ΑποστολέαςΘέμα: Πρώτη επαφή με κιχλίδες αφρικής  (Αναγνώστηκε 2300 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος christos efthimiou

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 400 L Melanochromis
  • Τόπος Διαμονής: Λάρισα
Πρώτη επαφή με κιχλίδες αφρικής
« στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 06:10:45 μμ »
Αφού έχω σχεδόν ξεστήσει το φυτεμένο μου, σκέφτομαι να το φτιάξω ενα 450 λτ ενυδρείο με κιχλίδες. Πολύ πολύ λίγο που κοίταξα λογικά θα πάω προς τανγκανίκα και ίσως μαλάουι..θα δω.
Θέλω την βοήθειά σας από την αρχή μιας και έχω ασχοληθεί πολύ λίγο με νταμάρια.
το νερό της βρύσης έχει αυτά τα στοιχεία:
GH:13
ΚΗ: 9-10
Άσχετο αλλά όπως μέτρησα νερό από την βρύση βρήκα λίγα No3 και το PH στο 7,5..είναι φυσιολογικό? ή είχε ξεμείνει στα ποτηράκια νερό από το ενυδρείο?

Οι ερωτήσεις μου...
Βλέπω σχεδόν σε όλα τα νταμάρια λευκή άμμο (λογικά νεκρός αραγωνίτης)...Με τις σκληρότητες του νερού που έγραψα είμαι καλυμμένος ή πρέπει να τις ανεβάσω και άλλο και να αγοράσω αραγωνίτη? Αν είμαι οκ..μπορώ να χρησιμοποιήσω το υπόστρωμα που έχει το φυτεμένο μου? Πέρα από το αισθητικό κομμάτι (μαύρο με κιχλίδες) ανάλογα τα ψάρια χρειάζεται λεπτή ή χοντρή άμμοςκαι οι άλγες από το λίπασμα στο υπόστρωμα θα κάνουν πάρτυ τώρα που δεν θα υπάρχουν φυτά? Θα μπορώ να το παλέψω ή θα γεμίσει το ενυδρείο?
Αυτές για αρχή και έπονται και άλλες..χεχε

Καλή μου αρχή !!!

Όλες μα όλες οι γνώμες καλοδεχούμενες μιας και δεν έχω ιδέα!!!!

Αποσυνδεδεμένος tsala

• Platinum member
  • Εμπειρία: ?????
  • Τα ενυδρεία μου: 360ltr χρυσόψαρα, 220ltr χρυσόψαρα
  • Τόπος Διαμονής: Δράμα - Βέροια
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 07:37:55 μμ »
Για τα νιτρικα της βρυσης ,μπορει να εχει στην βρυση οντως..
Εγω μετραω 4 , λιγο, αλλα εχω βαλει ριτινη απορροφησης νιτρικων και τα μηδενιζω..
Ξανα μετρα να δεις.

Τωρα , η σε malawi θα πας η σε tanganyika,οχι ψαρια και απ τις δυο λιμνες.
Η αμμος θα πρεπει να ειναι ανοιχτοχρωμη , ετσι ειναι και στον βιοτοπο τους..χωρια που η μαυρη μπορει να τα στρεσσαρει ,δεν θα δειχνει και ομορφα τα χρωματα τους.
Επισης θα πρεπει να ειναι ψιλη..

Οι παραμετροι ειναι οκ για malawi ,  για tanganyika ειναι λιγο πεσμενες οι τιμες.
Το παν ομως ειναι η σταθεροτητα στις τιμες , αν εχεις σταθερες τιμες νερου εισαι οκ.
Δεν θες αραγωνιτη , ακομα δεν χειμωνιασε καλα, πανε σε μια κοντινη παραλια και παρε οσα κιλα αμμο θες.

• Silver member
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 08:07:09 μμ »
Νιτρικά έχω 5...αλήθεια μπορώ να βάλω από θάλασσα?για κοντινή περιοχή με άμμο στην Λάρισα μόνο ο πηνειός...και αν βάλω από αυτήν θα λιώσει μέχρι και το τζάμι!!!Λογικά αφού μπορώ μπορεί να πάω μια βόλτα στην κατερίνη (πεθερικά), ας κάνουν και κανα καλό!! Αλλά επειδή μου άρεσε η τανγκανίκα πόσο πρέπει να φθάσω? με ασβεστολιθικές ή με αραγωνίτη?

