, 11:10:29 μμ »
Είχα αγοράσει παλιά, με το που βγήκαν τα ΗΤ από την NoBacco ένα πλήρες σετάκι.... δεν είχα παράπονο έπαιρνα την νικοτίνη μου και δεν ζάλιζα με τον καπνό μου τους άκαπνους... πλήρης αίσθηση καπνίσματος σαν να βλέπεις την κατακόκκινη κάφτρα στην άκρη του τσιγάρου... αλλά οι πρώτες ρουφηξιές ήταν σαν να έτρωγα γαλακτομπούρεκο με έξτρα σιροπάκι (λόγω της προπυλενογλυκόλης).... κάπου χάθηκε όμως το σετάκι....

όταν βλέπω τα τελευταίας γεννιάς ΗΤ ξενερώνω με την μπλε καφτρα.... σαν να βλέπεις μπλε κεράσια, μωβ ρόδια κλπ κλπ κλπ

Εμπειρία δεν είναι αυτό που σου συμβαίνει. Είναι αυτό που κάνεις σε σχέση με αυτό που σου συμβαίνει.

Αυτά συμβαίνουν σε μια χώρα που ακούει Πλούταρχο, αντί να διαβάζει Πλούταρχο...

''Απαιδευσία πάντων παθών μήτηρ'' - Πυθαγορας

«Είχαμε στα χέρια μας χρυσάφι και το μετατρέψαμε σε σκ@τ@, για να μοιάζει με την καθημερινότητά μας σε τούτη την πεθαμένη χώρα»

Visita Interiora Terrae, Rectificandoque, Invenies Occultum Lapidem

Αποσυνδεδεμένος penny

• Member
  • *
Ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 06, 2011, 11:26:59 μμ »
εγω θεωρω πως για ενα διαλλειματακι καλο ειναι το ηλεκτρονικο τσιγαρο,κατι αυτοκολλητα και κατι μαστιχουλες για το και καλα κοψιμο του τσιγαρου! ελεος! αλλα το καλυτερο ειναι να το κοψεις το ατιμο με μια αποφαση και μονο! γνωστοι μου το εκοψαν οταν καταντησαν να κανουν bi pass. αλλα το καλυτερο ειναι να το κοψουμε μεσω παραδειγματων πριν καταληξουμε εκει. παντως ο πατερας μου το χει κοψει εδω και 15 + χρονια και σας λεω εχει περισσοτερη αντοχη στο περπατημα και στο τρεξιμο απο οτι εγω. 20 χρονια καπνιστης ηταν. βεβαια δεν ειμαι καθετη. σιγουρα καποιους το η/τ θα τους βοηθησει και να το κοψουν! μακαρι λοιπον! αντε να δουμε!

Συνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
Ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 06, 2011, 11:54:12 μμ »
Δεν υπάρχει καμια αμφιβολία πως είναι καλύτερα να το κόψεις σκέτα-νέτα, χωρίς ηλεκτρονικό τσιγάρο (η.τ.).
Αυτό απευθύνεται σε ανθρώπους που θέλουν να το κόψουν, έκαναν προσπάθειες μόνοι τους και απέτυχαν.

Η προσομείωση του καπνισματος είναι καταπληκτική και το μόνο βλαβερό στοιχείο που παίρνεις είναι η
νικοτίνη (σε δόσεις που ρυθμίζεις και μειώνεις σταδιακά), ενώ γλυτώνεις με τη μία από την πίσσα, το χαρτί,
το μονοξείδιο του άνθρακα και άλλες 200 βλαβερές ουσίες που έχουν μετρήσει ότι περιέχει το τσιγάρο.

Όλα τα συστατικά που "ατμίζεις" με το η.τ. (εκτός της νικοτίνης) είναι φυτικά και χρησιμοποιούνται στην
ζαχαροπλαστική, τα περισσότερα μπορείς να τα πάρεις από φαρμακείο και να κάνεις τα δικά σου υγρά.

