ΑποστολέαςΘέμα: 210lt Reef Tank  (Αναγνώστηκε 1898 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mixalis1708

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 120lt φυτεμένο, 210lt light reef
  • Τόπος Διαμονής: Ιεράπετρα
210lt Reef Tank
« στις: Αύγουστος 10, 2016, 12:32:48 πμ »
Κατηγορία ενυδρείου
Reef (θα ήθελα να γίνει)

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (Μ*Π*Υ): 0,60*0,50*0,50
Συνολικά Λίτρα: 210lt

Κάτοικοι του Ενυδρείου
Ψάρια: όχι ακόμα
Κοράλια: όχι ακόμα
Άλλα είδη: όχι ακόμα

Διακόσμηση Ενυδρείου
Φόντο: Μπλέ αυτοκόλλητο
Βράχος(Kg):13kg
Είδος Βράχου(Ζωντανός/Νεκρός): 11kg νεκρός / 2 kg ζωντανός (στο σάμπ)
Υπόστρωμα: Seachem marine pearl beach 10kg

Φωτισμός
Είδη φωτισμού: LED
Διάρκεια φωτισμού: 4 ώρες

Εξοπλισμός Ενυδρείου
Φίλτρανση(Εξ.-Εσ. Φίλτρο/ Sump/ 'Άλλο: Sump 60lt
Skimmer: Tunze 9004
Αντλίες/Κυκλοφορητές: Jebao DCS-3000 / Jebao RW-4
Θέρμανση/Θερμοκρασία (°C): - / 26

'Εξτρα Παροχές
Calcium Reactor: -
Παροχή CO2: -
Ψύξη: Aνεμηστηράκια υπολογιστή
Αντίστροφη Όσμωση: Ναί

Παράμετροι Νερού
pH: 8,1
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 12,1
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Ασβέστιο (Ca)
Μαγνήσιο (Mg)
Φωσφορικά (Po4)

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: -

Διατροφή
Τροφές Ψαριών: -
Τροφές Κοραλλιών: -

Είναι η πρώτη μου προσπάθεια στα αλάτια και ηταν ολα βουνό καθώς αποφάσισα να τα κάνω όλα μόνος, να κολλήσω το ενυδρείο, να φτιάξω τη βάση,υπερχείλιση κτλ και ακόμα και η παραμικρή λεπτομέρια με μπλόκαρε οταν δεν έχεις κάποιον δίπλα να σου δίχνει πράγματα που μπορεί να είναι το πιο απλό πράγμα στο κόσμο αλλά ευτυχώς υπάρχουν κάποια παιδιά που και μέσο internet βοηθάνε που χωρίς αυτούς θα ηταν ακατόρθωτο.

Παρ ολα αυτά αν και το ενυδρείο μου δεν ειναι τίποτα τρομερό κατασκευαστικά είμαι υπερήφανος για αυτό και έχει άλλη ''γλύκα'' οταν τα εχεις κάνει ολα μόνος σου..

Προβληματάκια υπάρχουν ακόμα που προσπάθησα να λύσω αλλα δεν τα κατάφερα οπως η τρύπα στη πλάτη του ενυδρείου που τελικά έγινε μικρή με αποτέλεσμα να δουλεύει η αντλία μου στη μικρότερη ένταση ή στο δεύτερο σκαλοπάτι με το ζόρι. Το skimmer ειναι μάλλον μικρό για τα λίτρα μου αλλά μέχρι εκει ηταν το μπάτζετ και πήρα ενα επώνυμο με τη λογική οτι θα έχει καλύτερη μεταπωλητική αξία αν πάω σε μεγαλύτερο στο μέλλον.

Ίσως κάποιοι να θυμάστε τα κατασκεταστικά πως ξεκίνησε το όλο project : http://aqua4fun.gr/index.php/topic,18438.0.html

Σε φωτογραφίες δεν έχω και πολλά να σας δείξω ακόμα καθώς στο ενυδρείο μπήκε νερό τη Κυριακή που μας πέρασε 06/08, έβαλα τον αραγωνίτη αφου γέμισε και στην συνέχεια περίμενα να ξεθολώσει αφου ξεθόλωσε έσπασα το αλάτι και σήμερα με κλειστό σαμπ και wavemaker ξεκίνησα βακτήρια.