Αποσυνδεδεμένος tsala

• Platinum member
  • Εμπειρία: ?????
  • Τα ενυδρεία μου: 360ltr χρυσόψαρα, 220ltr χρυσόψαρα
  • Τόπος Διαμονής: Δράμα - Βέροια
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 09:17:27 μμ »
A! Λαρισα εισαι;
Ελα ρε συ , πανε Αγιοκαμπο / Μεσαγγαλα και μαζεψε..
Απ τον πηνειο οχι, θα βαλεις και κανενα κουτακι απο μπυρα καταλαθος  :)

Ε , η tanganyika το θελει το 8+ ph ...
Αλλα δεν θα εχεις προβλημα , ο αραγωνιτης και οι πετρες κανουν δουλεια ,αλλα για το νερο στο οποιο βρισκονται..
Το νεο που θα πεφτει (στην αλλαγη) ,θα εχει αλλες τιμες.
Και οπως ειπα καλυτερα σταθερες τιμες και χαμηλοτερες ,παρα υψηλες και μεταβαλομενες...

Αποσυνδεδεμένος lordsoth

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 400 tanga - 60 planted low tech
  • Τόπος Διαμονής: kozani highlands
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 10:41:13 μμ »
Καλησπέρα και από εμένα, Καταρχήν θα συμφωνίσω πως πρέπει πρώτα να διαλέξεις σε ποια λίμνη θα πας, προσωπική μου άποψη για τα λίτρα σου είναι η Τανγκανίκα , αλλά πριν ξεκινήσεις ρίξε μια μάτια στα ψάρια που θα ήθελες να βάλεις. Τα ψάρια από malawi θα τα βρείς ποιο εύκολα σε σχέση με τανγκανίκα και ποιο φθηνά .

Άμμο θα πάρεις από θάλασσα και δεν θα το μετανιώσεις διότι :1. θα την πάρεις τζάμπα 2.Δεν θα φαίνεται η βρωμιά τόσο πολύ σε σχέση με τον αραγωνίτη 3. θα έχεις ανεξάντλητη ποσότητα για προσθήκες μετά από πολλές σκούπες κτλπ.

Πέτρες: Εδώ έχω ακούσει πολλά , έχω τεστάρει πολλές και θα σου πω την δικιά μου εμπειρία , έχω δοκιμάσει και ασβεστολιθικες και μη σε αφρικάνικα και δεν είχα ποτέ πρόβλημα ,έχω φίλο εδώ στο φόρουμ που έχει σε malawi σταλακτίτες...
 Οι πέτρες είναι καθαρά θέμα γούστου και για μένα μία βόλτα σε ένα κοντινό βουνό ή ποτάμι θα σε καλύψει, είναι οι ποιο όμορφες.
Να γνωρίζεις οτι οι αφρικάνικες κυχλίδες είναι από τα ποιο ανθεκτικά ψάρια, άρα οι τιμές σου αν είναι κοντά στα στάνταρ (όπως και είναι) δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα.
Τέλος οι άλγες αντιμετωπίζονται με 2 τρόπους 1 με τηλεκάρτα 2 με αλγοφάγα cae  http://www.wereallwet.com/wp-content/uploads/2011/06/chinese_algae_eater_fish.jpg

Και το ξαναγράφω ΠΡΩΤΑ επέλεξε τη ψάρια θες να βάλεις και μετά ξεκίνα για της πέτρες το χρώμα τους το aquascape κτλπ

γράψε μου τι ψάρια σου έχουν αρέσει να δούμε κατά πόσο εύκολα μπορείς να τα βρεις από ταγνκανίκα

• Silver member
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 08:44:55 μμ »
επειδή θα μπορέσω να πάω παραλία το Σ/Κ, άμμο να πάρω όπως αυτη που παίρνουμε για τα καναρίνια?αυτή που βαράει το κύμα? Μετά θα την βράσω για κάποια ώρα?γιατί δεν έχω ξεκινήσει το ενυδρείο...η να την αφήσω σε μια ακρούλα και όταν είναι να αρχίσω το ενυδρείο να την ζεστάνω τότε?

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 09:39:51 μμ »
Προσεξε , τις πετρες που θα διαλεξεις ναμην ειναι μυτερες ή να μην εχουν γωνιες, γιατι πολυ ευκολα οι κιλχιδες θα τραυματιζονται πανω σε αυτες. ΕΙδικα εαν υπαρξουν κυνηγητα.