Φυσικά είναι σχετικά νέο για να ξέρουμε τι προβλήματα θα δημιουργήσει στον οργανισμό μετά από 15-20
χρόνια, το ζητούμενο όμως δεν είναι να αντικαταστήσεις μ' αυτό το κανονικό τσιγάρο, αλλά να σε βοηθήσει
ν' αλλάξεις την κακιά συνήθεια και μετά από λίγο καιρό να το κόψεις κι αυτό, αφού θα έχεις συνηθίσει στην
ιδέα, θα έχεις μειώσει ή μηδενίσει την περιεκτικότητα της νικοτίνης και θα έχεις ξεφύγει από την εξάρτηση.

Για όσους ενδιαφέρονται να μάθουν περισσότερα, μπείτε στο http://e-kapnisma.gr και θα δείτε μαρτυρίες
ανθρώπων που πίνουν νερό στο όνομα του η.τ. κι έχουν χρόνια να καπνίσουν, η υγειά τους βελτιώθηκε
κατακόρυφα και έκαναν κι αρκετή οικονομία στην τσέπη τους, σταματώντας να τρέχουν στα περίπτερα.
Εμένα πάντως με έπεισαν να το δοκιμάσω και μέχρι στιγμής (αν και είναι νωρίς) δεν μετανιώνω καθόλου.

Αποσυνδεδεμένος georgis4

• Silver member
Ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 04:23:08 πμ »
Mε ενα μικρο ψαξιμο σε google και youtube θα βρειτε αρκετα αρθρα/βιντεο που μιλανε μεχρι και γιατροι για το ΑΝ ειναι επιβλαβες η οχι.   ;)
Επειδη το ειχα ψαξει αρκετα μονο μια αναφορα ειχα βρει για τα πρωτα ηλεκτρονικα τσιγαρα που ειχαν βγει αμερικη και δεν τα γεμιζες αλλα επαιρνες γεματα φιλτρα με υγρο και ειχε βρεθει σε αυτα μια καρκινογονος ουσια η οποια υπαρχει και στο κανονικο τσιγαρο απλα στο κανονικο ειναι μερικες εκατονταδες παραπανω mg... ;D  :D :D

Συνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
Ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 04:24:00 πμ »
Δημοσκοπική έρευνα σε 300 χρήστες ηλεκτρ. τσιγάρου, έδωσε τα ακόλουθα συμπεράσματα:

• Όλοι ήταν πρώην καπνιστές
  • Οι περισσότεροι άτμιζαν λιγότερο από 6μηνο
  • Σχεδόν όλοι είχαν κάνει προσπάθειες διακοπής του καπνίσματος στο παρελθόν
  • Σχεδόν όλοι είχαν χρησιμοποιήσει φαρμακευτικά βοηθήματα γι' αυτό
  • Σχεδόν κανένας δεν βοηθήθηκε για την πλήρη διακοπή του καπνίσματος μ' αυτά
  • Το μεγαλύτερο ποσοστό από αυτούς χρησιμοποιεί αποκλειστικά η.τ. και καθόλου κ.τ.
  • Το 88% είδε βελτίωση στην υγεία του
  • Κανένας δεν ανέφερε επιδείνωση της υγείας του
Μπορείτε να την δείτε ολόκληρη εδώ: http://www.tobaccoharmreduction.org/wpapers/011v1.pdf
----------------------------------------------------------------------------------------------

Έρευνα που είδε το φως της δημοσιότητας, υποστηρίζει ότι είναι καλύτερο να χρησιμοποιούμε προϊόντα χαμηλής πρόσληψης νικοτίνης (η.τ. κλπ) για το υπόλοιπο της ζωής μας από το να συνεχίζουμε το κάπνισμα έστω και για ένα μήνα ακόμη.
Η έρευνα που δημοσιεύτηκε απο τον Dr. Carl V. Phillips, Associate Professor, του University of Alberta School of Public Health, ουσιαστικά υποστηρίζει οτι με τα υποκατάστατα του καπνίσματος είναι πολυ πιο σίγουρη η οριστική διακοπή του καπνίσματος και πολύ πιο ήπιο το ψυχολογικό κόστος. O Dr. Philips χαρακτηρίζει τα προϊόντα αυτά, ως χαμηλού ρίσκου προϊόντα, όχι πολύ πιο σοβαρά από το να πίνουμε καφέ!
Η έρευνα εδώ: http://www.tobaccoharmreduction.org/papers/press.htm
-----------------------------------------------------------------------------------------------

