ΑποστολέαςΘέμα: Βοήθεια για επιλογη ενυδρειου!  (Αναγνώστηκε 1354 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
Βοήθεια για επιλογη ενυδρειου!
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 01, 2016, 03:15:25 μμ »
Με την απλη μεθοδο των τριων. Αλλα επειδη ειναι μικρα τα νουμερα της μεταβολης, βαλε μερικα λιτρα γλυκο νερο και αφου το αφησεις να γυριζει στο ενυδρειο λιγη ωρα, μετρησε να δεις ποσο θα κατεβει η αλατοτητα. Το θεμα ειναι και το τι τιμες εχεις στα υπολοιπα mg ca kh. Εαν θελεις να βαλεις κοραλια , θα πρεπει να τα μετρησεις και αυτα.
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος ababapanos

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: KERKYRA
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 01, 2016, 03:59:11 μμ »
ευχαριστω, ποσα περιπου λιτρα γλυκου νερου να υπολογιζω θα παρει?  πχ 50? Κοραλια δεν θα βαλω

• Member
  • *
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 01, 2016, 04:14:21 μμ »
και  ακομα ηθελα να ρωτησω, οι κυκλοφορητες πρεπει να εχουν κληση προς τα επανω η να εχουν ροη προς τον βραχο

Αποσυνδεδεμένος nikg

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 316 reef
  • Τόπος Διαμονής: ΒΕΡΟΙΑ
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 01, 2016, 04:37:48 μμ »
και  ακομα ηθελα να ρωτησω, οι κυκλοφορητες πρεπει να εχουν κληση προς τα επανω η να εχουν ροη προς τον βραχο
Οι κυκλοφορητες πρεπει να ειναι έτσι τοποθετημένοι ώστε να έχεις κυκλική ροη (στην φωτο που εβαλες ειδα πως τους έχεις έτσι  greatup ) για να μην έχεις νεκρά σημεια κ εκει μαζεύεται βρωμια.Αν θέλεις έναν απο τους δυο κυκλοφορητες στρεψτον ελαφρα προς την επιφάνεια του  νερου για να έχεις αναταραξη(εχει να κάνει με το ph).

Τωρα ξανα είδα την φωτο:βάλε τον έναν επάνω αριστερα κ τον άλλο απέναντι στο ιδιο ύψος αλλα δεξια δλδ οπως κοιτάς απο το πλαϊνο τζαμι την απέναντι πλαινη πλευρά οι κυκλοφορητες να μην "κοιτιουνται" αλλα ο ένας να χτυπάει η ροη του στο απέναντι τζαμι του αλλου
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2016, 04:47:13 μμ από nikg »

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 01, 2016, 05:14:17 μμ »
Για την κληση στους κυκλοφορητες μπορεις τον ενα να κοιταει πανω δεξια και ο αλλος στην μεση και προς τα δεξια για να κανει κυκλικη ροη και ενα καλο κυματισμο.

Για το νερο, μετρα τον ογκο που θελεις να βαλεις. Μηκος πλατος υψος. Ποσο ειναι δλδ το αδειο ενυδρειο; τα συνολικα λιτρα που εβαλες ποσα ειναι;
Γιώργος,

• Member
  • *
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 01, 2016, 05:29:13 μμ »
Επίσης την αλατοτιτα μέχρι ποσό μπορώ να την πάω . Άλλου διάβασα οτι για fo 1020 είναι το ιδανικό, άλλοι διαβάζω την έχουν στο 1022 η 1025 1026 κλπ. Πιο είναι το ιδανικό τελικά;

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #56 στις: Αύγουστος 01, 2016, 05:38:34 μμ »
Επίσης την αλατοτιτα μέχρι ποσό μπορώ να την πάω . Άλλου διάβασα οτι για fo 1020 είναι το ιδανικό, άλλοι διαβάζω την έχουν στο 1022 η 1025 1026 κλπ. Πιο είναι το ιδανικό τελικά;
Αν βαλεις μονο ψαρια εκει στο 1019 με 1020 ειναι το καλυτερο.

Στάλθηκε από το LG-D801 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #57 στις: Αύγουστος 01, 2016, 06:09:53 μμ »
 Αυτο με την χαμηλη αλατοτητα ειναι δικη μας πατεντα. Στη φυση ζουν στα ιδια νερα που ζουν και τα κοραλια. Κατεβαζουν την αλατοτητα για τις διαφορες ασθενειες. Τωρα το 'καλυτερο' που λετε ειναι για τους χομπιστες και οχι για τα ψαρια.
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #58 στις: Αύγουστος 01, 2016, 06:54:10 μμ »
Αυτο με την χαμηλη αλατοτητα ειναι δικη μας πατεντα. Στη φυση ζουν στα ιδια νερα που ζουν και τα κοραλια. Κατεβαζουν την αλατοτητα για τις διαφορες ασθενειες. Τωρα το 'καλυτερο' που λετε ειναι για τους χομπιστες και οχι για τα ψαρια.
Το 90% απο αυτα που κανουμε στα ενυδρεια μας ειναι δικες μας πατεντες βρε γιωργο...Εννοείται πως το ποιο σωστο για το ψαρι ειναι το 1026 μαζι με αυτο εννοούνται και αλλα τοσα που σε ενα fo ενυδρειο ο χομπιστας επιλεγει να μην τα κανει για οικονομικους κυριως λογους.Το καλυτερο για ενα θαλασσινο ψαρι  ειναι να το αφήσεις ησυχο στην θαλαασσα του...Το γεγονος ομως οτι αυτος τροπος μπορει να τα προφυλάξει απο καποια αρνητικα πραγματα που μπορουν να του συμβουν σε ενα ενυδρειο ειναι απο μονο του ενα θετικο.