Φωτογραφίες:

Αυτό ειναι λοιπόν μετά απο σχεδόν 12 ώρες που ξεθόλωσε, το βοήθησα με ενυδρειακό βαμβάκι που εχω αλλάξει ήδη 2 φορές.  ;D ;D ;D

Στο σαμπ προσπαθώ ακάμα να δω τι γίνεται και να βρω την ιδανική στάθμη για να ρυθμίσω την αναπλήρωση, εχω προσθέσει αντιφώσφορο και άνθρακα και έβαλα και μια γεννήστρα που είχα απο τα γλυκά με ενα μικρό φωτάκι  στα 6500kelvin απο πάνω για να βάλω μέσα chaeto.

Προσωρινά έχω κολλήσει πάνω στο σαμπ τα κοντρόλερ αλλα εχω μελετήσει να τα μεταφέρω σε άλλο σημείο μόλις βάλω τις μελαμίνες στη βάση.

Και μετά απο λίγη απλή χημεία ... Βουαλά...  :)

Στο βράχο έβαλα τσιμέντο και περιμένω να στεγνώσει για να τον ρίξω μέσα και ο αραγωνίτης και ο βράχος ειναι όλα νεκρά εκτός τα 2kg ζωντανού που σκοπεύω να αγοράσω και να βάλω στο σάμπ, τι λέτε ;

Θα ήθελα να κάνετε τις παρατηρήσεις σας και κάθε συμβουλή δεκτή ειμαι αρχάριος αλλα διαβάζω και περιμένω με χαρά τα σχόλια σας ..

Αποσυνδεδεμένος maikl

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 460,430,400,210,200 125,120,90,54,25
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
210lt Reef Tank
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 14, 2016, 07:08:08 πμ »
  Αρχαριος λες αλλα εγω δε βλεπω τετοιο πραγμα...(χειροτερος θα ημουν) :D
Αντε να σε δουν κι οι αλμυροι να σου πουν κι εκεινοι τιποτα γιατι αν περιμενεις απο τα γλυκα παιδια σιγουρα θα ακουσεις για φυτα,λιπασματα  κ.λ.π :)
2μετρο για τα common-comet-shubunkin, 1.5 για τις funcy ποικιλιες

ρΕβανί ή ρΑβανί..στο στομάχι η ορθογραφία χάνετε:)

Αποσυνδεδεμένος Γαβριλος

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 500 λιτρα φυτεμένο 80 λιτρα φυτεμένο 20 λιτρα φυτεμένο
210lt Reef Tank
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 14, 2016, 09:31:54 πμ »
Αντε επιτέλους μπηκε το νερο στο αυλάκι!  thubsup
Ωραια και μελετημένη δουλεια αλλα οπως λες με καποια μικρό λαθάκια που ειναι απολυτα φυσικο να γίνουν την πρωτη φορα (καμια φορα και την δεύτερη  ;D )
Η υπερχείλιση σου ειναι μια φ32? Αν ναι ειναι μικρη έπρεπε να κανεις 2 χ φ32 με 3000 λιτρα αντλία επιστροφής.Το σκιμμερακι είναι μικρο αλλα με light stock δεν θα εχεις θεμα μεχρι να πάρεις κατι πιο μεγάλο.Για πες λιγα λογια για τον φωτισμό σου τι led εχεις?
Σου εύχομαι με το καλο χωρις αναποδιες!  :-*
Υγ.γιατι το kh ειναι τοσο ψηλά? Επρεπε να ειναι κοντα στο 8.

• Silver member
210lt Reef Tank
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 14, 2016, 01:00:41 μμ »
Αντε επιτέλους μπηκε το νερο στο αυλάκι!  thubsup
Ωραια και μελετημένη δουλεια αλλα οπως λες με καποια μικρό λαθάκια που ειναι απολυτα φυσικο να γίνουν την πρωτη φορα (καμια φορα και την δεύτερη  ;D )
Η υπερχείλιση σου ειναι μια φ32? Αν ναι ειναι μικρη έπρεπε να κανεις 2 χ φ32 με 3000 λιτρα αντλία επιστροφής.Το σκιμμερακι είναι μικρο αλλα με light stock δεν θα εχεις θεμα μεχρι να πάρεις κατι πιο μεγάλο.Για πες λιγα λογια για τον φωτισμό σου τι led εχεις?
Σου εύχομαι με το καλο χωρις αναποδιες!  :-*
Υγ.γιατι το kh ειναι τοσο ψηλά? Επρεπε να ειναι κοντα στο 8.

