ΑποστολέαςΘέμα: Βοήθεια για επιλογη ενυδρειου!  (Αναγνώστηκε 1328 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ababapanos

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: KERKYRA
Βοήθεια για επιλογη ενυδρειου!
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 28, 2016, 09:11:53 μμ »
Σας ευχαριστω, οταν το αγορασα εγραφε οτι περιεχει 2x  λαμπες T5/39W . τωρα βλεπω οτι εχει 4 μεσα. Χρειαζομαι και τις 4 να τις βαλω ?

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 28, 2016, 09:39:24 μμ »
Σας ευχαριστω, οταν το αγορασα εγραφε οτι περιεχει 2x  λαμπες T5/39W . τωρα βλεπω οτι εχει 4 μεσα. Χρειαζομαι και τις 4 να τις βαλω ?

Ναι βεβαια για να πιάσει ολο το μήκος του ενυδρείου σου.Μια χαρα φωτισμο εχει θα βλεπεις ωραια τα ψαρακια σου

Στάλθηκε από το LG-D801 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος nikg

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 316 reef
  • Τόπος Διαμονής: ΒΕΡΟΙΑ
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 28, 2016, 11:00:57 μμ »
Μια χαρα!Ευτυχως σου ήρθε χωρίς δυσάρεστες εκπλήξεις οπότε τωρα..καλο γεμισμα thubsup

• Member
  • *
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 29, 2016, 01:08:43 μμ »
Έχω ένα πρόβλημα. Τον βράχο και τον αραγωνιτη το παιδί θα μου τα στείλει το Σαββατοκύριακο αλλά την Α/Ο θα την έχω δυστυχώς την Τρίτη.
Επειδή δεν προλαβαίνω λοιπόν. Πειράζει το πρώτο γέμισμα να το κάνω με νερό βρύσης ;  ( να πω οτι έχω γεώτρηση )

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 29, 2016, 01:30:54 μμ »
Έχω ένα πρόβλημα. Τον βράχο και τον αραγωνιτη το παιδί θα μου τα στείλει το Σαββατοκύριακο αλλά την Α/Ο θα την έχω δυστυχώς την Τρίτη.
Επειδή δεν προλαβαίνω λοιπόν. Πειράζει το πρώτο γέμισμα να το κάνω με νερό βρύσης ;  ( να πω οτι έχω γεώτρηση )
Αν μπορεις το πρωτο γεμισμα καντο απο θαλασσα.Με αυτο τον τροπο θα εισαι σχεδον αμεσως ετοιμος να βαλεις και ψαρακια.Ακομα ομως και με βρύση να το κανεις δεν πειράξει

• Member
  • *
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 29, 2016, 02:52:49 μμ »
Ξέρετε είναι πολύ δύσκολο να μεταφέρω 400 λιτρα από την θάλασσα στο ενυδρείο. Τουλάχιστον να το μοίραζα κάπως. Να αγοραςω 3-4 μπιτόνια 20 λιτρα και να κάνω 2-3 διαδτομες  μέχρι την θάλασσα...
Να μεταφέρωκαμια  200 ρια λιτρα από την Θάλασσα και να συμπληρώσω με βρύσης

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 29, 2016, 03:13:27 μμ »
Ξέρετε είναι πολύ δύσκολο να μεταφέρω 400 λιτρα από την θάλασσα στο ενυδρείο. Τουλάχιστον να το μοίραζα κάπως. Να αγοραςω 3-4 μπιτόνια 20 λιτρα και να κάνω 2-3 διαδτομες  μέχρι την θάλασσα...
Να μεταφέρωκαμια  200 ρια λιτρα από την Θάλασσα και να συμπληρώσω με βρύσης

Δεν ειναι αναγκη να το γεμισεις σε μια μερα ολο,καντο σε δυο ακομα και σε τρις.Βαλε απλα μια ποσσοτητα και εναν κυκλοφορηρη για να μην μενει στασημο.Αν βαλεις μια ποσσοτητα πχ 100lit βαλε μεσα και την αμμο σου αφου την ξεπλυνεις καλα και το ζωντανο βραχο.Το aquascape  το βλεπεις κα στην συνεχεια...
ΥΓ Απο το ποντικονησι θα περνεις  νερο;  :)

