ΑποστολέαςΘέμα: Βοήθεια για επιλογη ενυδρειου!  (Αναγνώστηκε 1431 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikg

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 316 reef
  • Τόπος Διαμονής: ΒΕΡΟΙΑ
Βοήθεια για επιλογη ενυδρειου!
« Απάντηση #75 στις: Αύγουστος 03, 2016, 03:12:10 μμ »
Παρα πολυ καλοί  κ κυριολεκτικά όμως αθόρυβοι(σου μιλάω εκ πείρας αφου αυτούς εχω) ειναι οι κυκλοφορητες της jebao κ σε νορμαλ τιμη.
Οπως είπαν ήδη τα παιδια εχουν κ προγραμμα κυματισμου αλλα κ night mode(με τον αντίστοιχο έξτρα αισθητήρα).
Στο ξαναγραφω:Α θο ρυ βοι  ;)

Αποσυνδεδεμένος ababapanos

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: KERKYRA
« Απάντηση #76 στις: Αύγουστος 03, 2016, 07:46:43 μμ »
Κανω μια σουμα τι εχω κανει μεχρι τωρα....

Αγορασα το Αnubias A1500  1.50X50X65 (περιπου 450 λιτρα και γυρο στα 400 καθαρα)
το γεμισα με θαλασσινο νερο και αντιστροφης οσμοσης μεχρι να φτασω τα 1024 αλατοτητα.
Απο αγγελια απο καποιον που διαλυσε το ενυδρειο του ( 3 χρονια περιπου ετρεχε) αγορασα απο αυτον 30 κιλα ζωντανο βραχο , τον αραγωνιτη του τα 4 ψαρια που ειχε ( δειτε τα στις φωτος δεν ξερω πως λεγοντε.
Ακομα αγορασα το σκιμμερ του Boyu DG 2524 και τους 2 κυκλοφορητες της fluval sea.

To skimmer εβαλα σε λειτουργεια για λιγες ωρες και αναγκαστηκα να το βγαλω απο τον θορυβο. Φανταστειτε ειμαι σε μεζονετα. Το ενυδρειο ειναι στο υπογειο και ακουγα τον θορυβο απο το σκιμμερ πανω στο σαλονι.  Βεβαια να πω οτι οσο δουλεψε δεν μου εβγαλε καθολου αφρο...
Οποτε μεχρι νεοτερας θα το τρεχω το ενυδρειο χωρις σκιμμερ και θα περιμενω μηπως βρω κατι οικονομικο και σχετικα αθορυβο. Γιατι τα υπολοιπα μελη της οικογενειας δεν την παλευουν με τον θορυβο οσο εγω και αν τον υπομενω....

Η ερωτηση μου απο εδω και περα ειναι για τα 400 λιτρα FO που εχω και χωρις σκιμμερ , ποσα ακομα ψαρακια μπορει να σηκωσει η βιολογια μου χωρις να εχω προβλημα?  με αυτα τα μικρα  που εχω ως τωρα 3-4 εκ το καθενα και σε τοσο μεγαλο ενυδρειο και με τοσα πολλα λιτρα φαινεται σαν να ειναι αδειο...

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 03, 2016, 07:48:34 μμ από ababapanos »

