ΑποστολέαςΘέμα: Στήσιμο για corydoras pygmaeus.  (Αναγνώστηκε 1666 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος REDCHERRY

• Gold member
  • Εμπειρία: Από τον Ιούνιο του 2014...
  • Τα ενυδρεία μου: 48λίτρα κοινωνικό φυτεμένο.
  • Τόπος Διαμονής: Διαβατά Θεσσαλονίκης
Στήσιμο για corydoras pygmaeus.
« στις: Οκτώβριος 15, 2016, 01:06:19 πμ »
Πρόσφατα η θρυλική γαριδογεννήστρα/ ενυδρείο http://aqua4fun.gr/index.php/topic,14000.0.html έμεινε χωρίς γαρίδες. Οπότε άνοιξε και ο δρόμος για ένα νέο ταξίδι στο μαγικό κόσμο του ενυδρείου. Το ενυδρείο είναι σε μεταβατικό στάδιο. Έχω καταλήξει που θέλω να το πάω αλλά οι αλλαγές που χρειάζονται θα γίνουν/ έγιναν με το ενυδρείο να τρέχει κανονικά. Ξεκινώ από τώρα την "παρουσίαση" για να ακούσω γνώμες σε κάποια θέματα. Επίσης, για να μοιραστώ και την όλη εμπειρία με την παρέα.

Οι στόχοι του στησίματος:
1. Θα πρέπει να είναι όσο το δυνατό πιο άνετο για το βασικό κάτοικο του ενυδρείου. Εδώ να πω ότι τα ψαράκια είναι λίγο νωχελικά, κάτι που μήνα με το μήνα και δοκιμή με δοκιμή το μειώνω (η μέτρια προς το δυνατό ροή βοήθησε αρκετά). Θέλω, λοιπόν, το ενυδρείο να δίνει χώρο στα ψαράκια να κρυφτούν αλλά όχι τόσο όσο να είναι εκεί μέσα πολύ άνετα και ευρύχωρα. Δεν είναι για βασανιστήριο. Απλά, μόλις κουνηθεί ο ένας από την παρέα όλοι ξεμυτίζουν. Αν είναι πολύ πυκνά και να πάρει κάποιος την πρωτοβουλία δεν το βλέπουν οι άλλοι και μετά από λίγο επιστρέφει σε κάποια κρυψώνα. Οπότε μεγάλους ανοιχτούς χώρους και μία καλή αλλά μικρή κρυψώνα θα μου δώσει, πιστεύω, το μέγιστο σε διαστηριότητα.
2. Η παρουσία ενός είδους από ψάρια μου δίνει την ευκαιρία να εξερευνήσω και την προοπτική του βιοτοπικού. Θέλω σε πρώτη φάση να δω πόσο κοντά μπορώ να φτάσω. To είδος που διάλεξα ίσως να μην και τόσο εύκολο να το επιτύχω. Πιο πολύ θα το προσπαθήσω για την εμπειρία. Μία προσωπική επίτευξη. Κάποια πράγματα που είδα:
  α. Με βάση τις περισσότερες πηγές το συναντάμε μόνο στο ποταμό Rio Madeira. Πρόκειται για ένα ποταμό whitewaters. Αν κατάλαβα καλά ένα ποτάμι με θολό νερό (λασπόνερα). Όσες προτάσεις είδα ήταν μόνο σε επιπλέοντα φυτά και για διακόσμηση μόνο ξύλα, φύλλα και πέτρες.  Μόνο επιπλέοντα δεν θα μου άρεσε. Θα μου άρεσε ,βέβαια, μία μικρή θολότητα στο νερό αλλά πως μπορεί να γίνει; Να τρίβω άμμο σε γουδί;  banghead banghead banghead banghead . Να πω ότι στο φίλτρο δεν έχω ούτε σφουγγάρι ούτε βαμβάκι. Σκέτη ελαφρόπετρα. Τροφή παίζει μόνο βυθιζόμενη.
  β. Με βάση το wikipedia το συναντάμε σε περισσότερα σημεία . Διαβάζοντας βλέπω ότι περιέχουν blackwater και whitewater.
  γ. Στο planetcatfish έχει δύο σημεία στο χάρτη σημειωμένα. Στο Rio Madeira & Rio Ji-Parana. Στο google earth το πρώτο σημείο είναι όντως τύπου whitewaters και το δεύτερο είναι το κλασικό καφεπράσινο που βλέπω και στο δικό μας γαλλικό ποταμό.
Υπάρχει, λοιπόν, το ενδεχόμενο να μην καταφέρω να φτάσω σε ένα καθαρά βιοτοπικό σχήμα. Οπότε, εναλλακτική θα είναι να βάλω υλικά (φυτά κτλ) που συνδέονται γενικά με το Αμαζόνιο. Αν γνωρίζει κανείς κάποια πηγή που θα βοηθούσε.  :-*

Πληροφορίες σε υλικά, ζωντανά και εξοπλισμό(τι υπάρχει και τι θα αλλάξει)

Διαστάσεις Ενυδρείου (Μ*Β*Υ): 45* 35*35,5 (εξωτερικές διαστάσεις). DIY
Καπάκι: Όχι. Υπάρχει διαθέσιμο ένα τζάμι αλλά δεν το χρησιμοποίησα ποτέ.
Συνολικά Λίτρα: 47 λίτρα ωφέλιμο
Βάση: Όχι, λόγω έλλειψης χώρου. Έχει μπει πάνω σε μεταλλική ραφιέρα/κολώνα.