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #59 στις: Αύγουστος 01, 2016, 09:29:05 μμ »
Επειδη δεν ειδα πουθενα να εχει γραφτει οτι το σωστο ειναι το 1024-1026 , αλλα το 1015-1020, γιαυτο το διευκρινησα, καθως θα το δει καποιος αρχαριος και πολυ ευκολα θα πει οτι
το ιδανικο για τα ψαρια ειναι η χαμηλη αλατοτητα ( υποαλατοτητα δλδ την οποια την εχουμε γιατι σε αυτες τις συνθηκες πολλοι παθογονοι οργανισμοι που προσβαλλουν τα ψαρια δεν μπορουν να ζησουν ή να αναπαραχθουν.)

Αλλο να το επιλεξω να το κανω και αλλο να το διαβασω ως στανταρντ οποτε να θεωρω οτι αυτο ειναι το σωστο.
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #60 στις: Αύγουστος 01, 2016, 09:50:45 μμ »
Επειδη δεν ειδα πουθενα να εχει γραφτει οτι το σωστο ειναι το 1024-1026 , αλλα το 1015-1020, γιαυτο το διευκρινησα, καθως θα το δει καποιος αρχαριος και πολυ ευκολα θα πει οτι
το ιδανικο για τα ψαρια ειναι η χαμηλη αλατοτητα ( υποαλατοτητα δλδ την οποια την εχουμε γιατι σε αυτες τις συνθηκες πολλοι παθογονοι οργανισμοι που προσβαλλουν τα ψαρια δεν μπορουν να ζησουν ή να αναπαραχθουν.)

Αλλο να το επιλεξω να το κανω και αλλο να το διαβασω ως στανταρντ οποτε να θεωρω οτι αυτο ειναι το σωστο.
Οκ συμφωνω.Το ιδανικο γενικότερα σε ενα θαλασσινο ειναι 1024-1026.

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2016, 09:53:30 μμ από clooyn »

• Member
  • *
« Απάντηση #61 στις: Αύγουστος 01, 2016, 10:32:15 μμ »
Για εμένα σαν αρχάριο όμως πιστεύω για αρχή 1020 με 1022 είναι καλά, γιατί και το σκιμμερ μου boyu dg2524 δεν ξέρω ποσό αντέχει...

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #62 στις: Αύγουστος 01, 2016, 10:47:55 μμ »
Η αλατοτητα δεν επηρεάζει την λειτουργια του σκιμμερ σε αυτες τις τιμες που γραφτηκαν.

Ξεκινα στις τιμες που λες και αργοτερα που θα βαλεις σιγουρα και καποια κοραλακια τοτε την ανεβαζεις ;) ( πριν τα βαλεις.) ( γιατι σιγουρα θα βαλεις κανενα κοραλακι στο μελλον) .
Γιώργος,

• Member
  • *
« Απάντηση #63 στις: Αύγουστος 02, 2016, 10:48:14 πμ »
Καλημερα,
Εχω προβλημα με το σκιμερ
Το προβλημα το βλεπετε στις φωτογραφιες...

Δεν μπαινουν οι σωληνες του μεσα στο νερο. βεβαια δεν το εχω γεμισει ακομα μεχρι πανω αλλα και παλι τοσο ψηλα να το παω το νερο? και πανω απο το μαυρο πλαισιο?

Αποσυνδεδεμένος maikl

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 460,430,400,210,200 125,120,90,54,25
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
« Απάντηση #64 στις: Αύγουστος 02, 2016, 12:24:22 μμ »
  Αν δεν εχει δεικτη εσωτερικα στο ενυδρειο μεχρι που πρεπει να ειναι η σταθμη του νερου, εγω θα το ανεβαζα μεχρι 1cm κατω απο την κεντρικη κοντρα ;) Τωρα νομιζω εισαι χαμηλα...
2μετρο για τα common-comet-shubunkin, 1.5 για τις funcy ποικιλιες

ρΕβανί ή ρΑβανί..στο στομάχι η ορθογραφία χάνετε:)

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Εμπειρία: Aπο Ιανουάριο του 2010 και συνεχίζουμε....
  • Τα ενυδρεία μου: Aquael 98lt με Γκάπυ
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη-Βότση
« Απάντηση #65 στις: Αύγουστος 02, 2016, 01:49:17 μμ »
Δεν χωράει να κάτσει στην εγκωπή που κάνει το ενυδρείο στην πλάτη ωστε να κατέβει πιο χαμηλά???Αν οχι θα το γέμιζα ως εκει που ειπε ο Μιχάλης ;)

"Ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει στο δάσος της ζωής μου ξενυχτά...ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει κανείς τον λύκο δεν τον κυβερνά..."

