ΑποστολέαςΘέμα: LED φωτισμός για nano φυτεμένο  (Αναγνώστηκε 709 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
LED φωτισμός για nano φυτεμένο
« στις: Σεπτέμβριος 17, 2016, 10:21:42 μμ »
θα ήθελα να μου πείτε εάν έχω κάποιο λάθος στον σχεδιασμό.

Το ενυδρείο είναι φυτεμένο high-tech (CO2 κ.λ.π.) και εχει διαστάσεις 34Χ34Χ34 περίπου 40Lt.

Θα μπούνε 20 power led στο 1w το καθένα, σύνολο 20W. Τα led λειτουργούν σε τάση 3-3,4V.

Θα συνδεθούν σε 4 γραμμές από 5 led συνδεδεμένα σε σειρά. Η διάταξη (όχι η σύνδεση) θα είναι 4 γραμμές παράλληλα κατά πλάτος του ενυδρείου.

Οι 4 drivers (ένας σε κάθε γραμμή) εχουν χαρακτηριστικά:
Wattage:4-7W
Input Voltage: AC 85-265V 50/60Hz
Output Voltage:DC 15-25V
Output Current:300MA

Λέω να μην βάλω dimmer (είναι απαραίτητο?). Κι αν βάλω dimmer, υπάρχουν τέτοια με τάση εισόδου 220V? Λίγο που έψαξα βρήκα μόνο 12-24V.

Επίσης θα βάλω φακούς για στεγανοποίηση. Οι εξωτερικές σειρές στις 600 και οι εσωτερικές στις 900.
Σκέφτομαι και την περίπτωση 900 – 1200.

Θα ήθελα τις παρατηρήσεις σας.
Shit Happens! Daniel        Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.   

Αποσυνδεδεμένος theos

• Silver member
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 18, 2016, 12:50:04 πμ »
Ποιος ο λόγος των 4 drivers ? Και όχι 1?

Στάλθηκε από το GT-I8260 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Συνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 18, 2016, 12:56:36 πμ »
Είναι πειραματική η κατασκευή και θέλω να μπορώ να ανάβω-σβήνω τα led ανά 5. Μπορεί τα 20W να είναι υπερβολικά οπότε πρέπει να δω ποιός είναι ο κατάλληλος φωτισμός. Από την άλλη είναι και ο έλεφχος της θερμοκρασίας στις ψύκτρες μια που μάλλον δεν θα έχω μια ψύκτρα για το καθένα αλλά 2 (θα μπούνε τα led ανα 10) ή 4 ψύκτρες (5 led σε κάθε μια).

Αποσυνδεδεμένος theos

• Silver member
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 18, 2016, 01:00:29 πμ »
Ρίξε μια ματιά στο βίντεο .Πώς θα ελέγχεις τους μετασχηματιστες ? Θα χρειαστείς και 5 ντιμερ

Αποσυνδεδεμένος theos

• Silver member
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 18, 2016, 01:05:25 πμ »
Επίσης η πρόταση μου είναι να μην κόβεις σειρά 5 αδα να το σπάσεις αλαζοντας την σσυνδεσμολογια με τρία σενάρια 1/3 +2/3+ 3/3 φουλ χωρίς ντιμερ

Συνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 18, 2016, 01:09:10 πμ »
Αυτό είναι καλή ιδέα.

Ρίξε μια ματιά στο βίντεο .Πώς θα ελέγχεις τους μετασχηματιστες ? Θα χρειαστείς και 5 ντιμερ

Γι αυτό ρωτάω. Χρειάζονται ντιμερ οι drivers?
Δεν έβαλες λινκ το βίντεο

EDIT: Άκυρο. Το βλέπω στο θέμα που άνοιξες
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 18, 2016, 01:10:45 πμ από LeeHook »

Αποσυνδεδεμένος theos

• Silver member
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 18, 2016, 01:12:03 πμ »
Το έβαλα στα dyi είμαι από κινητό και δεν μου βγάζει το θέμα σου να βάλω το βίντεο οπότε. ..