Ευχαριστω πολυ Γαβριλο, η υπερχειλιση ειναι φ35 αλλα με το ρακορ που μπηκε εγινε πολυ μικροτερη. Ειχε λιγο κληση η σωληνα της υπερχειλισης και μαλλον επαιζε ρολο τωρα τρεχει αρεκτα καλυτερα και μπορεσα να αυξησω και τηνενταση της αντλιας οποτε το παρακολουθω να δω τι θα γινει. Για το σκιμμερακι το ξερω ρε φιλε αλλα εξηγησα τη λογικη που το πηρα επισης με εντυπωσιασε πολυ η ποιοτητα κατασκευης του οταν το ειδα απο κοντα και ετσι το πηρα στη πορεια θα αντικασταθει πιστευω.

Ο φωτισμος μου δεν εχει μπει ακομα, τωρα εχω ενα προσωρινο μικρο φωτιστικο αλλα το κανονικο το πριμενω απο ebay και ειναι αυτο :
http://www.ebay.co.uk/itm/ViparSpectra-Timer-Control-165W-LED-Aquarium-Light-Full-Spectrum-CoralReef-Tank-/172146127727?

Για το kh δε ξερω να σου πω ηταν η πρωτη μου μετρηση, την επομενη που μετρησα ηταν οντως οπως λες 8,1.

Αποσυνδεδεμένος Γαβριλος

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
210lt Reef Tank
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 14, 2016, 01:51:58 μμ »
Μια χαρα σε βλεπω!
 keep reefing!  greatup

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Εμπειρία: Aπο Ιανουάριο του 2010 και συνεχίζουμε....
  • Τα ενυδρεία μου: Aquael 98lt με Γκάπυ
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη-Βότση
210lt Reef Tank
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 15, 2016, 11:05:11 μμ »
Μήπως οταν ήσουν μικρούλης...δεν μπουσούλησες καθόλου και περπάτησες κατευθείαν??? :)
ΥΓ.Αν ναι...ετσι εξηγείται... :-*

"Ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει στο δάσος της ζωής μου ξενυχτά...ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει κανείς τον λύκο δεν τον κυβερνά..."

• Silver member
210lt Reef Tank
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 22, 2016, 03:31:05 μμ »
Ολοκληρώθηκε το scape και χρωσταω ενα μεγάλο ευχαριστω στο φιλο Γιαννη που αποτελει αποκλειστικα δικο του δημιουργημα..

Κλεισαμε 2 εβδομαδες, η αμμωνια ξεκινησε να πεφτει και τα NO2 να ανεβαινουν (αργησα να παρω τιμες πανω απο 0  ::) ) ενω το kh και ph βρισκεται σε σταθερα επιπεδα.. Εχουμε τους πρώτους 2 κατοικους  :) που μαλλον για τεμπελιδες τους κοβω ή τους εχει κατσει στο λαιμο η σκονη απο το νεκρο αραγωνιτη.

Οι πρωτες αλγες ειναι γεγονος αν και το φως το περιμενω ακομα ειμαι με το προσωρινο..

Μαζι με το ζωντανο βραχο στο σαμπ ηρθαν και καποιοι επισκεπτες ...

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
210lt Reef Tank
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 22, 2016, 07:56:39 μμ »
Πολυ ομορφο Μιχαλη. Καλογεμιστο να ειναι.

!!!!!!!
Γιώργος,

• Silver member
210lt Reef Tank
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 22, 2016, 08:47:58 μμ »
Nα σαι καλα Γιωργο!  ;)

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
210lt Reef Tank
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 23, 2016, 12:36:17 πμ »
Ομορφιές λέμε...αντε να πάρει τα πάνω του γρήγορα λέμε να χορτάσουμε φωτό... :) :-*

"Ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει στο δάσος της ζωής μου ξενυχτά...ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει κανείς τον λύκο δεν τον κυβερνά..."

• Silver member
210lt Reef Tank
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 23, 2016, 11:17:37 πμ »
Ομορφιές λέμε...αντε να πάρει τα πάνω του γρήγορα λέμε να χορτάσουμε φωτό... :) :-*

Γεια σου Λυκο φιλε μου...  greatup  Ειναι αρχη ακομα σιγα σιγα ουτε μηνα δεν εχουμε κλεισει θελει υπομονη...