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #66 στις: Αύγουστος 02, 2016, 02:52:04 μμ »
Καλυτερα να δεις εαν μπορεις να βαλεις προεκτασεις στους σωληνες να κατεβουν πιο κατω.
Γιώργος,

• Member
  • *
« Απάντηση #67 στις: Αύγουστος 02, 2016, 02:55:03 μμ »
αφου η αντλια ειναι μεσα στο νερο οι δυο σωληνες δεν ειναι για την εξοδο? αρα και εξω να ειναι θεωτητικα απο το νερο δεν θα ειχε προβλημα σωστα?

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #68 στις: Αύγουστος 02, 2016, 03:27:58 μμ »
Μπορει να πιτσιλαει. Κανε μια δοκιμη.
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #69 στις: Αύγουστος 02, 2016, 03:38:14 μμ »
https://youtu.be/EPZzM7Ej8cE εξω απο το νερο πρεπει να ειναι οι σωληνες,οπως και το σωληνακι που παιρνει αερα

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #70 στις: Αύγουστος 02, 2016, 04:18:44 μμ »
Στο βιντεο το σκιμμερ εχει διαφορετικα τους δυο σωληνες εξοδου. Εαν τους βγαλει ετσι τοτε θα γινουν ολα μουσκεμα. Ειδικα απο τοσο ψηλα που ειναι κρεμασμενο. Το σκιμερ δεν εχει min max για την σταθμη του νερου;
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #71 στις: Αύγουστος 02, 2016, 04:27:52 μμ »
Στο βιντεο το σκιμμερ εχει διαφορετικα τους δυο σωληνες εξοδου. Εαν τους βγαλει ετσι τοτε θα γινουν ολα μουσκεμα. Ειδικα απο τοσο ψηλα που ειναι κρεμασμενο. Το σκιμερ δεν εχει min max για την σταθμη του νερου;
Οχι ετσι οπως ειναι να το αφησει.Απλα στο βιντεακι φαινεται πως δεν πρεπει να ειναι μεσα στο νερο οι σωληνες.

• Member
  • *
« Απάντηση #72 στις: Αύγουστος 03, 2016, 09:50:17 πμ »
Καλημερα,  αγορασα για να γλυτωσω χρηματα 2 κυκλοφορητες της fluval sea. (30 ευρω και τους 2 απο αγγελια)

http://www.petsupermarket.gr/5978/προϊόντα/fluval-sea-aquarium-circulation-pump-cp4-7w.html

To θεμα ειναι οτι κανουν υπερβολικο θορυβο και εκνευρηστικο. με αποτελεσμα να θελω να τους αλλαξω

Μπορειτε να μου πρωτεινετε 2 κυκλοφορητες? δεν με ενδιαφερει να ειναι πολυ δυνατοι μονο να ειναι αθορυβοι με νοιαζει  και σε σχετικα καλη τιμη
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 03, 2016, 09:58:48 πμ από ababapanos »

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #73 στις: Αύγουστος 03, 2016, 10:02:04 πμ »
Καλημερα,  αγορασα για να γλυτωσω χρηματα 2 κυκλοφορητες της fluval sea. (30 ευρω και τους 2 απο αγγελια)

To θεμα ειναι οτι κανουν υπερβολικο θορυβο και εκνευρηστικο. με αποτελεσμα να θελω να τους αλλαξω

Μπορειτε να μου πρωτεινετε 2 κυκλοφορητες? δεν με ενδιαφερει να ειναι πολυ δυνατοι μονο να ειναι αθορυβοι με νοιαζει  και σε σχετικα καλη τιμη
Οι Tunze νομιζω πως ειναι οι ποιο αθορυβοι της αγοράς αλλα οι ποιο ακριβοι απο τους αλλους( και πολυ καλυτεροι ομως ).Για ποιο φθηνους κοιτα τους jampao που ειναι και με προγραμμα παλμων.

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #74 στις: Αύγουστος 03, 2016, 10:44:07 πμ »
Εξαρταται το ποσα λεφτα θελεις να δωσεις. Καινοργιοι ή μετ/νοι; επισης αθορυβοι ειναι της koralia και της aquael. Απλοι. Της tunze ειναι αθορυβοι οι απλοι 6025 6045... Ενω αυτοι που κανουν παλμο , της tunze, ακους ενα μικρο βομβο. Αλλα και παλι εξαρταται τι εννοεις θορυβο και ποσο δυνατο εννοεις.
Γιώργος,