Ας δούμε λοιπόν τι ουσίες έχουν ανιχνευθεί σε κανονικά τσιγάρα και λείπουν από το ηλεκτρονικό:

Ασετον: Ενα από τα ενεργά συστατικά του υγρού αφαίρεσης βερνικιού νυχιών.
Αμμωνία: Ενα καυστικό συστατικό που χρησιμοποιείται στα λιπάσματα και τα οικιακά καθαριστικά. Προστίθεται για να βελτιώσει τη γεύση του τσιγάρου αλλά παράλληλα βοηθάει τον καπνιστή να απορροφήσει περισσότερη νικοτίνη, αυξάνοντας τον εθισμό.
Αρσενικό: Κάνει τα χείλη σας να καίνε και είναι υπεύθυνο για την δυσάρεστη αναπνοή.
Βενζοπυρένιο: Ενα από τα πιό ισχυρά καρκινογόνα χημικά στον κόσμο. Συναντάται στην πίσσα από κάρβουνα και στον καπνό των τσιγάρων.
Βενζόλιο: Ενα εργοστασιακό χημικό και συστατικό της βενζίνης. Είναι καρκινογόνο ομάδας 1 και υπεύθυνο για την πρόκληση λευχαιμίας και απλαστικής αναιμίας.
Βουτάνιο: Ενα βασικό συστατικό της βενζίνης, εξαιρετικά εύφλεκτο.
Διοξείδιο του άνθρακα: Ενα άχρωμο και άοσμο αέριο που στερεί το ανθρώπινο σώμα από το υπάρχον οξυγόνο.
Κάδμιο: Χρησιμοποιείται στις μπαταρίες και στις λαδομπογιές. Είναι καρκινογόνο ομάδας 1. Προκαλεί ζημιές στο συκώτι, τα νεφρά και τον εγκέφαλο και παραμένει στο σώμα για χρονια (περισσότερα από 10). Εκκρίνεται επίσης στο γάλα των μητέρων που θηλάζουν.
Φορμαλδεύδη: Χρησιμοποιειται στην ταρίχευση (για τη διατήρηση των ιστών). Προκαλεί καρκίνο και ζημιές στον πνεύμονα, το δέρμα και την πεπτική οδό.
Υδροκυάνιο: Ενα άχρωμο δηλητηριώδες αέριο. Η βραχυπρόθεσμη έκθεση σε αυτό προκαλεί πονοκεφάλους, ζαλάδες, ναυτίες και εμετό.
Μόλυβδος: Από την ομάδα των βαρέων μετάλλων. Εμποδίζει την ανάπτυξη και προκαλει ζημιές στον εγκέφαλο, τα νεφρά και το νευρικό σύστημα. Ο μόλυβδος απορροφάται εύκολα από σώματα που βρίσκονται σε ανάπτυξη, συνεπώς τα παιδιά είναι ιδιαίτερα ευπαθή σε αυτόν. Η έκθεση παιδιών σε μόλυβδο μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα καθυστέρηση στην ανάπτυξη, μικρότερα επίπεδα δείκτη νοημοσύνης, μικρότερα ποσοστά συγκέντρωσης και αυξημένα προβλήματα συμπεριφοράς.
Μεθοπρένιο: Ενα εντομοκτόνο που χρησιμοποιείται για την εξόντωση των ψύλλων στα κατοικίδια ζώα.
Υδράργυρος: Ενα βαρύ μέταλλο, επηρεάζει το κεντρικό νευρικό σύστημα. Η έκθεση σε αυτό προκαλεί τρεμούλες, απώλεια μνήμης και ασθένεια των νεφρών.
Νικέλιο: Ενα βαρύ μέταλλο, επηρεάζει το κεντρικό νευρικό σύστημα. Η έκθεση σε αυτό προκαλεί αυξημένη ευπάθεια σε λοιμώξεις του αναπνευστικού συστήματος.
Νιτρικό οξείδιο: Επηρεάζει βραχυπρόθεσμα τη δραστηριότητα των αεραγωγών. Σε υψηλές συγκεντρώσεις μπορεί να οδηγήσει σε οξεία δυσλειτουργία των πνευμόνων.
Φαινόλη: Χρησιμοποιείται στα απολυμαντικά και στο πλαστικό. Η έκθεση προκαλεί ερεθισμό του δέρματος, των ματιών και του βλεννογόνου.
Πολώνιο: Ενα΄καρκινογόνο ραδιενεργό στοιχείο.
Στυρένιο: Συναντάται σε μονωτικά υλικά. Δημιουργεί πονοκεφάλους, κούραση, αδυναμία και κατάθλιψη.
Τολουένιο (εδώ τα βρήκα λίγο σκούρα): Χρησιμοποιείται ως κόλλα από τους ταριχευτές ( ??? μάλλον κάτι άλλο εννοούν) και προκαλεί ζημιές στο κεντρικό νευρικό σύστημα. Η έκθεση προκαλεί αταξία, impaired speech (?) τρεμούλες, νυσταγμό, προβλήματα στην ομιλία, την όραση και την ακοή, πονοκεφάλους και δυσκολίες στον ύπνο.
Τουρπεντίνη: Ενα τοξικό χημικό που χρησιμοποιείται σε διαλυτικά χρωμάτων.