Κάτοικοι του Ενυδρείου
Ψάρια: 10 corydoras pygmaeus. Αν μπει κάποιο άλλο ψάρι θα είναι κι άλλοι πυγμαίοι ή κανένα γκρουπάκι από οτόκυκλους.
Άλλα είδη: σαλιγκάρια RamsHorn και physa, πεταλίδες και κύκλωπες. Τα σαλιγκάρια θα προσπαθήσω να τα βγάλω. Για τις πεταλίδες είμαι παντελώς αδιάφορος. Οι κύκλωπες έχω την αίσθηση ότι αποτελούν πολύτιμη ζωντανή τροφή για τα ψάρια.

Διακόσμηση Ενυδρείου
Φόντο: Πρασινο αυτοκόλλητο
Πέτρες: Όχι
Ξύλα: 1 ρίζα ρεντμουρ (είναι αμαζονιακό;)
Υπόστρωμα: Άμμο σκουροχρωμη χαλαζιακή προς το καφέ/μαύρο. (είναι αμαζονιακό;)
Φυτά: Μέχρι σήμερα είχα rotala rotundifolia και κρυπτοκορίνες. Σήμερα πήρα δύο φυτά Helianthium Quadricostatus και Bacopa Caroliniana. Από λάθος νόμισα ότι η bacopa είναι φυτό νοτίου αμερικής. Οπότε, θα μείνει σταδιακά μόνο το helianthium και θα μπει ακόμη κάποιο stem νοτ. αμερικής.  Το stem θα καλύψει ένα μέρος της ρίζας, την πλάτη και τον θερμαντήρα.

Φωτισμός
Είδη φωτισμού: DIY κρεμαστό
Λαμπτήρες: 1 λάμπα (osram T8, 15watt, 900lumen, 6500K) και ανακλαστήρας.

Διάρκεια φωτισμού: 9:00-14:00 φως ημέρας,  14:00-22:00 λάμπα με ρυθμιστή. 22:00-23:00  οθόνη υπολογιστή.

Εξοπλισμός Ενυδρείου

Φίλτρανση: κρεμαστό Eheim 2042 και ελαφρόπετρα.
Θέρμανση/Θερμοκρασία (°C): κοντρόλερ stc-1000. χειμώνα 50watt (23 βαθμοί) και καλοκαίρι 5v ανεμιστηράκι (26 βαθμοί) 

'Εξτρα Παροχές

Παροχή CO2: Όχι

Ph controller: Όχι

Παράμετροι Νερού
pH:7+
Γενική Σκληροτητα:5
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 4
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):20 και πεφτει
Φωσφορικά (Po4): Δεν μέτρησα

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 1 φορά την εβδομάδα αλλαγή 10 λίτρα. Βρύση(οικιακό φίλτρο) + όσμωση. 2 φορές την εβδομάδα discus trace (μία με την αλλαγή και μία ενδιάμεσα απευθείας). Καθαρισμός φίλτρου (ανά μήνα/δίμηνο). 1 το μήνα κλάδεμα. Θα δω αν θα χρειαστεί να βάλω τύρφη. Λόγω ρίζας έχει κιτρινίσει το νερό και παρατηρώ αν βοηθά ή όχι το σκοτείνιασμα/θόλωμα του νερού.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2016, 03:59:09 πμ από bokostas »

Συνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 15, 2016, 09:30:57 πμ »
Αλλάζεις άμεσα και nickname...  Δεν κολλάει Redcherry χωρίς γαρίδες!!!  :-\

Καλή αρχή στο νέο ξεκίνημα,  για  σκούρο χρώμα στο νερό μπορείς να βάλεις φύλλα catappa.

Αποσυνδεδεμένος maikl

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 460,430,400,210,125
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 15, 2016, 10:55:47 πμ »
Δες κι εδω μερικες πληροφοριες

http://www.practicalfishkeeping.co.uk/features/articles/the-littlest-hobos   ;)
2μετρο για τα common-comet-shubunkin, 1.5 για τις funcy ποικιλιες

ρΕβανί ή ρΑβανί..στο στομάχι η ορθογραφία χάνετε:)

• Gold member
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 15, 2016, 01:03:42 μμ »
Ευχαριστώ Γιάννη :) :) :) :). Να το γυρίσω στο "ο κοντός" για να ταιριάζει με τα ψαράκια μου;  :D :D :D Λέω να κρατήσω τον τίτλο "επίτιμος red cherry" αφού κατάφερα να χαρίσω στα 2.5 χρόνια 1000+ γαριδούλες.  :-\ :-\ :-\ Μπορεί στο μέλλον να επιστρέψω στην πρώτη μου αγάπη.  :-* :-*

Μιχάλη ευχαριστώ πολύ. Δεν το γνώριζα αυτό το φόρουμ καθόλου. Πολλά χρήσιμα σημεία.