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

• Loyal member
  • **
  • Εμπειρία: Νεος
  • Τα ενυδρεία μου: 15ltr Red Cherry Shrimps , 20ltr betta, 54ltr Cardinal Tetra,Red Cherry, 450ltr Κοινωνικο φυτεμενο
  • Τόπος Διαμονής: Αθήνα - Καματερό
210lt Reef Tank
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 23, 2016, 08:49:05 μμ »
χαρα στο κουραγιο και την υπομονη σου!!!!  sevasmos sevasmos sevasmos sevasmos sevasmos

με το καλο να σου ερθουν και τα υπολοιπα!!!  respkt respkt respkt respkt respkt respkt
ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΤΟΤΕ.....
ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΤΩΡΑ.....

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
210lt Reef Tank
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 23, 2016, 10:25:45 μμ »
Γεια σου φιλε Μιχάλη με το πολυ δυνατο σου ξεκίνημα!Ολα πολυ ωραια και σωστά οργανωμένα, στοιχείο πολυ σημαντικό για μια πολλή  καλύτερη συνέχεια.Πως την σκέφτεται την πορεία του,θα βαλεις και σκληρά κοράλλια ή θα το πας ποιο χαλαρά;Καλη συνέχεια

Στάλθηκε από το LG-D801 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2016, 10:26:49 μμ από clooyn »

Αποσυνδεδεμένος Γαβριλος

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
210lt Reef Tank
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 23, 2016, 11:14:35 μμ »
Ωραιος Μιχαλη! Τρενο θα πάει το ενυδρείο είμαι σίγουρος!  thubsup

• Silver member
210lt Reef Tank
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 24, 2016, 10:01:25 μμ »
χαρα στο κουραγιο και την υπομονη σου!!!!  sevasmos sevasmos sevasmos sevasmos sevasmos

με το καλο να σου ερθουν και τα υπολοιπα!!!  respkt respkt respkt respkt respkt respkt

Ευχαριστώ Χρηστο να σαι καλα !

Γεια σου φιλε Μιχάλη με το πολυ δυνατο σου ξεκίνημα!Ολα πολυ ωραια και σωστά οργανωμένα, στοιχείο πολυ σημαντικό για μια πολλή  καλύτερη συνέχεια.Πως την σκέφτεται την πορεία του,θα βαλεις και σκληρά κοράλλια ή θα το πας ποιο χαλαρά;Καλη συνέχεια

Ευχαριστώ, χαλαρααα να μαθαινουμε και σιγα σιγα θα δείξει..  ;)

Ωραιος Μιχαλη! Τρενο θα πάει το ενυδρείο είμαι σίγουρος!  thubsup

Φιλε για να σε φτασω θα περασει καιρος ...  thubsup

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
210lt Reef Tank
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 25, 2016, 02:58:41 πμ »
Σιγά....ο χρόνος περνάει γρήγορα λέμε σε χρόνο dt...οποτε τικ-τακ-τικ-τακ-τικ-τακ... :)

• Silver member
210lt Reef Tank
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 26, 2016, 11:38:34 μμ »
Ανοιγα ξαφνικα το φως στο σαμπ καθε βραδυ με σκοπο να πετυχω το κυριο γιατι απ οτι διαβασα κυκλοφορει το βραδυ και τελικα τον τσακωσα... (με τη λαβιδα τον επιασα) Ειχαμε μια δεκαλεπτη κουβεντουλα και παρατηρηση με το μεγενθυτικο φακο και... καληνυχτα..

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
210lt Reef Tank
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 26, 2016, 11:59:18 μμ »
Κακώς το εβγαλες κατα την ταπεινή μου γνώμη.Το συγκεκριμένο σκουλήκι είναι ακίνδυνο και πολυ καλος καθαριστής

• Silver member
210lt Reef Tank
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 27, 2016, 12:25:47 πμ »
Εχω φοβηθει με ολα αυτα που ακουω και διαβαζω για pests και ισως εκανα λαθος, σεβατη εννοειτε η αποψη σου. Τον επομενο που θα εντοπισω γιατι σιγουρα εχει κι αλλον ο βραχος θα τον ονομασω κλοουν ..  :D :D