Αυτές οι ουσίες (από ό,τι γνωρίζουμε ως τώρα τουλάχιστον) δεν έχουν ανιχνευτεί στα ηλεκτρονικά τσιγάρα.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Όλες οι πληροφορίες είναι από το http://e-kapnisma.gr/ περισσότερα εδώ: http://e-kapnisma.gr/index.php/board,19.0.html
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 07, 2011, 04:26:05 πμ από bokostas »

Αποσυνδεδεμένος maikl

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 460,430,400,210,125
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
Ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 06:33:29 πμ »
Αν και το θεμα ειναι το ηλ/κο τσιγαρο εγω θα πω για τη μεθοδο που ακολουθησα πριν 7 περιπου χρονια μαζι με τη συζυγο.Τοτε πηγαμε στα antismokingcenter (Μητρ.Ιωσηφ 2-καθετη στην παραλιακη).
Ενα 20λεπτο "δουλεια" ητανε.... :) .
18 χρονια "αραπιάς"* ξεχάστηκαν και εμεις πηγαινοντας στο αμαξι με τα ποδια (πλατεια Ελευθεριας) μειναμε με την απορια γιατι δεν αναβαμε τσιγαρο...υπο φυσιολογικες συνθηκες θα εκανα 2 στο δρομο,μεχρι να φτασω... ??? .
Εκτοτε πινω νερο στο φιλαρακι που μου το σύστησε και ακομη απορω πως εγινε και εκοψα τα 2 εως και 3 πακετα Marlboro που καπνιζα ημερησιως.
Α...και τα 250 ευρω που διναμε οι δυο μας τοτε το μηνα,(2005) εγιναν αμαξι.. thubsup

* μαλλον έπαιξε ρολο και στο να μη θελω της Αφρικανες.... ^-^
2μετρο για τα common-comet-shubunkin, 1.5 για τις funcy ποικιλιες

ρΕβανί ή ρΑβανί..στο στομάχι η ορθογραφία χάνετε:)