Έψαξα λίγο παραπάνω και βλέπω ότι εδώ http://www.tropicalfishkeeping.com/catfish-species/pygmy-cory-corydoras-pygmaeus-195105/ να έχει πιο λεπτομερή περιγραφή του βιοτόπου τους. Θα το μελετήσω καλύτερα.

• Gold member
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 15, 2016, 01:16:13 μμ »
Διόρθωση. Μάλλον από αναζήτηση σε αναζήτηση πήγα σε άλλο φόρουμ. Δοκίμασα να βρω άρθρα του Nathan Hill και μάλλον οδηγήθηκα εδώ. Όπως και να έχει τα πράγματα δείχνουν να είναι σε καλό δρόμο.

Αποσυνδεδεμένος steliosxls

• Gold member
  • Εμπειρία: Όλο και Καλύτερα !!!
  • Τα ενυδρεία μου: Under Construction !!!
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη / Κέντρο
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 15, 2016, 02:39:29 μμ »
Δηλαδή συγνώμη..  Αν ο Γιάννης αλλάξει ομάδα και γίνει λέμε τώρα ΠΑΟΚ θα αλλάξει και nickname giannispaok? "REDCHERRY is dead, long live REDCHERRY !" Άρη μου με το καλό και οι μικροσωμοι απόγονοι...  Αυτές τις ημέρες που λόγω αλλαγών στο ενυδρείο μου έγιναν πολλές αλλαγές νερού και αρκετές μεταβολές θερμοκρασίας τα γατόψαρα μου γέμισαν τα πάντα με αυγά...

Για αλαλούμ στα γραφόμενα ευθύνεται ο δαίμων του τυπογραφείου και η αυτόματη διόρθωση !!!

Συνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 15, 2016, 09:45:59 μμ »
 :D :D :D :D :D :D :D :D :D

• Gold member
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 03:44:52 μμ »
 :D :D :D :D
Λέω να βάλω νέο άβαταρ. Η δεύτερη φωτογραφία αυτής της σελίδας πως σας φαίνεται;
http://athamastos.blogspot.gr/2014/07/blog-post_82.html
:D :D :D

Στέλιο έχω κάνει κάποια μελέτη σχετικά με τις γέννες. Με τους πυγμαίους υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην τα φάνε τα αυγά τους σε περίπτωση που πάνε καλά τα πράγματα.
Όντως, συμφωνούν αυτά που διάβασα με όσα αναφέρεις. Μία μεγάλη αλλαγή πχ 50%, μπόλικο ζωντανό σκουληκάκι και πτώση στην θερμοκρασία. Το τελευταίο όχι τόσο απαραίτητο.

Θα το είχα κάνει αλλά με προβληματίζει ο πληθυσμός των σαλιγκαριών. Καμιά 20αρια ραμχορν, καμιά 40ρια φύσα και αρκετά μωρά. Τώρα που είναι λίγα να πάρω μία απόφαση με το πως θα τα περιορίσω και μετά θα είμαι άνετος. Φοβάμαι ότι αν ρίξω σκουλήκια και έρθουν και τα αυγά θα έχουμε έκρηξη στο πληθυσμό τους.

• Gold member
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 10:39:55 μμ »
Ολίγες φωτογραφίες. Το μόνο φυτό που θα μείνει είναι το heliathium. Τα υπόλοιπα θα φύγουν. Το στήσιμο, όμως, είναι κοντά σε αυτό που θα ήθελα να δω.

Το Heliathium θα πολλαπλασιαστεί και θα φτάσει να καλύψει τα κενά που θα αφήσουν οι κρυπτοκορίνες. Αν βρω κάτι αυτού του ύψους κοντινό με το συγκεκριμένο βιότοπο, ίσως, να υπάρξει και νέα αντικατάστασει.

Τα stem αντικαταστήσει κάποιο staurogyne. Ελπίζω να βρω σε porto velho. Αλλιώς, repens. Υποτίθεται σε δυνατό φως γίνονται και σε χαμηλό ψηλώνουν.Μάλλον, θα με καλύψουν για πίσω και στην βάση της ρίζας. Porto Velho είναι η κοντινότερη πόλη από το σημείο που θεωρείται βιότοπος των pygmaeus.

Συνολική εικόνα

Οι πρωταγωνιστές

Το καταφύγιο. Ανάμεσα σε bacopa και την βάση από την ρίζα.