Αποσυνδεδεμένος bloskas

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: thessaloniki
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 18, 2016, 01:14:51 πμ »
Δανιηλ τι κοστος θελεις να εχει ολο αυτο? γιατι με κανα 40ρι παιρνεις chihiros aquasky Α series

Αποσυνδεδεμένος theos

• Silver member
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 18, 2016, 01:21:38 πμ »
Δανιηλ τι κοστος θελεις να εχει ολο αυτο? γιατι με κανα 40ρι παιρνεις chihiros aquasky Α series
Καμιά φωτογραφία και τεχνικά χαρακτηριστικα  γιατί δεν το ξέρουμε? Και επίσης ενδιαφέρομαι και εγώ

Συνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 18, 2016, 01:24:27 πμ »
Μπάμπη, αυτό που μου λες είναι με SMD LED έτσι δεν είναι? Θέλω να βάλω high power. Δεν ξέρω αν έχουν βελτιωθεί τα SMD αλλά ξέρω πως με τον καιρό χάνουν σε απόδοση. Τα high power μπορώ να τα αντικαταστήσω και γενικά η κατασκευή δίνει περισσότερη ευελιξία.
Χοντρικά υπολόγισα το κόστος στα 25€.

Τα υλικά που έχω βρει είναι:

LED
http://www.ebay.com/itm/231656447771?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
http://www.ebay.com/itm/331626669353?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

DRIVER (ο 4ος στο μενού)
http://www.ebay.com/itm/331594923744?_trksid=p2060353.m1438.l2649&var=540748060370&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

ΨΥΚΤΡΕΣ (θέλω ψύξη χωρίς ανεμιστηράκια)
http://www.ebay.com/itm/121942334553?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
http://www.ebay.com/itm/331828598709?_trksid=p2060353.m1438.l2649&var=540914262551&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

ΦΑΚΟΙ
http://www.ebay.com/itm/331616975884?_trksid=p2060353.m1438.l2649&var=540764507780&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 18, 2016, 10:53:15 πμ »
Δανιηλ γιατι να πας σε 1 βαττ λεντ? Πιο πολυ παιδεμα στην κατασκευη και δεν θα κερδισεις κατι, αφου θα εχεις μονο 2 ειδη και σε τοσο μικρο μηκος.

Εαν βαλεις 3βατα θα παρεις 7-8 και με τους φακους στις 60 μοιρες θα εχεις καλυψη για να βαλεις και δυο ενυδρεια 30ποντων διπλα-διπλα :)

Χωρις ψυκτρα.

με ενα τετοιο

http://www.ebay.com/itm/7-12x3w-led-dimming-driver-for-Hight-power-led-light-bulb-driver-with-dimmer-/221725055204?hash=item339fd7d8e4:g:blAAAOSwpDdVEtYK

χωρις οδηγους και διαφορα. Ξεκινα να δεις κατα ποσο μπορεις να εχεις το επιθυμητο αποτελεσμα και μετα το προχωρας.

Εαν θελεις μπορω να σου δανεισω τα δικα μου να κανεις οτι δοκιμες θελεις.. :)

Εσυ μονο θα παραγγειλεις λεντακια. Φακους ,ισως να βρουμε στην αποθηκη. ( εκτος και εαν εχουν περισσεψει στου Γαβριλου..)

Ψυκτρα εχω.

Καφε θα σε κερασω, ελα απο το σπιτι μπας και αλλαξεις γνωμη και κανεις κανενα θαλασσινο... :)
Γιώργος,

Συνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 18, 2016, 11:33:49 πμ »
Τα 1W τα σκέφτηκα για να πετύχω καλύτερη διασπορά. Επίσης για να ρυθμίζω την αναλογία μεταξύ full spectrum και 6500Κ θα είχα περισσότερες επιλογές. θα έβαζα π.χ. 5 full spectrum και 15 cold daylight. Ενώ με τα 3W θα πρέπει να βάλω 2 full spectrum και 5 ή 6 από τα άλλα. Δεν ξέρω πόσο ροζέ χρώμα θα μου δίνουν τα full spectrum. Θέλω να πετύχω ένα αποτέλεσμα όπως οι grolux περίπου.
Αλλά αν αυτές οι λεπτομέρειες είναι περιττές και οι διαφορές είναι ελάχιστες τότε δεν έχω λόγο να παιδεύομαι με τα 1W.

Όσο για τα συνολικά watt στα led θα είμαι ΟΚ? Στην ουσία θα έχω 2000 lumen όσο έχω ακριβώς τώρα με τις φθορισμού. Βέβαια με τα led θα έχω πιό ωφέλιμη για τα φυτά ακτινοβολία αλλά ίσως στο μάτι θα το αποτέλεσμα θα φαίνεται λιγότερο φωτεινό λόγω των full spectrum (οπότε με τα 3W μπορώ να βάλω περισσότερα και να τα "κόβω" αν χρειάζεται).