Επειδη οι κιχλιδες σκαβουν , θα πρεπει να πορσεξεις επισης οι πετρες που θα μπουν , ειτε να ειναι πανω σε καποιο προστατευτικο, π.χ. egg crate, ειτε να ειναι καλα βαλμενες , ακομα και κολλημενες
για να μην εχεις κατολισθησεις και σπασιματα στον πατο. Οσο και να σου φαινονται σταθερες εκτος νερου, μεσα στο νερο γλυστρανε παρα πολυ.

Μην διαλεξεις τιποτα σπαγγετι πετρες, θα σου κιτρινισουν το νερο και θα στο κανουν χαλια. Ισως καποιες φεγγαροπετρες . Αλλα οτι και να διαλεξεις να προσεξεις το βαρος τους.
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος saxlina

• Platinum member
  • Δόξα Τω Θεω που ακόμη την παλεύουμε!!!
  • Εμπειρία: loading...
  • Τα ενυδρεία μου: Mini θαλασσινό 60 lt
  • Τόπος Διαμονής: ΣΑΛΟΝΙΚΑ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 12:26:18 πμ »
Μια και μπήκα στο φόρουμ σήμερα μετά από καιρό  ας πω κι εγώ την ταπεινή μου γνώμη.
Φίλε διάλεξε λίμνη.
Συνήθως οι περισσότεροι ξεκινάνε με Μαλάουι γιατί. Έχουν πιο εύκολα ψάρια, πιο χρωματιστά και περισσότερες επιλογές. Αφού είχες φυτεμένο δεν θα σε δυσκόλευε και η Τανγκανικα βέβαια αλλά λέμε τώρα.
Άμμο σαν ευκολότερη και οικονομική διάλεξε θαλασσινή με καλό ξέπλυμα και μετά βράσιμο. Η μαύρη δίνει άλλη ομορφιά αλλά αυτά γούστα είναι. Είχα και απτις δύο.
Σκληρότητες είσαι σούπερ, άλλωστε θέλουμε σταθερές συνθήκες και όχι τόσο ακρίβεια απόλυτη σε ph,gh,kh.
Θερμοκρασία σταθερή συχνές αλλαγές κλπ. Λίγο χοντρό αλάτι στις αλλαγές όχι φαγητού με ιώδιο, βοηθάει το ανοσοποιητικο τους.
Από πέτρες ότι σαρεσει, καλή επιλογή η λάβα λόγω βάρους, και επειδή πιάνει βιολογία εύκολα. Είναι λίγο άγρια αλλά δεν παθαίνουν κάτι τα ψάρια.
Καλή αρχή στην Αφρική...
Πρέπει να γνώριζουμε τις ρίζες μας,
Να θυμόμαστε το παρελθόν μας,
Να μεταφέρουμε τις γνώσεις μας,
Και να προσευχόμαστε για το μέλλον μας!!!
Sταυρος Aμανατιδης του Xαραλάμπους...

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Εμπειρία: Aπο Ιανουάριο του 2010 και συνεχίζουμε....
  • Τα ενυδρεία μου: Aquael 98lt με Γκάπυ
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη-Βότση
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 02:13:55 πμ »
Χμμμμμμμμμμμμμμμμ...διαστάσεις απο το ενυδρείο???

"Ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει στο δάσος της ζωής μου ξενυχτά...ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει κανείς τον λύκο δεν τον κυβερνά..."

• Silver member
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 08:03:16 πμ »
το ενυδρείο είναι 1,50 Χ 0,50 Χ 0,60

Πέτρες θα βάλω αυτές λέω...

Αποσυνδεδεμένος maikl

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 460,430,400,210,200, 125,125,125,120,90
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 01:26:30 μμ »
Μια χαρα ειναι.
Πρωτα βαζεις dow , μετα τοποθετεις τις πετρες οπως τις θελεις-προτιμησε 2 συσταδες δεξια,αριστερα για να μπορουν να προκυψουν 2 χαρεμια αν εχεις 2 αρσενικα π.χ. και μετα την αμμο  ;)
2μετρο για τα common-comet-shubunkin, 1.5 για τις funcy ποικιλιες

ρΕβανί ή ρΑβανί..στο στομάχι η ορθογραφία χάνετε:)

• Silver member
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 01:51:58 μμ »
Σκεφτόμουν να κάνω 3 λόφους..Από έναν στα δύο άκρα προς τα πίσω (ώστε να κρύψω και φίλτρο-κυκλοφορητές) και ο 3ος λόφος στο κέντρο μπροστά ώστε να είναι σε αντίθεση με τους άλλους 2 και να δίνει κάτι σαν αίσθηση βάθους. Το ύψος δεν ξέρω..να φτάνει επιφάνεια? θα δω το σύνολο και θα αποφασίσω...Φοβάμαι με τον μεσαίο μπροστά μην δημιουργήσει αλγη μεταξύ του μπροστινού τζαμιού και τις πέτρες που θα ακουμπάνε και δεν καθαρίζεται..Δεν ξέρω καμιά ιδέα???
Νταμαρόφιλοι βοηθήστε τον αμαθη για το στήσιμο!!!