Αυτή τη στιγμή μελετώ αρκετά το ενδεχόμενο των ξερών φύλλων. 1. Θα προσπαθήσω να βρω ασφαλή φύλλα από φυτά με καταγωγή τον δυτικό αμαζόνιο. 2. Αν δεν βρω θα προσπαθήσω να βρω φύλλα με παρόμοιο σχήμα. 3. Capatta είναι η εύκολη έσχατη λύση.

Αναλυτικότερα

1.Έχω ψάξει δέντρα που υπάρχουν στα μέρη εκείνα. Δυστυχώς, μου φαίνεται επειδή είναι εξωτερικού χώρου δεν ευδοκιμούν στην χώρα μας και γι αυτό μαλλον θα είναι δύσκολο να τα βρω. Π.χ. δέντρο Brazilian nut (καρυδιά Βραζιλίας). Μόνο τα nut υπάρχουν διαθέσιμα. Ε ρε μούρλα... banghead banghead :D :D. Πιο εύκολο είναι nα βρεθούν φυτά γλάστρας που ταιριάζει το κλίμα τους με της θερμοκρασίες των σπιτιών μας. Κάποια, βέβαια, είναι επικίνδυνα ακόμη και για το άνθρωπο (πχ με επαφή στα μάτια).Μόνο αν τριπλοτσεκάρω την ασφάλειων ενός φυτού θα προχωρήσω σε αγορά και δοκιμή.

2. Επειδή, είδα αρκετά είδη φοίνικα και ξέρω ότι είναι εύκολο να βρω κομμάτια. Ακόμη, και στην αυλή μου.
Τα φύλλα της μπανάνας είναι μία σχετικά καλή λύση γιατί είναι ενυδρειακό προϊόν (γαριδάδικα) και έχω δει πολλές φωτογραφίες με φυτά που έχουν παρόμοιο φύλλο.

Η αναζήτηση συνεχίζεται.

ΥΓ. Αν σας φανώ υπερβολικός, να ξέρετε ότι το ταξίδι αυτή της αναζήτηση με ενθουσιάζει. Είμαι πολύ φλου σε τέτοια θέματα.

Συνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 11:39:28 μμ »
Μπράβο σου που τα ψάχνεις τόσο και δείχνει το θέμα ενδιαφέρον...  clapp

Συνδεδεμένος QS-Plan

• ModeratoR
  • Platinum member
  • 希臘
  • Τα ενυδρεία μου: Cichlid lover
  • Τόπος Διαμονής: Πολίτης του κόσμου εν Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 19, 2016, 09:09:22 πμ »
Το μονο υπερβολικο που βρισκω ειναι το..... ποσο ενδιαφερον ειναι το θεμα!!!

Μακαρι ολοι μας να την ψαχναμε οπως εσυ!!!

Δεν βρισκω και κανενα εικονιδιο με σεβασμο στο κινητο μου...

Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εμπειρία δεν είναι αυτό που σου συμβαίνει. Είναι αυτό που κάνεις σε σχέση με αυτό που σου συμβαίνει.

Αυτά συμβαίνουν σε μια χώρα που ακούει Πλούταρχο, αντί να διαβάζει Πλούταρχο...

''Απαιδευσία πάντων παθών μήτηρ'' - Πυθαγορας

«Είχαμε στα χέρια μας χρυσάφι και το μετατρέψαμε σε σκ@τ@, για να μοιάζει με την καθημερινότητά μας σε τούτη την πεθαμένη χώρα»

Visita Interiora Terrae, Rectificandoque, Invenies Occultum Lapidem

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 19, 2016, 11:13:26 πμ »
Άρη μου αρέσει που καταπιάνεσαι με ένα είδος κάθε φορά, το ψάχνεις σε βάθος και έτσι
δίνεις το παράδειγμα του πώς μπορεί να πάει μπροστά το χόμπυ, ακόμη και με ένα μικρό
ενυδρείο και λίγα έξοδα, αρκεί να υπάρχει όρεξη και αγάπη για τα ζωντανά. Ειδικά στους
δύσκολους οικονομικά καιρούς που περνάμε, ίσως να δείχνεις τον σωστό δρόμο... greatup

Ελπίζω το: "Αλλαγές νερού: 10 κάθε εβδομάδα" να είναι ορθογραφικό λάθος, γιατί αν
όντως ισχύει θα πρέπει να αυτοκτονήσω από ντροπή για τις δικές μου ρουτίνες... banghead

Δες κι αυτά: http://www.aquariumcarebasics.com/aquarium-plants/aquarium-banana-plant/
http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=768+1630+791&pcatid=791

• Gold member
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 19, 2016, 03:02:38 μμ »
Σας ευχαριστώ για τα όμορφα σχόλια. Εννοείται πως πέρα από την μελέτη και τον χρόνο που αφιερώνω σε σημαντικό βαθμό το αποτέλεσμα το χρωστώ και στις πολύτιμες συμβουλές σας. Δεν θα ξεκινούσα πολλά πράγματα καν χωρίς να ξέρω ότι θα έχουν όση υποστήριξη χρειαστώ.  :-* :-* :-*. Νοιώθω, ακόμη, πολύ αρχάριος για να μπω μέσα σε μία ζούγκλα.

