ΑποστολέαςΘέμα: Mini marine (ισως reef) αρχη  (Αναγνώστηκε 160 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος loucaskar

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Καλυβια Αττικής
Mini marine (ισως reef) αρχη
« στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 07:56:08 πμ »
Καλημερα.
Ξεκιναω σιγα σιγα ενα DIY θαλασσινό 70-90 ( ισως και κατι παραπανω) λίτρων με διαστασεις περίπου 59×35×49.
Χρειάζομαι της βοηθεια σας για τον εξοπλισμό.εχω μονο θεωρητικές γνωσεις ως προς τα marine.σκέφτομαι για sump αλλα χρειαζομαι ολες τις πληροφοριες σχετικα με το πως κατασκευάζεται. Μια πρωτη σκεψη μου,επίσης, εχει να κανει και με τα ψαρια.θελω να βαλω κλοουν οποτε θα χρειαστώ τουλαχιστον μια ανεμονη αλλα κατα τα αλλα θελω να αφησω χωρο για τα ψάρια (στην ουσία αν δεν εβαζα κλοουν θα εκανα ενα fish only) οπότε δε προκειται ακριβώς για reef.Υπάρχουν περιορισμοί στο θεμα χωρου για την ανεμονη;
Ευχαριστώ.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Γαβριλος

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 500 λιτρα φυτεμένο 80 λιτρα φυτεμένο 20 λιτρα φυτεμένο
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 09:51:46 μμ »
Καλησπέρα φιλε καλη αρχη σου εύχομαι!
Σε αυτα τα λιτρα δεν θα εχεις θεμα να βάλεις ανεμώνη, μπορείς να διαβάσεις για  αρχή τα θεματα για τους αρχάριους θα βρεις πολυ σημαντικές πληροφορίες εκει! Διαβασε και οτι προβλημα εχεις ρωτάς!  greatup

Αποσυνδεδεμένος skullJ

• Loyal member
  • **
  • Εμπειρία: 1 χρόνο
  • Τα ενυδρεία μου: 60 L Nano-Reef & 25L Freshwater
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 11:44:56 μμ »
Καλησπέρα.

Για την κατασκευή εδώ δες αυτό το post που έγινε πρόσφατα κοντά σε αυτό που ζητάς: http://aqua4fun.gr/index.php?topic=18438

Για την ανεμώνη ίσως είναι λιγο νωρίς να το σχεδιάσεις. Απο όσο ξερω είναι επικίνδυνη και σίγουρα όχι για αρχάριους.

Ξεκίνησε την κατασκευή σου, με sump όπως είπες. Διάλεξε τον εξοπλισμό. Στρώσε το ενυδρείο υπομονή και μετά πάρε και τα κλοουνακια. Όσο για την φωλιά τους εκτός της ανεμώνης θα βρεις και αλλά ενδιαφέροντα κοράλλια που ταιριάζουν.

Sent from my iPhone using Tapatalk