Το DOW θα μπει μέσα στο ενυδρείο για να μην γρατσουνάνε οι πέτρες το τζάμι κάτω?δεν έχει χημικά?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2016, 01:52:54 μμ από christos efthimiou »

Αποσυνδεδεμένος maikl

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 460,430,400,210,200, 125,125,125,120,90
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 03:02:08 μμ »
 Το dow δεν εχει εμφανισει προβληματα σε δεκαδες χομπιστες τοσα χρονια που το χρησιμοποιουν, μη το φοβασαι.
Αν θελεις 3 λοφους, βαλε. Απλα οι πετρες να μην ακουμπανε τζαμι κι ουτε να παιζει να κατρακυλησουν σ'αυτο. Επισης να σου δινουν 'χερι" αναμεσα σ'αυτες και το τζαμι για τον εβδομαδιαιο καθαρισμο.
Το dow δεν μπαινει για τις γραντζουνιες που ουτως ή αλλως στον πατο δεν φαινονται ποτε, αλλα για να μην ειναι σημειακη η πιεση που ασκει το βαρος των πετρων στο τζαμι-με το dow μοιραζεται σε ολη (σχεδον) την επιφανεια του κατω τζαμιου  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2016, 03:02:46 μμ από maikl »
2μετρο για τα common-comet-shubunkin, 1.5 για τις funcy ποικιλιες

ρΕβανί ή ρΑβανί..στο στομάχι η ορθογραφία χάνετε:)

• Silver member
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 05:13:02 μμ »
Στο link πιο πάνω που μου έδωσες στην επιλογή εικόνες του google τα χωρίζει σε dow μονωτικά και φελιζολ dow...φαντάζομαι ίδια είναι σωστά?Υπάρχει κάποιο πάχος του dow?π.χ 3-4 εκατοστά?

Αποσυνδεδεμένος lordsoth

• Silver member
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 07:57:27 μμ »
το ενυδρείο είναι 1,50 Χ 0,50 Χ 0,60

Πέτρες θα βάλω αυτές λέω...

προτίνω να μην βάλεις ομοιόμορφες πέτρες , πάρε ένα παράδειγμα στησίματος

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 10:52:13 μμ »
Αν βάλεις τις πέτρες τις φωτό γιανα ειναι σταθερές και να μην εχεις θέμα μπορείς να τις κολλήσεις μεταξύ τους με την εξης κόλλα την χρησιμοποιούνε αρκετοί συνχομπίστες...

"Ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει στο δάσος της ζωής μου ξενυχτά...ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει κανείς τον λύκο δεν τον κυβερνά..."

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 10:10:52 πμ »
πολυ ωραιο το aquascape που εβαλε ο lord, αλλα το βαρος τους πρεπει να ξεπερναει τα 100 κιλα. Οι πετρες παντως εχουν υπεροχα σχηματα. Ειναι αυτες που προτιμω.

Οχι δλδ πετρες με ιδια επαναλαμβανομενα σχηματα. Διαφορετικες μεταξυ τους στο σχημα αλλα με ιδια υφη επιφανειας για να υπαρχει μια ομοιομορφια.

Γενικα το προβλημα με τα νταμαρια ειναι 2.

Α) το μεγαλο βαρος-ογκος της πετρας που χρησιμοποιείται και αυτο σημαινει οτι αντικαθιστα το νερο.

Β) το οσο πιο φυσικο περιβαλλον που προσπαθουμε να φτιαξουμε.

Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος lordsoth

• Silver member
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 02:14:19 μμ »
πολυ ωραιο το aquascape που εβαλε ο lord, αλλα το βαρος τους πρεπει να ξεπερναει τα 100 κιλα. Οι πετρες παντως εχουν υπεροχα σχηματα. Ειναι αυτες που προτιμω.

Οχι δλδ πετρες με ιδια επαναλαμβανομενα σχηματα. Διαφορετικες μεταξυ τους στο σχημα αλλα με ιδια υφη επιφανειας για να υπαρχει μια ομοιομορφια.