1 φορά την εβδομάδα αλλαγή 10 λίτρα.  :D :D :D :D :D :D

Συνδεδεμένος QS-Plan

• ModeratoR
  • Platinum member
  • 希臘
  • Τα ενυδρεία μου: Cichlid lover
  • Τόπος Διαμονής: Πολίτης του κόσμου εν Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 24, 2016, 04:06:00 μμ »
Αν και μάλλον το έχεις δει Άρη, παρ' όλα αυτά το βάζω και για όποιον άλλον τυχόν τον ενδιαφέρει...

https://biotopeworld.wordpress.com/2013/03/31/madeira-river-biotope/

Εμπειρία δεν είναι αυτό που σου συμβαίνει. Είναι αυτό που κάνεις σε σχέση με αυτό που σου συμβαίνει.

Αυτά συμβαίνουν σε μια χώρα που ακούει Πλούταρχο, αντί να διαβάζει Πλούταρχο...

''Απαιδευσία πάντων παθών μήτηρ'' - Πυθαγορας

«Είχαμε στα χέρια μας χρυσάφι και το μετατρέψαμε σε σκ@τ@, για να μοιάζει με την καθημερινότητά μας σε τούτη την πεθαμένη χώρα»

Visita Interiora Terrae, Rectificandoque, Invenies Occultum Lapidem

• Gold member
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 24, 2016, 05:24:27 μμ »
Α. Ναι κάποια στιγμή το είχα δει παλιότερα όταν έψαχνα για συμβατά με το είδος ψαράκια. Δεν το είχα αποθηκεύσει τότε.  THX THX

Σχετικά με τους ποταμούς whitewater (θολοί). Σε πολλές αναφορές βλέπω ότι μέσα σε αυτά τα νερά κυριαρχούν οι μεγάλοι θηρευτές. Τα κοινά είδη που συναντούμε στο χόμπυ μας που προέρχονται από αυτές τις περιοχές συνήθως προτιμούν παραπόταμους, ρυάκια, λιμνούλες, πλημμυρισμένα δάση κτλ.

Για την περίπτωση μου το seriouslyfish αναφέρει: "Small tributaries, creeks, pools and areas of flooded forest. It’s often found in large numbers sheltering among marginal vegetation or tree roots."

Εμένα κάτι μου λέει ότι την εποχή των βροχών που είναι δυνατή η ροή βρίσκεται περιοχές με έντονη κίνηση και την εποχή της "ξηρασίας" ενδεχομένως πληθυσμοί να παγιδεύονται και σε κομμάτια με στάσιμα νερά. Δύο σημεία σε συνδυασμό με οδηγούν σε αυτή τη σκέψη.
1. Οι πυγμαίοι έχουν ένα όργανο που τους επιτρέπει ανεβαίνοντας στην επιφάνεια με ταχύτητα να παγιδεύουν αέρα και να μπουν μετά να χρησιμοποιήσουν το οξυγόνο.
2. Η περιγραφή του Ivan Mikolji (ντοκιμαντέρ για τους βιότοπους στην Βενεζουέλα) για τις 2 εποχές στην χώρα του και που επηρεάζουν τους βιότοπους. από το 10:11  μέχρι το 13:27. <a href="http://www.youtube.com/watch?v=TzzJU810AIk" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=TzzJU810AIk</a>.  Άλλη χώρα αλλά περιγράφει πολύ ωραία τις 2 εποχές που επικρατούν στην ευρύτερη περιοχή.

Οπότε νομίζω οι περιγραφές του ποταμού από μόνο του δεν θα είναι ακριβώς ο στόχος για το ενυδρείο.

ΥΓ Ο συγκεκριμένος άνθρωπος (το μεράκι του) είναι η βασικότερη αιτία που ασχολήθηκα με το θέμα των βιοτόπων.

Β. Στο θέμα των φύλλων. Βρήκα τρία δέντρα που είναι αρκετά συχνή η αναφορά τους.

1. The brazilian nut.
2. Capony
3. φοινικες.

Τι θα κάνω είναι ακόμη άγνωστο

Γ. Τα φυτά της Ασίας ξηλώνονται, μπήκε το προσωρινό/μόνιμο Staurogyne Repens και το Staurogyne Porto Velho έχει μπει σε παραγγελία σε ένα κατάστημα.