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 29, 2016, 04:28:15 μμ »
Καλυτερα νσ ξεκινησεις να γεμιζεις το ενυδρειλ με νερο της βρυσης. Ριξε το αντιχλωριο και την επομενη βαζεις το αλατι για να φτιαξεις την αλατοτητα. Οταν σου ερθουν τα βραχια και ο αραγωνιτης βαλτα στην γυαλα και εαν χρειαστει βαλε και νερο απο θαλασσα για να το γεμισεις μεχρι πανω. Οταν αργοτερα σου ερθει η οσμωση ξεκινας τις αλλαγες νερου με αυτη. Μετα απο κανενα μηνα..
Γιώργος,

• Member
  • *
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 29, 2016, 04:48:54 μμ »
Σε νερο γεωτρισης χρειαζεται αντιχλωριο? αν και νομιζω θα κανω αυτο που ειπα θα βαλω για αρχη λιγο απο θαλασα  ισα ισα να βαλω αραγωνιτη και βραχο και μετα με την οσμοση σιξα σιξα θα το γεμισω

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 29, 2016, 05:11:32 μμ »
Σε νερο γεωτρισης χρειαζεται αντιχλωριο? αν και νομιζω θα κανω αυτο που ειπα θα βαλω για αρχη λιγο απο θαλασα  ισα ισα να βαλω αραγωνιτη και βραχο και μετα με την οσμοση σιξα σιξα θα το γεμισω

Αν κανεις αυτο που λες, το νερο της οσμωσης θα το ετοιμαζεις εκτος ενυδρειου και στην συνεχεια θα το βαζεις ετοιμο με την σωστη αλατοτητα στο ενυδρειο σου...Καλη συνεχεια  greatup

• Member
  • *
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 29, 2016, 06:14:27 μμ »
αγορασα ενα βαρελι 160 λιτρα για αυτην την δουλεια, Απο οτι το υπολογισα ομως , εγω θα χρειαζεται να κανω αλλαγη νερου 1 φορα τον μηνα 120 λιτρα. Οποτε ενα θεμα ειναι να μαθω να υπολογιζω την ποσοτητα νερου μεσα στο βαρελι και μετα να το φτιαχνω με το αλατι.
 Το αλατι συνηθως διαλυεται αμεσως?  δηλαδη αν μαζεψω 120 λιτρα νερου και βαλω οπως υπολογισα 4 κιλα αλατι και το ανακατεψω για λιγο μετα ειναι ετοιμο για να το βαλω στο ενυδρειο?

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 29, 2016, 09:52:43 μμ »
εαν το νερο ειναι στην σωστη θερμοκρασια ( περιπου 25 βαθμους) θα λιωσει πιο ευκολα το αλατι. ΕΠισης καλο ειναι να το αφησεις μερικες ωρες.
Εγω συνηθως το ετοιμαζω το μεσημερι-απογευμα και κανω την αλλαγη την επομενη. Εχω ενα κυκλοφορητη και ενα θερμοστατη μεσα στο βαρελι να το γυρανει το νερο.

Τωρα οσο αφορα το βαρελι , σιγουρα δεν θα σηκωνεται οταν το γεμισεις οποτε θα πρεπει να ειναι κοντα στο ενυδρειο. Τα βαρελια ( κυριως τα καφε) εχουν γραμμες που δειχνουν ποσα λιτρα εχουν.

Αλλιως το υπολογιζεις αναποδα. Δλδ βαζεις 4 κιλα αλατι και κοιτας την αλατοτητα να παει στο 1024. τοτ σιγουρα θα εχεις 120 λιτρα. ;)
Γιώργος,

• Member
  • *
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 30, 2016, 05:53:24 μμ »
καλησπερα, σημερα που αναψα τις λαμπες για πρωτη φορα ειδα οτι ειναι 2 ζευγη απο ασπρη και ροζ...

Μηπως πρεπει να αφαιρεσω τις ροζκαι στην θεση τους να αγορασω και να βαλω 2 μπλε?

Και για το βραδυ οταν θελω να βαλω moon light φωτισμο πως θα το κανω απο την στιγμη που μαζι με τις μπλε θα αναβουν και οι ασπρες? 