το συγκεκριμένο στήσιμο είναι στα 500 λίτρα και οι πέτρες κοντά στα 200 κιλά με πέτρες ποταμίσιες...

Α) το μεγαλο βαρος-ογκος της πετρας που χρησιμοποιείται και αυτο σημαινει οτι αντικαθιστα το νερο.

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 09:16:26 μμ »
Σημείωση...η συγκεκριμένη κόλλα ειναι χωρίς διαλύτες... ;)

Αποσυνδεδεμένος saxlina

• Platinum member
  • Δόξα Τω Θεω που ακόμη την παλεύουμε!!!
  • Εμπειρία: loading...
  • Τα ενυδρεία μου: Mini θαλασσινό 60 lt
  • Τόπος Διαμονής: ΣΑΛΟΝΙΚΑ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 11:49:07 μμ »

Γι αυτό κι εγώ είχα φτιάξει με λάβα....  ;)
Ο τρίτος λόφος προτείνεται και για να υπαρχει χωρισμένη περιοχή στα αρσενικα thubsup
Πρέπει να γνώριζουμε τις ρίζες μας,
Να θυμόμαστε το παρελθόν μας,
Να μεταφέρουμε τις γνώσεις μας,
Και να προσευχόμαστε για το μέλλον μας!!!
Sταυρος Aμανατιδης του Xαραλάμπους...

• Silver member
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 06, 2016, 09:42:49 πμ »
Τελικά μου άρεσαν τα aulonacara. Απλά επειδή στο  seriously fish δεν βγάζω άκρη μιας και δεν έχει πολλά είδη ούτε λεπτομέρειες μπορείτε να με βοηθήσετε? Παίζει ρόλο το είδος των peacock για την ποσότητα-αναλογία?Σε κάποια είδα να γράφουν τα γράμματα Sp. πριν την ονομασία, όπως π.χ. aulonacara Sp red dragon Firefish, τι σημαίνει το Sp.? Είδα παραμέτρους νερού απλά γράφει στο seriously για τις aulonacara αυτό :

A relatively peaceful? species? although males tend to act aggressively towards? any fish with a similar colour pattern, so take care when selecting tankmates. Possibilities could include differently-patterened? Copadichromis,? Placidochromis,? Otopharynx lithobates? and peaceful Mbuna such as? Labidochromis caeruleus. Other? Aulonocara? species are best avoided as most are able to hybridise, however, and the majority of Mbuna are excessively boisterous and thus unsuitable
In all but the largest aquaria? it’s best to maintain just a single male alongside 4-6 females.

τι εννοεί ο ποιητής? Πρέπει να βάλω διαφορετικά είδη aulonacara?

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 06, 2016, 01:35:55 μμ »
Τα αρσενικα ψαρια και ειδικα οι κιχλιδες, μεταξυ τους ειναι επιθετικα. Ενας λογος παραπανω οταν υπαρχουν αρσενικα της ιδιας οικογενειας που μοιαζουν και σε σχημα και σε χρωματα. Αυτο αναφερει. Καλυτερα να αποφευγονται. Αλλιως βαζεις 1-2 αρσενικα και 6-7 θυληκες αλλά σιγα μην βρεις θηλυκες ιδιου ειδους.
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος lordsoth

• Silver member
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 06, 2016, 02:17:12 μμ »
sp=species

• Silver member
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 06, 2016, 03:47:36 μμ »
Οπότε για να καταλάβω... Ας υποθέσουμε οτι τα ψάρια έχουν ίδιες απαιτήσεις νερού και ίδια μεγέθη..θα πάρω 1 αρσενικό και 3 θηλυκά...μπορώ να βάλω μαζί Aulonocara ethelwynnae + Aulonocara sp. 'stuartgranti maleri' + Aulonocara sp red dragon firefish επειδή έχουν διαφορετικά χρώματα (μπλε + κίτρινο + κόκκινο)
ενώ δεν μπορώ να βάλω μαζί
Aulonocara stuartgranti + Aulonocara sp. 'walteri' επειδή είναι και τα 2 μπλέ?

Αποσυνδεδεμένος lordsoth

• Silver member
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 06, 2016, 04:06:17 μμ »
σωστή η λογική σου, το πρόβλημα με τα aulonacara ειναι πως τα θηλυκά απο οποιοδήποτε ειδος (sp) είναι ιδια, δεν θα ξέρεις πιοι θηλυκό είναι red dragon και ποιο walteri