συνεχίζεται...  :-* :-* :-* :-*

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Εμπειρία: Aπο Ιανουάριο του 2010 και συνεχίζουμε....
  • Τα ενυδρεία μου: Aquael 98lt με Γκάπυ
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη-Βότση
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 24, 2016, 11:25:52 μμ »
Ο ανθρωπος δεν παιζεται με την ερευνα που εχει κανει...και τα ντοκυμαντέρ ειναι απλά θεικά....Αναμένω το sequel...
ΥΓ,Οντως στη φύση ΠΟΤΕ δεν ειναι σταθερές οι συνθήκες(βροχές,μουσώνες,ξηρασία κτλ)

"Ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει στο δάσος της ζωής μου ξενυχτά...ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει κανείς τον λύκο δεν τον κυβερνά..."

• Gold member
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 25, 2016, 10:03:26 μμ »
Πλησιάζω... Ένα βιντεάκι από ένα κύριο που δεν καταλάβει με τι σκοπό κάνει αυτές τις βιντεοσκοπήσεις. Στο τίτλο αναφέρει μία περιοχή που βρίσκεται ίσα και με 300χλμ μακριά. Είναι πολύ κοντά σε αυτό που έχω στο νου μου.  Αν υποθέσουμε η λήψη έγινε κατά την εποχή της ξηρασίας. Τότε με τις βροχές αυτό το μέρος θα μπορούσε να μετατραπεί σε κάποιου είδους  πλημμυρισμένου τοπίου με μόνιμο ή τρεχούμενο νερό. Αυτό το νερό μαζί του θα μπορούσε κάλλιστα να φέρει και ψάρακια.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=-7xabrdPgR8" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=-7xabrdPgR8</a>

ΥΓ κατσοοοοουυυυυύμπα τι να σημαίνει άραγε;  :D :D :D :D

Ελπίζω το: "Αλλαγές νερού: 10 Ελπίζω το: "Αλλαγές νερού: 10 κάθε εβδομάδα" να είναι ορθογραφικό λάθος, γιατί αν
όντως ισχύει θα πρέπει να αυτοκτονήσω από ντροπή για τις δικές μου ρουτίνες... banghead
Μπορεί αν θέλει κάποιος να μπει στο αρχικό κείμενο και να το διορθώσει.  ;) Εντάξει δεν θα ξαναπώ ότι είμαι τέλειος. Το υπόσχομαι!!!  :) :) :)

Δες κι αυτά: http://www.aquariumcarebasics.com/aquarium-plants/aquarium-banana-plant/
http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=768+1630+791&pcatid=791

Άκυρες οι μπανάνες και τα μεγάλα φύλλα. Βλέπω πολύ μικρότερα μεγέθη να επικρατούν και αυτό μάλλον βοηθά και την κλίμακα του νανοενυδρείου μου. Ευχαριστώ πάντως.

• Gold member
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 02, 2016, 07:21:30 μμ »
To planetcatfish δίνει 2 σημεία όπου έχουν βρεθεί pygmeaus corydoras. 1. Στο ποταμό Μαδέιρα (παραπόταμο του αμαζονίου ).  2. Στο Ji-parana (παραπόταμο του Μαδέιρα).
Εγώ θα προσπαθήσω να πλησιάσω το δεύτερο. Γιατί το εντελώς λασπώδες/whitewater ποτάμι και λογικά νεκρό από πράσινο μαδέιρα δεν με εμπνέει.

Για το δεύτερο σημείο δίνει και συντεταγμένες (8°05'S, 62°52'W).
https://www.google.com.br/maps/@-8.08333,-62.8666,1555m/data=!3m1!1e3
https://www.google.com.br/maps/@-8.08333,-62.8666,2555m/data=!3m1!1e3
https://www.google.com.br/maps/@-8.08333,-62.8666,3555m/data=!3m1!1e3

Η περιοχή αν παρατηρηθεί λίγο καλύτερα βλέπει κανείς ότι :
1. αποτελεί κόμβο 3 ποταμών. Του Πρέτο, του Jiparana και του Madeira. Ο Πρέτο δείχνει να χει κρυστάλλινα νερά, ο Μαδέιρα πολύ θολά και ο jiparana (Μachado για τους ντόπιους) κάπου ενδιάμεσα.
2. τα κενά σημεία ανάμεσα στα δέντρα τόσο στο νησάκι όσο και στις γύρο όχθες περισσότερο δείχνουν να υπάρχει νερό πάρα έδαφος.

Οπότε η αναζήτηση συνεχίζεται σε βιντεακια με πλημμυρισμένα τροπικά δάση του αμαζονίου.

Άρχισε η μελέτη.... 
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=1wRhsGDpQ04" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=1wRhsGDpQ04</a>

Για τα υπόλοιπα.