Αποσυνδεδεμένος Γαβριλος

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 500 λιτρα φυτεμένο 80 λιτρα φυτεμένο 20 λιτρα φυτεμένο
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 18, 2016, 07:02:33 μμ »
Γιωργο εχουν περισσέψει αρκετα απο αυτα που μου είχες δώσει και εγω στην αποθήκη τα έχω τωρα Δανιηλ οτι χρειαστείς και εχω σου το δίνω!  :-*
Για το σχεδιο δεν μπορώ να σου πω πολλα γιατι δεν εχω χρόνο μετα αν πρόλαβω θα σου πω και εγω την γνώμη μου αλλα γενικά καλυτερα με 3w !

Συνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 01:00:24 πμ »
Ξεκινάω τον σχεδιασμό κάπως στα τυφλά με:

9 led 3W.
Η αναλογία θα είναι 5 led στα 6000-6500Κ & 4 led full range.
To σύνολο των "ορατών" lumen από τα daylight θα είναι περίπου 1000. Αυτή την στιγμή με τις Τ5 & Τ4 που έχω παίρνω 2000 lumen περίπου. Στο μάτι λογικά θα σκοτεινιάσει το ενυδρείο αλλά για τα φυτά θα προστεθούν πιό ωφέλιμες για την φωτοσύνθεση συχνότητες, πράγμα που φαίνεται από το παρακάτω φάσμα

Σχετικά με την ψύξη (θέλω να είναι χωρίς ανεμιστηράκια) προσπάθησα να βγάλω κάποια άκρη με υπολογισμούς και κατέληξα σε αυτή:

http://www.fischerelektronik.de/web_fischer/en_GB/heatsinks/A04/Extruded%20heatsinks%20for%20PCB%20mounting/PR/SK44_/$productCard/parameters/index.xhtml

Η θερμική της αντίσταση είναι γύρω στο 1,5 Κ/W. Αν έκανα σωστά τους υπολογισμούς, η ψύκτρα που χρειάζονται τα 27Watt συνολικά, σε θερμοκρασία περιβάλλοντος 350C πρέπει να είναι κοντά στο 2,2 K/W. Άρα οι απαιτήσεις υπερκαλύπτονται.

Η ψύκτρα έχει διαστάσεις 15 εκ. Χ 15,9 εκ. Το layout των led πάνω στην ψύκτρα θα είναι:

Σε όλα τα led εκτός από το κεντρικό θα μπούνε φακοί 450, ενώ στο κεντρικό 600. Το συμπέρασμα το έβγαλα υπολογίζοντας γραφικά σε σχεδιαστικό πρόγραμμα, την κάλυψη της δέσμης με τις παραπάνω γωνίες (τις γωνίες τις έκανα με το χέρι οποτε δεν πέτυχα ακριβώς τις τιμές τους  ;D ).

Αλλά επειδή όλα αυτά είναι στην θεωρία περιμένω γνώμες και από αυτούς που ξέρουν κάτι παραπάνω και έχουν δουλέψει πρακτικά με τα led.

Μήπως είναι πολλά τα led?
Η ψύκτρα θα κάνει την δουλειά της?
Μήπβς θα έχω πολύ φωτισμό στα κόκκινα και πολύ λίγο στα μπλέ?

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
  • Τόπος Διαμονής: komotini
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 04:52:18 μμ »
Σε ψυκτρα 20*10*2 10  8 κόκκινα και 2 μπλε 3βατα λεντακια , δούλευαν με θερμοκρασία 55 βαθμούς, και αν και θεωρητικά τα Λεντ μέχρι 60-65 αντέχουν, είχε σαν αποτέλεσμα την πτώση της απόδοσης στο χρόνο πολύ, με αποτέλεσμα φέτος να τα αντικαταστησω και να βάλω ανεμιστήρα. Τώρα δουλεύουν στους 33-35. Δεν ξέρω αν φταίει ότι ηταν τα παμθημνα κινέζικα Λεντ, των 2.5€ ή δεκάδα......αλλά σχεδόν σίγουρα έφταιγε ηνυψηλη Τ για την πτώση της απόδοσης τους!

Συνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 06:17:46 μμ »
Χμμμ... άρα και αυτή που σκέφτομαι πάνω - κάτω την ίδια (προς το χειρότερο ίσως) απόδοση θα έχει. Άρα θέλω μεγαλύτερη ψύκτρα.
Ή αυτή την ψύκτρα Χ2 οπότε θα πάρει στην κάθε μια από 5 led 3βατα δηλ. σαν να είχες στην δική σου 15W αντί για 30W.