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #77 στις: Αύγουστος 03, 2016, 08:44:33 μμ »
Καλησπερα φιλε.Θα σου ελεγα αφου υπαρχει θεμα με τον θόρυβο να γινεις λιγο ποιο επιλεκτικος στις αγορες σου.Καλυτερα να δοσεις κατι παραπανω,αλλα να εισαι σιγουρος γι'αυτο που αγοραζεις.Αντλιες κακως κατα την γνωμη μου επελεξες να παρεις μεταχειρισμενες γιατι και επώνυμες να έβρισκες απο την προηγουνενη χρηση θα μπορουσαν να σου κανουν θόρυβο.Στο σκιμερ καλα το ειχες ξεκινήσει με την επιλογή του ντελτεκ,κακως βιαστικες και κατεληξες να παρεις ενα σκιμερ αμφιβολου αποδοσης και λειτουργικοτητας.Αρα οσον αφορα τον εξοπλισμό κατα την γνωμη μου πανε σε καινουριο για να μην το πληρώσεις ξανα και ξανα.Οσον αφορα τα ζωντανά θα σου ελεγα να μινεις
με αυτα για ενα διάστημα ωστε να δόσεις χρονο στο ενυδρειο σου να στρωσει καλύτερα.Σε αυτο το κομμάτι μην βιασεσαι καθολου γιατι ειναι πολυ σημαντικό για την τσεπη σου και την πορεία του ενυδρειου σου.Παρεμπιπτόντως μου αρεσε πολυ αυτο το στήσιμο που εχεις κανει με τον βραχο!Αν μπορεις μονο βαλε ενα βινύλιο στην πλατη μαυρο ή μπλε.Καλη συνεχεια
ΥΓ Τελικα με τις τ5 τι εκανες;αναβουν οπως στην αρχη ή εκανες την αλλαγη;

Στάλθηκε από το LG-D801 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 03, 2016, 08:54:02 μμ από clooyn »

Αποσυνδεδεμένος nikg

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 316 reef
  • Τόπος Διαμονής: ΒΕΡΟΙΑ
« Απάντηση #78 στις: Αύγουστος 03, 2016, 10:20:28 μμ »
Τα ψαράκια που έχεις ειναι :
δυο percula clownfishes(ειρηνικά κ εύκολα στην διατροφή)
ενα yellow tail damselfish(ειναι οπως σου κάτσει τελικα γιατι εγω είχα κ ηταν ιδιαίτερα φιλησυχο,εύκολο στην διατροφή)
έναν καρδιναλιο Pajama Cardinalfish (Sphaeramia nematoptera,ειρηνικό,εύκολο).

Περίμενε λίγο καιρο για να βάλεις κ αλλα ψαρια,τόσο ώστε να στρώσει το ενυδρειο γιατι ειναι ιδιαίτερα ανωριμο αλλα επίσης με αυτες τις θερμοκρασίες ειναι ιδιαίτερα επιφοβες οι μεταφορές των ψαριών,μπορει να μην αντεξουν κ να σου έρθουν νεκρά.

Μην βιαζεσαι,απόλαυσε το γιατι τα λάθη σε αυτη την φάση μπορει να σε πανε πολυ πίσω

• Member
  • *
« Απάντηση #79 στις: Αύγουστος 03, 2016, 11:01:04 μμ »
Δηλαδη δεν με περνει ουτε για ενα ψαρακι ακομα? οχι τιποτα αλλο για να μην φαινεται τοσο αδειο...
Αν αντι για σκιμμερ που ειναι πανακριβα και κανουν θορυβο προσθεσω ενα εξωτερικο φιλτρο πχ fluval 406 , δεν θα βοηθησει?

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #80 στις: Αύγουστος 03, 2016, 11:12:59 μμ »
Δηλαδη δεν με περνει ουτε για ενα ψαρακι ακομα? οχι τιποτα αλλο για να μην φαινεται τοσο αδειο...
Αν αντι για σκιμμερ που ειναι πανακριβα και κανουν θορυβο προσθεσω ενα εξωτερικο φιλτρο πχ fluval 406 , δεν θα βοηθησει?
Καμία σχεση το φίλτρο με το σκιμερ,κανουν διαφορετικα πραγματα συο ενυδρειο.Αντε ενα ακομα βαλε για να μην φαινεται άδειο

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
« Απάντηση #81 στις: Αύγουστος 04, 2016, 11:00:16 πμ »
Εχεις κανει μετρησεις για να δεις που βρισκεσαι απο αμμωνια ή νιτρικα κτλ ; εαν οχι τοτε κακως βιαστικες νσ βαλειε ψαρια μεσα. Επισης το σκιμμερ μονο καλο κανει, οποτε το να το εχεις να καθεται δεν προσφερει σε κατι.
Γιώργος,