Τα ψάρια: Τα microworms είναι πλέον στο μενού με ιδιαίτερη μάλιστα επιτυχία. Δοκίμασα και μία δροσερή αλλαγή 50% την Κυριακή μπας και δούμε κανένα αυγό αλλά τίποτα ως τώρα.
Επίσης,έχω κάνει αρκετές αλλαγές για να ενισχύσω όσο μπορώ την αυτοπεποίθηση και την ενεργητικότητα  τους. Μείωσα την φωτοπερίοδο (21:00 σβήνει ο φωτισμός). Τις περισσότερες ώρες που βρίσκομαι στο δωμάτιο υπάρχει μόνο ο φωτισμός από το ενυδρείο και τον υπολογιστή. Έβγαλα διχτάκια, σφουγγαράκια κτλ για να μην μπαίνει χέρι όταν γίνεται ο καθαρισμός. Για να γίνει αυτό έχω περιορίσει την τροφή μόνο σε χαπάκια βυθού (πέρα από τα σκουληκάκια όπου σβήνει το φίλτρο). Δυστυχώς, λόγω σαλιγκαριών το χέρι μπαίνει ακόμη συχνά και δεν μπορώ να δω αν έχει η όλη προσπάθεια αποτελέσματα. Ίσως μπει προσωρινά κάποιος δολοφόνος...

Τα φυτά: Άρχισαν οι λατίνοι να παίρνουν τα πάνω τους. Όποτε, σιγά σιγά οι ασιάτες θα μας εγκαταλείψουν. Στο τελικό στάδιο μάλλον θα μείνει το staurogyne porto velho. Μάλλον θα βρεθεί.

Ξερά φύλλα: Είχα δει μία καρυδιά που υπάρχει στο γειτονικό οικόπεδο και ενθουσιάστηκα. Πολύ κοντά σε αυτό που φανταζόμουν. Κάποιο κομμένο/αποξηραμένο κλαδάκι μαζί με φύλλα του. Δυστυχώς, διαβάζοντας για το συγκεκριμένο δέντρο τα μηνύματα δεν ήταν πολύ καλά. Απογοήτευση αλλά προχωράμε.

Σκέψεις τρελού-επιστήμονα: Είδα πολλά βιντεάκια με φυσικά τοπία. Τώρα πια το νερό του ενυδρείου μου, μου φαίνεται πιο καθαρό απ ότι θα ήθελα. Λίγη σκόνη, λίγη θολούρα βρε αδερφέ. Όχι τρελά πράγματα. Να μην χάσω τα ψάρια και δεν φαίνονται καθόλου.  :) :) :) Άμμος να γίνει πούδρα και να προστίθεται με τις αλλαγές; Αυτό λογικά θα ενίσχυε και την βιολογία της στήλης; Τα ταννίνες δεν με ενθουσιάζουν.

1. Οι πυγμαίοι έχουν ένα όργανο που τους επιτρέπει ανεβαίνοντας στην επιφάνεια με ταχύτητα να παγιδεύουν αέρα και να μπουν μετά να χρησιμοποιήσουν το οξυγόνο.
Αυτό που βλέπετε να κάνει αυτό το ψάρι απλά με μία πιο φοβισμένη/ταχύτερη κίνηση.
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=1Qutu5BHE_8" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=1Qutu5BHE_8</a>

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 03, 2016, 04:04:42 πμ »
Μπορεί αν θέλει κάποιος να μπει στο αρχικό κείμενο και να το διορθώσει.  ;)

Έγινε. Σε βλέπω να χάνεσαι στα βάθη του Αμαζονίου και χαίρομαι που "βιοτοπικίζεις"... :)

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Εμπειρία: Aπο Ιανουάριο του 2010 και συνεχίζουμε....
  • Τα ενυδρεία μου: Aquael 98lt με Γκάπυ
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη-Βότση
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 04, 2016, 01:27:44 πμ »
Εξερευνηση στον Αμαζόνιο???Χμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμ...
 :) :) :) :) :) :) :)
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=xp1znnjAm_U" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=xp1znnjAm_U</a>

"Ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει στο δάσος της ζωής μου ξενυχτά...ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει κανείς τον λύκο δεν τον κυβερνά..."

• Gold member
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 04, 2016, 07:58:47 πμ »
Κώστα ευχαριστώ για την διόρθωση!!!

Ναι ρε φίλε είναι πραγματικό χάσιμο. Ώρες ώρες κοιτάζω βιντεάκια και ξεχνώ για ποιο λόγο μπήκα στο youtube.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=Ol-ukDsKBO4" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=Ol-ukDsKBO4</a>

Ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα που θα έχει στο ενυδρείο μου αυτή η διαδρομή είναι πάρα πολύ ευχάριστη.

Τώρα σκέφτομαι αν μπορώ να βάλω μισοβυθισμένο κάποιο διακοσμητικό φυτό εσωτερικού χώρου στο ενυδρείο μου. Να προσομοιάσω λίγο καλύτερα την εικόνα του πλημμυρισμένου δάσους.

• Gold member
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 06:07:28 μμ »
Ένα update στο εγχείρημα.

Έχουν γίνει αρκετές μικρές αλλαγές στο ενυδρείο από την τελευταία φορά που ενυμέρωσα για την πορεία του εγχειρήματος.