Συνδεδεμένος QS-Plan

• ModeratoR
  • Platinum member
  • 希臘
  • Τα ενυδρεία μου: Cichlid lover
  • Τόπος Διαμονής: Πολίτης του κόσμου εν Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 06:23:32 μμ »
Βάλε hi-tech κεράκια ρεσώ να ξεμπερδεύεις...  :P :P :P
Εμπειρία δεν είναι αυτό που σου συμβαίνει. Είναι αυτό που κάνεις σε σχέση με αυτό που σου συμβαίνει.

Αυτά συμβαίνουν σε μια χώρα που ακούει Πλούταρχο, αντί να διαβάζει Πλούταρχο...

''Απαιδευσία πάντων παθών μήτηρ'' - Πυθαγορας

«Είχαμε στα χέρια μας χρυσάφι και το μετατρέψαμε σε σκ@τ@, για να μοιάζει με την καθημερινότητά μας σε τούτη την πεθαμένη χώρα»

Visita Interiora Terrae, Rectificandoque, Invenies Occultum Lapidem

Συνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 24, 2016, 12:28:20 μμ »
Τα led είναι ΟΚ να κολληθούν πάνω στην ψύκτρα με διπλής όψεως thermal pad? Η βάση του led (αστέρι) έχει διάμετρο 2εκ. Τι διαστάσεις πρέπει να έχει το pad?
Υπάρχει σε 1,5Χ1,5  2Χ2   2,5Χ2,5 κ.λ.π.

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 24, 2016, 02:10:22 μμ »
Δανιηλ εγω τα κολλουσα με κολλα ειδικη για τα λεντ που ειναι και στερεωτικη και αγωγημη. Μια σταγονα και απλωνε σχεδον σε ολοκληρη την βαση του.

Βαλε στο 2χ2 , αλλωστε και μεγαλυτερο να βαλεις δεν θα γινει κατι. Απλα ειναι ακριβο υλικο.
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος globalzero

• Gold member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Βέροια
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 24, 2016, 04:11:17 μμ »
Από θέμα νερού τι παίζει;  μας απασχολεί;

Στάλθηκε από το Mi-4c μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Συνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 24, 2016, 06:40:41 μμ »
Όχι αφού θα βάλω στεγανούς φακούς οι οποίοι θα είναι προσαρμοσμένοι σε κόντρα πλακέ 8mm πέρα ως πέρα στο καπάκι. Τα led θα είναι πάνω από το κόντρα πλακέ.

Δανιηλ εγω τα κολλουσα με κολλα ειδικη για τα λεντ που ειναι και στερεωτικη και αγωγημη. Μια σταγονα και απλωνε σχεδον σε ολοκληρη την βαση του.

Βαλε στο 2χ2 , αλλωστε και μεγαλυτερο να βαλεις δεν θα γινει κατι. Απλα ειναι ακριβο υλικο.

Τα pad τα σκέφτηκα ώστε αν χρειαστεί να κάνω ανακατανομή των led, να ξεκολλάνε εύκολα. Αυτή η αγώγιμη κόλλα που βάζεις ξεκολλάει εύκολα? Γιατί έχω δεί και κάτι τέτοιες που είναι εποξικές δύο συστατικών.

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 24, 2016, 07:15:44 μμ »
ξεκολλας το λεντ με ενα κοπιδι. η κολλα που μενει πανω στην ψυκτρα και στυο λεντ ξεκολλαει ευκολα. Την τραβας με το νυχι.
Γιώργος,

Συνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 24, 2016, 10:48:04 μμ »
Κάτι ακόμη που με προβληματίζει είναι το μπάλαστ.
Αυτό που μου έδειξες Γιώργο https://goo.gl/cKN31m
Έχει ένα μεινέκτημα για μένα. Πρέπει να συνδέσω όλα τα led επάνω του αφού έχει ελάχιστο όριο τα 7 led. Έτσι όπως το σκέφτομαι είναι να βάλω 10 led (8 daylight & 2 full spectrum) και θέλω να μπορώ να τα ντιμάρω τουλάχιστον ανά 2 ομάδες (daylight η μία και fyll spectrum ή άλλη).
Ή ακόμη πιό καλά, σε 3 ομάδες (1 FS, 4 Day + 4 day). Αυτό θέλω να το κάνω για δύο λόγους. Πρώτον, να μπορώ να ρυθμίσω την αναλογία FS και Day και, δεύτερον να μπορώ να μειώσω την ενταση των day για να ελέγξω την θερμοκρασία της ψύκτρας.
Το θέμα είναι πως δεν μπορώ να βρώ μικρότερα από το παραπάνω μπάλαστ, π.χ. για 2-4 led και dimmable.
Ψάχνω την λύση να πάω σε DIY κατάσταση με LM317 και κάποιο κύκλωμα για το ντιμάρισμα. Έχω βρεί κάποια καλά, εύκολα και πολύ οικονομικά κυκλώματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2016, 04:49:49 πμ από bokostas »

Συνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 28, 2016, 12:42:45 πμ »
To project ξεκίνησε!