Αποσυνδεδεμένος georod7

• Silver member
  • Εμπειρία: καθε μερα περισσοτερη!!!ποτε δεν ειναι αρκετη!
  • Τα ενυδρεία μου: RIO 300 κοινωνικο φυτεμενο!
  • Τόπος Διαμονής: Κομοτηνη
Ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 11:13:59 πμ »
απο τις 25 Οκτωβριου που παρελαβα το Η.Τ. δεν εχω ξανακανει Κ.Τ!ενα ολντ χολμπορν τη βδομαδα καπνιζα, που σημαινει οχι πολυ φανατικος(5-10 την ημερα), αλλα αλλαζεις τελειως ρε παιδι μου. ουτε βρομας τσιγαριλα, ουτε η αναπνοη σου,ο βηχας και τα φλεματα εξαφανιζοντε και πανω απ'ολα οτι και να πουν οι διαφοροι ΕΟΦ και δεν ξερω τι αλλα συμφεροντα, ειναι λιγοτερο βλαβερο απο το Κ.Τ. για να μην πω πιο υγιεινο απο το Κ.Τ.!!!οι καπνοβιομηχανιες εχουν χασει εκατομμυρια απο το Η.Τ. και εχουν βαλθει να το βγαλουν σκαρτο.αλλα οπως και να το παρεις, ο καθενας απο μονος του καταλαβαινει οτι κατι τετοιο δεν ισχυει!ο bokostas ανεφερε ολες τις ουσιες που εχουν βρεθει στο Κ.Τ.!τετοιες ουσιες δεν υπαρχουν στο Η.Τ.!εγω παντως ειμαι πολυ ευχαριστημενος με το Η.Τ. το ιδιο και η γυναικα μου που δεν αντεχε την μποχα! ;D  αφου περναν πλεον μερες που ουτε καν το ατμιζω, το ξεχναω!χθες λιγο με το γαυρο το ντουμανιασα αλλα ενταξει! :) ???
respkt RAINBOWFISH  respkt

Αποσυνδεδεμένος ina

• Platinum member
  • Εμπειρία: φοβερη -στο πως να ξεστισω το ενυδρειο!
  • Τα ενυδρεία μου: 120 λτρ. και κλησαμε!
  • Τόπος Διαμονής: θεσ/νικη/νεα κρηνη
Ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 01:31:41 μμ »
παιδακια ,ασ μου πει καπιος το κοστος του η.τ. επιδη θελω να το δοκιμασω..στο φυναλε δεν εχω τι να χασω! και απο που μπορω να το αγορασω!

Συνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
Ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 04:55:24 μμ »
Ίνα υπάρχουν πολλά μοντέλλα (όλα φτιάχνονται στην Κίνα) και πολλές εταιρίες που τα κάνουν
εισαγωγή και τα πουλάνε με τη φίρμα τους επάνω. Για να μην κάνουμε διαφήμιση εδώ πέρα,
κάνε τον κόπο να μπεις εδώ: http://e-kapnisma.gr/index.php/board,22.0.html για ενημέρωση.
Αν γραφτείς στο παραπάνω φόρουμ, θα έχεις έκπτωση 5-10% από τις πιο πολλές εταιρίες.

Επίσης υπάρχει ο Νίκος http://aqua4fun.gr/index.php/topic,1690.msg15383.html#msg15383
που σαν αντιπρόσωπος δίνει έκπτωση στα μέλη μας. Περισσότερα από κοντά την Κυριακή.

Το κόστος κυμαίνεται από 50-100 ευρώ για την αγορά ενός αρχικού πακέτου και μετά πρέπει
να υπολογίσεις και τα υγρά αναπλήρωσης που κοστίζουν ανάλογα πόσο συχνά τα καταναλώνεις.
Ένας πολύ light περιστασιακός καπνιστής που καπνίζει μέχρι 10 τσιγάρα την ημέρα, δεν θα έχει
οικονομικό κέρδος, θα του κοστίζει περίπου τα ίδια και το ηλεκτρονικό τσιγάρο, κάποιος όμως που
καπνίζει 1 πακέτο ή παραπάνω, θα του βγει φθηνότερο, χώρια το κέρδος στην υγεία του.

Αποσυνδεδεμένος georod7

• Silver member
  • Εμπειρία: καθε μερα περισσοτερη!!!ποτε δεν ειναι αρκετη!
  • Τα ενυδρεία μου: RIO 300 κοινωνικο φυτεμενο!
  • Τόπος Διαμονής: Κομοτηνη
Ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 10:39:23 μμ »
θα ηθελα να τονισω σ'αυτο το σημειο οτι το Η.Τ. εχει βγει σαν αντικαταστατο του Κ.Τ. κι οχι σαν μεθοδος για να το κοψεις, ασχετως οτι πολλοι το κοβουν τελικα.επισης οπως λεει κι ο κωστας απο πανω, το κοστος μπορει να βγενει το ιδιο αναλογα με τον καπνιστη η και περισσοτερο αναλογως αλλα μπρος στο κερδος στην υγεια............................... ;)   !
respkt RAINBOWFISH  respkt