Μηπως πρεπει στην μια βαση να βαλω τις 2 μπλε μαζι και στην αλλη τις   αλλες δυο? απλα θα ειναι λιγο μονοπλευρος ο φωτισμος ετσι οπως το βλεπω...

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 30, 2016, 06:59:33 μμ »
καλησπερα, σημερα που αναψα τις λαμπες για πρωτη φορα ειδα οτι ειναι 2 ζευγη απο ασπρη και ροζ...

Μηπως πρεπει να αφαιρεσω τις ροζκαι στην θεση τους να αγορασω και να βαλω 2 μπλε?

Και για το βραδυ οταν θελω να βαλω moon light φωτισμο πως θα το κανω απο την στιγμη που μαζι με τις μπλε θα αναβουν και οι ασπρες? 

Μηπως πρεπει στην μια βαση να βαλω τις 2 μπλε μαζι και στην αλλη τις   αλλες δυο? απλα θα ειναι λιγο μονοπλευρος ο φωτισμος ετσι οπως το βλεπω...
Καλησπερα φιλε.Σιγουρα τις ροζ τις αντικαθιστας με μπλε λαμπες.Αν πιανουν ομως λιγο τα χερια σου μπορεις να κανεις τα ζευγει να αναβουν σε σηρα,αν οχι μπορει ευκολα ενας ηλεκτρολογος να σου το κανει αυτο.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2016, 07:05:51 μμ από clooyn »

• Member
  • *
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 30, 2016, 08:29:11 μμ »
Αν είναι κάτι εύκολο και γίνεται να μου δώσετε οδηγίες μήπως το κάνω και μόνος μου

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 30, 2016, 08:48:43 μμ »
Αν είναι κάτι εύκολο και γίνεται να μου δώσετε οδηγίες μήπως το κάνω και μόνος μου
Εχεις δυο διπλά μπαλαστ το καθε ενα δηλαδη εχει δυο γραμμες μια για καθε λαμπα.Εσυ αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να ξεσυνδεσεις την μια απο τις δυο και στην θεση της λαμπας που αναβει παραλληλα με την αλλη να συνδεσεις αυτη που ειναι στην ιδια ευθεια με αυτην που θελεις να αναβουν μαζι.Το ιδιο και με τις αλλες δυο λαμπες και τελειωσες.Μαλλον θα χρειαστεις και καλώδιο για να προεκτεινεις τις γραμμες,αυτο θα το δεις...

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2016, 08:53:06 μμ από clooyn »

• Member
  • *
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 30, 2016, 11:02:58 μμ »
Εγω σαν ασχετος συνεχιζω τις ερωτησεις...
Πηγα την πρωτη βολτα μεχρι την θαλασσα με τα μπιτονια και μαζεψα τα πρωτα 80 λιτρα νερο.
Το νερο ομως οπως θα δειτε δεν ειναι καθολου διαυγες. Ειναι πολυ θολο. το εχω κανα δυωρο μεσα και ακομα να ξεθολοσει.
Εννοειται πως δεν μπορουσα να παω βαθια για να το μαζεψω , πηγα στα ριχα. Σιγουρα παιζει ρολο που η θαλασσα δεν ηταν ηρεμη γιατι ειχε λιγο κημα.

Το θεμα ειναι τωρα τι κανω να το αφησω ετσι και απλα αυριο να παω σε καθαροτερη θαλασσα? (οχι οτι αυτη ηταν βρομικη , ουτε φουσκαλες ειχε ουτε σκουπιδια)

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 30, 2016, 11:22:19 μμ »
Εγω σαν ασχετος συνεχιζω τις ερωτησεις...
Πηγα την πρωτη βολτα μεχρι την θαλασσα με τα μπιτονια και μαζεψα τα πρωτα 80 λιτρα νερο.
Το νερο ομως οπως θα δειτε δεν ειναι καθολου διαυγες. Ειναι πολυ θολο. το εχω κανα δυωρο μεσα και ακομα να ξεθολοσει.
Εννοειται πως δεν μπορουσα να παω βαθια για να το μαζεψω , πηγα στα ριχα. Σιγουρα παιζει ρολο που η θαλασσα δεν ηταν ηρεμη γιατι ειχε λιγο κημα.