Χρησιμοποιήθηκαν:

8 led των 3w 6000-6500K
4 led των 3w full spectrum
Φακοί led 600 & 450
Driver 36W (7-12 led X 3W) dimmable
2 ψύκτρες 20Χ10Χ1,8 εκ.

τα πρώτα αποτελέσματα είναι θετικά. Η ψύξη, που ήταν το μεγαλύτερο άγχος μου, αποδείχτηκε εύκολη υπόθεση και μάλιστα γίνεται χωρίς την χρήση ανεμιστήρων. Σε πρώτο στάδιο σύνδεσα 10 led και η θερμοκρασία στην ψύκτρα (μετρημένη απλώς με ένα σένσορα ανάμεσα στα φτερά της) μετά από 1 ώρα περίπου σταθεροποιήθηκε στους 360. Η θερμοκρασία περιβάλλοντος ήταν 230. Φυσικά η σωστή μέτρηση γίνεται με ηλετρόδιο καρφωμένο στην ψύκτρα αλλά κι έτσι η διαφορά δεν είναι πολύ μεγάλη.

Στην συνέχεια προστέθηκαν άλλα 2 led και η θερμοκρασία ανέβηκε στους 380 με το ποτενσιόμετρο του driver στο τέρμα, σηλ. φουλ ισχύ. Με ένα κλικ κάτω η θερμοκρασία έπεσε 1 βαθμό.
Οπτικά το αποτέλεσμα είναι καλό αν και φαίνεται λίγο το ροχ χρώμα από τα full spectrum (κάτι σαν gro-lux). Θέλει κάποια διόρθωση στο lay out των led, αλλά αυτό δεν είναι και τίποτε δύσκολο.

Εδώ το lay out με τα 10 led (πριν προστεθούν τα άλλα 2 που μπήκαν ανάμεσα στα ροζ).

Γενικά η κατασκευή είναι πολύ compact και φαίνεται να είναι η ιδανική λύση για high-tech nano ενυδρεία. Στην ουσία το καπάκι είναι ένα φύλλο 8mm κοντρα πλακέ και οι ψύκτρες από πάνω, αισθητικά πολύ ωραίο (αφού μου θυμίζει ενισχυτή - την άλλη μου ψώρα  ;D ).

Πρώτη μέρα δοκιμής σήμερα σε φυτεμένο με riccia και cuba. To pearling στην riccia ήταν τρελλό. Παρόλο που είναι φυτό με πολύ χαρακτηριστικό pearling, η διαφορά με τις Τ5 ήταν πολύ μεγάλη. Η cuba και αυτή έκανε pearling αλλά έχει κάποια θεματάκια με καφέ άλγη, οπότε δεν είναι στα πολύ πάνω της. Περιμένω λοιπόν τα αποτελέσματα που θα έχει αυτός ο φωτισμός στα φυτά και στην άλγη.

Ο προηγούμενος φωτισμός ήταν με Τ5 & Τ4 των 8W αντίστοιχα (2 και 2). Συνολικά 34watt, 1820 lumen. Προσπάθησα να μετρήσω τα lux των led με το κινητό και μια εφαρμογή μέτρησης φωτός. Δεν μπορεσε να μετρήσει γιατί μετράει μόνο μέχρι 1860 lux.

Το κόστος σ' αυτό το project είναι γύρω στα 50€ ενώ το προηγούμενο set up ήταν γύρω στα 30€. Ήδη δουλεύω πάνω στη μείωση του κόστους στις ψύκτρες (τώρα αντιστοιχούν στα μισά λεφτά του συνολικού κόστους) και στους drivers.

Αποσυνδεδεμένος globalzero

• Gold member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Βέροια
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 28, 2016, 09:33:57 πμ »
Τα LED και ειδικά τα High power είναι το μέλλον.   ;D

Θέλω να δω το τελικό αποτέλεσμα αισθητικά πως θα είναι.  >:D