• Member
  • *
« Απάντηση #82 στις: Αύγουστος 04, 2016, 11:39:37 πμ »
μεταφορα ενυδρειου στρωμενου εκανα αν δεν το καταλαβες...  μετεφερα τον ζωντανο βραχο και τον αραγωνιτη και τα ψαρια απο ιδη στρωμενο ενυδρειο που ετρεχε 3 χρονια και ολα αυτα σε νεο φρεσκο νερο θαλασσας και ΑΟ και με 4 μικρα ψαρακια που εχω τωρα μου λες οτι μπορει να ειμαι τιγκα στην αμμωνια η τα νιτρικα?  Δεν την καταλαβαινω αυτην την λογικη

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #83 στις: Αύγουστος 04, 2016, 12:32:01 μμ »
Ποια λογικη λες; ερωτηση σου εκανα εαν εκανες μετρησεις. Το οτι σου εστειλαν ζωντανο βραχο δεν σημαινει οτι κατι μπορει να μην ψοφησε οτσν εμεινε εκτος νερου. Π.χ. σκουλικια. Οπως επισης οταν σηκωνει καποιος τον αραγωνιτη τοτε επισης σηκωνεται αμμωνια και γιαυτο στις μεταφορες αποφευγουμε να παρουμε και τον αραγωνιτη , αλλα βαζουμε νεο ή τον ξεπλενουμε παρα πολυ καλα. ( προτιμω το πρωτο). Οπως και να εχει, ειναι ενα νεο ενυδρειο το οποιο προερχεται απο μεταφορα και θα επρεπε να γινουν και 1-2 μετρησεις για να δεις εαν ειναι ετοιμο ή εαν ανεβασε τιποτα αμμωνιες ή νιτρωδη .

Επισης απο οτι ειδα δεν εχεις βαλει αντιφως ή/και ανθρακα;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 04, 2016, 12:34:06 μμ από glazar »
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #84 στις: Αύγουστος 04, 2016, 12:49:14 μμ »
μεταφορα ενυδρειου στρωμενου εκανα αν δεν το καταλαβες...  μετεφερα τον ζωντανο βραχο και τον αραγωνιτη και τα ψαρια απο ιδη στρωμενο ενυδρειο που ετρεχε 3 χρονια και ολα αυτα σε νεο φρεσκο νερο θαλασσας και ΑΟ και με 4 μικρα ψαρακια που εχω τωρα μου λες οτι μπορει να ειμαι τιγκα στην αμμωνια η τα νιτρικα?  Δεν την καταλαβαινω αυτην την λογικη
Τον αραγωνητη τον εχεις πλυνει πολυ καλα πριν τον βαλεις στο ενυδρειο;Αν τον εβαλες απευθειας μεσα οπως σου τον εχουν στειλει,σιγουρα θα σου ανεβασει αμμωνία γιατι θα εχουν ψωφισει σε αυτον ολα τα αναεροβια βακτηρια απο το ανακάτεμα ...

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 04, 2016, 12:55:27 μμ από clooyn »

• Member
  • *
« Απάντηση #85 στις: Αύγουστος 04, 2016, 01:19:50 μμ »
ναι τον εβαλα ετσι οπως μου τον εστειλε γιατι σκεφτηκα οτι αν τον επλενα θα χαλαγε η βιολογια του....

Θα κανω μετρησεις σημερα και θα σας πω τα νεοτερα

Αποσυνδεδεμένος skullJ

• Loyal member
  • **
  • Εμπειρία: 1 χρόνο
  • Τα ενυδρεία μου: 60 L Nano-Reef & 25L Freshwater
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #86 στις: Αύγουστος 04, 2016, 08:35:15 μμ »
Μια σκέψη για το θορυβώδες skimmer. Εάν το βάλει με χρονοδιακόπτη να δουλεύει μονο μέρα που θα λείπουν οι περιςςοτεροι απο το σπιτι, θα γίνει δουλειά;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #87 στις: Αύγουστος 05, 2016, 07:15:15 μμ »
Μια σκέψη για το θορυβώδες skimmer. Εάν το βάλει με χρονοδιακόπτη να δουλεύει μονο μέρα που θα λείπουν οι περιςςοτεροι απο το σπιτι, θα γίνει δουλειά;

