ΑποστολέαςΘέμα: Tunze 9004  (Αναγνώστηκε 471 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος skullJ

• Loyal member
  • **
  • Εμπειρία: 2 χρόνια
  • Τα ενυδρεία μου: 150L Reef
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
Tunze 9004
« στις: Οκτώβριος 10, 2016, 10:16:20 μμ »
Σκέφτομαι εδώ και καιρό να αγοράσω το tunze 9004 skimmer για νεο 60 lt nano reef.

Φαίνεται να είναι μικρό και αυτο που με ενδιαφέρει πιο πολύ απο όλα είναι οτι χρειάζεται ελάχιστα εκατοστά περιθώριο πάνω απο την στάθμη του νερού. Γιατι δεν έχω πολύ χώρο ούτε επάνω απο το ενυδρείο.

Θέλω να ρωτήσω 2-3 πραγματάκια για αυτούς που το χρησιμοποιούν.

Αρχικά αυτο που με ενδιαφέρει πιο πολύ απο όλα είναι ο θόρυβος. Αυτή την στιγμή δεν ακούγεται σχεδόν τίποτα απο τον εξοπλισμό μου. Είναι όντως αθόρυβο το skimmer όπως διάβασα;

Μετά, η εγκατάσταση και η συντήρηση είναι εύκολη; Είδα σε κάτι βίντεο έχωνε το χέρι του σχεδόν μεςα στο ενυδρείο, έβγαζε το καπάκι, το άδειαζε και το ξανά έβαζε, ετσι πολύ εύκολα. Ισχύει;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
Tunze 9004
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 10:35:33 μμ »
το κυπελο του μενει εκτος νερου, περιπου τα 2/3 του. Δεν πρεπει να ανεβοκατεβαινει η σταθμη του νερου και να ειναι σταθερη.
Ειναι αρκετα αθορυβο. Μπορει να σου βγαζει φυσαλιδες μεσα στο νερο εαν το εχεις μεσα στο κεντρικο ενυδρειο και δεν εχει καποιο sump. Στον καθαρισμο του ειναι ευκολο.

Το σκιμμερ γενικα ειναι το μηχανημα που κανει το μεγαλυτερο θορυβο στο ενυδρειο. Οσο το ειχα ημουν πολυ ευχαριστημενος απο τον θορυβο του, αλλα δεν με βολευε το κυπελο του γιατι γεμιζε γρηγορα. ( το ειχα στο 180αρι μου με αρκετα sps).
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 10, 2016, 10:35:47 μμ από glazar »
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος skullJ

• Loyal member
  • **
Tunze 9004
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 11, 2016, 09:13:50 μμ »
Ο χώρος που έχω πάνω μεταξύ στάθμης νερού και φωτιστικου είναι 7-8 εκατοστά. Χωράει;

Sump προς το παρόν δεν έχω. Αλλά αν κάνω κάποιο upgrade, ακόμα και στα διπλα λίτρα 120, θα είναι εντάξει με αυτο sump. Οποτε θα το βαλω μεςα στο ενυδρείο.

Το μονο που δεν θέλω είναι θόρυβος γιατι το βράδυ στο μικρό μου σπιτι ακούγονται τα πάντα!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
Tunze 9004
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 11, 2016, 09:36:36 μμ »
το κυπελακι ειναι μικρο 200μλ χωραει. Μπορει να ειναι ισα-ισα στα 7-8εκ που λες.

Ο Ηλιας13 εχει το ιδιο σκιμμερ. Καντου μια ερωτηση μηπως και σου πει το υψος του απο τις γρυλιες μεχρι πανω...

Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος skullJ

• Loyal member
  • **
Tunze 9004
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 11:13:33 μμ »
Μιλήσαμε με Ηλία και τελικά το αγόρασα!

Αναμένω την παραγγελία!

Ευχαριστώ glazar!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 17, 2016, 11:13:55 μμ από skullJ »

Αποσυνδεδεμένος skullJ

• Loyal member
  • **
Tunze 9004
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 29, 2016, 11:36:19 πμ »
Όλα καλά. Το αγόρασα.

Από την πρώτη ματιά είναι πάρα πολύ καλό.

Μερικά από τα θετικά:
  • Είναι plug & play, δηλαδή, το βγάζεις από το κουτί, το ξεπλένεις και το χρηιμοποιείς. Απλά πράγματα. Χωρίς ρυθμίσεις κλπ.
  • Παίζοντας με τον σιγαστήρα μπορεί να γίνει από τελείως αθόρυβο έως πολύ φασαριώζικο
  • Είναι από τα μικρότερα docs που έχω δει, ψάχνωντας hangon skimmers. Στο 60lt μου χωράει μέσα στο ενυδρείο μαζί με 10 κιλά βράχο, κλπ. κλπ.
  • Το ύψος του μέρους που βρίσκεται πάνω από την επιφάνεια του ενυδρείου είναι πολύ μικρό, από 5 εκατοστά. Συνήθως όλα τα hangon skimmer έχουν μεγάλο μέρος τους έξω πάνω από την επιφάνεια.
  • Όντως όπως είπε ο glazar, κάτω από το skimmer βγαίνουν μικρές μκρές φυσαλίδες. Αυτό συμβαίνει γιατί (όπως λέει στο manual) θέλει λίγο χρόνο προσαρμωγής ή λείπει το κατάλληλο σφουγγαράκι που προτείνει η εταιρία, αλλά λείπει από την συσκευασία.

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 29, 2016, 11:37:24 πμ από skullJ »