-Έβαλα "προσωρινά" αποξηραμένα φύλλα από πλάτανο.
-Το Ηλιάνθιο κάλυψε σχεδόν το 85% του βυθού και φαίνεται ότι αποτελεί μία πολύ καλή φυσική κρυψώνα για τα ψαράκια.
-Η ροή αυξήθηκε και τώρα είναι σε μέτριο-υψηλή.
-Μείωσα τη σκληρότητα και σε συνδυασμό με το δολοφόνο όποτε και κατάφερα να κρατήσω το πληθυσμό των σαλιγκαριών στο ελάχιστο. Το ενυδρείο ενυδρείο τώρα ξεκίνησε να γίνεται "βρώμικο".

Όλα αυτά έχουν αλλάξει την συμπεριφορά των ψαριών. Πέρα από το γεγονός ότι αυξήθηκε σημαντικά η κίνηση των ψαριών σε όλο το βυθό, πρόσφατα είδα και κάποια κοπαδιάσματα στο μπροστινό τζάμι. Είναι πιο χαλαρά και έχουν περισσότερη όρεξη να τριγυρίσουν βοσκώντας στο ενυδρείο.  Αυτό με κάνει λίγο διστακτικό στο να επιχειρήσω μεγάλες αλλαγές ώστε το ενυδρείο να πάρει μία πιο βιοτοπική όψη. Ύψιστη παράμετρος είναι αυτό που αρέσει στα ψαράκια.

Αυτά που θα ήθελα να αλλάξω στο ενυδρείο αυτή τη στιγμή θα ήταν:
1. Να κρύψω την πλάτη του ενυδρείο. Δεν μου αρέσει να φαίνεται η πλάτη ειδικά τώρα που έχει και πεταλίδες. Σκεφτόμουν να δοκιμάσω για μία 2η φορά το φυτό egeria densa.  Νομίζω ότι δεν του έφτανε ο φωτισμός μου. Θα ήθελα να ξέρω και κάτι ειδικότερα για αυτό το φυτό. Είναι σαν το κερατόφυλο; Δηλαδή αν κόψεις την κορυφή του τότε το υπόλοιπο φυτό βυθίζεται;
2. Αντί για πλατανόφυλλα θα ήθελα να βάζω guava. τα μόνα που μπορώ με σχετική ασφάλεια να βάλω χωρίς να αλλάξω το τρέχον στήσιμο και να είναι κοντά στην ήπειρο. Δυστυχώς, δεν βρίσκω στην Ελλάδα.
3. Σκέφτομαι να πάρω ένα μαγνήτη για να καθαρίζω το μπροστά τζάμι χωρίς να τρελαίνονται τα ψάρια. Τι πρέπει να έχω στο νου μου; Τα τζάμια χαράζονται;

Αν ήταν να κάνω ένα κόνσεπτ "Madeira" με βάση την αναζήτηση που έχω κάνει. Θα έπαιζα με μπόλικα ξύλα, φύλλα ξερά guava και φυτά guava που θα φυτεύονταν emersed και θα έμπαιναν στο "ανοιχτό" ενυδρείο με επιτήρηση.

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 08:27:14 μμ »
Μαγνήτη πάρε. Θα χαράξει το τζάμι μόνο αν πιαστεί πετραδάκι ανάμεσά τους.
Η egeria densa δεν είναι πολύ δύσκολη, αρκετό φως θέλει όπως σωστά διέγνωσες.
Αντί για φύλλα guava, θα μπορούσες να βάλεις φύλλα catappa. Aσιατικά είναι,
αλλά αν δεν πεις τίποτε εσύ, ούτε εμείς θα διαμαρτυρηθούμε... ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 08:44:51 μμ »
Ή θα κάνεις βιοτοπικό ή θα το γυρίσεις σε γκάπυ. Όλα κι όλα.

ΝΑ ΨΑΞΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΦΥΛΛΑ GUAVA!!!!

Να, σου βρήκα εγώ: http://www.ebay.com/itm/Antidiabetic-Wild-Guava-Leaf-Tea-Chinese-Herb-Tea-/311550033950?var=&hash=item4889d4401e:m:mYsHHRnIrA4iwSftjd27Mkw

:)
Shit Happens! Daniel        Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.   

• Gold member
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 11:41:18 μμ »

Κώστα έχει δίκιο ο Δανιήλ. Ή όλα ή τίποτα. Τα ψάρια έχουν μουστάκια και τέτοια κοροϊδία δεν νομίζω να μπορέσουν να την σηκώσουν. :D Αν είναι να βάλω μαϊμού φύλλα θα είναι τζαμπέ και εκ της ελληνικής φύσεως. Τριμμένος πλάτανος...

Guppy μου πέφτουν λίγο άγρια... :D :D :D :D

Ίσως πρέπει τελικά να κάνω ένα paypal λογαριασμό.

Σπόρους νομίζω ότι μόλις βρήκα και χωρίς να χρειάζεται paypal.
http://flowerstore.gr/guava-fruit-seeds.