Sent from my iPhone using Tapatalk
Δεν ειναι καλη λυση αυτο γιατι τα περισσοτερα απορυθμιζονται.Σωστο ειναι το σκιμερ να δουλευει 24/24ωρο.
ΥΓ τελικα εκανες καμια μετρηση;

• Member
  • *
« Απάντηση #88 στις: Αύγουστος 14, 2016, 02:17:27 μμ »
Έχω κάποια άσχημα νέα ενώ τα ψάρια είναι μια χαρά , εδω και λίγες ημέρες έχει αρχίσει και εμφανίζεται καφέ άλγη πάνω στον αραγωνιτη και εξαπλώνεται σιγά σιγά. Φώτα ανοίγω μονο 6 ώρες την ημέρα.

Τι άλλο μπορώ να κάνω;

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #89 στις: Αύγουστος 14, 2016, 03:44:20 μμ »
Γεια σου φιλε.Τιποτα να μην κάνεις,ειναι διατομικη αλγη,κατι πολυ φυσιολογικο για καθε νεοσύστατο  ενυδρειο.Άφησε την, θα κανει τον κυκλο της και θα φιγει...

• Member
  • *
« Απάντηση #90 στις: Αύγουστος 14, 2016, 04:05:28 μμ »
Δεν χρεαιζεται αρα να βαλω καποιο ψάρι βυθού που να τρώει την αλγη, γιατι αυτο νόμιζα οτι πρέπει να κανω....

και ποσο καιρο κάνει περίπου για να φυγει?

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #91 στις: Αύγουστος 14, 2016, 04:41:20 μμ »
Δεν χρεαιζεται αρα να βαλω καποιο ψάρι βυθού που να τρώει την αλγη, γιατι αυτο νόμιζα οτι πρέπει να κανω....

και ποσο καιρο κάνει περίπου για να φυγει?
Προσπάθησε να ελέγξεις τα θρεπτικα του ενυδρειου σου,περισσοτερο να μην εχεις μεγαλες δισκυμανσεις σε αυτα(no3,po4)και σε κανενα μηνα το πολυ θα το καθαρισεις.Ενα καλο σκιμερ σε αυτη την φαση θα σου εδειχνε τι δυνατοτητες σου δινει.Ειναι καλο απο μια μερια ομως γιατι αυτο σου οριμαζει και το ενυδρειο...
ΥΓ. Πολυ καλα το πηγαινεις μην ανησυχεις  καθολου

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2016, 04:44:30 μμ από clooyn »

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #92 στις: Αύγουστος 14, 2016, 08:23:00 μμ »
φιλε μου ο βραχος εχεις απταισιες. Τωρα που ειναι νωρις βγαλτες εφοσοσν ειναι σε μικρο κομματι, γιατι θα εξαπλωθουν.
( στο βραχο ππου εχεις για βαση στο αριστερο νησι).

βγαλε και μια κοντινη στο δεξι νησι πανω για να δω λιγο καλυτερα γιατι το βλεπω θολο με το ζουμ.. :)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2016, 08:30:03 μμ από glazar »
Γιώργος,

• Member
  • *
« Απάντηση #93 στις: Αύγουστος 14, 2016, 11:10:45 μμ »
Δηλαδη οι απταισιες δημιουργουν προβλημα και πρεπει να βγουν?

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #94 στις: Αύγουστος 15, 2016, 11:30:36 πμ »
Ναι φιλε μου. Ειναι ενα ειδος ανεμωνης και ανηκει στα παρασιτα (pest). Ριξε μια ματια

http://www.liveaquaria.com/PIC/article.cfm?aid=294

http://www.liveaquaria.com/PIC/article.cfm?aid=295

ελπιζω να μην εχεις και σε άλλους βραχους.

Δεν ξερω εαν σε ειχε ενημερωσει αυτος που τους πηρες τους βραχους, αλλα θα επρεπε να το ειχε κανει.
Γιώργος,