Το θεμα ειναι τωρα τι κανω να το αφησω ετσι και απλα αυριο να παω σε καθαροτερη θαλασσα? (οχι οτι αυτη ηταν βρομικη , ουτε φουσκαλες ειχε ουτε σκουπιδια)

Oταν λες κυμα εννοεις πως  νερο πηρες απο εκει που σκαει το κυμα;Το κυμα φαντασου πως δουλευει οπως το σκιμερ στο ενυδρειο μας,βγαζει δηλαδη ολη την βρωμια της θαλασσας.Νερο καλα ειναι να παιρνεις απο καθαρα σημεια και σε μερες που η θαλασσα ειναι ηρεμη...Τωρα για το αν θα το αφησεις τι να σου πω εγω θα το αφηνα και την επομενη θα εκανα αυτο που ειπα...

• Member
  • *
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 30, 2016, 11:56:25 μμ »
οχι δεν επερνα απο εκει που σκαει το κημα φυσικα μπηκα πιο μεσα.

αν αγορασω ανθρακα και τον βαλω μεσα σε καλτσα η σε δυχτακι που εχω ακουζεθ απο αλους θα κανει δουλεια?

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 31, 2016, 12:10:34 πμ »
οχι δεν επερνα απο εκει που σκαει το κημα φυσικα μπηκα πιο μεσα.

αν αγορασω ανθρακα και τον βαλω μεσα σε καλτσα η σε δυχτακι που εχω ακουζεθ απο αλους θα κανει δουλεια?

Και νερο τεχνικο να εκανες θολο θα ηταν για μερες.Αρα δεν χρειαζεται να ανησυχεις για το θαλασσινο που περιεχει πολλα θετικα τα οποια θα χρειαστει να περιμενεις πολυ καιρο για να τα δεις στο ενυδρειο σου...
ΥΓ Ελα δυο τρεις φορες ακομα και το γεμησες το ενυδρειο  :)

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Εμπειρία: Aπο Ιανουάριο του 2010 και συνεχίζουμε....
  • Τα ενυδρεία μου: Aquael 98lt με Γκάπυ
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη-Βότση
« Απάντηση #45 στις: Ιούλιος 31, 2016, 10:01:44 πμ »
Βάλε και ενα μικρό κυκλοφορητή αν εχεις να δουλεύει για να μην μένει το νερό στάσιμο...

"Ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει στο δάσος της ζωής μου ξενυχτά...ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει κανείς τον λύκο δεν τον κυβερνά..."

• Member
  • *
« Απάντηση #46 στις: Ιούλιος 31, 2016, 11:52:05 πμ »
Να πω οτι το βράδυ περιμένω τον αραγωνιτη τον βράχο , 2 κυκλοφοριτες της fluval sea και ένα σκιμμερ Boyu dg-2524

Απλά δεν νομίζω να το γεμίσω ολόκληρο σήμερα. Αύριο ελπίζω.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2016, 11:53:14 πμ από ababapanos »

• Member
  • *
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 01, 2016, 12:42:28 μμ »
Καλησπερα παιδια , εβαλα τον ζωντανο βραχο και τον αραγωνιτη και γεμισα το ενυδρειο με θαλασσινο νερο περιπου τα 4/5 ( 300 λιτρα).

Και τωρα που μετρησα την αλατοτιτα με το ρεφρακτομετρο εχω 1029.

Τι προτεινετε να κανω? να γεμισω το υπολοιπο με γλυκο νερο για να πεσει?

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 01, 2016, 12:52:50 μμ »
Ναι. Γεμισε το αλλα πριν το κανεις υπολογισε ποσο πρεπει να γεμισεις για να παει το πολυ 1026. Αλλιως μπορει να χρειαστει να βγαλεις λιγο νερο πρωτα.

Βαλε το σκιμμερ να δουλευει και αντιφως και ανθρακα.
Γιώργος,

• Member
  • *
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 01, 2016, 01:13:35 μμ »
Δεν το γνωρίζω αυτό. Πως θα υπολογίσω ποσό νερο πρέπει να βάλω για να πάει η αλατοτιτα από 1029 σε 1025; Πχ 50 λιτρα;