• Silver member
210lt Reef Tank
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 07:05:38 μμ »
Καλησπερα σε ολους, εδω και καιρο (13 μερες.. χαχα) εχει μηδενισει η αμμωνια και πηραν σειρα τα no2 και no3. Με τη σειρα τους μηδενισαν τα no2 αλλα τα no3 με παιδεψαν λιγο, κλεισαμε ομως σχεδον μηνα οποτε εκανα την πρωτη αλλαγη νερου. 40 λιτρα νερου εκανα αλλαγη και τα no3 επεσαν. Φυγαμε λοιπον για ψαρακια-κλοουνακια..  :) :) :)

Εμοιαζε με τελετη η διαδιακασια προσαρμογης, ειχαμε κατσει ολοι οικογενειακως μπροστα απο το ενυδρειο και περιμεναμε να περασει η ωρα να πεσει στο νερο ο μικρουλης..

Αυτο εδω το μικρο γωνιοπορακι σχεδον υιοθετηθηκε καθως περασε 12 ωρες εκτος νερου και επεζησε μονο με την υγρασια στην σακουλα μετα απο παραλαβη κοραλλιων σε ενυδρειακο καταστημα. Παντα με τη καλη θεληση του καταστηματαρχη που μου το εκανε δωρο λεγοντας μου πρωτα την ιστορια του..

Και εδω μια οικογενειακη φωτο ..  Τα σαλιγκαρια αυτα τελικα κανουν δουλεια οχι αστεια, το τελευταιο καιρο που εχω αλγες πανε πανω κατω και καθαριζουν μανιωδως..

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
210lt Reef Tank
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 07:46:22 μμ »
Μιχαλη πανεμορφος ο μικρος και η γονιοπορα. Τυχεροι ειστε εκει, γιατι ειχατε ωραια εισαγωγη.. ;)

Γνωμη μου ειναι πως επρεπε να παρεις 2 κλοουν  ( το ενα σε λιγο μεγαλυτερο μεγεθος για να γινει αυτο το θυληκο) για να κανουν παρεα. !!!!
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος alan boy

• Loyal member
  • **
  • Τα ενυδρεία μου: 120λιτρα reef-aki
  • Τόπος Διαμονής: Aνδρος κυκλαδες
210lt Reef Tank
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 08:36:23 μμ »
Να σου ζήσει. Πολύ ωραίος

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
210lt Reef Tank
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 08:47:01 μμ »
Να τα χαίρεσαι...λέμε...πανέμορφα :-*

• Silver member
210lt Reef Tank
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 09:04:04 μμ »
Μιχαλη πανεμορφος ο μικρος και η γονιοπορα. Τυχεροι ειστε εκει, γιατι ειχατε ωραια εισαγωγη.. ;)

Γνωμη μου ειναι πως επρεπε να παρεις 2 κλοουν  ( το ενα σε λιγο μεγαλυτερο μεγεθος για να γινει αυτο το θυληκο) για να κανουν παρεα. !!!!

Εχω κλεισει και τον επομενο απλα ηθελα να δω αν θα ειναι ολα καλα με τον ενα στο ενυδρειο μη τυχων ειχαμε κανενα ατυχημα επιδη εχω ακομα λιγα νιτρικα και τους κλαιω και τους 2 μαζεμενους.. Το pet shop ειναι 100χλμ απο το σπιτι μου δεν εχουμε εδω και ειναι μια διαδικασια να παω να παρω! Εχω μια απορια.. Ειδα κατι κλοουνακια με πιο σκουρο χρωμα στη πλατη και αλλα να ειναι πιο εντονο πορτοκαλι τι παιζει ; Ολα μαζι ηταν και ειχαν την ιδια τιμη.

Να σου ζήσει. Πολύ ωραίος

Να τα χαίρεσαι...λέμε...πανέμορφα :-*

Ευχαριστω παιδια ειναι οντως για να τα χαζευεις με τις ωρες τα ατιμα ..

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
210lt Reef Tank
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 09:07:25 μμ »
Πολυ ομορφα ολα,να τα χαιρεσαι.Η γωνιοπορα ειναι δυσκολο κοραλακι και θελει στοχευμενο ταισμα.Καλο ειναι να προμηθευτεις καμια τροφουλα γι'αυτο...Καλη συνεχεια  :)